طراحی احساسی چیست؟ چگونه می تواند باعث ایجاد تجربه کاربری بهتر شود؟

طراحی احساسی

“طراحی احساسی (Emotional Design)” اصطلاحی است که توسط دونالد آرتور نورمن، یکی از بنیانگذاران گروه نیلسن نورمن، در کتاب محبوب خود “طراحی احساسی” معرفی شد.
طراحی احساسی یک رویکرد طراحی برای ایجاد محصولاتی است که تجربیات مثبتی را برای کاربران به ارمغان می آورد.
طراحان UX / UI از این رویکرد طراحی برای طراحی رابط‌ های خلاقانه استفاده می‌ کنند تا پاسخ عاطفی مثبتی را از کاربران ایجاد کنند. احساساتی که یک محصول ایجاد می کند می تواند تأثیر زیادی بر درک کاربران از محصول داشته باشد.
احساسات نقش مهمی دارند.

سه سطح طراحی احساسی

دان نورمن سه سطح از طراحی احساسی را تعریف می کند که تا حد زیادی به هم مرتبط هستند و تأثیر زیادی بر طراحی دارند. سه سطح طراحی احساسی به شرح زیر است:

سه سطح طراحی احساسی

1. طراحی احشایی (Visceral Design)

طراحی احشایی، واکنش های درونی کاربران به اولین برداشت های آنها از طراحی شما. به طور کلی، با زیبایی و کیفیت متمایز از ظاهر و احساس و درگیری حسی سروکار دارد.

کاربران واکنش های فوری و قوی به طراحی احشایی نشان می دهند. واکنش به طراحی احشایی با اسکن حسی اولیه تجربه القا می شود. طراحی احشایی خوب باعث می شود کاربران احساس لذت و هیجان کنند.

2. طراحی رفتاری (Behavioral Design)

طراحی رفتاری برای این است که اقلام به خوبی کار کنند و بدون شک عملکرد آنها قابل دسترسی باشد. در طراحی رفتاری، عملکرد، احساس فیزیکی و عملکرد یک محصول بیشترین اهمیت را دارد.

در این سطح، کاربران نظر قطعی در مورد محصول ایجاد می کنند. وقتی نیازهای کاربران خود را بشناسید، می توانید یک طراحی رفتاری خوب ارائه دهید.

3. طراحی انعکاسی یا بازتابنده (Reflective Design)

این مرحله نهایی طراحی احساسی است که مربوط به توانایی انسان برای پیش بینی تأثیر یک محصول بر زندگی پس از استفاده از آن است.

در این سطح، طراحان می خواهند انگیزه کاربران را برای خرید محصول افزایش دهند. طراحی انعکاسی برداشت کامل از یک محصول را توصیف می کند. زیرا کاربران در مورد جنبه های مختلف محصول مانند جنبه های فرهنگی، عملکردها، ویژگی ها، معنای محصول و غیره فکر می کنند.

به طور خلاصه، تمام سه سطح طراحی احساسی فوق الذکر برای جذابیت محصول برای کاربران مهم هستند.
طراحی احشایی به ظاهر یک محصول، طراحی رفتاری به عملکرد محصول و طراحی انعکاسی به تأثیر طولانی مدت محصول اشاره دارد. هنگامی که این سه سطح طراحی احساسی به طور مناسب با هم ترکیب شوند، یک طراحی عالی ایجاد می شود.

طراحی احساسی چگونه می تواند باعث ایجاد تجربه کاربری بهتر شود؟

از آنجایی که احساسات بخش مهمی از زندگی انسان ها هستند، طراحی احساسی برای ایجاد احساسات هیجان انگیز و لذت بخش در کاربران بسیار مهم است.
بنابراین، طراحی احساسی با به کار بردن ترکیب رنگ های متنوع، نقش بسزایی در ارائه تجربیات عالی برای کاربر دارد.

طراحی احساسی موجب افزایش تجربه کاربری بهتر می شود

برخی از اصول طراحی احساسی وجود دارد که به ارائه تجربه کاربری بهتر کمک می کند:

1. از عناصر بصری برای تحریک احساسات کاربر استفاده کنید

طراحی عناصر بصری مختلف، برای القای احساسات در کاربران موثر است. از رنگ های مناسب در طرح ها برای جذب کاربران، برانگیختن احساسات لذت بخش و ارائه تجربیات احساسی متفاوت استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: روانشناسی رنگ چیست؟

طرح‌ بندی‌ یا تایپوگرافی واضح و سلسله مراتبی ایجاد کنید. این مورد تجربه کاربری را افزایش می دهد.

به طور خلاصه، استفاده از عناصر بصری به طور مناسب، به ایجاد ارتباط عاطفی با محصول شما کمک می کند.

2. طرح های تعاملی هوشمند ایجاد کنید

طراحی های تعاملی عملکرد یک محصول را بهبود می بخشد، نیازهای کاربران را به طور موثر برآورده می کند و تجربیات لذت بخش تری را به کاربران ارائه می دهد.

طراحی تعامل مؤثر یک وب سایت یا برنامه نه تنها به کاربران کمک می کند تا وظایف را به وضوح درک کنند، بلکه به آن ها امکان می دهد تا تعامل را به آسانی به پایان برسانند و محصول را خریداری کنند. این نقش مهمی در ارائه یک تجربه لذت بخش تر برای کاربران دارد.

3. از محتوای خوش ساخت استفاده کنید

از محتوای جذاب و کلمات پر از احساسات برای پیام ها، دستورالعمل ها، اعلان ها، بازخوردها و متن های دیگر استفاده کنید. زیرا برای کاربران قانع کننده تر و جذاب تر خواهد بود.
طراحی عالی با کلمات احساسی ارتباط عاطفی با کاربران ایجاد می کند و تجربه لذت بخشی را به آنها می دهد.

4. از سبک طراحی منحصر به فرد استفاده کنید

سبک طراحی منحصر به فرد، طراحی را برجسته می کند و اولین برداشت عالی از محصول را به کاربران ارائه می دهد. گاهی اوقات نیز ممکن است چنین اتفاقی بیفتد که چنین طرحی بتواند کاربر را به یک مشتری وفادار یا تبلیغ کننده محصول تبدیل کند.

برای جذاب کردن سبک و تم طراحی برای کاربر، آن را ساده و در عین حال متنوع نگه دارید. همچنین می توانید سعی کنید از سبک طراحی و تم طنز استفاده کنید که باعث سرگرمی کاربران و افزایش تعامل بیشتر می شود.

5. طرح ها را با خلاقیت خود شخصی سازی کنید

یک ایده طراحی خلاقانه منجر به طراحی احساسی موفق برای یک محصول دیجیتالی می شود. طراحی های وب / برنامه را با ایده های خلاقانه شخصی سازی کنید و آنها را منحصر به فرد و احساسی کنید. چنین طرح‌ های شخصی‌ سازی شده‌ ای تجربه کاربری عالی را ارائه می‌ کنند و نسبت تبدیل را افزایش می‌ دهند.

6. جزئیات را بیان کنید

ارائه جزئیات در وب / برنامه آن را برجسته و موفق می کند. جزئیات به کاربران کمک می کند تا در مورد محصول اطلاعات بیشتری به دست آورند که این باعث تجربه کاربری بهتر می شود. بنابراین، تمام جزئیات محصول را در نظر بگیرید و طرح را با احساسات پر کنید.

سخن آخر

طراحی احساسی دارای سه سطح است: طراحی احشایی، طراحی رفتاری و طراحی انعکاسی یا بازتابنده. همه این سطوح با هم ترکیب می شوند تا یک طراحی موثر و تاثیر گذار را تشکیل دهند که تجربه لذت بخشی را به کاربران ارائه می دهد.

بنابراین، هرگز قدرت طراحی احساسی را دست کم نگیرید، زیرا می تواند به محصول شما ارزش بیافزاید. اگر می خواهید یک وب سایت یا اپلیکیشن جذاب و احساسی بسازید، 6 اصل طراحی احساسی کارآمد که گفتیم را دنبال کنید.

امیدوارم این مقاله برایتان مفید باشد. موفق و پیروز باشید.

منبع: yujdesigns.medium

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست