7 اصل بسیار مهم برای طراحی یک رزومه کاری کامل

طراحی رزومه

چه به تازگی شروع به کار کرده باشید و چه یک حرفه ای با تجربه باشید، هنگامی که برای موقعیت بهتر درخواست می دهید، طراحی رزومه شما باید درجه یک باشد تا شانس مصاحبه را داشته باشید. نحوه ارائه اطلاعات، به اندازه اطلاعاتی که درج می کنید، در طراحی رزومه مهم است، زیرا مدیران استخدام قبل از اینکه حتی یک کلمه را بخوانند متوجه طراحی رزومه شما می شوند.

1- فونت مناسب را انتخاب کنید

برای انتخاب فونت مناسب رزومه خود، دقت و سلیقه صرف کنید. در مورد طراحی رزومه هیچ فونت درست یا غلطی وجود ندارد، اما در اینجا چند دستورالعمل اساسی وجود دارد که باید در نظر داشته باشید:

 • اطمینان حاصل کنید که هر فونتی که استفاده می کنید، هم روی صفحه و هم هنگام چاپ، خوانا باشد. اندازه فونت را بین 11 تا 13 نگه دارید.
 • با نحوه استفاده از اندازه های مختلف فونت، آشنا باشید. به عنوان مثال، همه سرصفحه ها باید اندازه یکسانی داشته باشند، همانطور که تمام متن های اصلی باید یکسان باشند.
 • فونت‌های Sans serif معمولاً گزینه خوبی برای زمینه‌ های خلاقانه یا دیجیتالی هستند. فونت های سریف هنوز در صنایع سنتی یا قدیمی تر جای دارند.
 • از استفاده از Comic Sans خودداری کنید. نه تنها به طور گسترده توسط افراد در صنعت طراحی مورد تحقیر قرار می گیرد، بلکه حال و هوای کودکانه ای را ایجاد می کند. همین امر را می توان در مورد پاپیروس نیز گفت.

فونت ها در مورد شما چه می گویند؟

جزئیات مهم است و از آنجایی که طراحی رزومه شما اولین چیزی است که یک کارفرمای بالقوه می بیند، شما می خواهید تمام جنبه های آن با فرد خواننده صحبت کند. فونتی که برای رزومه خود انتخاب می کنید نقش مهمی در نظر خواننده در مورد شما دارد. به یاد داشته باشید، این شخص (به احتمال زیاد) هرگز چهره شما را ندیده است، شما را ملاقات نکرده است و چیزی در مورد شما نمی داند. فونت شما می تواند به خوبی درباره شخصیت شما صحبت کند و اگر به خوبی انجام شود، می تواند اولین برداشت مثبت را برای خواننده ایجاد کند.

در اینجا چند دستورالعمل اساسی برای انتخاب فونت متناسب با شخصیت شما آورده شده است:

 • Serif: فونت‌ های Serif در سبک‌ های مختلفی وجود دارند. آن ها اغلب با تنظیمات حرفه ای مرتبط هستند. اگر فردی تحلیلگر، فنی و منطقی هستید، از فونت sans serif استفاده کنید.
 • Sans serif: فونت‌ های Sans Serif از نظر ظاهری بسیار تمیز تر و مدرن‌ تر هستند. مانند فونت‌ های سریف، آن‌ ها در سبک‌ های متنوعی عرضه می‌ شوند. اگر خلاق و طرح گرا هستید، از فونت sans serif استفاده کنید.
 • اسکریپت(Script): اگرچه در طراحی رزومه ها به اندازه فونت های serif یا sans serif استفاده نمی شود، فونت های اسکریپت را می توان با موفقیت استفاده کرد. اگر سرگرم کننده، خونگرم، آرام و راحت هستید، سعی کنید از فونت اسکریپت در رزومه خود استفاده کنید.
 • نازک(Thin): گاهی اوقات به فونتی نیاز دارید که برجسته نباشد. در این صورت، یک فونت نازک، بهترین خواهد بود. اگر محتاط تر، ساکت یا آرام هستید، یک فونت نازک به خوبی کار می کند.
 • Blocky: از این فونت می توانید برای مواردی، مانند نام خود، اطلاعات تماس خاص یا عناوین مهم، استفاده کنید. اگر برون گرا یا رسا هستید، از فونت بلوکی استفاده کنید.

از استفاده از دو فونت مختلف نترسید. اگر آن ها چیزی در مورد شما می گویند که می خواهید خواننده آن را بداند. دوباره به مثال های بالا نگاه کنید. فونت ها، برای ایجاد یک سبک متمایز ترکیب می شوند و به رزومه کمک می کنند تا حرفه و شخصیت افراد را به گونه ای توصیف کند که کلمات نمی توانند.

2- بخش اطلاعات تماس خود را برجسته کنید

اگر می‌ خواهید استخدام‌ کنندگان با شما تماس بگیرند، کار را برای آن ها آسان کنید. در طراحی رزومه خود، با قرار دادن “بخش تماس” در بالای صفحه، مطمئن شوید که “بخش تماس” از نظر بصری برجسته است. اگر رزومه را به صورت الکترونیکی ارسال می کنید، یک لینک زنده برای آدرس ایمیل خود قرار دهید. بسته به صنعت مورد نظر، گنجاندن پیوند های زنده به پروفایل های رسانه های اجتماعی نیز ممکن است ارزشمند باشد.

 • از آیکون ها استفاده کنید: آیکون‌ ها هم زیبا و هم مؤثر، یکی از بهترین راه‌ ها برای برجسته کردن اطلاعات تماس شما هستند.
 • از رنگ استفاده کنید: یکی از ساده ترین راه ها برای جلب نظر خواننده رزومه به اطلاعات تماس شما، استفاده از رنگ است. این می تواند به معنای جدا کردن اطلاعات تماس و استفاده از یک رنگ پس زمینه متفاوت (مکمل) باشد یا حتی می توانید فقط متن را به رنگی متفاوت تبدیل کنید. نکته کلیدی این است که اطلاعات تماس را برجسته کنید، اما نه به گونه ای که توجه خواننده را پرت کند.

3- محتوا را قابل بررسی کنید

مغز انسان از لحظه‌ ای که بیدار می‌ شویم تا لحظه‌ ای که به خواب می‌ رویم، با انواع مختلفی از محتوا بمباران می‌ شود. ایمیل، پیامک، اخبار فوری و…، خواندن تک تک کلمات تقریبا غیر ممکن است. بنابراین، ما راهی برای مرور محتوا، برای دریافت اصل مطلب پیدا کردیم.

تحقیقات نشان می دهد که نمایندگان منابع انسانی، برای اطمینان از اینکه رزومه شما قابل بررسی است، حدود شش ثانیه را صرف طراحی رزومه شما می کنند. از آن ثانیه های ارزشمند نهایت استفاده را ببرید.

از ستون ها استفاده کنید

ستون ها در طراحی رزومه، به شما این امکان را می دهند که اطلاعات زیادی را بدون اینکه طرح شما بیش از حد شلوغ به نظر برسد یا رزومه شما بیش از یک صفحه شود، در یک صفحه قرار دهید. ایجاد ستون ها همچنین کمک می کنند تا رزومه شما قابل بررسی تر شود که منجر به شانس بیشتری برای بررسی می شود.

طراحی رزومه شما از نظر بصری جالب تر به نظر می رسد، اگر آن را به دو ستون با اندازه های مختلف تقسیم کنید. سپس، در نحوه استفاده از این ستون های مختلف، خلاق باشید. به عنوان مثال، ستون کوچک تر می تواند برخی از چشمگیر ترین دستاورد های شما را برجسته کند، در حالی که ستون بزرگ تر می تواند داده های دقیق تری مانند شرح شغل را فهرست کند.

محتوای خود را قالب بندی کنید

از سرفصل‌ ها و زیر عنوان‌ ها استفاده کنید و برای توضیحات طولانی‌ تر از نقاط bullet استفاده کنید. نسخه خود را تا حد امکان مختصر نگه دارید و فضای سفید زیادی روی صفحه بگذارید تا به شدت درهم و برهم به نظر نرسد.
در حالی که می خواهید تا آنجا که ممکن است اطلاعات بیشتری را برای توصیف درست نقاط قوت حرفه ای خود درج کنید، نباید رزومه شما به یک دیوار متن تبدیل شود.

4- یک اینفوگرافیک را در نظر بگیرید

اینفوگرافیک می تواند رزومه شما را به سطح بالاتری برساند. آن ها به شما این امکان را می دهند که چیز هایی را به طور بصری توضیح دهید که کلمات نمی توانند. اما فراموش نکنید که مخاطب خود را بشناسید. اگر برای یک نقش اداری در یک شرکت سنتی درخواست می‌ دهید، یک طراحی رزومه با گرافیک بالا ممکن است مرز های مرسوم را افزایش دهد. اما اگر برای شغل طراحی گرافیک یا موقعیتی در یک استارت آپ درخواست می دهید، رزومه اینفوگرافیک ممکن است همان چیزی باشد که برای متمایز شدن از مجموعه نیاز دارید.

5- هنجار های صنعت را دنبال کنید

نوع نقشی که برای آن درخواست می کنید باید بر طراحی رزومه شما تأثیر بگذارد. اگر برای کار در انتشارات درخواست می دهید، از یک فونت کلاسیک استفاده کنید. شغلی به عنوان طراح وب؟ اضافه کردن برخی عناصر رنگارنگ به یک رزومه چاپی یا حتی تهیه یک رزومه دیجیتالی را در نظر بگیرید تا واقعاً مهارت های خود را در عمل به نمایش بگذارید.

اگر برای نقشی به عنوان دستیار اداری درخواست می دهید، ممکن است بهتر باشد از عناصر طراحی غیرمتعارف دوری کنید. (به عبارت دیگر، استفاده از ستون ها، احتمالا ایده چندان مناسبی نباشد.) چندین شغل؟ بسته به آنچه که در حین تحقیق در مورد شرکت های مورد نظر ظاهر می شود، چندین رزومه ایجاد کنید.
صرف نظر از صنعت کاری شما، احتمالاً بهتر است از هر چیزی که بیش از حد معمولی است، دوری کنید. هدف این است که با خلاقیت و تفکر نوآورانه، اشاره های ظریفی ایجاد کنید؛ بدون اینکه از مرز های عادی فراتر بروید.

6- یک طراحی شخصی اضافه کنید

حتی اگر استفاده از استیکر های تک شاخ در رزومه کاری خود ایده خوبی نیست، همچنان می توانید راه هایی برای افزودن حس شخصی از طریق طراحی پیدا کنید.

به عنوان مثال، شما ممکن است از یک تایپ فیس سفارشی، حاشیه، سایه، رنگ های خوش سلیقه و… استفاده کنید. فقط به یاد داشته باشید که اگر شخصی رزومه ای را که به صورت الکترونیکی ارسال شده است چاپ کند، ممکن است این کار را رنگی انجام ندهد. مطمئن شوید که ظاهر خوبی دارد و حتی در چاپ سیاه و سفید، خوانا باقی می ماند.

Go clean

این طراحی رزومه با استفاده از متن تمیز، مینیمال و کارآمد، انجام شده است. در حالی که در طراحی محافظه کارانه است، رنگ صورتی سرفصل ها و جزئیات مهم، عنصر منحصر به فردی را اضافه می کند که در مورد شخصیت کارجو صحبت می کند.

Go unique

در حالی که این رزومه تا حدودی شبیه به مثال اول است، اما نشان می دهد که جوینده کار دارای تفکری غیر متعارف است. آن ها با خط زدن “رزومه من” و جایگزینی آن با “داستان من” نشان می دهند که خارج از چارچوب فکر می کنند. این همان چیزی است که رزومه شما باید باشد، یعنی شرح یک صفحه ای از سفر حرفه ای شما.

Go bold

این مثال نشان می‌ دهد که جسارت کردن اشکالی ندارد. اغلب اوقات، صد ها نامزد دیگر برای موقعیتی که شما برای آن درخواست می دهید رقابت می کنند. شما می خواهید متمایز شوید و اولین برداشت شما رزومه شماست. احساس نکنید که باید از استاندارد های معمول رزومه پیروی کنید تا به شغل مورد نظر خود برسید.

7- از نوع فایل مناسب استفاده کنید

می‌ توانید ساعت‌ ها روی طراحی یک رزومه عالی سرمایه‌ گذاری کنید، اما اگر آن را در قالب اشتباه ذخیره کنید، هیچ سودی برای شما نخواهد داشت. رزومه خود را به صورت PDF ذخیره کنید تا زمانی که توسط مدیر استخدام باز می شود، خطر به هم ریختن قالب بندی وجود نداشته باشد. اگر رزومه شما در زمان باز شدن نامطلوب به نظر می رسد، این امر به طور جدی حرفه ای بودن شما را تضعیف می کند.

همچنین، نام فایل خود را نادیده نگیرید! استفاده از کلمه “رزومه” می تواند نشان دهنده عدم توجه به جزئیات باشد. نام و نام خانوادگی و کلمه “رزومه” را وارد کنید. همچنین می توانید نام شرکت را در نام فایل وارد کنید.

سخن آخر

صرف زمان برای ایجاد یک رزومه با طراحی مناسب و متناسب با یک شغل خاص در یک شرکت خاص، زمان می برد. اما خبر خوب این است که این زمان به خوبی سپری شده است. یک رزومه با دقت طراحی شده که چشم مدیر استخدام کننده را خوشایند می کند و به طور مؤثر دستاورد های شما (و حتی کمی شخصیت شما) را نشان می دهد، شانس اینکه رزومه شما به بررسی راه پیدا کند، به طور قابل توجهی افزایش می دهد.

منبع: 99designs

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست