طراحی سه بعدی چیست + معرفی نرم افزارهای مبتدی تا حرفه ای

طراحی سه بعدی

طراحی سه بعدی یا 3D CAD فناوری طراحی و مستنداتی است که با کمک رایانه، پیش نویس دستی را با یک فرایند خودکار جایگزین می کند. بنابراین نرم افزار 3D CAD که توسط معماران، مهندسان و سایر متخصصان مورد استفاده قرار می گیرد، اشیاء را با استفاده از مجموعه ای از نقاط به صورت سه بعدی در کامپیوتر به طور دقیق نشان داده و تجسم می کند. برای آشنایی با سایر نرم افزار های طراحی سه بعدی ادامه مطلب را بخوانید.

طراحی سه بعدی چیست؟

طراحی سه بعدی فرآیند استفاده از نرم افزار برای ایجاد یک شی با در نظر گرفتن طول، عرض و ارتفاع شی است. شیء ایجاد شده در نرم افزار یک مدل سه بعدی نامیده می شود و این مدل های سه بعدی در نرم افزارها بر روی تلفن همراه و کامپیوتر اجرا می شوند.

کاربرد طراحی سه بعدی چیست؟

استفاده از طراحی سه بعدی در صنایع مختلف به شما این امکان را می دهد تا نمونه های اولیه طرح مورد نظر را تجزیه و تحلیل کنید و در صورت نیاز آن را اصلاح و یا آن را از فرایند تولید حذف کنید. در کل می توان گفت با استفاده از آن شما می توانید مقیاس کلی طرح را درک کنید. زیرا، طرح خود را طوری طراحی می کنید که گویی واقعا ساخته شده است.

تجزیه و تحلیل طرح را آسان می کند.

انواع روش های طراحی سه بعدی

تعدادی از نرم افزار های طراحی سه بعدی که در صنایع تولید، معماری، خانه، ساختمان، رسانه و سرگرمی استفاده می شوند. عبارت اند از:

1. 3D CAD

3D CAD که ابعاد بیشتری را برای تجسم دقیق و به اشتراک گذاری طرح ها فراهم می کند. مورد استفاده معماران، مهندسان و سایر متخصصان است.

3D MODELING. 2

به طور گسترده از نرم افزار 3D MODELING، در صنایع مختلف برای تجسم، شبیه سازی و ارائه طرح های گرافیکی (ایجاد مدل های سه بعدی) استفاده می شود.

3. VISUAL EFFECTS

هنرمندان جلوه های بصری (VFX) جلوه های قانع کننده، شخصیت های سه بعدی باورپذیر و محیط های خیره کننده را برای فیلم، تلویزیون و بازی ها ایجاد می کنند.

4. VIRTUAL REALITY

واقعیت مجازی (VR)، دنیای واقعی را با یک تصویر شبیه سازی شده سه بعدی جایگزین می کند و یک طرح دو بعدی را به یک مدل دیجیتالی تعاملی و همه جانبه تبدیل می کند.

5. PRODUCT DESIGN

تولیدکنندگان و کسانی که طراحی محصول انجام می دهند از برنامه های گرافیکی سه بعدی برای طراحی مواردی از جمله: طراحی محصولات، خودروها، کارخانه ها، ساختمان ها و تجهیزات صنعتی استفاده می کنند.

6. BIM

BIM (مدل سازی اطلاعات ساختمان) یک فرایند مبتنی بر مدل سه بعدی است که به متخصصان در برنامه ریزی، طراحی، ساخت و مدیریت ساختمان ها و زیرساخت ها کمک می کند.

7. CAD/CAM

CAD/CAM از نرم افزار رایانه ای برای طراحی محصول و فرآیندهای تولید برنامه به طور خاص، فرز و ماشین کاری CNC استفاده می کند.

طراحی سه بعدی برای چه مواردی استفاده می شود؟

طراحی سه بعدی در طیف وسیعی از صنایع استفاده می شود. از جمله :

 • فیلم و تلویزیون: VFX و استودیو های انیمیشن از نرم افزارهای مدل سازی برای ایجاد asset و شخصیت CG برای فیلم ها و نمایش های تلویزیونی استفاده می کنند.
 • توسعه بازی: توسعه دهندگان بازی با استفاده از ابزار های مدل سازی، محیط ها و شخصیت های سه بعدی را برای بازی ها و فیلم برداری ایجاد می کنند.
 • طراحی محصول: بخش صنعت و تولید از نرم افزارهای مدل سازی سه بعدی برای طراحی محصول، مهندسی و ارائه مفهوم استفاده می کند.
 • معماری: صنعت معماری از نرم افزار modelng برای ایجاد نمای داخلی و خارجی ساختمان ها و محیط های پیشنهادی استفاده می کند.
 • و…
طراحی قطعات مورد نیاز در صنعت با نرم افزارهای طراحی سه بعدی

معرفی برخی نرم افزارهای طراحی سه بعدی

در اینجا به معرفی برخی نرم افزارهای مبتدی تا حرفه ای مورد استفاده در طراحی می پردازیم. این شامل:

نرم افزار رایگان طراحی سه بعدی برای مبتدیان

در این بخش به معرفی برخی نرم افزارهای رایگان می پردازیم. که عبارت اند از:

Tinkercad

Tinkercad یک برنامه رایگان و آسان، برای استفاده در طراحی سه بعدی الکترونیک و کد نویسی است که توسط معلمان، دانش آموزان، علاقه مندان و طراحان برای طراحی و ساخت هر چیزی استفاده می شود!

Fusion 360 in 60 minutes

Fusion 360 یک ابزار CAD/CAM/CAE مبتنی بر ابر برای توسعه محصول مشترک است. با استفاده از این نرم افزار آموزش های سریع با مدل سازی سه بعدی، طراحی، نقشه های دو بعدی را شروع کنید. با کار کردن با این نرم افزار، خواهی آموخت که چگونه Autodesk Fusion 360 می تواند به شما کمک کند طرح های خود را زنده کنید.

Autodesk Design Academy

با استفاده از این نرم افزار دانش آموزان می توانند شروع به طراحی کنند. هیچ تجربه و پیش نیازی لازم نیست. این نرم افزار یک پروژه طراحی هیجان انگیز سه بعدی را پوشش می دهد. فقط زمانی که نرم افزار طراحی Autodesk را استفاده می کنید، سطح مهارت کلاس خود را انتخاب کنید و حالا آماده کار هستید.

نرم افزار طراحی سه بعدی معماری، ساختمان و مهندسی

ابزارهای قدرتمند BIM و CAD برای طراحی شامل: Revit ،Civil 3D ،AutoCAD و … می باشد.

 • AutoCAD: نرم‌افزار طراحی به کمک رایانه است که برای ترسیم نقشه‌های مهندسی و صنعتی به کار می‌رود. اتوکد به کاربران امکان استفاده از محیط‌های دو بعدی و سه بعدی را می دهد.
 • Revit: از ابزارهای قدرتمند Revit، برای مدل سازی اطلاعات ساختمان (برنامه ریزی، طراحی، ساخت و مدیریت ساختمان ها) استفاده می شود.
 • Civil 3D: جهت طراحی و ساخت، طرح های رشته مهندسی عمران مناسب است.

نرم افزار طراحی سه بعدی برای طراحی و ساخت محصول

از جمله اهداف گروه مکانیک، طراحی قطعات و ابزار های مورد نیاز سایر صنایع می باشد. بنابراین، آن ها برای طراحی از نرم‌ افزارهای cam استفاده می کنند. نرم‌ افزار های گروه CAM شامل موارد زیر می باشد:

 • MasterCAM
 • SurfCAM
 • EdgeCAM
 • PowerMill (نرم افزار CAM برای ماشین های با سرعت بالا و 5 محور)
طراحی و ساخت محصول با نرم‌افزارهای گروه CAM

سایر ابزارهای حرفه ای برای توسعه و تولید محصول شامل:

 • Inventor: ابزار حرفه ای طراحی و مهندسی محصول برای طراحی مکانیکی سه بعدی، شبیه سازی، تجسم و مستند سازی.
 • AutoCAD: اتوکد نقش مهمی در احیای بنای تاریخی دارد، یک نقشه کش معماری از اتوکد و مجموعه ابزارهای معماری برای ترسیم و برنامه ریزی بازسازی استفاده می کند.
 • Fusion 360: طراحی، مهندسی، الکترونیک و تولید را در یک پلتفرم نرم افزاری واحد متحد می کند.

نرم افزار طراحی سه بعدی برای طراحی و توسعه بازی

یکی از ابزار های مورد استفاده 3ds Max می باشد. 3ds Max یک مجموعه ابزار غنی و انعطاف پذیر برای ایجاد طرح های برتر با کنترل کامل هنری ارائه می دهد.

 • دنیاهای عظیم در بازی ها ایجاد کنید.
 • جلوه های معماری با کیفیت بالا را تجسم کنید.
 • مدل های داخلی و اشیاء با جزئیات دقیق.
 • با انیمیشن و VFX شخصیت ها و ویژگی ها را زنده کنید.

*** بیشتر بدانید: بهترین نرم افزارهای ساخت انیمیشن 2D و 3D کدامند؟

مزایا و معایب استفاده از لپ تاپ و کامپیوتر در طراحی 3 بعدی چیست؟

تفاوت سیستم ها برای طراحی 3 بعدی

اگر در انتخاب سیستم مناسب برای طراحی دچار شک هستید. ما در این بخش به بررسی مزایا و معایب استفاده از لپ تاپ و کامپیوتر در طراحی سه بعدی می پردازیم؛ با ما همراه باشید.

مزایا استفاده از لپ تاپ در طراحی:

لپ تاپ ها اخیراً پیشرفت های زیادی کرده اند و برخی از سازندگان مدل های قدرتمند را منتشر کرده اند و شما می توانید در طراحی نیز از لپ تاپ استفاده کنید. زیرا، لپ تاپ ها سبک، جمع و جور و قابل حمل هستند. قابلیت حمل به شما امکان می دهد در هر مکانی کار کنید (با مشتریان ملاقات کنید یا به یک کوچ نشین دیجیتالی تبدیل شوید).

و اما، معایب استفاده از لپ تاپ در طراحی 3 بعدی، شامل:

 • چندان مقرون به صرفه نیست: برای تهیه یک لپ تاپ مناسب طراحی سه بعدی باید هزینه زیادی را پرداخت کنید.
 • گرمای بیش از حد: لپ تاپ ها اغلب دارای سیستم خنک کننده داخلی نیستند. بنابراین، مستعد گرم شدن بیش از حد می باشند و گرمای زیاد می تواند به دستگاه آسیب برساند.

مزایا استفاده از کامپیوتر در طراحی:

رایانه های رومیزی اغلب برای کارهای پیشرفته مانند: مدل سازی و رندر سه بعدی به خوبی کار می کنند. از جمله مزایای استفاده از آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

همه کاره بودن: شما می توانید یک کامپیوتر خود ساخته که نیازهای شما را برآورده می کند، ایجاد کنید.
قدرتمند: سیستم های اسمبل شده طوری طراحی شده اند که بیشترین قدرت را برای رندر سه بعدی فراهم کنند.
دارای سیستم خنک کننده: واحد های خنک کننده از مشکلات بیش از حد گرم شدن جلوگیری می کند.
فضای ذخیره سازی بیشتر: در صورت لزوم می توانید فضازی ذخیره سازی را افزایش دهید.
ارزان تر: رایانه های رومیزی سفارشی می توانند مقرون به صرفه، سریعتر و قوی تر باشند.

و اما، معایب استفاده از کامپیوتر ها در طراحی 3 بعدی، شامل:

 • غیر قابل حمل: رایانه ای رومیزی مانند لپ تاپ قابل حمل نیستند.
 • مصرف برق بالا: از برق بیشتری نسبت به سایر دستگاه ها استفاده می کند.
 • اندازه: اندازه آن ها معمولاً حجیم است.

منبع:

www.autodesk.com

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست