سبک طراحی مانگا چیست و چگونه می توان به این سبک طراحی کرد؟

سبک مانگا

همانطور که در پست های قبل نوضیح داده ام، مانگا در واقع نوعی از کمیک یا کتاب مصور است که امروزه محبوبیت زیادی در میان جوانان و نوجوانان کسب کرده است و به صنعتی چند میلیارد دلاری تبدیل شده است. از این رو روز به روز به تعداد هنرمندان کمیک اضافه می شود و افراد با توجه به علاقه شان جذب این رشته از هنر می شوند. در این پست قصد داریم شما را با طراحی به سبک مانگا آشنا کنیم و کمی در مورد دلایل محبوبیت این سبک توضیح دهیم؛ پس همراه ما باشید.

قبل از شروع هر چیز، بیایید مروری داشته باشیم بر چیستی مانگا و تفاوت های آن با کمیک و سایر کتاب های مصور. همانطور که در پست های گذشته گفته ایم، کتاب های مصور انواع مختلفی دارند که محبوب ترین های آن شامل موارد زیر می باشد:

  • کمیک (Comic)
  • مانگا (Manga)
  • مانهوا (Manhwa) / وبتون (Webtoon)
  • مانهوآ (Manhua)

تفاوت بین مانگا و کمیک

از آنجایی که بیشتر افراد این دو کلمه، “مانگا” و “کمیک” را با هم اشتباه می گیرند و گاهاً به جای یکدیگر استفاده می کنند، بد نیست کمی در مورد تفاوت های این دو صحبت کنیم.

تفاوت های عمیقی بین کمیک های آمریکایی و مانگا های ژاپنی وجود دارد. بزرگترین تفاوت، علاوه بر این واقعیت که مانگا های های ژاپنی به زبان ژاپنی ساخته می شوند در حالی که کمیک های آمریکایی در اصل به زبان انگلیسی ساخته می شوند، این است که مانگا معمولاً به ترتیبی خوانده می شود که برعکس کمیک های آمریکایی است. آنچه خوانندگان آمریکایی به عنوان آخرین صفحه داستان تصور می کنند، معمولاً اولین صفحه است. صفحات موجود در هر صفحه مانگا به جای قرار گرفتن از چپ به راست از راست به چپ مرتب می شوند و نوشته ها در آن ها معمولاً عمودی است.

مانگا معمولاً برخلاف رنگ، سیاه و سفید چاپ می شود (اما نه همیشه). آن ها معمولاً از کمیک های آمریکایی بصری تر هستند و حاوی کلمات کمتری هستند. نقاشی های موجود در مانگا معمولاً بسیار ساده تر از کتاب های کمیک آمریکایی است. داستان های مانگا معمولاً بسیار طولانی تر از کمیک های آمریکایی هستند که در مجلات چاپ نمی شوند بلکه در شومیز یا گالینگور چاپ می شوند. مانگای ژاپنی اغلب ابتدا در مجله ها منتشر می شود و سپس در شومیز عرضه می شود. دوم اینکه، در ژاپن نیز مانگای بسیار بیشتری نسبت به کمیک های موجود در آمریکا وجود دارد. در واقع گفته می شود که امروزه تقریباً 40٪ از کل مجلات و کتاب های منتشر شده در ژاپن مانگا هستند.

سبک طراحی مانگا

همانطور که در پست های قبل اشاره کردیم، مانگا همان رمان های گرافیکی ژاپنی با پیچ و تاب است که به صورت سریالی به عنوان کتاب و مجلات منتشر می شود. مانگا که از ژاپن سر چشمه می گیرد، اکنون طرفداران زیادی در سراسر جهان دارد. مانگا داستان پردازی همه جانبه از طریق تصاویر است، جایی که تصاویر عالی هستند. در مانگا ها تکیه کمتری به متن وجود دارد و روایت از طریق رسم خطی همراه با رشد بصری شخصیت ها ایجاد می شود. این کیفیت غوطه وری بصری مانگا است که باعث محبوبیت آن می شود.

سبک های زیادی برای انتخاب و شروع طراحی وجود دارد و هر کدام از سبک ها ویژگی های خود را دارند. سبک طراحی مانگا نیز ویژگی های خاصی دارد که به محض دیدن می توانید به راحتی با آن سبک مانگا را تشخیص دهید. از مهم ترین ویژگی های این سبک طراحی می توان به چشمان بزرگ، عبارات اغراق آمیز و شخصیت های با نمک اشاره کرد که از جذابیت های طراحی مانگا است.

مانگای Violet Evergarden
مانگای Violet Evergarden

شخصیت های مانگا برخلاف سایر کارتون ها از ویژگی های بسیار منحصر به فردی برخوردار هستند. چشم ها و سر بزرگ، ویژگی های صورت که ساده شده اند و زمینه ها اغلب بسیار دقیق است. اگر انیمه کافی تماشا کرده باشید یا به اندازه کافی مانگا خوانده باشید، این سبک باید در حافظه شما جای گیرد. در واقع سبک مانگا سبک بسیار آسانی است که در عین حال زیبا و دلنشین است. حال که کمی با سبک طراحی مانگا آشنا شدید می توانیم به سراغ موضوع اصلی برویم و ببینیم چگونه می شود با این سبک طراحی کرد.

چگونه با سبک مانگا طراحی کنیم؟

نکته ای که در اینجا باید بدانید این است که همه مانگا ها برابر نیستند. بسته به نوع سبکی که دارید، تنوع ظریفی وجود دارد. به همین دلیل، بد نیست بر روی کشیدن چشم، صورت و تفاوت شخصیت های زن و مرد تمرکز کنیم که جزو اساسی ترین تفاوت های طراحی است. در ادامه چند مورد از چیز هایی که برای طراحی در این سبک باید بدانید را بررسی می کنیم.

برای طراحی سبک مانگا آناتومی واقعی را مطالعه کنید

درست مثل هر نقاشی، دانستن آناتومی بدن امری حیاتی است. شما باید بدانید که یک بدن واقعی چگونه جمع می شود و چگونه کار می کند، حتی اگر شکل ها و نسبت شخصیت های مانگا غالباً اغراق آمیز باشند باز هم نیاز دارید تا واقعیت را دقیق بررسی کنید.

تصاویر مرجع را پیدا کنید

سخت است که از این مرحله وقت گیر صرف نظر نکنید، اما اگر چیزی وجود دارد که نمی دانید چگونه ترسیم کنید، آنلاین شوید و یک تصویر مرجع پیدا کنید. به ژست ها، لوازم و محیطی بپردازید، هنر شما با استفاده از الگو های واقعی آن بسیار بهتر به نظر می رسد. سعی نکنید چیزی را صرفاً با استفاده از حافظه بکشید، زیرا جزئیات مهم را از دست خواهید داد.

در سبک مانگا از رهنمود ها استفاده کنید

رهنمود های سبک مانگا

اگرچه برخی از هنرمندان از کشیدن رهنمود یا خطوط راهنما چشم پوشی می کنند، اما دستورالعمل ها و این الگو ها بسیار مفید هستند. این خطوط به شما کمک می کنند تا به سرعت ژست مورد نظرتان را بکشید، اشکال و اندازه های بدن را با یکدیگر مقایسه کنید و از خطا های آناتومی جلوگیری کنید. هر طراح حرفه ای قبل از ترسیم شخصیت با اشکال اساسی شروع می کند و اول از همه این خطوط راهنما را رسم می کند تا طراحی دقیق تر و بدون خطایی داشته باشد.

در سبک مانگا کپی نکنید

در سبک مانگا کپی نکنید

دنبال کردن و خواندن مانگا های هنرمند مورد علاقه شما نباید به کپی کردن از آن هنرمند تبدیل شود، اگر به عنوان مبتدی شروع به کپی کنید، می توانید به راحتی از نقایص هنرمند نیز تقلید کنید. در عوض، سعی کنید هنر آن ها را از نزدیک بررسی کنید تا بفهمید چه قسمت هایی را دوست دارید و چرا.

انتقاد پذیر باشید

این توصیه سختی است که باید دنبال کنید زیرا انتقاد می تواند باعث شود احساس سرزنش کنید. شما لازم نیست که هر انتقادی را به عنوان قانونی قبول کنید، اما باید ذهنیت باز داشته باشید. شخص دیگری ممکن است یک نکته معتبر داشته باشد.

در تعریف و تمجید های خانواده و دوستان تردید کنید

افرادی که شما را دوست دارند همیشه خواهند گفت که کار های هنری شما عالی است، اما نکته اینجاست: آن ها کاملا صادق نیستند. گاهی اوقات، هنرمندان در نهایت تمام این ستایش ها را می خرند و تلاش برای پیشرفت را متوقف می کنند. همیشه به دنبال افرادی بگردید که بازخورد صادقانه و انتقادات سازنده ای به شما بدهند. این تنها راهی است که می توانید به عنوان یک هنرمند رشد کنید!

از میانبر زدن خودداری کنید

اگر از کشیدن دست متنفر هستید، به تمرین ادامه دهید! خیلی راحت است که آن ها را پنهان کنید یا فقط شخصیت های خود را از کمر به بالا ترسیم کنید. بهتر است دست های ترسناک بکشید و به پیشرفت ادامه دهید تا اینکه تسلیم شوید. با تمرین، قطعاً بهتر خواهید شد.

انواع مختلف شخصیت ها در سبک مانگا را ترسیم کنید

همه ما “نوع” خاصی از شخصیت را ترسیم می کنیم که دوست داریم ترسیم کنیم و به راحتی می توان به آن نقاشی ها بازگشت، چه این یک شخصیت با نمک چیبی باشد، چه یک دختر زیبا یا یک پسر زیبا. همانطور که نقاشی های انیمه خود را تمرین می کنید، مهم است که انواع افراد و شخصیت ها را دسته بندی کنید و تمام آن ها را ترسیم کنید. این به طور کلی نقاشی های شما را بهبود می بخشد.

هنگام طراحی با سبک مانگا دلسرد نشوید

هنگام طراحی با سبک مانگا دلسرد نشوید

آسان است که وقتی احساس هنرمندی می کنید، ایر هنرمندان با استعداد را ببینید و احساس دلسردی کنید. قبل از شروع مقایسه خود با دیگران، به یاد داشته باشید: همه باید از جایی شروع کنند. به همتایان خود اجازه ندهید از مهارت خود احساس بدی داشته باشند. بگذارید آن ها برای پیشرفت از شما الهام بگیرند.

خوش بگذرانید!

ارتقاء مهارت های هنری می تواند ناامید کننده باشد، اما سعی کنید اجازه ندهید که به شما سخت بگذرد. طراحی باید سرگرم کننده باشد. فقط ریلکس باشید، تمام تلاش خود را انجام دهید و با تمرین روز به روز خودتان ار بهتر از قبل کنید.

سخن آخر

شاید تا به حال برایتان این سؤال پیش آمده باشد که اگر مانگا صنعتی محبوب و پر درآمد است، چگونه می توان در کشور های دیگر نیز در این صنعت مشغول به کار شد. باید بگویم که همیشه فرصت هایی وجود دارند که شما می توانید از آن ها به بهترین نحو ممکن استفاده کنید. یکی از بهترین فرصت هایی که برای تبدیل شدن به یک مانگاکا وجود دارد، شرکت در مسابقات بین المللی مانگا ژاپن است. اگر به اندازه کافی مصمم و با استعداد باشید می توانید از این فرصت استفاده کنید و از این راه شغل خود به عنوان یک مانگاکا را آغاز کنید. به هر حال امیدواریم این پست به شما اطلاعات کافی داده باشد و در یادگیری طراحی به سبک مانگا کمک کرده باشد.

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست