به چه کسی طراح UI و UX می گویند و این فرد چه مسئولیتی دارد؟

طراح UI و UX

امروز می خواهیم در مورد نقش ها، مسئولیت ها و مهارت های کلیدی یک طراح UI و UX بیشتر بیاموزیم. این مطلب به شما کمک می کند تا بفهمید برای این شغل به چه چیز هایی نیاز دارید و کارفرمایان در یک طراح UI یا UX به دنبال چه چیز هایی هستند.

در ادامه شما را با تمام فاکتور هایی که یک طراح UI و UX باید داشته باشد آشنا خواهیم کرد و در مورد مسئولیت های این مشاغل مربوط به رابط کاربری بیشتر صحبت خواهیم کرد.

طراح UX کیست و چه می کند؟

طراح ux

طراحان تجربه کاربری (UX) مسئول ایجاد یک تجربه بهینه برای کاربر در هنگام تعامل با یک محصول یا خدمات دیجیتالی، فیزیکی اند. این محصولات مانند بازدید کاربر از یک وب سایت یا خرید یک وسیله از سایت یک فروشگاه اینترنتی یا حتی تجربه استفاده کاربر از خدمات ارائه شده توسط یک شرکت خدماتی است. دغدغه اصلی طراحان UX مطالعه در مورد کاربران، درک رفتار آن ها و معماری سفر کاربر تا رسیدن به هدف است.

در حقیقت یک طراح تجربه کاربری کاری می کند، که کاربر بدون هیج زحمت اضافی و به سرعت به هدف خود برسد. یک طراح UX بسته به کاری که برای شرکت های مختلف انجام می دهد ممکن است، وظایف متنوعی داشته باشد، اما برخی از کار ها در این شغل عمومی هستند.

وظایف طراح تجربه کاربری

 • انجام تحقیقات در مورد کاربر: تحقیق در مورد کاربران، رفتارشان، اهدافشان، انگیزه آن ها و نیاز های آن ها یک امر ضروری برای هر طراح UX است. یک تیم طراحی UX ممکن است روش های مختلفی برای انجام این کار داشته باشد. آن ها با، مصاحبه با کاربران، انجام تحلیل های رقابتی، طراحی نظرسنجی های آنلاین و تحقیق بر روی گروه های خاص، داده های مود نیاز خود را جمع آوری می کنند. سپس داده ها را تجزیه و تحلیل کرده و آن ها را تبدیل به اطلاعات کمی و کیفی می کنند، تا بتوانند به راحتی تصمیم گیری کنند.
 • شناخت شخصیت کاربران و ایجاد پرسونا برای آن ها: طراحان تجربه کاربری برای انجام هر چه بهتر کار خود نیاز دارند شخصیت مخاطبین خود را شناخته و پرسونا را تعریف کنند. برای این کار شناسایی کاربران کلیدی و تعریف و پرسونا هایی که رفتار کاربران و نوع شخصیت آن ها از حیث جمعیت شناسی را تعریف می کند ضروری است.
 • معماری اطلاعات: این معماری اطلاعات است که محتوا و اطلاعات مربوط به یک محصول دیجیتال را تعیین می کند. سازماندهی محتوا در یک برنامه یا وب سایت برای راهنمایی کاربر به سمت وظایفش یا آموزش کاربر در مورد محصول ضروری است. یک معماری درست از اطلاعات، مسیر صحیح و محل کنونی کاربران را به آن ها نشان داده و به آن ها می گوید، چگونه اطلاعات مورد نیاز خود را پیدا کنند. برای این کار بهتر است، به یک نقشه سایت یا یک ربات چت با پاسخ های سریع فکر کنید.
 • طراحی وایرفریم ها و user flows: ایجاد یک نمایش با fidelity کم در یک طراحی وایرفریم، نشان دهنده مسیر سفر به کاربر هنگام تعامل با یک وب سایت یا برنامه خواهد بود. این نمایش می تواند یک عنصر UI مانند دکمه یا تصویر باشد.
 • طراحی نمونه های اولیه: ایجاد یک نسخه تعاملی از محصول اولیه که قابل لمس باشد از وظایف یک طراح UX است. این نمونه اولیه باید به شکلی باشد که کابر بتواند آن را آزمایش کند.
 • تست محصولات توسط کاربران واقعی: محصولات را روی کاربران واقعی تست کنید. جمع آوری بازخورد از کاربران برای تشخیص دوام محصولات اولین کار ضروری است.

طراح UI کیست و چه می کند؟

طراح تجربه کاربری

طراحان تجربه کاربری یا UI در درجه اول به نحوه حرکت کاربر در یک محصول دیجیتالی توجه دارند. طراحی UI به عنوان یک تابع از طراحی UX در نظر گرفته می شود، بنابراین اغلب می بینید که UI و UX به جای یکدیگر در معرفی کار یک طراح استفاده می شوند، البته گاهی هم ممکن است یک طراح هر دو کار را انجام دهد.

فعالیت های یک طراح UI اغلب شامل موارد زیر است:

 • تعیین نحوه تعامل کاربران با محصولات: طراحی رابط کاربری مربوط به استایل بصری یک برنامه یا وب سایت است. این کار به مواردی مانند نحوه طراحی نماد ها، نحوه چیدمان آن ها در صفحه و ارتباط آن ها با یکدیگر مربوط می شود. عناصر طراحی مانند انتخاب فونت، طرح رنگ، گرافیک، دکمه ها و استایل منو نیز همگی عناصر طراحی UI هستند. این طراحی ها با هم به کاربر کمک می کنند، تا بفهمد روی چه مواردی باید کلیک کرد، ضربه زد یا آن ها را کشید. حتی می توانند مشخص کنند کدام سری از دکمه ها مهم تر بوده و چگونه می توان مدل فراخوانی بودن آن ها را تشخیص داد.
 • همکاری نزدیک با طراحان UX: طراحان UI باید خیلی نزدیک به طراحان UX کار کنند تا بتوانند سفر کاربر را منعکس کننده دیدگاه ایجاد شده از محصول توسط تیم UX، کنند.

کار یک دیزاینر معمولی UI/UX چیست؟

کار اصلی یک طراح UI/UX معمولی ترکیبی از مسئولیت ها و صلاح دید های کلیدی را در بر می گیرد، این مسئولیت ها عبارت اند از:

 1. با درک نیاز های کسب و کار خود، نظرات مشتریان، سفر های کاربر در سایت، بازخورد مشتریان و یافته های دیگر طرح های کاربر پسند ایجاد کنند.
 2. باید به طور مداوم user flows ها، وایر فریم ها، نمونه های اولیه و مدل هایی با fidelity پایین و بالا ایجاد کنند.
 3. به طور منظم با تیم های طراحی و مهندسی، سهامداران تجاری و رهبران اجرایی تیم خود ارتباط برقرار کنند.
 4. با گنجاندن بازخورد مشتری، معیار های استفاده و یافته های قابل استفاده در طراحی، اطمینان حاصل کنید که صدای مشتری وجود دارد.
 5. انجام تجزیه و تحلیل های متریک پس از راه اندازی خدمات یا محصول و تلاش برای بهینه سازی طراحی های UX.
 6. نحوه استفاده از ابزار های مدل سازی مانند نرم افزار Sketch یا Invision یا معادل آن ها را بداند.
 7. دارای مهارت های ارتباطی و کار تیمی عالی باشد.

مهارت های کلیدی طراحان UI/UX

بسیاری از طراحان حرفه ای UI/UX در زمینه های نامرتبط تخصص دارند و از پس مهارت های قابل انتقالی مانند طراحی بصری، توسعه نرم افزار یا بازاریابی دیجیتال را به خوبی بر می آیند.

به همین دلیل است، که سوابق تحصیلی متنوعی در بین طراحان UI و UX دیده می شود. البته که مدرک طراحی گرافیک یا طراحی وب بیش از همه می تواند کمک کننده باشد. طراحان UI/UX به طیف وسیعی از مهارت ها نیاز دارند. برخی از این مهارت های مورد نیاز مانند تحقیق UX، قالب بندی و نمونه سازی اولیه، طراحی تعاملی، ارتباطات بصری و معماری اطلاعات هستند. از آنجایی که طراحی UI و UX یک شغل متمرکز بر فرد، مدیران بیشتر طراحان را بر اساس مهارت هایشان از یکدیگر متمایز می کنند.

5 کار در تعامل با طراحی UI و UX

ux ui designer

طراحی UI/UX یک زمینه چند رشته ای با طیف رو به رشدی از تخصص های خاص از جمله نوشتن UX، طراحی تعاملی، نمونه های اولیه، طراحی بصری و غیره است. شرح وظایف UI/UX معمولاً ترکیبی از این نقش ها را ذکر می کند.

 1. طراحی UI/UX: دامنه این کار ایجاد رابط کاربری بر اساس بینش تحقیقاتی کاربر است. برای دستیابی به این هدف، طراحان از فرآیند هایی مانند قالب بندی و نمونه سازی و به دنبال آن تست نمونه های اولیه استفاده می کنند. طراح UI/UX جامع ترین تعریف است و ممکن است در برخی سازمان ها، توابع UI/UX با یک عنوان شغلی دیگر ترکیب می شوند.
 2. طراحی بصری: طراحان بصری مسئول ظاهر و احساسات یک محصول فیزیکی یا دیجیتالی هستند. این ظاهر می تواند شامل همه چیز، از بسته بندی گرفته تا طراحی وب سایت مربوط به محصول باشد. طراحان بصری برای ایجاد تجربه زیبا، کاربر پسند و کارآمد با طراحان UI و UX در تعامل کار می کنند. همچنین گاهی به طراحان UI و UX در توسعه نمونه های اولیه نیز کمک می کنند.
 3. تحقیق و کاربرد: محققان UI/UX بر جمع آوری اطلاعات ورودی از کاربران تمرکز می کنند. آن ها با کاربر مصاحبه می کنند، کاربران را در محیط های آزمایشی مشاهده می کنند، گروه های خاص را میزبانی می کنند و نظر سنجی طراحی می کنند. همچنین آن ها مسئول تبدیل داده های کیفی و کمی ساختار یافته و بدون ساختار به ایده های قابل استفاده برای تیم UI/UX هستند، به این معنی که آن ها باید تحلیلگران داده ماهری باشند.
 4. کد نویسی: مهندسان UX رابط بین تیم های طراحی و مهندسی هستند. آن ها مسئول گرفتن یک طرح و زنده کردن آن با کد هستند. مهارت کدینگ یک مهندس UX شامل یادگیری زبان های کامپیوتری مانند HTML ،JS ،CSS و غیره می شود.
 5. نوشتن UI و UX: نوشتن UI و UX یک تخصص خاص است. این شامل کلماتی می شود که هنگام استفاده از یک محصول دیجیتالی می خوانیم یا می شنویم یا به عنوان یک عنصر کلیدی در ناوبری وب سایت آن را مشاهده می کنیم. Microcopy ابزاری قدرتمند برای ایجاد یک تجربه خوب برای کاربران است.

مسئولیت های کلیدی یک طراح UI یا UX چیست؟

طراح ux یا ui

طراحان UI/UX مسئول رضایت کلی کاربر از یک محصول یا خدمات هستند. اولویت آن ها این است که به طور مداوم به دنبال راه هایی برای بهبود تجربه کاربری بهتری از محصول باشند. این کار حتی برای محصولات پر فروشی که سال ها در بازار بوده اند، نیز به طور مداوم انجام می شود.

در واقع، طراحی UI و UX در هسته خود کل تجربه و احساست کاربر نسبت به محصول یا خدمات را در بر می گیرد. برای یک محصول فیزیکی، این شامل طراحی بسته بندی، فرآیند خرید و حمل و نقل محصول می باشد. برای یک محصول دیجیتال، شامل عیب یابی فنی و حتی سخت یا آسان بودن توضیح محصول برای افراد دیگر می شود.

سوالات متداول در مورد طراحان UI/UX

اگر بخواهید درباره طراحی UI و UX بیشتر بدانید، احتمالاً سوالات زیادی در ذهن شما تشکیل می شود. ما در ادامه برخی از سوالات متداول شما را جمع آوری کرده و به آن ها پاسخ داده ایم. برای گرفتن پاسخ سوالات خود لطفاً با ما همراه باشید.

آیا طراحی UI/UX برای من مناسب است؟

طراحی UI/UX یک زمینه کاری چند رشته ای است و هیچ قانون سختی در مورد این که، چه کسی می تواند طراح UI/ و UX باشد وجود ندارد. البته گفته می شود، که برخی از ویژگی های شخصیتی ممکن است، باعث پیشرفت فرد شود مانند:

 1. اهمیت کاربر در درجه اول: طراحان UI/UX باید از نیاز های کاربر در طول فرآیند طراحی و پیاده سازی حمایت کنند، حتی اگر تحقیقات آن ها با وضعیت موجود در تضاد باشد.
 2. انسانی کردن فناوری: ابزار ها، دستگاه ها و نرم افزار ها تنها در صورتی مؤثر اند که مردم بدانند چگونه از آن ها استفاده کنند. کار یک طراح UI یا UX ایجاد رابط های کاربر پسندی است که به کاربر کمک می کند تا نحوه استفاده از محصولات پیچیده را درک کنند.
 3. تنوع در وظایف: تنوع یکی از بهترین مزیت های شغلی یک طراح UI یا UX است. در این عنوان شغلی شما یک روز با گروه برنامه نویسی برای اجرای کد ها کار می کنید و روز دیگر برای نهایی کردن برخی از ماکت ها با تیم طراحی گرافیک کار می کنید. انعطاف پذیر بودن و توانایی چرخش از یک کار به کار دیگر یک مهارت نرم مهم برای یک طراح UI و UX است.
 4. ارتباط با سایر تیم ها: اگر از صحبت کردن در جمع متنفرید، قبل از ورود به این شغل به آن فکر کنید. طراحان UI/UX به طور معمول در مورد تحقیقات خود به سایر تیم ها گزارش ارائه می دهند یا در یک بحث گروهی متمرکز در مقابل جمع کثیری از کاربران صحبت می کنند. ارتباط یکی از مهم ترین مهارت ها برای یک طراح UI/UX است زیرا نقش او بسیار مشارکتی است. همچنین او باید بتواند در مورد اصول طراحی به راحتی با افراد غیر طراح مانند توسعه دهندگان بحث کند.

آیا طراحی UI/UX خودکار خواهد بود؟

بخش های خاصی از فرآیند طراحی UI/UX مانند تجزیه و تحلیل داده ها برای سنجش عملکرد محصول می تواند، توسط هوش مصنوعی مدیریت شود. با این حال، این رشته به طور کل به آشنایی و درک مخاطبان، از طریق تحقیقات در مورد آن ها وابسته است و فرآیندی که به هوش هیجانی و ارتباط تک به تک با کاربران در لحظه نیاز دارد، بعید است که کاملاً خودکار شود.

از سوی دیگر، نیاز به کدنویسی در طراحی UI/UX نسبت به قبل کمی کمتر شده است زیرا بیشتر ابزار های نمونه سازی و قالب بندی برای افراد غیر برنامه نویس و غیر متخصص طراحی می شوند.

چگونه تجربه کاربری را اندازه گیری می کنید؟

تجربه کاربری

طراحی UI و /UX یک فرآیند تکراری است، بنابراین استفاده از تجزیه و تحلیل داده ها برای ارزیابی عملکرد و usability، کلیدی است. معیار های UX مجموعه ای از نقاط داده کمی هستند که برای ردیابی تجربه کاربر از یک وب سایت یا برنامه تلفن همراه در طول زمان استفاده می شوند. آن ها در طول تحقیقات نیز قابلیت استفاده اند، مانند برخی معیار های UX، که ویژگی های محصول خاصی را با محصولات رقبا مقایسه می کنند.

البته این معیار ها نیز باید با کانالی که اندازه گیری می کنید تنظیم شوند. به عنوان مثال، معیار های مهم برای یک وب سایت شامل عواملی مانند بررسی ترافیک، بازدید از صفحه و نرخ پرش است. اما در رسانه های اجتماعی این با تعداد دنبال کنندگان و تعامل اندازه گیری می شود. به طور کلی، کیفیت UX را می توان از داده های فروش نیز استنباط کرد، مانند میانگین ارزش سفارش یا تبدیل ها، زیرا این ها نشان دهنده تجربه کاربری مطلوب و درک برند هستند.

چگونه تجربه کاربری را بهبود می دهید؟

کاهش تلاش جزء بزرگی در بهبود طراحی UI/UX است. مردم نمی خواهند مجبور به جستجوی اطلاعات باشند یا روی دکمه هایی که منجر به پیوند های مرده و دارای ارور می شوند کلیک کنند. آن ها رابط هایی را انتخاب می کنند که آن ها را در کوتاه ترین زمان ممکن به اهدافشان برساند و برند هایی را که این استاندارد های کارایی و سهولت استفاده را رعایت نمی کنند کنار می گذارند.

منبع:

springboard.com

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست