شارپنس چیست، انواع آن و باید ها و نباید ها در عکاسی؟

تصویر شارپ

هنگامی که به عنوان یک عکاس عکاسی می کنید باید به یک سری قوانین پایبند باشید. شارپنس یکی از تکنیک های عکاسی است که در زیبایی تصویر بسیار به شما کمک می کند. شارپنس به شما کمک می کند تا شفافیت ظاهری یک تصویر را حفظ کنید و بلکه آن را افزایش دهید.

چرا تصاویر را شارپ می کنیم؟

سه دلیل اصلی وجود دارد که ما عکس ها را شارپ می کنیم: برای جلوگیری از تاری عکس، جهت بالا بردن خوانایی عکس، جلب توجه بیننده به برخی نواحی خاص

شارپنس یا وضوح چیست؟

به تصویر ثبت شده که در آن سوژه و عناصر زمینه؛ به صورت کاملا واضح و خوانا با تمام جزئیات ثبت شده باشند تصویر شارپنس می گویند.

دلایل شارپ نبودن تصاویر چیست؟

در این قسمت به شما دلایلی را می گوییم که باعث می شود وضوح تصویر پایین بیاید و شارپ نباشد.

زمانی که شاتر را پایین بیاوریم شارپ بودن تصویر نیز کاهش می یابد.

پایین بودن بیش از حد سرعت شاتر یکی از دلایل شارپ شدن تصویر شما می باشد؛ اگر نور لوکیشن عکاسی نیز پایین باشد تصویر شما شارپ می شود. در حالت کلی و به طور خلاصه سعی کنید که سرعت شاتر از فاصله کانونی کمتر نباشد.

1- انتخاب کردن دیافراگم مناسب

هر چه دیافراگم بسته تر باشد وضوح عکس شما نیز کمتر می شود. سعی کنید در هنگام انتخاب دیافراگم دقت داشته باشیدتا بتوانید عکس های بهتری ثبت کنید.

2- لرزش دست و دوربین تصویر شما را تارتر می کند.

هنگام عکاسی سعی کنید ارامش خود را حفظ کنید؛ با زدن دکمه شاتر دوربین لرزشی از خود ایجاد می کند؛ و در نتیجه تصویر شما تار می شود. بهتر است از سه پایه و یا ریموت شاتر استفاده کنید تا از لرزش جلوگیری کنید مخصوصا برای عکسی به صورت BLBE و HDR و …

3- استفاده کردن از لنز نامناسب

لنزی که استفاده می کنید با هر کیفیتی که باشد روی شارپنس تصویر شما تاثیر می گذارد. اگر تصویر شارپی می خواهید بهتر است از لنز های با کیفیت و بدون نقص استفاده کنید تا وضوح بیشتری داشته باشید.

4- اگر از سه پایه استفاده کردید اما همچنان تصویرتان تار بود:

از سه پایه قرص و محکمی استاهد نکرده اید؛ از سه پایه ای استفاده کنید که از لحاظ جنس مقاومت بالایی داشته باشد. هر چه کیفیت سه پایه تان بهتر باشد نتیجه کارتان نیز بالا تر می رود؛ و میزان لرزش تان کمتر می شود. اکثر سه پایه ها به اهرم وسط شان گیره ای دارد که می توانید کوله تان را به آن آویزان کنید. این کار سبب می شود تا سنگینی کوله روی سه پایه تاثیر بگذارد و سه پایه بی حرکت بماند.

5- تحرک سوژه هنگام عکس برداری

هنگامی که میخواهید از سوژه در حال حرکت عکاسی کنید تصویر شما کمی تار می شود اگر تازه وارد هستید. باید به عنوان عکاس بتوانید در کمتری نزمان ممکن سرعت شاتر را تنظیم کنید و همراه با سوژه حرکت کنید تا با کمترین میزان لرزش بهترین عکس را ثبت کنید.

دلایل دیگری نیز وجود دارد که میتواند عکس شما را خراب کند مانند:

  • استفاده از فوکوس نامناسب
  • خطاهای دستی
  • استفاده نکردن از فوکوس خودکار
  • آب و هوا
  • میزان تسلط شما روی دوربین
  • مکانی که قرار دارید ( مثلا روی کوه هستید و زیر پایتان صاف نیست)

مقاله مرتبط: چگونه عکس های باکیفیت تری بگیریم؟

نکات و تکنیک های عکاسی جهت گرفتن عکس های شارپنس

شما می توانید با انجام یک سری از تکنیک ها و رعایت یک سری نکات تصاویر شارپ تری ثبت کنید. اگر علاقه مند به دیده شدن هستید برای خودتان پیج بزنید و نمونه کار هایتان را ثبت کنید. شما می توانید بیزینس خودتان را آغاز کنید عکس هایی با موضوع آزاد برای خودتان بگیرید تا دست تان راه بیفتد و سپس به عنوان نمونه کار در پیج تان بگذارید تا مشتری جذب کنید.

1- استفاده کردن از دیافراگم شفاف

برای ثبت تصاویر با وضوح بالا لازم است لنز دوربین خود را روی محدوده دیافراگم خاص قرار دهید تا نتیجه دلخواه تان را ببینید.

2- میزان ایزو را پایین بیاورید.

بالا بودن ایزو نویز تصویرتان را زیاد می کند و در نتیجه عکس بی کیفیتی به شما می دهد و در نتیجه به شارپ دلخواه نمی رسید. تنظیمات دوربین ها با یکدیگر متفاوت است سعی کنید تنظیمات دوربین تان را بلد باشید معمولا ایزو باید بین 100 تا 200 باشد (در فضای بسته) در فضای باز می توانید تا 800 ایزو را بالا ببرید اما حواستان به نویز ها باشد که عکس تان را خراب نکند.

3- لنز خوب تهیه کنید.

داشتن لنز خوب تاثیر بسیار زیادی در عکاسی شما دارد و می تواند عکس را به بدترین شکل ممکن ثبت کند. سعی کنید هنگام خرید لنز به چشم سرمایه گذاری نگاه کنید و به هیچ وجه خساست به خرج ندهید. بدین ترتیب می توانید شارپ ترین عکس ها را بگیرید.

4- کم کردن فیلتر های لنز

فیلتر های لنز هر چقدر نازک باز هم به عنوان لایه اضافه بر روی تصویر می آید و خواسته و ناخواسته کیفیت تصویرتان را پایین می آورد؛ از حداقل فیلتر ها استفاده کنید.

5- از سه پایه استفاده کنید.

برای کاهش لرزش دست می توانید از دوربین استفاده کنید اما هر جنس و هر شکلی نخرید، ابتدا کمی تحقیق کنید و اطلاعات لازمه را کسب کنید و سپس خرید کنید تا از خریدتان پشیمون نشوید. هر چه سه پایه کوتاه تر باشد لرزش آن کمتر می شود.

6- خاموش کردن سیستم کاهش لرزش

برخی از دوربین های دیجیتال مجهز به سیستم کاهش دهنده لرزش داخلی هستند؛ که برای ثبات بیشتر از این گزینه استفاده می کنند. اگر از سه پایه استفاده می کنید می توانید این گزینه را غیر فعال کنید.

7- استفاده کردن از کابل برای داشتن عکس شارپ

هنگامی که شما کلید شاتر را می زنید برای ثبت عکس دوربین لرزش می کند. بهتر است از یک کابل از راه دور استفاده کنید تا لرزش کمتری ایجاد شود. اگر از کلید شاتر استفاده می کنید سعی کنید با ملایمت بیشتری این کار را انجام دهید.

8- برای عکاسی ثابت باشید.

سعی کنید از دست تان را به عنوان پایه استفاده کنید. مثلا بازوهایتان را به بدنتان بچسبانید یا ارنج تان را روی زمین قفل کنید و یا هر راهی که دست تان به یک جایی محکم باشد تا تکان نخورد.

9- استفاده از حالت عکاسی مداوم

برای عکاسی دوربین تان را روی حالت عکاسی متداول قرار دهید بدین ترتیب یک الی دو تصویر واضح خواهید داشت.

10- افزایش شاتر

برای اینکه تصویر واضح تری داشته باشید سرعت شاتر را افزایش دهید؛ همیشه حداقل سرعت شاتر را انتخاب کنید.

تاثیر شارپنس بر کیفیت تصویر

در نتیجه قصد ما از تهیه این مطلب این بوده که شما را آگاه سازیم شارپنس همان وضوح تصویر است و می تواند روی کیفیت تصویر تاثیر بگذارد. عکاسان تلاش می کنند تا بتوانند تصاویری ثبت کنند که وضوح بالایی داشته باشد.

تنظیمات دوربین جهت عکس برداری شارپ

برای عکاسی نیاز است ایزو را تنظیم کنید؛ ابتدا با ایزو کم شروع کنید اما اگر عکس تان تیره شد می توانید ایزو را افزایش دهید تا کمبود نور جبران شود. انتخاب فوکوس درست، دیافراگم مناسب و سرعت شاتر بالا به شما کمک می کند تا تصاویر شارپ تری تهیه کنید.

جمع بندی

اگر درک درستی از شارپنس داشته باشید می توانید به درستی تصویر برداری کنید. بارعایت اصول و تکنیک هایی که ذکر شد می توانید شارپ ترین تصاویر را ثبت کنید. امیدواریم از این مطلب نهایت استفاده را ببرید شما عزیزان می توانید ما را در پیج اینستاگرام دنبال کنید.

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست