سپیا چیست؟ تعریف و کاربرد آن در عکاسی و ادیت عکس

سپیا

اگر دقت کرده باشید، احتمالا تا الان شما نیز متوجه چیزی جادویی در مورد عکس های قدیمی و حس نوستالژی ای که القا می کنند، وجود دارد. عکس‌ های قدیمی غیر از این به ما نشان می دهند مردم چگونه زندگی می‌ کردند، احساساتمان را نیز تحریک می‌ کنند. یکی از چیز ها یی که در عکس های قدیمی به ما حسی آشنا می دهد، رنگ قهوه ای آن هاست. در این پست قصد داریم این رنگ قهوه ای نوستالژی، که سپیا نام دارد را به همراه اصطلاح حرفه ای آن در ادیت عکس ها، به شما معرفی کنیم.

سپیا به چه معناست؟

Sepia از لحاظ تاریخی با عکس‌ های قدیمی مرتبط است و اخیراً برای توصیف فیلتر های مختلفی که تولید کنندگان محتوا و عکاسان در فرآیند ویرایش عکس استفاده می‌ کنند، استفاده می‌ شود. اما آیا می‌ دانستید که سپیا در واقع رنگدانه‌ ای است که از کیسه‌ جوهر نوعی ماهی‌ ترشح می‌ شود؟ در واقع، ریشه کلمه sepia یونانی (sēpía) است و نوعی ماهی است.

در طبیعت، این ماهی های مرکب زمانی که احساس خطر کنند، ترشحات جوهری را آزاد می کنند. اما برای استفاده از آن در چاپ عکس ها، کیسه های جوهر قبل از حل شدن، در ماده ای قلیایی رقیق شده فیلتر می شود، با اسید کلریدریک رقیق شده مجددا هیدراته می شود و برای ایجاد رنگدانه ای که ما به عنوان جوهر قهوه ای رنگ قهوه ای می شناسیم، در این پروسه قرار می گیرند و همانطور که قابل انتظار است، از روی ماهی مرکب جدا می شوند و خشک می شوند.

عکس سپیا چیست؟

عکس قهوه ای در اصل یک عکس سیاه و سفید است که توسط یک عکاس در یک اتاق تاریک با رنگدانه قهوه ای غنی از تونر قهوه ای، رنگ آمیزی شده است تا جلوه ای گرم ایجاد کند و به عکس ها کیفیت آرشیوی بدهد.

قهوه ای رنگی است که معمولاً در عکس های تک رنگ قدیمی مشاهده می شود. پیدایش این عکس ها از اواخر قرن نوزدهم شروع شد، زمانی که عکاسی سیاه و سفید به تدریج از مد افتاده بود. عکاسان اساسا تونر قهوه ای را به عکس های سیاه و سفید اضافه کردند تا به عکس های تک رنگ قدیمی گرما و عمق ببخشند.

تونر سپیا از مواد شیمیایی ای تشکیل شده است که با جایگزین کردن نقره در مرحله پردازش عکس با یک ترکیب سولفیدی، عکس ها را حفظ می کند. برای توناژ بخشی قهوه ای، از سولفید نقره برای گرم کردن چاپ عکس تک رنگ استفاده می شود. همانطور که سولفید نقره بیشتری به محلول اضافه می شود، رنگ های قهوه ای در عکس تشدید یا بیشتر می شوند. در حالی که سیلور متالیک، که یک فرآیند شیمیایی است که در پردازش عکاسی سیاه و سفید مورد استفاده قرار می‌ گیرد، در این روش نیز به طور مرتب مورد استفاده قرار می‌ گرفت، پیدایش ترکیب مبتنی بر سولفید که رنگ قهوه‌ ای رنگی را ایجاد می کند، همچنین دارای خواصی است که عکس‌ ها را حفظ کرده و از آسیب ناشی از عوامل محیطی جلوگیری می‌کند. مانند آلاینده ها.

اگر می خواهید چیز های بیشتری در مورد تاریخچه عکاسی بدانید، توصیه می کنیم به پست دیگر ما در این مورد مراجعه کنید.

چگونه از رنگ قهوه ای برای بهبود عکس های خود استفاده کنید

دانستن تاریخچه و استفاده از سپیا، اولین قدم برای دانستن اینکه چه زمانی و چگونه رنگ قهوه ای مایل به قرمز را در پروژه های عکس خود بگنجانید است. در ادامه کمی برای آشنایی شما با نحوه استفاده از تناژ قهوه ای برای ایجاد عکس های منحصر به فرد و قدیمی، توضیح داده ایم.

  • یک ظاهر قدیمی ایجاد کنید: رایج ترین مورد برای استفاده از سپیا، افزودن یا تقویت رنگ قهوه ای در عکس هاست. با این کار می توانید ظاهری قدیمی به یک عکس مدرن ببخشید. در واقع هیچ راه بهتری برای ایجاد یک ظاهر آرشیوی نوستالژیک در عکس ها وجود ندارد.
  • شدت احساسات را در عکس اضافه کنید: در ترکیب‌ های خاصی، رنگ قهوه‌ ای می‌ تواند با دادن کیفیتی جذاب و احساسی به عکس‌ ها، حس دراماتیکی به آن‌ ها اضافه کند.
  • تصاویر را ملایم کنید: آیا تا به حال شده است که به یک عکس بیش از حد اشباع شده نگاه کنید و به این فکر کرده کنید که چگونه رنگ های سرخابی روشن یا آبی های بسیار سرد را بدون کم رنگ کردن، ملایم کنید؟ یک راه عالی برای این کار استفاده از سپیا است.
  • حال و هوای عکس ها را تغییر دهید: آیا می خواهید عکس خود را از پر نور و روشن به حالت تیره و مرموز تغییر دهید؟ تنظیم تناژ قهوه ای عکس می تواند به شما در انجام این کار کمک کند! همچنین می‌ توانید یک افکت گرانج ظریف برای پررنگ کردن خطوط اضافه کنید.
استفاده از سپیا در عکس

تنظیمات گزینه های سپیا در ادیتور ها

امروزه اکثر ما از نرم افزار های گوشی همراه برای ادیت عکس های خود استفاده می کنیم و یکحی از پر کاربرد ترین آن ها برنامه Picsart است. در این بخش نحوه استفاده از سپیا در این برنامه را بررسی می کنیم.

در حالی که فیلتر سپیا اغلب عکس‌ های دوران مدرن را اشباع می‌ کند و رنگ‌ های پر جنب و جوش را با رنگ‌ های گرم‌ تر و طلایی جایگزین می‌ کند، همچنین می‌ تواند عمق، شخصیت و جذابیت دنیای قدیمی را به عکس‌ های مورد علاقه شما اضافه کند. همچنین سپیا می تواند همان چیز کوچکی باشد که پروژه خلاقانه شما برای داشتن ظاهری قدیمی نیاز دارد.

فیلتر Sepia

فیلتر Sepia

این فیلتر به عکس‌ های شما ظاهری کلاسیک قهوه‌ ای می‌ دهد با همچنین می توانید رنگ را تنظیم کنید. با ضربه زدن دوباره روی نام فیلتر، بخش تنظیمات فیلتر ظاهخر می شود و می توانید آن را تغییر دهید.

فیلتر Warm Amber

فیلتر Warm Amber

رنگ های زرد قهوه ای را با این فیلتر جذب کنید که جلوه ای روشن و تقریباً بیش از حد پر نور ایجاد می کند.

فیلتر Twilight

فیلتر Twilight

فیلتر Twilight به طور قابل توجهی عکس‌ های شما را با درخششی طلایی، گرم می‌ کند که به فیلتر سپیا کلاسیک اشاره دارد، اما جلوه‌ ای قابل دسترس‌ تر و طبیعی‌ تر دارد.

فیلتر Cinerama

فیلتر Cinerama

این فیلتر کمی سرد تر از رنگ‌ های سنتی گرم قهوه‌ ای است. فیلتر Cinerama جلوه‌ ای با کنتراست بالا به شما می‌ دهد که شبیه یک نسخه به‌ روز و مدرن از رنگ معمولی است.

فیلتر Warm Color

فیلتر Warm Color

برای فیلتری که بیشتر به سمت نارنجی طلایی متمایل است تا رنگ قرمز مایل به قهوه ای، گزینه Warm Color را امتحان کنید تا ظاهری کاملاً غرق شده در حسی نوستالژیک داشته باشید.

منبع: picsart

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست