طراحی رابط کاربری چیست و در آن باید چه نکاتی را رعایت کنیم؟

طراحی رابط کاربری

در این مقاله قصد داریم به توضیح اینکه طراحی رابط کاربری چیست و نکاتی که برای آن باید رعایت کنیم را به شما خواهیم گفت. ایجاد یک وب سایت برای موفقیت هر شرکت یا سازمانی لازم است. امروزه، اگر کسب و کاری وب سایت نداشته باشد، به دلایلی مردم در اعتماد به آن ها مردد هستند. یا به نظر نمی رسد که آن ها یک شرکت قابل اعتماد باشند، تماس با آن ها دشوارتر است و شما نمی توانید درک کنید که این شرکت چه اهدافی دارد.

به همین دلیل وب سایت ها بسیار مهم هستند. اما همان طور که همه ما می دانیم، فقط داشتن یک وب سایت کافی نیست. شما باید وب سایتی داشته باشید که زیبایی های سایت تان مخاطب را جذب کند تا به مشتری تبدیل شود و درآمدتان افزایش یابد. برای این کار باید روی طراحی وب سایت و عملکرد آن تمرکز کنید.

اگر می خواهید وب سایتی ایجاد کنید که باعث شود مخاطبانتان افزایش یابند، باید اهمیت طراحی رابط کاربر را درک کنید.

طراحی رابط کاربری چیست؟

تعریف رابط کاربری تعریفی است که بسیاری از مردم با آن دست و پنجه نرم می کنند و خیلی ها تفاوت این دو را نمی دانند و آن ها را با هم اشتباه می گیرند. برای اینکه این دو را بتوانید از هم تفکیک کنید، باید معنی هر یک را بدانید.

رابط کاربری یا (user interface (UI: به مجموعه ظاهری صفحات، تصاویر و المان های بصری- مثل دکمه ها و آیکون و … گفته می شود که کاربر برای تعامل با یک دستگاه یا برنامه از آن ها استفاده می کند.

تجربه کاربری (user Experience (UX: شامل تجربه و احساسی است که کاربر در هنگام تعامل با بخش های مختلف از محصولات و خدمات یک شرکت (قبل از استفاده، هنگام استفاده و بعد از آن) دارد.

طراحی رابط کاربری

در واقع طراحی UI روی تجربه بصری کاربر تمرکز دارد و نشان می دهد که کاربر چگونه از طریق یک رابط با اپلیکیشن، بازی نرم افزاری یا سایت شما ارتباط برقرار می کند.

همچنین مهمترین اصل در ایجاد یک تجربه کاربری خوب، فراهم کردن بهترین راه حل، بدون هر گونه پیچیدگی یا دشواری، پیش روی کاربر است.

چرا طراحی رابط کاربری مهم است؟

هنگامی که تعریف رابط کاربری را درک کردید، مشخص می شود که چرا طراحی رابط کاربر بسیار مهم است. طراحی رابط کاربر یکی از اصلی ترین راه ها برای افزایش بازدید وب سایت شما و بنابراین حرکت به سمت نرخ تبدیل بالاتر است. طراحی UI مخاطبان شما را مجذوب خود می کند و آن ها را ترغیب می کند تا در سایت شما بمانند و نگاه عمیق تری داشته باشند.

از آن جا که افراد معمولا تحت تاثیر ظاهر خوب یک وب سایت قرار می گیرند و جذب می شوند، می توانند در آینده به مشتری تبدیل شوند و شما را به دوستان و اعضای خانواده نیز معرفی کنند. بدون رابط کاربر پسند، احتمال موفقیتتان بسیار کم است.

چند مورد مهم برای طراحی رابط کاربری که باید در نظر گرفته شود!

1. کاربران خود را بشناسید

در مرحله اول شما باید کاربر خود را بشناسید. دریابید که کاربران شما در چه حد مهارت و تجربه دارند و به چه امکاناتی نیاز دارند. شما علاوه بر شناسایی اهداف کاربران، باید بدانید که چه چیزی رسیدن این افراد به هدفشان را سریع تر می کند. درواقع باید مواردی که باعث می شود، وب سایت به این افراد کمک کند تا به هدفشان برسند را شناسایی کنید.

می توانید با تمرکز بر روی مخاطبان خود رابطی طراحی کنید که پاسخگوی نیازهای کاربران باشد. شناخت مخاطب در دنیای مجازی، سخت اما مهم است.

2. رعایت سلسله مراتب بصری

مهمترین موارد در طراحی رابط کاربری باید به صورت کاملا ویژه ای مشخص شوند. به طوری که توجه کاربران را به خود جلب کنند.

مواردی که بیشتر از همه برایتان مهم هستند را مشخص کنید. به عنوان مثال از فونت های درشت و با رنگ متفاوت در صفحه اول وب سایت تان استفاده کنید. سپس به سراغ مواردی که از اهمیت کمتری برخوردار هستند بروید. این را نیز باید در نظر بگیرید که وب سایت تان از نظر گرافیکی و طرح کلی باید همخوانی داشته باشند.

3. ارائه بازخورد سریع

رابط شما در هر شرایط و زمانی باید در اختیار کاربران باشد. باید کاربران را از تغییرات، مراحل و یا استثنائاتی که ممکن است پیش بیاید آگاه کنید. راهنما های بصری یا حتی یک پیام ساده به کاربران این امکان را می دهد که از انجام صحیح مراحل و دستیابی به نتیجه مورد نظر آگاه شوند.

4. سادگی و ثبات را حفظ کنید

سادگی را در نماد یک رابط کاربری رعایت کنید. البته منظور سادگی در طراحی نیست، بلکه سادگی در درک و مفهوم آن می باشد.

رعایت سادگی و ثبات در طراحی رابط کاربری

درواقع وظیفه طراح رابط کاربر این است که المان ها را به گونه ای هماهنگ و ساده تولید کند که کاربر هیچ سوالی در بخش های مختلف سایت نداشته باشد. به گونه ای که کاربر با ورود به آن متوجه هدف اصلی شود.

سخن آخر

در زمان توسعه و طراحی رابط کاربری ، امکان شکست و اشتباه وجود دارد. سعی کنید در مراحل طراحی خود پیشرفت داشته باشید و به یاد داشته باشید که رابطی را طراحی کنید که کاربران در زمان استفاده از آن لذت ببرند. استودیو های طراحی زیادی در سطح کشور وجود دارند که قادر به طراحی رابط کاربری برای شما عزیزان می باشند. استودیو ممتاز دیزاین در تلاش است برای جلب رضایت بیشتر شمتریان خود، خدمات رابط کاربری و طراحی سایت خود را روز به روز ارتقا دهد و طبق ترند های طراحی و مطابق با سلیقه شما خدمات رضایت بخشی را ارائه دهد.

منبع: operationtechnology webflow

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست