عکاسی از عروسک صفر تا صد (DOLL PHOTOGRAPHY)

عکاسی کلوزآپ از عروسک

ممتاز دیزاین در این مقاله به بررسی انواع روش های عکاسی از عروسک می پردازد. امروزه عکاسان زیادی در سرتاسر دنیا وجود دارند که در ژانرهای مختلف به عکاسی می پردازند. اگر عکاس عروسک هستید، احتمالا زمان زیادی طول می کشد تا بتوانید شغل خود را به دیگران توضیح دهید.

تاریخچه عکاسی از عروسک

محبوبیت روزافزون دوربین های دیجیتال از یک سو و رسانه های اجتماعی عکس محور چونPinterest ،Instagram Flickr تا حد زیادی در تغییر جایگاه عکاسی و زمینه های گوناگون آن در جهان موثر بوده است.

عکاسی از عروسک یکی از نوظهور ترین رشته های عکاسی است. اولین بار مجموعه داران از این کار به عنوان سرگرمی برای نمایش مجموعه های خود استفاده کردند.

تاریخچه عکاسی از عروسک
تاریخچه عکاسی از عروسک

اگر به این حوزه از عکاسی علاقمند هستید یا می خواهید آموزش استاپ موشن ببینید، لازم است نکاتی درباره ی این گونه از عکاسی بدانید.

نکاتی در مورد عکاسی از عروسک

عکاسی از عروسک در فضای باز
عکاسی از عروسک در فضای باز

1. کیفیت دوربین را فاکتور نگیرید

استفاده از دوربین خوب به این معنی نیست که هزینه ی زیادی برای خرید یک دوربین خرج کنید. فروشگاه های دوربین، مملو از دوربین هایی است که با قیمت مقرون به صرفه، تصاویر باکیفیت می گیرند. دوربین های دیجیتال بهترین گزینه هستند. قیمت این دوربین ها بسیار پایین است و برای تهیه ی عکس لازم نیست هزینه ی اضافی ای پرداخت کنید.

دوربین های سنتی هزینه ی زیادی داشتند اما با این دوربین ها شما می توانید بعد از گرفتن عکس خیلی سریع آن را در نمایشگر دوربین ببینید و اگر نیاز بود دوباره عکس بگیرید.

2. از 3 پایه استفاده کنید

کوپکترین حرکت دوربین، باعث می شود صحنه آشفته به نظر برسد. همینطور ممکن است عکس شما تار شود. اگر می خواهید عکس هایی شفاف و بدون هیچ تاری ای داشته باشید، باید مطمئن شوید دوربین شما ثابت است و هیچ تکانی نمی خورد. بهترین راه برای اطمینان از این موضوع استفاده از 3 پایه است. 3 پایه دوربین شما را ثابت نگه می دارد و به شما اجازه می دهد از عروسک عکس بگیرید.

3. کلوزآپ یا از نمای نزدیک عکس بگیرید (closeup)

عکاسی کلوزآپ در عکاسی  از عروسک
عکاسی کلوزآپ از عروسک

بیشتر عکاسان معمولا از فاصله ی دور از عروسک عکس می گیرند. چرا که فکر می کنند، این عکس ها جذاب تر به نظر می رسند. این فکر بر اساس عکاسی از انسان ها که هر چه فاصله ی سوژه (انسان) بیشتر باشد، عکس جذاب تر می شود، شکل گرفته است. درباره ی عکاسی از عروسک دقیقا قاعده برعکس می شود، یعنی هر چه فاصله دوربین کمتر، عکس ها جذاب تر می شوند. چند بار امتحان کنید، خودتان متوجه می شوید.

4. در عکاسی عروسک ترکیب بندی را فراموش نکنید

اگر تا به حال به کلاس های هنری رفته اید، احتمالا با قانون یک سوم داوینچی آشنا شده اید. کاربرد این قانون در عکاسی بسیار ساده است. داوینچی در این قانون می گوید: تصویر خود را به صورت عمودی و افقی به 3 قسمت تقسیم کنید. 4 نقطه ای که خطوط شما به هم تلاقی می کنند. مکان ایده آل برای نقطه ی کانونی یا جالب ترین نقطه ی عکس شماست. بهتر است صورت عروسک در نقطه کانونی شما باشد.

استفاده مکرر شما از این تکنیک باعث می شود به آن عادت کنید وعکس های شما دیگر نیازی به برش نداشته باشد. بدترین نقطه ی کانونی که می توانید در نظر بگیرید مرکز عکس شماست. چرا که از حرکت عکس جلوگیری می کند.

جایگاه یک عروسک در عکاسی عروسکی، می تواند جذابیت نهایی عکس را پایین بیاورد. شما باید یک عروسک را در مکان های مختلف قرار بدهید تا به جایگاه مناسب هر عروسک دست پیدا کنید. تخصص یک عکاس عروسک در ظاهر واقعی عروسک ها منعکس می شود. گذاشتن یک عروسک در جایی نامناسب کل عکس شما را خراب می کند.

پیش زمینه، پس زمینه، میانه (FORGROUND، BACKGROND،MIDDLE GROUND)

پیش زمینه جلوی تصویر، میانه وسط تصویر و پس زمینه پشت تصویر را شامل می شود. اگه این 3 نقطه را یک خط عمودی در نطر بگیریم. قراردادن عروسک در وسط این خط (میانه) به عکس شما عمق می بخشد.

عکاسی کلوزآپ از عروسک
عکاسی کلوزآپ از عروسک

روش دیگر برای آزمایش عمق قراردادن عروسک در بین گل هاست. از زاویه هایی عکس بگیرید که عروسک یک بار در کنار، بار دیگر در مقابل و بار سوم در پشت گل ها قرار بگیرد.

5. هماهنگی رنگی مناسب داشته باشید

هماهنگی رنگ در عکاسی از عروسک
هماهنگی رنگ در عکاسی از عروسک

چقدر با هماهنگی رنگ آشنا هستید از رنگ های سرد و گرم و مکمل چه می دانید؟ در زمان عکاسی به رنگ ها خیلی دقت کنید. باید هماهنگی رنگ بین پس زمینه، لباس عروسک، رنگ پوست یا مو عروسک، کیف و وسایل عروسک وجود داشته باشد.

عکس بالا را دوباره نگاه کنید. هماهنگی رنگ موی عروسک با مغازه ی کنار ایستگاه- هماهنگی رنگ ریل قطار با لباس عروسک- رنگ آسمان با تاپ عروسک.

مثال دیگر: در حالت عادی پس زمینه ی خاکی با چمن های سوخته تصویر مناسبی نیست، اما برای عروسکی که لباس خاکی به تن دارد و دامن سبز پوشیده و یک گیتار در دست دارد، پس زمینه ی خاکی، با چمن های سوخته یک پس زمینه فوق العاده است.

رنگ سرد، رنگ گرم

به نظرتان چرا این رنگ ها در کنار هم زیبا به نظر می رسند به دلیل رنگ های سرد و گرم. آبی و بنفش رنگ های سرد هستند و قرمز، زرد و نارنجی رنگ های گرم هستند. یه لحظه صحنه ی آتش سوزی را در نظر بگیرید که چطور همه چیز در رنگ های قرمز، زرد ونارنجی می سوزد. آتش گرم است پس رنگ هایی که در شعله ی آتش می بینیم هم گرم هستند.

حالا ممکن است برایتان این سوال پیش بیاید که مثلا رنگ قهوه ای گرم است یا سرد؟ این رنگ بسته به نوع سایه ای که دارد می تواند گرم یا سرد باشد. برای مثال اگر قهوه ای ما مایل به آبی بود، رنگ سرد می شود اما اگر به نارنجی نزدیک بود، رنگ گرم است.

6. در عکاسی از عروسک نور را فراموش نکنید

اگر از عروسک های خود در نور ضعیف عکس می گیرید، عروسک شاهزاده خانم شما ممکن است در عکس ها مانند یک جادوگر به نظر برسد. نور فلورسنت یا رشته ایدر عکاسی از عروسک، می تواند رنگ پوست عروسک را به زرد یا سبز نزدیک کند. اگر از دوربین دیجیتال استفاده می کنید، می توانید میزان بالانس نور و رنگ را مدیریت کنید. با این حال، اگر از دوربین های سنتی استفاده می کنید، می توانید از ابزار های ویرایش عکس و برنامه های نرم افزاری کمک بگیرید.

7. عروسک مهمترین سوژه عکاسی تان

استفاده از ژست های مختلف عروسک در عکاسی از عروسک
استفاده از ژست های مختلف عروسک در عکاسی از عروسک

ژست های مختلف عروسک خود را کشف کنید

میزان پویایی عروسک خود را آزمایش کنید. عروسک شما چه ژست هایی می تواند بگیرد. می توانید دستش را در چه حالت هایی قرار دهید؟

آیا می توانید دست عروسک را از آرنج خم کنید؟ می توانید سر یا بدن عروسک را بچرخانید؟ عروسک می تواند چیزی را در دست بگیرد؟ نترسید و به خودتان اجازه دهید با عروسک سرگرم شوید مطمئنا در این حالت عکس های زیباتری خواهید گرفت.

نباید موهای عروسک روی صورتش باشد

وقتی موهای عروسک کل صورت او را پوشانده باشند، عروسک قشنگ به نظر نمی رسد. موهای روی صورت مثل زمانی که تازه از خواب بیدار می شویم، شاید برای بعضی از مدل های فشن جالب به نظر بیاید. اماعروسک ها زمانی که موهایشان را از صورت کنار می زنیم، زیبا هستند. * بهتر است قبل از عکاسی به این نکته دقت کنیم.

در عکاسی از عروسک نگران هستید عروسک شما در چمن یا گل بنشیند؟

می توانید از وسایل جانبی مثل چنگال برای راحت تر شدن کارتان استفاده کنید. شاخه ها را به زمین بچسبانید. عروسک خود را به دسته چنگال تکیه دهید تا پاها یا لباسش آسیب نبیند.

منظم بودن دکور در عکاسی از عروسک
منظم بودن دکور در عکاسی از عروسک

8. اتاق عکاسی از عروسک را تمیز و مرتب کنید

اتاقی که می خواهید در آن عکاسی کنید باید مرتب یاشد. عکس های عروسکی در صورتی زیبا به نظر می رسند که پس زمینه ی آن ها از جزئیات اضافه خالی باشد. مثلا اگر می خواهید از عروسکتان روی میز عکس بگیرید آن میز باید کاملا تمیز باشد. حتی یک دانه برنج می تواند عکس شما را خراب کند.

همه ما می دانیم لوازم عروسک زیبا و سرگرم کننده هستند. اما استفاده بیش از حد از آن ها می تواند عکس شما را شلوغ کند. برای استفاده از لوازم اضافی باید این را در نظر بگیرید که این وسیله چه چیزی به عکس اضافه می کند آیا فقط در جای خود نشسته است یا نقشی در تکمیل کردن داستان عکس دارد؟

9. ویرایش کنید

بعد از عکاسی نوبت ویرایش است. اینکه بخواهید عکستان را چقدر ویرایش کنید بسته به عکس وسلیقه ی خودتان است. می توانید ویرایش را در سطح تنظیم نور و رنگ نگه دارید یا اینکه به کل ظاهرعکس را تغییر دهید. ADOBE PHOTOSHOP تنها نرم افزار ادیت عکس نیست، می توانید از نرم افزارهای دیگر مثل Gimp استفاده کنید.

این نرم افزار شباهت زیادی به فتوشاپ دارد با این تفاوت که حجم کمتری دارد.همینطور می توانید از سایت هایی مثل Pixlr وPicmonkey که امکان ادیت آنلاین دارند نیز استفاده کنید. این سایت ها برای اصلاحات معمولی و آسان عکس رایگان هستند، اما اگر بخواهید اصلاحات بیشتری روی عکس تان انجام دهید، باید از آن ها اشتراک بخرید.

10. روحیه ی خود را حفظ کنید

فرمول موفقیت در هر کاری داشتن روحیه ی خوب و امیدوار است. همین که شاداب باشید یک تغییر مثبت شگفت انگیز در خود ایجاد کرده ایده که در عکس های شما نیز منعکس خواهد شد. پس سعی کنید مثل زمانی که اولین بار از عروسک تان عکاسی کردید، هیجان زده باشید و از هر لحظه لذت ببرید.

با رعایت تمام نکاتی که در بالا گفتیم می توانید مهارت خود را در عکاسی از عروسک و یا ساخت استاپ موشن به طرز چشم گیری افزایش دهید. این ژانر عکاسی محبوبیت زیادی در جهان پیدا کرده است. پس سعی کنید قبل از دیگران در این مهارت تخصص کسب کنید و به درآمدهای عالی برسید.

آموزش عکاسی از عروسک

وقتی در کار عکاسی از عروسک حرفه ای شدید می توانید با ساخت استاپ موشن یک گام فراتر بروید. به عروسک ها فرصت بدهید تا زنده شوند و داستان سرایی کنند. امروزه استاپ موشن در دنیای بازاریابی جایگاه خوبی دارد. ما در مقاله ساخت استاپ موشن تبلیغاتی ایده های اولیه ی خوبی را به شما آموزش داده ایم.

منبع: 121clicks.com و vegadoll.blogspot.com

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست