عکاسی خیابانی چیست؟ چگونه می توان آن را شروع کرد؟

عکاسی خیابانی

یکی از پر چالش ترین سبک های عکاسی، عکاسی خیابانی است؛ در مقاله قبل آموزش عکاسی حرفه ای با گوشی را برایتان تدارک دیدیم در این مقاله قصد داریم تا شما را با عکاسی خیابانی آشنا کنیم و از ویژگی های آن برای شما بگوییم. با ما همراه باشید.

عکاسی خیابانی چیست؟

به ثبت رویداد هایی که در محیط های عمومی رخ می دهد عکاسی خیابانی می گوییم؛ این عکس ها لزوما نباید در خیابان رخ دهند. جالب است بدانید بهترین سوژه های عکاسی خیابانی در وسایل نقلیه و ایستگاه های مترو و اتوبوس هستند.

شهرهای کوچک و مناطق حومه ای یکی از محیط هایی هستن که شما می توانید در هر زمینه ای که بخواهید سوژه خود را برای عکاسی پیدا کنید.

عکاسی خیابانی

چگونه یک عکس خیابانی فوق العاده ثبت کنیم؟

اگر به دنبال عکس های خیابانی برای پروژه خود هستید شبکه های مجازی منبع کامل و جامع این عکس ها هستند اما اگر می خواهید خودتان عکاسی خیابانی انجام دهید به شما پیشنهاد می کنیم تا کادربندی، مفهوم و روانشناسی رنگ ها، موقعیت در کادر و … را کامل یاد داشته باشید تا بتوانید به صورت یک عکاس حرفه ای عکس های خود را ثبت کنید.

یک عکاس خیابانی حرفه ای باید تمامی قوانین ترکیب بندی مانند تقارن، قانون یک سوم، قاب بندی، استفاده از فضای منفی و … را به خوبی یاد داشته باشد در غیر این صورت نمی تواند در این زمینه عکاس های خوبی را ثبت کند. ضمن اینکه عکاسی یکی از مشاغلی است که فقط نیاز به تمرین دارد اگر می خواهید در زمینه عکاسی حرفه ای شوید روزی 2 ساعت تمام عکاسی کنید. نیازی نیست از خانه خارج شوید می توانید با عکاسی از فنجان چای شروع کنید تا ذهن تان را به مرور باز کنید.

آیا برای عکاسی خیابانی حتما باید سوژه داشته باشیم؟!

در این باره صحبت های زیادی وجود دارد اما بسیاری از عکاسان حرفه ای و با تجربه عقیده دارند که لزوما نیازی نیست برای عکاسی از سوژه استفاده کنید اما استفاده از عناصر برای نشان دادن انسان ضروری است. شما باید به عنوان یک عکاس حرفه ای با نماد سایه و … مخاطب را آگاه سازید که در کادر شما انسان نیز وجود دارد.

عکاسی در خیابان

برای عکاسی خیابانی باید به صورت مخفی عکاسی کنیم؟

این مورد هم صحبت های زیادی دارد و بستگی به سبک و سلیقه خودتان دارد؛ خیلی ها قبول دارند که باید به صورت مخفی عکاسی کنند اما عده ای می گویند که عکاسی پرتره خیابانی نیز در دسته عکاسی خیابانی قرار می گیرد و بسیار مورد استقبال مردم قرار می گیرد.

تجهیزات لازم برای عکاسی خیابانی چیست؟

شما باید در خیابان به صورت نامرئی عکاسی کنید و قطعا هر چه وسایل تان کمتر باشد هم خودتان راحت تر هستید و هم کمتر کسی متوجه عکاسی شما می شود. پیشنهاد می شود برای عکاسی فقط با یک دوربین کوچک به خیابان بروید و شروع به عکاسی کنید.

به جز دوربین شما نیاز به یک باطری، کارت شناسایی و کارت ویزیت خود را دارید تا اگر کسی متوجه شما شد و مانع کار شما شد به او کارت خود را نشان دهید. به شما پیشنهاد می کنیم لنز اضافه همراه تان نبرید زیرا شما را سردرگم می کند و انتخاب را برایتان دشوار می سازد.

لنز های پرایم یکی از بهترین لنزها برای عکاسی خیابانی هستند؛ این لنز ها به نسبت لنزهای زوم کوچک تر هستند و شما می توانید با استفاده دائم از یک فاصله کانونی کادر تصویر را تشخیص دهید.

از دیگر لوازمی که برای عکاسی حتما به آن نیاز دارید کفش ورزشی راحت است؛ قطعا شما باید دو سه ساعتی را پیاده روی کنید تا بهترین عکس ها را ثبت کنید پس حتما کفش مناسبی بپوشید تا پایتان را اذیت نکند. ضمن اینکه لباس مناسب نیز یکی از موضوعاتی است که حتما باید به آن اهمیت بدهید.

اگر خانم هستید حتما از مانتو آزاد و مقنعه یا روسری مناسب استفاده کنید تا در حین عکاسی تمرکز تان را برای مرتب کردن شال تان هدر ندهید؛ اگر مرد هستید حتما از تیشرت راحت و شلوار اسلش استفاده کنید تا برای پیدا کردن زاویه مناسب اذیت نشوید.

یکی از نکاتی که باید در نظر داشته باشید حفظ سرعت عمل شماست؛ برای عکاسی در خیابان شما باید به قدری سرعت عمل داشته باشید و فوری عکس تان را ثبت کنید که سوژه متوجه شما نشود و فیگور مورد نظر را حفظ کند.

عکاسی خیابانی سیاه و سفید

قوانین اخلافی

در بسیاری از کشور ها عکاسی خیابانی آزاد است و نیاز به هیچ گونه مجوزی ندارد اما در برخی از کشور ها این کار جرم است و با مجرم برخورد قانونی می شود حتما قبل از عکاسی متوجه شوید عکاسی تان قانونی باشد و ضمن اینکه اگر بخواهید عکاسی خیابانی پرتره انجام دهید حتماااااااااا از سوژه اجازه بگیرید در غیر این صورت می تواند از شما شکایت کند و شما را به دادگاه بکشاند.

به سوژه احترام بگذارید.

برای عکاسی از عموم مردم اخلاق خوش نشان دهید و اگر متوجه شدید فردی به این کار علاقه ندارد از او معذرت خواهی کنید و سوژه خود را عوض کنید. اگر حین عکاسی کسی متوجه شد و به شما لبخند زد تا عکس زیباتری خلق کنید پس از عکاسی از او تشکر کنید.

چگونه در عکاسی خیابانی از کودکان عکاسی کنیم؟

عکاسی از کودکان بسیار کار پیچیده و سختی است زیرا کودکان کم حوصله هستند و پس از چند دقیقه فورا اعلام نارضایتی می کنند.

توجه داشته باشید قبل از عکاسی از کودکان از والدین کودک اجازه بگیرید و سپس عکاسی کنید زیرا بسیاری از والدین از این کار به شدت رنج می برند و ممکن است رفتار نامناسبی نشان دهند.

عکاسی از افراد بی خانمان و فقیر

برای عکاسی از این قشر جامعه بهترین راه این است که خود را برای چند لحظه جای آنها قرار دهید، آیا دوست دارید کسی از شما در حالی که دست نیاز دارید عکاسی کند؟ سپس شروع به عکاسی کنید و زاویه خود را مشخص کنید بهتراست از زاویه ای عکاسی کنید که فرد شناسایی نشود.

امیداوریم از این مقاله اطلاعات لازم را کسب کرده باشید. شما می توانید از نمونه کارهای عکاسی ممتاز دیزاین دیدن فرمایید.

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست