8 نکته مهم در طراحی منو رستوران که باید بدانید!

طراحی منو رستوران

منوی رستوران شما یکی از اولین چیزهایی است که مشتریان شما قبل از سرو غذا با آن ارتباط برقرار می کنند. به همین دلیل بسیار مهم است که منوی شما تاثیر فوق العاده اولیه را داشته باشد. منویی با آیتم های بسیار زیاد، جمله بندی ضعیف، عکس های بد، یا طراحی نامتجانس، بازدهی غذاخوری را کاهش می دهد و برای جبران آن، غذا و خدمات شما را تحت فشار قرار می دهد. یک منوی زیبا با طراحی جذاب که به طور یکپارچه با برند شما مطابقت دارد، به مهمانان شما این احساس را می دهد که رستوران مناسبی را انتخاب کرده اند.
یک منو با طراحی مدبرانه می تواند تأثیری ماندگار در بین مهمانان و در نتیجه تأثیر قابل توجهی بر درآمد داشته باشد. در این مقاله 8 ایده و نکته برای طراحی منو رستوران آورده شده است که به شما کمک می کند چطور یک منو طراحی کنید و از رستوران هایی که به خوبی آن را انجام می دهند ایده بگیرید.

8 نکته و مثال برای طراحی منو رستوران

1. الگوهای حرکت چشم را در نظر بگیرید

برخی از متخصصان مهندسی منو می گویند که هنگام خواندن یک منو، چشمان ما معمولاً به وسط صفحه نگاه می کند. سپس به سمت راست بالا و سپس بالا و سمت چپ حرکت می کند که به آن مثلث طلایی می گویند. برخی دیگر می گویند که چشم افراد بلافاصله به بالای صفحه یا گوشه بالا سمت راست می رود.

اما بر اساس یک مطالعه تحقیقاتی کره ای در مجله تجارت جهانی و فناوری، یک سوم از مشتریان شما احتمالاً اولین کالایی را که می بینند سفارش می دهند و یک مطالعه ایالتی سانفرانسیسکو می گوید که مهمانان منوها را مانند یک کتاب می خوانند که از بالا سمت چپ شروع می شود.

نکته: غذاهای مهم و مد نظر خود را در بالا سمت چپ، بالا سمت راست و مرکز منوی خود قرار دهید.

در طراحی منو رستوران الگوهای حرکت چشم را در نظر بگیرید

2. منو را به بخش های منطقی تقسیم کنید

طراحی منوی رستوران را به بخش هایی تقسیم بندی کنید. با چیدمان آیتم ها یا بخش ها به صورت متوالی و در گروه های منطقی، با شروع از پیش غذا ها، پیدا کردن غذا ها برای مشتریان آسان تر می شود.

طراحی منو رستوران را به بخش های منطقی تقسیم کنید

3. در طراحی منو رستوران از فضای سفید به خوبی استفاده کنید

چشم انسان از بهم ریختگی متنفر است. مطالعات نشان می دهد که استفاده از فضای سفید مناسب، درک خواننده را تا 30 درصد بهبود می بخشد.
اگر می‌ خواهید آیتم‌ ها و توضیحات منوی شما بیشتر دیده شود، طوری برنامه‌ ریزی کنید که بتوانید میزان فضای سفید را به خوبی در طراحی منوی غذایی خود بگنجانید.

نکته: مقداری فضای منفی برای بهبود زیبایی شناسی بگذارید و مطمئن شوید که مهمان غرق نشده است.

استفاده مناسب از فضای سفید در طراحی منو رستوران

4. آیتم های منو را طولانی نکنید

وقتی انتخاب های زیادی در منوی شما وجود داشته باشد، انتخاب برای مشتریان سخت می شود و معمولا ممکن است زمان بیشتری برای انتخاب صرف شود. به این نکته توجه کنید که هر مورد در منوی شما باید منحصر به فرد باشد تا به مهمانان شما کمک کند تا بهتر تصمیم بگیرند.

داشتن یک منوی فوق العاده طولانی نیز می تواند به فروش لطمه بزند. زیرا وقتی زمان سفارش دادن مهمانان بیشتر طول می کشد، زمان چرخش میز کاهش می یابد، بنابراین کارکنان شما در یک شیفت به مهمانان کمتری خدمات می دهند.
مدیریت یک منوی کوتاه بسیار ساده تر است و می تواند منجر به خدمت گذاری بهتر شود.

آیتم های منو را طولانی نکنید

5. از قدرت کلمات استفاده کنید

از توضیحات آیتم های منو برای ارتباط با طعم یک غذا استفاده کنید. کلماتی مانند «خوشمزه»، «کره‌ دار» و «ترد» احساس گرسنگی را برمی‌ انگیزد. از توضیحات برای انتقال روند کار رستوران و عشقی که در هر غذا می گذارید استفاده کنید.

آزمایشی توسط دکتر برایان وانسینک در دانشگاه کرنل نشان داد که برچسب های توصیفی منو، فروش یک کالا را تا 27 درصد افزایش می دهد و باعث می شود مشتریان از وعده غذایی خود احساس رضایت بیشتری کنند. این به نوبه خود منجر به بازخورد مطلوب مشتری می شود (تا زمانی که نتیجه با توضیحات مطابقت داشته باشد).

نکته: هنگام نوشتن توضیحات منو از زبان بسیار توصیفی استفاده کنید.

6. از عکس ها استفاده کنید

مهندس معروف منو، گِرگ رپ، دریافت که قرار دادن یک تصویر زیبا در کنار یک ماده غذایی، فروش آن را تا 30 درصد افزایش می دهد. با این حال باید به این نکته توجه کنید که اگر از هیچ عکسی استفاده نکنید بهتر از این است که از عکس های نامناسب استفاده کنید.

توجه داشته باشید که اگر نمی خواهید از عکس ها در منوی خود استفاده کنید، مخصوصا با اینکه چاپ آن ها می تواند بسیار گران باشد، می توانید آدرس اینستاگرام خود را با عبارت “اگر می خواهید اینستاگرام ما را بررسی کنید” بنویسید.

اینستاگرام شما باید شامل عکس های زیبا باشد و آن را به طور منظم به روزرسانی کنید.

در Douzo Sushi در بوستون، MA، کل منو با عکس‌ های با کیفیت روی پس‌ زمینه سیاه نمایش داده می‌ شود. از نظر بصری جالب است و می‌ تواند افراد را وادار کند چیزی را که قبلاً هرگز نخورده‌اند سفارش دهند.

در طراحی منو رستوران از عکس ها استفاده کنید

7. برای طراحی منو رستوران همه نیازهای ذهن را در نظر بگیرید

هنگام طراحی منوی فیزیکی رستوران خود، باید مطمئن شوید که منو برای همه مهمانان قابل استفاده و خوانا باشد.

اندازه منوی شما باید مناسب باشد. اگر خیلی بزرگ باشد، نگه داشتن آن روی میز دشوار است و اگر خیلی کوچک باشد ممکن است خوانایی آن برای مهمانان سخت باشد.

نکته دیگری که باید برای مهمانان دارای اختلالات بینایی در نظر بگیرید این است که اگر منوی شما روی دیوار و بالا قرار دارد، مانند بسیاری از رستوران های معمولی، ممکن است خواندن منو برای آن ها مشکل باشد.
راه حل اینجا این است که چند نسخه از منو را با فونت بزرگ چاپ کنید تا در دسترس داشته باشید و به مهمانانی که به آن نیاز دارند ارائه دهید.

8. منوی آنلاین را در وب سایت خود و سیستم های سفارش بهینه کنید

باید مطمئن شوید که منوی شما به راحتی به صورت آنلاین قابل خواندن است، زیرا افراد دوست دارند قبل از تصمیم گیری در مورد انتخاب غذا، منو را مطالعه کنند. شما می توانید یک PDF از منوی خود را در وب سایت خود آپلود کنید تا طراحی زیبای آن با شکوه کامل قابل مشاهده باشد.

بیشتر بخوانید: اصول طراحی صفحه محصول در وب سایت های فروشگاهی‎

باید تصاویر با کیفیت بالا از هر آیتم منو آپلود کنید. زیرا مشتریانی که به صورت آنلاین از سایت یا سیستم های سفارش غذا صفحه شما را بازدید می کنند، دوست دارند ببینند چه چیزهایی دریافت می کنند. بنابراین ارائه اطلاعات بیشتر از طریق عکس ها و توضیحات در منوی آنلاین کاری است که می توانید انجام دهید.

سخن آخر

طراحی هوشمند منو یکی از استراتژی های موفقیت آمیز رستوران است. منوی شما باید منعکس کننده سبک و غذای شما باشد و سودآورترین اقلام شما را مورد توجه قرار دهد.

امیدوارم این مقاله برایتان مفید باشد. موفق و پیروز باشید.

منبع: toasttab

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست