عکاسی در فضای باز و طبیعت و کاربرد آن در برندینگ

عکاسی در طبیعت

امروزه دنیای برندینگ بسیار گسترده شده است. قبل از این بیشتر تصاویری که برای ارائه محصول عکس تبلیغاتی در طبیعت و محیط های باز بود اما بعد از هنر نمای آتلیه ها و عکس های نور پردازی و سایه روشن و با ظهور وب سایت ها، نوع جدید عکاسی که با زمینه های سفید می باشد مرسوم شد سبک عکاسی در فضای باز کمرنگ تر شد اما امروزه به دلیل رقابت های حوزه برند، تولید کنندگان برای تبلیغ های متفاوت به هر روشی که کار آن ها را ویژه و منحصر به فرد کند استقبال می کنند. به همین دلیل دست عکاسان و طراحان باز است تا ذوق و هنر خود را نشان دهند در این مطلب،عکاسی حوزه برندینگ در فضای باز و کاربرد های آن در هر محصول را بررسی می کنیم.

چه مکان هایی برای چه محصولاتی مناسبند؟

این محصولات باید به طبیعت مربوط باشند به عنوان مثال محصولات خوراکی، آبمیوه ها و محصولات آرایشی و بعضی پوشیدنی ها و… می باشد که در ادامه نمونه هایی را ذکر کرده و دلیل قرار گیری آن در هر محیط طبیعی که منحصر به محصول است را می بینیم.

بعضی محصولات مانند دوچرخه، موتور و ماشین های کوچک و بزرگ که کلا برای استفاده در فضای باز است باید در فضای بزرگ گرفته شود اما محصولاتی هم هستند که هم می توان در آتلیه، به صورت سایه روشن و نور پردازی یا زمینه سفید عکس گرفت و هم می توان در طبیعت و فضای باز از آن ها عکاسی کرد.

صحرا و آفتاب

مسلما عکسی که از عینک آفتابی می گیرند بهتر است در فضای باز و در روبروی آفتاب باشد تا در فضای مسقف این نه تنها طبیعی است، بلکه از لحاظ بار روانی هم روی بیننده موثر خواهد بود

عکاسی از محصول در طبیعت
عینک آفتابی

ساحل

شن های ساحل به دلیل اینکه لطیف و طبیعی هستند می تواند برای تبلیغ زیور آلات که کوچک هستند استفاده شوند به طوری که بک گراند آن دریا باشد البته این را در نظر بگیرید اگر این زیور آلات از سنگ های ساحلی و صدف ها باشد بسیار برای اینکه این مکان را انتخاب کنید بسیار مناسب تر است.

عکاسی تبلیغاتی در طبیعت
عکس های اکسسوری در ساحل

همچنین عکس گرفتن از ضد آفتاب ها و عینک آفتابی و کلاه آفتابی و شامپو ها هم در این محیط خوب از آب در می آید. چرا که دریا نشانه تمیزی است البته در انتخاب مکان طبیعت باید دقت لازم را داشت مکانی تمیز و در زمان خوب و با نور آفتاب خوب باشد.

در تصویر زیر عکاس، نور طبیعی اما ملایم آفتاب را برای تبلیغ ضد آفتاب استفاده کرده است. به نظر انتخاب هوشمندانه ای می آید.

عکاسی با نور طبیعی در آتلیه
عکاسی از محصول با نور طبیعی

عکس زیر از خوراکی است که در تولید آن از نمک دریا استفاده شده است. شاید این تصویر یک عکس تبلیغاتی پیش پا افتاده در طبیعت باشد اما تاثیر آن روی مخاطب بالاست.

پاپکورن با نمک دریا
پاپکورن با نمک دریا

مزرعه و باغ های میوه

عکسی که می بینید کاملا واضح است ماءالشعیر جو در مزرعه زیبا و طلایی جو و در غروب آفتاب گرفته شده است.

مزرعه جو وماءالشعیر
مزرعه جو و ماءالشعیر

شکوفه ها و گل ها در طبیعت نماد پاکی و تمیزی هستند. این محیط برای عکاسی از محصولات بهداشتی مانند شامپو ها و صابون ها بسیار مناسب می باشد.

جنگل و دشت گل و گیاهان سبز

عطر و ادکلنی که بوی درخت کاج می دهد در جنگل کاج گرفته می شود یا اسپری های خوشبو کننده هوا در دشت های گل و حس تازگی و بوی جنگل را به بیننده القا می کند.

برگ درختان و گیاهان نشانه زنده و شاداب بودن و جوانی است. می توان از این محیط ها برای تبلیغ محصولاتی همچون روغن های طبیعی، کرم های جوان کننده و ضد چروک استفاده کرد.

عکس ادکلن در طبیعت

کوه ها و صخره های سنگی

کفش ورزشی مانند کفش های کوهنوردی و دیگر لوازم کوه محصولاتی هستند که می توان برای تبلیغ آن فضای کاملا طبیعی دشت و کوه استفاده کرد.

تبلیغ کفش کوه در آب و سنگ
تبلیغ کفش کوه در آب و سنگ

نکاتی که باید در عکاسی فضای باز در نظر گرفت؟

  • زمان مناسب را بشناسید در طبیعت بیشتر به نور طبیعی احتیاج دارید پس باید با توجه به محصول به نور و زمان تابش خورشید توجه کرد. به عنوان مثال عکس عینک آفتابی بهتر است در آفتاب ظهر گرفته شود. محصولات بهداشتی در صبح و محصولات خوراکی در غروب.
  • ادیت و تنظیم نور رنگ با نرم افزار های مربوطه: این نکته بسیار مهم است به این دلیل که عکس های تبلیغاتی که در طبیعت و فضای باز گرفته می شود در اکثر مواقع به تنظیم نور رنگ احتیاج دارد گاهی به این خاطر که تصویری که می بینید با چیزی که گرفته اید فرق دارد این به آن دلیل است که لنز دوربین رنگ ها را ثبت می کند اما در مقابل نور عکس را کمی محو نشان می دهد با یک تنظیم رنگ ساده در نرم افزار فتوشاپ می توان وضوح و جذابیت تصویر را بسیار بالا برد. دلیل بعدی حذف و اضافه های تصویر و افکت های ویژه است که عکس را بسیار جذاب می کند.

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست