طراحی پیکتوگرام چیست؟ مزایا و نحوه استفاده از آن در طراحی

طراحی پیکتوگرام

پیکتوگراف یا پیکتوگرام ها طرح هایی هستند که برای نشان دادن داده ها با استفاده از نماد ها و تصاویر مربوط به داده ها استفاده می شوند. معمولاً، زمانی که به یک طراحی زیبا و قابل فهم نیاز داشته باشیم از طراحی پیکتوگرام استفاده می شود. در ادامه مقاله، به توضیح مختصری از طراحی پیکتوگرام و موارد استفاده از آن در طراحی خواهیم پرداخت. برای کسب اطلاعات بیشتر به خواندن مطلب ادامه دهید.

طراحی پیکتوگرام چیست؟

در طراحی پیکتوگرام ها از یک سری آیکون های مکرر برای نمایش داده های ساده استفاده می کنند. نمادها در یک خط یا یک شبکه مرتب شده اند و هر نماد تعداد مشخصی از واحدها را نشان می دهد (معمولاً 1 ، 10 یا 100). برای درک بهتر آن اغلب از کلید استفاده می شود (کلید یا راهنما در پایین یک تصویر گنجانده شده است و نشان می دهد هر نماد یا تصویر نشان دهنده چه چیزی است). همه نمادهای موجود در پیکتوگرام باید دارای یک اندازه باشند. اما، در مواردی ما می توانیم از کسر یک نماد برای نشان دادن کسر مربوطه از آن مقدار استفاده کنیم.

بنابراین، پیکتوگرام ها انواع جدول ها و نمودارهایی هستند که از نمادها و تصاویر برای نمایش آسان و قابل فهم داده ها استفاده می کنند و از آنجا که پیکتوگرام ها از مجموعه ای از آیکون ها ساخته شده اند، برای مواقعی مناسب است که شما نیاز به یک گرافیک جذاب دارید. اما به طراح گرافیک نیاز ندارید.

طراحی پیکتوگرام چیست؟

پیکتوگرام چه کاربردی در طراحی دارد؟

امروزه برای جذب مشتریان بیشتر چه به صورت مجازی و چه به صورت حضوری نیاز است تا با استفاده از شیوه های مختلف از جمله: تایپوگرافی و اینفوگرافیک، طراحی پیکتوگرام و … پیج، سایت و سایر موارد را از نظر بصری جذاب تر کنیم.

طراحی پیکتوگرام یکی از ساده ترین و محبوب ترین اشکال برای نمایش داده ها می باشد. علاوه بر این که داده های شما زیبا به نظر می رسند، پیکتوگرام ها می توانند داده های شما را به یاد ماندنی تر کنند. بنابراین، قرار دادن نماد های خاص برای نمایش داده ها می تواند یادآوری خواننده از آن داده ها و حتی میزان تعامل آن ها با داده ها را بهبود بخشد. همچنین، استفاده از تایپو گرافی می تواند یک گزینه برای جذابیت بیشتر در طراحی گرافیک باشد.

انواع کاربرد های طراحی پیکتوگرام

هر زمان که بخواهید داده های ساده را از نظر بصری به یادماندنی یا جذاب تر کنید، می توانید از پیکتوگرام استفاده کنید. بنابراین، استفاده از آن در هنگام ارائه نمایش داده ها در انواع اینفوگرافیک ها، گزارش ها، ارائه ها و حتی رزومه ها، پیکتوگرام ها می توانند بسیار مفید باشند!

همچنین، زمانی که می خواهید میزان یک آمار مهم را نشان دهید یا کسری یا درصد را نشان دهید، می توانید از پیکتوگرام برای افزودن تأثیر بصری به داده های ساده استفاده کنید. می توانید مفهوم و کاربرد طراحی پیکتوگرام را با استفاده از مثال های گفته شده در این بخش درک کنید. این شامل:

1. از طراحی پیکتوگرام برای نشان دادن رتبه بندی یا تغییرات استفاده کنید

ما می دانیم که پیکتوگرام ها برای نمایش نسبت ها یا درصد های ساده عالی هستند. تقریباً هر سایتی که به مشتریان امکان می دهد محصولات یا خدمات را رتبه بندی کنند (مانند Yelp و Amazon) برای نشان دادن نتایج سیستم رتبه بندی پنج ستاره خود از پیکتوگرام استفاده می کند. ما نیز می توانیم همین کار را برای نشان دادن رتبه بندی ها، نمرات و تغییرات در طول زمان و مکان در اینفوگرافیک انجام دهیم.

نمونه های طراحی پیکتوگرام اینفوگرافیکی

پیکتوگرام به شکل اینفوگرافیک است. نماد های ستاره، چشم کاربر را به سمت اطلاعات کلیدی جلب می کنند و درک آن را آسان تر می کند. علاوه بر این که درک رتبه ها در یک نگاه آسان تر است، آن ها ویژگی بصری خوبی از اینفوگرافیک هستند.

در اینجا، یک مثال از طراحی پیکتوگرام در مورد فلفل آورده شده است. آن ها از یک سری پیکتوگرام فوق العاده ساده (“رتبه بندی با آیکون آتش”) برای نشان دادن سطح تندی فلفل های مختلف استفاده کرده اند.

نشان دادن سطح تندی فلفل ها با استفاده از طراحی پیکتوگرام

2. وضعیت و پیشرفت پروژه را گزارش دهید

برای نشان دادن وضعیت پروژه (مواردی مانند: طرح پروژه، نقشه راه محصول و گزارش هر چیزی) می توانید از یک شاخص بصری به نام طراحی پیکتوگرام استفاده کنید.

نمونه های پیکتوگرام گزارشی

در مثال زیر از طراحی پیکتوگرام برای نمایش پیشرفت و وضعیت پروژه (از نظر زمانبندی، محدوده و بودجه) استفاده می شود. این یک راه سریع برای نمایش روند کار است.

گزارش وضعیت و پیشرفت پروژه

نکته

وقتی برای نشان دادن گزارشات از طراحی پیکتوگرام استفاده می کنید، سعی کنید رنگ بندی متفاوتی را ایجاد کنید. این کار باعث می شود کسانی که آن را می بینند یا می خوانند، راحت تر درک کنند که چقدر کار باید انجام شود. به عنوان مثال:

1. از رنگ تیره تر برای نشان دادن پیشرفت کار (میزان کار انجام شده)

2. از رنگ روشن تر برای نشان دادن کار باقی مانده استفاده کنید.

3. برای تاثیر بیشتر، یک نمودار ساده میله ای را اضافه کنید

همان طور که قبلاً ذکر شد، استفاده از پیکتوگرام می تواند به یاد ماندنی و جذاب بودن داده های ساده کمک کند. اگر اینفوگرافیک شما حول یک مجموعه داده ساده (مانند یک نمودار تک نواری) متمرکز شده است، می توانید از یک سری پیکتوگرام نموداری استفاده کنید تا داده های شما از نظر بصری کمی جذاب تر شوند.

4. برای نمایش نتایج نظرسنجی از طراحی پیکتوگرام ها استفاده کنید

پیکتوگرام ها برای جمع بندی و ارائه نتایج نظرسنجی مناسب هستند. آن ها بسیار جالب تر از اعدادی هستند که به سادگی در جداول و صفحات گسترده قرار داده شده اند و می توانند به خوانندگان شما در درک بینش های اصلی نظرسنجی کمک کنند.

بررسی نمونه های پیکتوگرام

استفاده از طراحی پیکتوگرام ها راهی عالی برای نمایش نتایج نظرسنجی تاثیرگذار در طراحی اینفوگرافیک هستند. می توانید از آن ها به عنوان شمارش بصری برای نشان دادن مواردی مانند: داده های اصلی جمعیت شناسی (مانند: عنوان شغل یا نقش) استفاده کنید.

نمایش نتایج نظرسنجی از طراحی پیکتوگرام ها استفاده کنید

یکی دیگر از نمونه های بزرگ پیکتوگرام با این تکنیک را می توانید در اینجا مشاهده کنید. آن ها به جای بیان تعداد کشته های هر کشور، از طراحی پیکتوگرام برای اهمیت بیشتر این اعداد استفاده کرده اند.

به جای بیان تعداد کشته های هر کشور

5. رزومه خود را با مهارت های پیکتوگرام خود بسازید

ارائه رزومه با اینفوگرافیک به عنوان یک راه خلاقانه ارائه شده است و از آنجا که طراحی پیکتوگرام ها برای نمایش تناسب بسیار خوب عمل می کند. بنابراین، شما می توانید برای ارتباط بصری کارفرمایان با مهارت ها و تجربیاتتان، از طراحی پیکتوگرام استفاده کنید.

از سرگیری نمونه های پیکتوگرام

به عنوان مثال: این رزومه اینفوگرافیک از “Zhi Liang” را بررسی کنید. او به عنوان یک طراح گرافیک، یک رزومه بسیار بصری برای نشان دادن مهارت های طراحی گرافیکی خود ایجاد کرده است. او برای ارائه سریع تمام مهارت های خود، از مجموعه ای از پیکتوگرام های ساده (در عین حال موثر) استفاده کرده است.

 ارائه سریع تمام مهارت ها با طراحی پیکتوگرام

اگر نمی خواهید با یک رزومه اینفوگرافیکی کار کنید، یک رزومه استاندارد با پیکتوگرام های ساده تر انتخاب کنید. از نمادهای دایره ای یا مربعی و رنگ خاکستری خنثی برای یک ظاهر ظریف و حرفه ای استفاده کنید که به خوبی کار می کند. مانند: مثال پیکتوگرام بالا.

بهترین روش های طراحی پیکتوگرام

پیکتوگرام ها می توانند، ابزار های بسیار موثری برای نمایش هر سند بصری باشند، به شرطی که از آن ها به درستی استفاده کنید. در اینجا چند تا از بهترین شیوه های طراحی که هنگام کار با پیکتوگرام در اینفوگرافیک خود باید در نظر داشته باشید را گفته ایم. از جمله:

1. از آیکون های ساده، معنی دار و مرتبط استفاده کنید

برای واضح ساختن پیکتوگرام های خود از نمادهای ساده و معنی دار استفاده کنید. پیکتوگرام ها زمانی بهتر عمل می کنند که نمادهای استفاده شده در آن ها برای همه تا حد امکان ساده و قابل درک باشد. نمادهایی که بیش از حد پیچیده هستند، به جای این که چیزی را به خوانندگان نشان دهد، توجه آن ها را از داده ها منحرف می کند.

به جای استفاده از نمادهای دقیق و مصور، اشکال اساسی و متقارن مانند: ستاره ها، دایره ها و جعبه ها را در نظر بگیرید. همچنین، استفاده از نمادهای تک رنگ که تقریباً در یک مربع قرار می گیرند، عالی هستند و علاوه بر این، مطمئن شوید نمادهایی که انتخاب می کنید با موضوع داده های شما مرتبط هستند. زیرا، استفاده از نمادهای ساده و در عین حال مرتبط، تفسیر داده های شما را برای مخاطبان آسان می کند.

از نمادهای ساده، معنی دار و مرتبط استفاده کنید

مثال زیر، آمار گزارش فعالیت مصرف کننده را نشان می دهد. توجه داشته باشید که چگونه نمادهای موجود در پیکتوگرام ها ساده هستند. اما، همین نماد های ساده ترافیک مصرف کننده را ارائه می دهد.

استفاده از نماد های ساده

2. در طراحی پیکتوگرام از رنگ های متضاد خودداری کنید

استفاده از رنگ های متضاد در طراحی پیکتوگرام ها باعث حواس پرتی بیشتر مخاطبان می شود. برای این که طرح را از حالت یکنواختی خارج کنید، سعی کنید از حالت سایه روشن اما، از یک رنگ استفاده کنید تا خوانندگان بتوانند به راحتی داده های موجود در پیکتوگرام شما را مقایسه و با هم مقایسه کنند.

به مثال های پیکتوگرام زیر نگاه کنید تا ببینید چگونه باید و چگونه نباید رنگ ها را ترکیب کنید. پیکتوگرام سمت چپ از سایه تیره تری برای درصدی که می خواهد برجسته کند و سایه روشن تری برای واحدهای باقی مانده استفاده می کند. سمت راست از رنگ های متضاد استفاده می کند که باعث حواس پرتی خواننده و بیننده می شود.

در طراحی پیکتوگرام از رنگ های متضاد خودداری کنید

3. برای خواندن بیشتر، ردیف های 5 یا 10 را بچسبانید

شما نمی خواهید خوانندگان شما مجبور باشند تمام آیکون های موجود در یک پیکتوگرام را بشمارند تا درک دقیقی از داده هایی که نشان می دهد، دریافت کنید. بنابراین نمادهای موجود در پیکتوگرام های شما، چه آن ها یک عدد بزرگ را نشان می دهند و چه به تناسب، باید به طور ایده آل به اعداد گرد خوب مانند: 10 یا 100 برسد. آن ها باید به ردیف های 5 یا 10 تقسیم شوند تا درک پیکتوگرام ها در یک نگاه برای آن ها آسان تر شود.

سوالات متداول

چه کسی پیکتوگرام را کشف کرد؟

تصویرنگارها به عنوان اولین شکل نوشتاری شناخته شده مورد استفاده قرار می گرفتند و اعتقاد بر این است که قبل از 3000 سال قبل از میلاد در مصر و بین النهرین کشف شده است.

پیکتوگرام چیست؟

پیکتوگراف یا پیکتوگرام یک نمایش داده با استفاده از تصاویر یا نمادهاست. ما این تصویرها را در بسیاری از موقعیت های واقعی زندگی می بینیم. یک مثال ساده: مشتریان برای امتیاز دهی یا رتبه دهی به خدمات ارائه شده از ستاره استفاده می کنند. موردی را در نظر بگیرید که از 5 ستاره، 3.5 ستاره برجسته شده است. اگر هر ستاره = 20 امتیاز باشد. امتیاز مشتری از 100، 70 خواهد بود
(20 × 3.5 = 70).

پیکتوگرام برای چه مواردی استفاده می شود؟

از پیکتوگراف برای نمایش داده ها در قالب تصاویر یا نمادها استفاده می شود و این باعث ارائه جالب تر و درک آسان تر آن می شود.

در پیکتوگرام از چه چیزی استفاده می شود؟

از نمادها و تصاویر برای نمایش داده ها استفاده می کنیم. این تصاویر یا نمادها دارای کلیدی (راهنما) هستند که در آن 1 نماد فرکانس خاصی را نشان می دهد. با استفاده از این کلید (راهنما)، می توان جدول داده ها را بهتر درک کرد.

مزایای تصویر نگاری چیست؟

استفاده از پیکتوگراف به عنوان روشی برای نمایش اطلاعات داده شده مزایای زیادی دارد.
در درجه اول می توان برای ایجاد ارتباط بین اشیاء با اعداد از آن استفاده کرد (مثلاً: غالباً برای آموزش دانش آموزان ابتدایی استفاده می شود)
در نمایش ساده و قالب بندی داده های آماری کمک می کنند.
نمایش داده ها از نظر بصری جالب و قابل فهم هستند.
برای نمایش حجم زیادی از داده ها مفید هستد.

کلید در یک تصویر چیست؟

در طراحی پیکتوگرام، برای نشان دادن ارزش نماد از یک کلید(راهنما) استفاده می کنیم. پس، با استفاده از این کلید مشخص می شود که هر نماد در هر دسته چه ارزشی دارد.

چگونه می توانید کلید(راهنما) تصویر را پیدا کنید؟

کلید یا راهنما در پایین تصویر قرار داده می شود. از کلید تصویر برای یافتن فراوانی اطلاعاتی که نمودار برای یک دسته خاص نشان می دهد، استفاده می شود. بسته به مقادیر موجود در مجموعه داده، می توانیم یک کلید مناسب برای تصویرنگار انتخاب کنیم.

چگونه می توان تصویری رسم کرد؟

ما می توانیم با استفاده از مراحل ساده یک تصویر را ترسیم کنیم. مراحل شامل:
داده ها را جمع آوری و بررسی کنید
بر اساس داده های جمع آوری شده، نمادی را انتخاب کنید که فراوانی دسته را نشان دهد.
داده های جمع آوری شده را تجزیه و تحلیل کرده و کلید یا راهنمای تصویر را تعیین کنید
پیکتوگراف را در قالب جداول بکشید
در نهایت، تصویر را مرور کنید. در نگاه اول باید همه چیز واضح باشد.

منبع:

www.cuemath.comvenngage.com

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست