عکاسی با نور طبیعی – آموزش تکنیک ها، ترفندها و مزایا

عکاسی با نور طبیعی

اگر شما یک عکاس مشتاق هستید یا در گذشته بوده اید، ممکن است با این سوال مواجه شده باشید که “به چه نوع نورهایی نیاز دارم؟” در حالی که منابع نور مصنوعی ابزار فوق العاده مفیدی هستند. عکاسان می توانند عکاسی با نور طبیعی را امتحان کنند.

اگر تازه می خواهید عکاسی با مود منوآل را یاد بگیرید. مقاله آموزش تنظیمات دستی دوربین به شما کمک می کند.

با درک کاملی از نحوه عملکرد نور طبیعی و نحوه استفاده از آن، بدون شک می تواند به تنها نوری تبدیل شود که برای هر نوع عکاسی از ان استفاده کنید. نور طبیعی در عکاسی چیست و چگونه می توان از آن استفاده کرد؟ در این مقاله، ویژگی‌های نور طبیعی، متغیرهایی که بر نور طبیعی تأثیر می‌گذارند، و همچنین نکاتی در مورد نحوه استفاده از آن برای گرفتن تصاویر خیره‌کننده را بررسی می‌کنیم.

نور طبیعی در عکاسی چیست؟

عکاسی با نور طبیعی

نور طبیعی کاملاً مستقیم به نظر می رسد، اما چیزهای زیادی در مورد نحوه مهار آن وجود دارد. برای درک چگونگی تغییر آن در طول روز، درک تعریف نور طبیعی مهم است.

تعریف نور طبیعی

عکاسی با نور طبیعی چیست؟

نور طبیعی در عکاسی به هر منبع نوری اطلاق می شود که توسط خورشید ایجاد می شود. نور طبیعی ابتدایی ترین شکل نوری است که وجود دارد. کیفیت و مقدار نور موجود به متغیرهای مختلفی بستگی دارد، به ویژه آب و هوا و زمان روز. وقتی صحبت از عکاسی با نور طبیعی می شود، جوانب مثبت و منفی وجود دارد. کیفیت نور را نمی توان شکست داد، اما برای مثال کنترل آن سخت تر است. همچنین دائماً در حال تغییر است، بنابراین شما باید سریع کار کنید.

نور طبیعی در عکاسی برای چه مواردی استفاده می شود؟

هزینه کم
ارائه تنوع زیاد
قابل استفاده در فضای داخلی و خارجی
مناسب برای سبک های مختلف عکاسی

هکاسی با نور طبیعی

خرابی عکاسی با نور طبیعی

ویژگی های نور طبیعی

نور طبیعی اساسی ترین شکل نور، در عکاسی است. در حالی که این همان چیزی است که اکثر عکاسان در شروع کار از آن استفاده می کنند، برای بسیاری از عکاسان حرفه ای نیز منبع نوری است. چرا؟ نور طبیعی بسته به ویژگی ها و شرایط می تواند اشکال مختلفی داشته باشد.

شدت

شدت منبع نور را اغلب کمیت نور می نامند. اساساً شدت اصطلاحی است که برای توصیف میزان نوری که به یک سوژه می‌تابد استفاده می‌شود. با نور طبیعی، شدت می تواند بسته به زمان روز و آب و هوا متفاوت باشد. به عنوان مثال، شدت نور طبیعی در یک روز صاف در ظهر بسیار بیشتر است. و در یک روز طوفانی یا چند ساعت قبل از غروب آفتاب با نزدیک شدن به ساعت طلایی بسیار کمتر است.

عکاسی با نور طبیعی- شدت نور

دمای رنگ

یکی دیگر از ویژگی های مهمی که هنگام استفاده از نور طبیعی باید به آن توجه کرد دمای رنگ است. دمای رنگ نور طبیعی در طول روز تغییر می کند. این به این دلیل است که با چرخش زمین به دور خورشید، موقعیت خورشید در آسمان تغییر می کند. این باعث می شود که طول موج های مختلف نور در زمان های مختلف روز دیده شود و در نتیجه دمای رنگ های متفاوتی داشته باشد.

به عنوان مثال ساعت طلایی به دلیل دمای رنگ گرمتر نور طبیعی، در این زمان به این نام خوانده می شود. در ظهر، دمای رنگ کمتر گرم است، زیرا نور خورشید مستقیم تر است. جدا از زمان روز، آب و هوا نیز می تواند بر دمای رنگ تأثیر بگذارد. ابرها و برف می توانند دمای رنگ نور طبیعی را بسیار سردتر کنند. این را هنگام تنظیم تراز سفیدی دوربین خود در نظر داشته باشید.

جهت

موقعیت خورشید در آسمان نه تنها بر دمای رنگ تأثیر می گذارد، بلکه جهت نور هنگام برخورد با سوژه را تحت تأثیر قرار می دهد. این مهم بسته به نوع عکاسی شماست. به عنوان مثال، اگر در حال عکاسی پرتره هستید، نور طبیعی در ظهر به سمت سوژه به سمت پایین هدایت می شود. این می تواند ناخوشایند باشد. در عوض، می‌خواهید نزدیک‌تر به طلوع یا غروب خورشید عکاسی کنید تا نور طبیعی از کنار وارد شود یا می‌توانید از آن به عنوان نور پس‌زمینه یا نور حاشیه (نور ریم لایت) استفاده کنید.

عکاسی با نور طبیعی- جهت نور

البته می توانید از ابزارهایی مانند رفلکتور ودیفیوژر برای تغییر جهت نور طبیعی استفاده کنید.

کیفیت نور

در نهایت، کیفیت نور طبیعی بدون شک مشخصه ای است که باید در نظر داشت. با توجه به کیفیت نور، به نور سخت و مستقیم در مقابل نور ملایم و پراکنده فکر کنید. کیفیت نوری که نیاز دارید به چیزی که می‌گیرید بستگی دارد. به عنوان مثال، بیشتر پرتره ها به نور ملایم تر و پراکنده نیاز دارند. این را می توان با عکاسی نزدیک به ساعت طلایی یا در یک روز ابری که ابرها نور خورشید را پخش می کنند به دست آورد.

عکاسی با نور طبیعی- کیفیت نور

با این حال، اگر از مناظر سیاه و سفید یا عکاسی خیابانی سیاه و سفید می‌گیرید، نور طبیعی سخت، به کنتراست بالای عکسی که می‌گیرید، کمک می‌کند. مهم است که بدانیم چه عواملی بر ویژگی های مختلف نور تأثیر می گذارد. درک اینکه چگونه آب و هوا و زمان روز بر نور طبیعی تأثیر می گذارد، باعث می شود از آن برای دستیابی به تصاویر مورد نظر خود استفاده کنید. اکنون که درک بهتری از روش‌های مختلف استفاده از نور طبیعی دارید، اجازه دهید در مورد دلایلی که ممکن است بخواهید از آن استفاده کنید صحبت کنیم.

نور طبیعی در عکاسی برای چه استفاده می شود؟

مزایای استفاده از نور طبیعی

همانطور که قبلاً گفتیم، نور طبیعی هم توسط عکاسانی که تازه شروع کرده اند و هم عکاسان حرفه ای استفاده می شود. چه چیزی آن را به یک ابزار عالی تبدیل می کند؟

هزینه کم

از آنجایی که نور طبیعی از خورشید می آید، به معنای واقعی کلمه یک منبع نور رایگان است. این باعث می‌شود که آن را برای عکاسانی که تازه شروع کرده‌اند و بودجه‌ای برای نورهای بزرگ و فانتزی ندارند، ابزاری عالی باشد.

عملکرد داخلی و خارجی

روشن است که نور طبیعی منبع نور عالی برای عکاسی در فضای باز است. اما همچنین یک راه عالی برای نمایش عکاسی در فضای داخلی شما نیز هست. همانطور که نور طبیعی از طریق پنجره ها و درها به فضا می ریزد، به روش های جالبی شکل می گیرد. بسته به مکان، نور از طریق پنجره می تواند تمام چیزی باشد که نیاز دارید.

عکاسی با نور طبیعی- نور پنجره

راحتی

از آنجایی که خورشید همیشه وجود دارد، استفاده از نور طبیعی می تواند فوق العاده راحت باشد. اگر می‌دانید نور طبیعی چگونه کار می‌کند و می‌توانید عکس‌برداری خود را با توجه به آب و هوا و زمان هماهنگ کنید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که با سوژه، دوربین و احتمالاً چند بازتابنده نور در مکان خود ظاهر شوید.

عکاسی با نور طبیعی1

به جای اینکه یک دسته کامل از نورها را به اطراف بچرخانید، تا زمانی که خورشید شروع به غروب کند، نور طبیعی به راحتی وجود خواهد داشت.

تنوع

از آنجایی که نور طبیعی بسیار تحت تاثیر آب و هوا و زمان روز قرار می گیرد، تنوع فوق العاده ای را فراهم می کند. همانطور که قبلا ذکر کردیم، نور طبیعی می تواند سرد یا گرم باشد. می تواند شدید یا ضعیف باشد.

همچنین می تواند سخت و نرم باشد یا بسته به شرایط می تواند نرم و پخش شود. با این حال، از آنجایی که این ویژگی ها به شرایطی بستگی دارد که خارج از کنترل ما هستند، برخی نور مصنوعی را انتخاب می کنند.

عکس هایی با نور طبیعی در مقابل مصنوعی

نور طبیعی در مقابل نور مصنوعی

تا کنون، نور طبیعی به عنوان منبع نور نهایی برای عکاسان به نظر می رسد. با این حال، نکات منفی خود را دارد که باعث می شود عکاسان از منابع نور مصنوعی استفاده کنند.

نوسان

کیفیت نور طبیعی تا حد زیادی به متغیرهایی بستگی دارد که خارج از کنترل ما هستند. مانند زمان، روز و آب و هوا. به همین دلیل، نور طبیعی می تواند بسیار فرار و غیرقابل پیش بینی باشد. از سوی دیگر، نور مصنوعی را می توان کنترل کرد و می تواند بسیار سازگارتر باشد. با نور مصنوعی، لازم نیست منتظر بمانید تا یک ابر دوباره خورشید را بپوشاند یا در زمان روز برای هدایت نور خورشید منقبض شوید. نورهای مصنوعی را می توان بلافاصله جابجا و تغییر جهت داد.

کیفیت تصویر

نکته دیگری که باید در مورد نور طبیعی در نظر بگیرید این است که شما همیشه کنترل کاملی بر شدت نور ندارید. این می تواند باعث شود که کمبود شدت نور را با افزایش ISO یا به طور کلی به خطر انداختن تعادل تنظیمات مثلث نوردهی خود جبران کنید. این می تواند منجر به نویز یا برفک بیشتر در تصویر شما شود. همچنین اگر شدت نور بیش از حد باشد، می تواند باعث شود دید کلی تصویر خود را به خطر بیندازید.

عکاسی با نور طبیعی- شدت نور

با این حال، نور مصنوعی به طور مداوم همان شدت نور را منتشر می کند تا بتوانید به تصویر مورد نظر خود برسید. با نورهای مصنوعی، اگر تصویر شما کم نور است، به جای افزایش ISO، می توانید به سادگی نور بیشتری اضافه کنید. همه اینها گفته شد، دانستن نحوه عکاسی با نور طبیعی برای هر عکاسی بسیار مهم است. بیایید نگاهی به چند نکته نورپردازی طبیعی بیندازیم که به شما کمک می کند تصاویر بهتری داشته باشید.

یکی از مهم ترین عناصر تاثیرگذار در عکاسی استفاده از ترکیب بندی مناسب است. 21 قانون ترکیب بندی در عکاسی به شما کمک می کند، تا بتوانید عکس های جذابتری بگیرید.

نور طبیعی در عکاسی چیست؟

نکات عکاسی با نور طبیعی

نور طبیعی ممکن است قابل کنترل ترین یا قابل پیش بینی ترین منبع نور نباشد، اما راه های مختلفی برای کار با آن به جای مبارزه با آن وجود دارد.

در ساعت طلایی عکاسی کنید

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، ساعت طلایی یکی از پرطرفدارترین دوره های زمانی روز برای عکاسی با نور طبیعی است. دمای رنگ خوب و گرم است، جهت نور بسیار جذاب‌تر است، و کیفیت نور کمی ملایم‌تر است، اما همچنان می‌تواند برای عکس‌های دراماتیک عالی باشد.

عکاسی با نور طبیعی- 5


آب و هوا به طور ذاتی بر نور طبیعی تأثیر می گذارد. یادگیری نحوه انجام آن به شما امکان می دهد از آب و هوای خاص به نفع خود استفاده کنید. به عنوان مثال، بگویید که می خواهید چند پرتره روشن و جذاب با نور ملایم و پراکنده بگیرید. آب و هوا را برای روزهای ابری آینده بررسی کنید. لایه نازک ابرها در یک روز ابری نور را پخش می کند تا بتوانید پرتره هایی را که تصور می کنید ثبت کنید.

عکاسی با نور طبیعی-12

از یک بازتابنده استفاده کنید

اگر قصد دارید از نور کاملا طبیعی برای عکاسی خود استفاده کنید، سرمایه گذاری روی یک رفلکتور خوب ضروری است. ما نمی توانیم بلافاصله جهت نور طبیعی را کنترل کنیم. با این حال، یک بازتابنده به ما این امکان را می دهد که نور طبیعی را در جهتی که به آن نیاز داریم بتابانیم.

عکاسی با نور طبیعی- عکاسی پرتره با نور پنجره

از فیلتر چگالی خنثی استفاده کنید

ما همیشه نمی توانیم شدت نور طبیعی را کنترل کنیم. با این حال، با یک فیلتر چگالی خنثی که فیلتر ND نیز نامیده می شود، می توانیم مقداری از نور ورودی به دوربین را قطع کنیم.

فیلترهای ND اگر واقعاً دیافراگم یا سرعت شاتر مورد نظری دارید که می خواهید با آن عکس بگیرید و نمی خواهید آنها را به خاطر نوردهی تغییر دهید، عالی هستند. آنها همچنین اثرات منحصر به فردی بر روی بافت یک تصویر دارند و می توانند حرکتی مانند کیفیت هایی را در یک تصویر ثابت تنها با استفاده از نور طبیعی ثبت کنند.

عکاسی با نور طبیعی- فیلتر nd

با سایه ها آزمایش کنید

گاهی اوقات، نور طبیعی به دلیل فاصله زیاد خورشید از زمین، منحصر به فردترین و واضح ترین سایه ها را ایجاد می کند. اگر متوجه شدید که در ظهر با آفتاب زیاد عکاسی می کنید، از این به نفع خود استفاده کنید. نور طبیعی سخت می‌تواند نور کم‌رنگی ایجاد کند و سایه‌ها و بافت‌های منحصربه‌فردی را روی یک سوژه ایجاد کند.

عکاسی با نور طبیعی- استفاده از سایه ها

همانطور که می بینید، بیشتر این نکات روش هایی برای کار با نور طبیعی هستند و نه کاملاً خلاف آن. نور طبیعی می تواند جلوه های منحصر به فردی ایجاد کند که دوباره گرفتن آن دشوار است.

همانطور که ابتدایی ترین منبع عکاسان نور است، درک نحوه استفاده از نور طبیعی و نحوه عملکرد آن شما را عکاس بهتری می کند حتی اگر تصمیم به استفاده از نورهای مصنوعی داشته باشید.

همچنین آسان‌ترین منبع نور برای تمرین است، زیرا روزانه روشن است. پس از آن بهره ببرید و برای عکاسی بیرون بروید!

منبع: studiobinder.com

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست