عکاسی تبلیغاتی و انواع آن(Advertising Photography)

عکاسی تبلیغاتی

عکاسی تبلیغاتی هنر استفاده از عکس برای افزایش فروش محصول و خدمات یک برند است. گاهی اوقات کمپین های تبلیغاتی بوجود می آید که هدف اصلی آن ها افزایش آگاهی است. برای مثال کمپین هایی که دولت یا شهرداری برای افزایش آگاهی مردم بر پا می کنند. مثلا: کمپین دیر رسیدن بهتر از هرگز نرسیدن است و….

تفاوت بین عکاسی تبلیغاتی و عکاسی تجاری چیست؟

عکاسی تبلیغاتی زیر مجموعه عکاسی تجاری است. در حالی که عکاسی تجاری مجموعه ی بسیار وسیعی از عکاسی را پوشش می دهد،

عکاسی تبلیغاتی معمولا برای یکی از اهداف زیر است:

فروختن

عکاسی با هدف فروش محصول در تضاد با نوعی عکاسی است که هدف آن اطلاع رسانی است. برای مثال عکاسی محصول در یک وب سایت یا کاتالوگ به این دلیل است که عکس محصول دقیقا شبیه به محصول اصلی باشد.
اما در عکاسی تبلیغاتی، عکاس می تواند عناصر غیر واقعی بیشتری در اختیار داشته باشد. علت این است که عکس های تبلیغاتی به گونه ای طراحی شده اند که متقاعدکننده تر باشند.

عکاس تبلیغاتی

چه عواملی باعث موفقیت یک عکاس تبلیغاتی خوب می شود؟

یک عکاس تبلیغاتی خوب می تواند از هنر عکاسی خود برای انتقال پیام درست و برانگیختن احساسات مناسب در بیننده استفاده کند. شما می توانید این کار را به روش های مختلفی انجام دهید.

وقتی صحبت از عکاسان تبلیغاتی می شود، سبک های مختلفی وجود دارد.

  • به عنوان مثال برای یک برند نوشیدنی زمانی که تشنگی خود را فرو نشاندید، می تواند برای شما احساس طراوت به ارمغان بیاورد.
  • برای یک برند مسافرتی ممکن است برای شما احساس ترس از دست دادنِ، رفتن به یک مقصد رویایی را به همراه داشته باشید.

پیام هر چه باشد، یک عکاس تبلیغاتی خوب در برانگیختن احساسات مناسب و رساندن پیام مناسب در تصاویر خود فوق العاده موثر خواهد بود.

عکاسان تبلیغاتی حرفه ای می توانند به راحتی به این کار را انجام دهند. گاهی اوقات تیمی وجود دارد که مسیری خلاقانه را تعیین می کند، اما گاهی اوقات خود عکاس ممکن است خود عکاس نقش اصلی را در چیدن سناریو و عکاسی داشته باشد.

انواع عکاسی تبلیغاتی

در حالی که موقعیت های بی شماری وجود دارد که عکاسی تبلیغاتی می تواند تاثیر زیادی در موفقیتشان داشته باشد، در این جا چند مثال واضح وجود دارد:

  • غذا و نوشیدنی (مانند فست فود های زنجیره ای، آبجو و….)
  • محصولات (مانند ساعت، عطر، فناوری، زیبایی و ….)
  • خودرو (اتومبیل، موتورسیکلت و….)
  • مد ( به عنوان مثال مارک های خیابانی، مد و…)
  • سفر (به عنوان مثال تابلوهای گردشگری، استراحتگاه های تعطیلات و…)
  • معماری (آژانس های معماری، توسعه دهندگان و ….)
  • لیست دسته بندی های عکاسی تبلیغاتی بی پایان است، زیرا تقریبا در هر صنعتی می توانید از آن استفاده کنید.

از آنجایی که تنوع بسیار زیادی وجود دارد، اغلب متوجه می شوید برخی عکاسان در یکی، دو رشته تخصص دارند. با انجام این کار آن ها می توانند در سبک های خاص بسیار حرفه ای شوند و مورد توجه قرار گیرند.

این می تواند یک استراتژی خوب باشد، زیرا شما برای یک چیز خاص شناخته می شوید و برای برند های خاص به شخص مراجعه می کنید. اما نحوه نمایش عکس های شما نیز مهم است.

برای آشنایی با تجهیزات مورد نیاز آتلیه عکاسی صنعتی، تبلیغاتی روی لینک کلیک کنید.

چگونه از عکاسی در تبلیغات استفاده می شود؟

از آن جایی که عکاسی را می توان در بسیاری از صنایع استفاده کرد، راه های مختلفی برای نمایش تصاویر وجود دارد. در بسیاری موارد این توسط خود کمپین های تبلیغاتی تعیین می شود. نکته اصلی که باید در نظر گرفت، این است که هر کمپین تبلیغاتی حداقل یکی از موارد زیر خواهد بود.

عکاسی دیجیتال یا عکس چاپ شده

اگر عکاسی برای یک کمپین تبلیغاتی صرفا دیجیتالی باشد، عکس‌ها را فقط در برنامه‌های رسانه‌های اجتماعی، در سراسر اینترنت یا روی بیلبوردهای دیجیتالی نمایش داده می شود. و اگر یک کمپین تبلیغاتی چاپی باشد، ممکن است آنها را فقط در نشریات چاپی مانند آگهی‌های نمایشگاه تجاری، مجلات صنعتی یا بیلبوردهای چاپی ببینید. آژانس ها و شرکت های تبلیغاتی ممکن است فقط از یک شکل تبلیغات یا ترکیبی از هر دو استفاده کنند.

رسانه ای که استفاده می شود بسیار مهم است!

اگر نحوه نمایش عکس‌ها را در نظر نگیرید، ممکن است تصاویر نهایی برای هدف مناسب نباشند. این به ویژه برای کمپین‌های چاپی برای چاپ‌هایی با اندازه بزرگ مهم است. امیدواریم این مقاله به شما کمک کرده باشد تا دیدی کلی از عکاسی تبلیغاتی داشته باشید. زیرا اگر این نکته در نظر گرفته نشود ممکن است عکس چاپی شما بخاطر بزرگ کردن ابعاد بسیار بی کیفیت شود.

شرکت تبلیغاتی ممتاز دیزاین با بهره گیری از عکاسان تبلیغاتی حرفه ای روحی تازه به فروش و کسب و کارتان می بخشد. برای مشاوره و سفارش عکاسی تبلیغاتی با شماره: 31072-051 تماس بگیرید.

منبع: photographypursuits.com
youtube.com/c/MahdiGhannad

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست