ساخت موزیک ویدیو- انواع نما و حرکات دوربین در فیلمبرداری

آموزش ساخت موزیک ویدیو

اگر همیشه آرزوی ساخت یک موزیک ویدیو را داشتید، اما تا به حال نمی دانستید چطور موزیک ویدئو بسازید. این مقاله ممتاز دیزاین را از دست ندهید. چه بخواهید برای خودتان موزیک ویدئو بسازید و چه برای مشتری، در هر دو صورت این مقاله یک آموزش عالی از همه آنچه باید بدانید، برای شماست.

ما در مقاله ساخت تیزر تبلیغاتی، نحوه ی ساخت یک تیزر تبلیغاتی را آموزش دادیم. اگر به این مطلب علاقه دارید، می توانید روی لینک ضربه بزنید. اگر فیلمبرداری موزیک ویدئو هم برعهده خودتان است، نکات مفیدی را یاد خواهید گرفت که به حرفه ای تر شدن کارتان کمک می کند و اگر می خواهید برای فیلمبردار استخدام کنید، باز هم مهم است بدانید فیلمبرداری برای ساخت موزیک ویدئو چطور باید باشد، این به شما درک بهتری از روند پروژه می دهد و نتیجه کار شما را بسیار بهتر خواهد کرد.

تجهیزاتی که برای ساخت موزیک ویدئو نیاز دارید؟

اگر می خواهید یک موزیک ویدئو ساده بسازید، می توانید از ابزاری استفاده کنید که به شما در ساخت آن کمک کند. شما می توانید لیست این وسایل را در اینترنت پیدا کنید. اگر می خواهید موزیک ویدئو شما از شبکه های مختلف پخش شود و برای شما اعتباری در دنیای موسیقی حرفه ای بدست آورد، به موارد زیر توجه کنید.
مهم ترین مسئله که تعیین می کند شما به چه تجهیزاتی نیاز دارید، بودجه و سطح کیفی کار شماست. اگر می خواهید چندین فیلم تهیه کنید، به شما پیشنهاد می کنم، یک دوربین فیلمبرداری حرفه ای تهیه کنید.
اگر هنوز مطمئن نیستید ساختن موزیک ویدئو، حرفه ای است که به آن علاقمندید و می خواهید در آن حرفه ای شوید، یا فقط می خواهید آن را امتحان کنید، تا حد امکان از تجهیزات کم و ارزان قیمت استفاده کنید و بعدا آن ها را ارتقا دهید.

چطور یک دوربین فیلمبرداری خوب انتخاب کنیم؟

شما برای ساخت موزیک ویدئو به یک دوربین احتیاج دارید. بعد از فیلمبرداری، فیلم بردار تمام فیلم ها را به تدوینگر می دهد. دوربین های HD مختلفی وجود دارد، از دوربین های فیلمبرداری ارزان تا دوربین های 4k با کیفیت عالی و گران.

تجهیزاتی که برای فیلمبرداری تهیه می کنید وابسته به بودجه شماست. اگر می خواهید قبل از ضبط کارهایی را انجام دهید، باید روی یک دوربین ویدئویی با کیفیت سرمایه گذاری کنید. اگر یک دوربین باکیفیت پیدا کردید، اما نمی دانید برای کار شما مناسب است یا خیر.

نام دوربین را در یوتیوب جستجو کنید. مطمئنا می توانید ویدئوهای زیادی درباره رزولوشن، کاربرد، نحوه تنظیمات و… پیدا می کنید. تماشا کنید تا ایده بهتری بگیرید، ویدئو ها را با بیشترین کیفیت ببینید.

نور ویدئویی خوب

داشتن یک نور خوب زمان فیلمبرداری یک موزیک ویدئو ضروری است. با اینکه خیلی از دوربین ها به نور کمتری برای فیلمبرداری با کیفیت مناسب نیاز دارند، اما در عین حال داشتن نور مناسب کیفیت فیلمبرداری شما را چندین برابر بهتر می کند.

اگر یک روز آفتابی در حال عکاسی در فضای باز هستید، یک نور کیت لایت باعث می شود، فیلمی با کیفیتی بسیار بالاتر ضبط کنید. در بخش دریافت نور موزیک ویدئو در ادامه صحبت خواهیم کرد.

حمل و نقل

وقتی در حال آموزش ضبط یک موزیک ویدئو هستید، ممکن است به نحوه حمل و نقل تجهیزات خود فکر نکرده باشید. اما اگر کمی در این باره فکر کنید، متوجه می شوید، حمل دوربین، نور و تجهیزاتتان از مکانی به مکان دیگر کار راحتی نیست.

پیشنهاد ما این است برای صرفه جویی در هزینه هایتان سعی کنید از ماشین خودتان استفاده کنید. اندازه تجهیزاتتان را در نظر بگیرید، اگر چندین دوربین، نور، ریل و تجهیزات مختلف و بزرگ برای فیلمبرداری دارید، شاید لازم باشد یک ون کرایه کنید.

تجهیزات کوچک اما حیاتی در زمان فیلمبرداری

زمانی که صحبت از تجهیزات فیلمبرداری می شود، بیشتر افراد به دوربین و نور فکر می کنند غافل از اینکه این موارد 100درصد لازم است اما مطمئنا کافی نیست. تجهیزات کوچکی هستند که به کمک این ابزار می آیند تا شما در فرآیند فیلمبرداری به مشکل برنخورید.

  • باتری های یدک برای دوربین فیلمبرداری
  • 3 پایه
  • یک کیف برای حمل دوربین
  • یک میکروفون خارجی (اگر از مکانی فیلمبرداری می کنید که ازم است صدای محیط هم ضبط شود، حتما از یک میکروفون خارجی استفاده کنید.
  • چند حافظه ذخیره سازی اضافی

داشتن باتری و 3 پایه و حافظه اضافی برای ضبط ساده ترین ویدئوها ضروری است.

نحوه پیداکردن لوکیشن مناسب موزیک ویدیو

آیا اتاق خواب، آشپزخانه، زیرزمین شما مکان مناسبی برای ضبط موزیک ویدیو است؟ شاید اما در بیشتر موارد خیر. ممکن است ایده خوبی برای مفهوم موزیک ویدیو داشته باشید، اما اگر لوکیشن و امکانات مناسب برای ساخت آن را نداشته باشید، نمی توانید ایده خود را آنطور که باید و شاید عملی کنید. قبل از هر کاری زمانی را صرف پیدا کردن لوکیشن های مناسب برای ساخت موزیک ویدئو خود کنید. بارش فکری کنید، به مکان های جالبی که در شهر یا روستا محل زندگیتان هستند، فکر کنید.

بعد از آن لیستتان را مرور کنید و لوکیشن هایی که مناسب موزیک ویدئو شما نیست، حذف کنید. نظر دوستان، آشنایان و اعضای خانوادتان را بپرسید. آن ها ممکن است هدف شما را بیشتر از آنچه فکر می کنید، درک کنند.

بیشتر اوقات اتاق های یک خانه بیش از حد درهم و برهم هستند. اگر بتوانید یک اتاق زیبا و بزرگ را تمیز کنید، ممکن است یک لوکیشن خوب برای فیلمبرداری پیدا کنید. خودتان را محدود نکنید، لوکیشن عالی شما ممکن است، گاراژ، حیاط خلوت و حتی تراس شما باشد.

به افرادی که می شناسید فکر کنید. شخصی را می شناسید که یک ویترین فروشگاه، کافه بازی، کافی شاپ یا سالن بولینگ داشته باشد؟ اگر جوابتان منفی است. آیا می دانید چطور می توانید آن محیط را اجاره کنید یا می توانید از دایره ارتباطتتان برای گرفتن آن مکان استفاده کنید. اگر می خواهید در پارک و فضا باز فیلمبرداری کنید، آیین نامه های محلی آن مکان را مطالعه کنید. اگر نیاز بود، قبل برای فیلمبرداری مجوز بگیرید.

بعضی کارها وجود دارد که شما فقط در لوکیشن های خاص می توانید آن ها را انجام دهید. مثلا اگر نیاز است از زیر آب فیلم بگیرید، حداقل نیاز به یک استخر دارید. کمال گرایی را کنار بگذارید و سعی کنید با تجهیزات و بودجه ای که دارید، بهترین را انجام دهید.

استوری برد برای برنامه ریزی هر پلان موزیک ویدیو

استوری بردها برای به تصویر کشیدن هر صحنه موزیک ویدیو شما بسیار مهم است. شما باید در تمام تجهیزات مکان قرار گرفتن آن ها در لوکیشن، زاویه های مختلف دوربین، جایگاه بازیگران، خواننده و سایر عوامل را مشخص کنید.

اندازه شات، زوایای دوربین، حرکت دوربین

خب تا اینجا مفاهیم اولیه را یاد گرفتید، حالا زمان آن است که یاد بگیرید چطور با دوربین، فیلمبرداری کنید. با اینکه می توانید این کار را به صورت کاملا تجربی امتحان کنید، اما مسلما دانش قبلی به شما کمک می کند تا موزیک ویدیو حرفه ای تری داشته باشید.

اگر امکان تهیه یک دوربین عالی را ندارید، اهمیت آشنایی شما با دوربین و نماها بسیار بیشتر است. حتی اگر مدرن ترین دوربین و نور را تهیه کنید، اما نحوه استفاده از آن را بلد نباشید، باز هم موزیک ویدیو شما آماتوری می شود. شما باید تنظیمات دوربین را یاد بگیرید.

اندازه شات برای ضبط موزیک ویدیو

یکی از چیزهایی که قبل از ضبط ویدیو باید به آن فکر کنید، این است که چه نوع فیلمی می خواهید ضبط کنید. آیا تمام نما لانگ شات در یک پس زمینه متحرک می خواهید؟ آیا می خواهید کلوزآپ های مختلف از سوژه اصلی تان بگیرید؟

حرفه ای ترین موزیک ویدیوها، آن هایی هستند که بیشتر نماهای کلوز آپ مخصوصا از خواننده، فیلمبرداری شده است. با این حال ما در این قسمت شما را با انواع نماهای دور (long shot) و نزدیک (closeup) آشنا می کنیم.

انواع کلوزآپ یا بسته

اکستریم لی کلوزآپ- نما خیلی نزدیک- در ساخت موزیک ویدیو
Extreme close up
نمای نزدیک بزرگ در ساخت موزیک ویدیو
Big close up
نمای کلوزآپ در ساخت موزیک ویدیو
Close up
مدیوم کلوزآپ در ساخت موزیک ویدیو
Medium close up

شات های متوسط
مدیوم شات در ساخت موزیک ویدیو
Medium shot
شات هالیوودی یا 3 مدیوم شات در ساخت موزیک ویدیو
Medium long shot یا 3 medium close up

انواع لانگ شات
نمای لانگ شات یا تمام قد در ساخت موزیک ویدیو
long shot
نمای اکسترم لی لانگ شات در ساخت موزیک ویدیو
Extreme long shot

بهتر است در موزیک ویدئو خود از چندین نما استفاده کنید. این باعث می شود، مخاطب یک صحنه را در موزیک ویدیو شما از نماهای مختلف ببیند.

زوایای مختلف دوربین در ساخت موزیک ویدیو

بهتر است در زمان ساخت موزیک ویدیو از زوایای مختلف فیلمبرداری کنید. اگر کل موزیک ویدیو شما در یک زاویه باشد، برای مخاطبتان خسته کننده و کسالت آور می شود. ما در این مقاله چند زاویه را به شما آموزش می دهیم. شما می توانید از هر کدام در قسمت های مختلف ساخت موزیک ویدیو خود استفاده کنید.

شات از زاویه پایین سوژه در ساخت موزیک ویدیو
low angle shot
شات از زاویه بالای سوژه در ساخت موزیک ویدیو
high angle shot
زاویه رو به رو دوربین در ساخت موزیک ویدیو
head on camera angle
استفاده از پس زمینه خوب در ساخت موزیک ویدیو
stablishing shot

حرکت دوربین در موزیک ویدیو

قرار نیست شما حتما از همه این موارد استفاده کنید. استفاده از حرکت دوربین در ویدیو شما می تواند، همه چیز را تحت تاثیر قرار دهد و ویدیو شما را واقعا جذاب تر کند.مخصوصا اگر موزیک ویدیو شما طوری است که سوژه مدام در حال حرکت است. در این ویدیو ها شما با حرکت دوربین حس زنده بودن بیشتری به کارتان می بخشید. برای جذاب تر شدن موزیک ویدیو می توانید از مانکن و بدلکار استفاده کنید. ما در این قسمت چند ایده برای حرکت دوربین به شما پیشنهاد می دهیم:

زوم این و زوم اوت:

بزرگنمایی یا حرکت های زوم این و زوم اوت با کم و زیاد کردن فاصله دوربین از سوزه در یک زاویه خاص ایجاد می شود. وقتی دوربین از سوژه دور می شود، زوم اوت و وقتی به سوژه نزدیک می شوید، زوم این اتفاق می افتد.

کرش زوم (crash zoom):

دوربین در فاصله ای دور از سوژه است، سپس با سرعت زیاد به سوژه نزدیک می شود.

whip pan پن شلاقی:

برای این حرکتباید دوربین روی یک 3 پایه ثابت باشد و خیلی سریع به چپ و راست حرکت کند. این حرکت برای فیلم های اکشن یا نشان دادن روابط علت و معلولی کاربرد فراوانی دارد.

زاویه هلندی (Dutch angle-Dutch tilts):

زمانیکه دوربین با زاویه angle روی یک محور ثابت به بالا یا پایین می رود.

کشیدن فوکوس در صحنه(puling focus):

این حالت زمانی است که در یک قاب ثابت فوکوس از یک نقطه به نقطه دیگر کشیده می شود. برای این تکنیک را به وسیله ی تغییر تنظیمات لنز انجام می دهند. مثلا زمانیکه یک باریستا در کافه مشغول کار است، فوکوس عوض می شود و روی شخصیت اصلی که در کافه نشسته است، می آید.

ترکیب بندی، قاب بندی موزیک ویدیو

در زمان ضبط موزیک ویدیو، جایگاه خواننده یا شخصیت اصلی در هر قاب مهم ترین نکته ای است که باید به آن توجه کنید، به این حالت قاب بندی می گویند. هر قاب بندی می تواند حس متفاوتی به بیننده بدهد. ما در اینجا چند قاب بندی را به شما نشان می دهیم که می توانید به وسیله آن ها سبک ویدیو خود را تغییر دهید.

استفاده از پس زمینه خوب در ساخت موزیک ویدیو در ساخت موزیک ویدیو
استفاده از پس زمینه خوب
استفاده از پس زمینه جالب در ساخت موزیک ویدیو
استفاده از پس زمینه جالب
داشتن فضایی برای راه رفتن در ساخت موزیک ویدیو
داشتن فضایی برای راه رفتن
داشتن فضایی برای نگاه کردن در ساخت موزیک ویدیو
داشتن فضایی برای نگاه کردن

شما همچنین می توانید از فضاهای دیگری هم استفاده کنید، مثلا ضبط در لب لنز. پس با خیال راحت دوربین فیلمبرداری خود را بیرون بیاورید و آزمایش کنید. ما تا اینجا شما را با نحوه ی کار کردن با دوربین و فیلمبرداری خوب برای یک موزیک ویدیو آشنا کردیم، حالا به نورپردازی می پردازیم.

وقتی نوبت به ضبط موزیک ویدیو می رسد، یکی از مهم ترین عوامل نورپردازی است. فرقی ندارد بخواهید یک موزیک ویدیو با بودجه خیلی زیاد یا بودجه محدود ضبط کنید، نکات مشترکی وجود دارد، که باید به آن توجه کنید.

مطمئن باشید به اندازه کافی نور دارید

شما باید همیشه مقدار مناسبی از نور را به لوکیشن های مختلف ببرید، زیرا بسیاری از دوربین ها در نور کم، کیفیت ضبطشان پایین می آید. به همین دلیل، شرکت های تبلیغاتی هزینه های زیادی را برای خرید نور پر قدرت صرف می کنند. حتی اگر ویدیو شما حالتی تاریک گونه دارد، باز هم بهتر است از نور مناسب استفاده کنید.

اگر بودجه کافی برای خرید نور مناسب ندارید، بهتر است لوکیشن شما در فضا باز باشد و از نور طبیعی استفاده کنید( البته اگر نور بیرونی مناسب باشد.) با این حال می توانید کیت های نورپردازی را با قیمت های مناسب خریداری کنید.

اگر دوربین فیلمبرداری با کیفیت دارید، ممکن است نیاز به نورپردازی زیادی نداشته باشید. علاوه بر این خیلی از دوربین ها دارای نور داخلی هستند. بهتر است قبل از ضبط، کیفیت فیلمبرداری را بررسی کنید تا با رفع مشکلات، نیاز به ضبط مجدد نداشته باشید.

فیلمی که به صورت تستی ضبط کردید، در بزرگترین تلویزیونی که دارید، پخش کنید. اگر نور کم باشد، احتمالا فیلم را به صورت پیکسلی می بینید. اگ نتیجه تست خوب بود، کار ضبط اصلی را شروع کنید.

سایه ها و احساس را کنترل کنید

اگر بودجه خیلی خوبی دارید، می توانید با تهیه تجهیزات نورپردازی حرفه ای تر، کار خود را بهتر کنید. با نورپردازی حرفه ای و دقیق تر، می توانید احساس مورد نظرتان در موزیک ویدیو را به مخاطب بدهید.

مثلا اگر می خواهید موریک ویدیو شما حس راز آلود بودن را به مخاطب بدهد، بهتر است روی نیمی از صورت شخصیت اصلی سایه باشد. اگر می خواهید برعکس، در موزیک ویدیو شما هیچ شبهه ای نباشد، باید نور ویدیو شما کاملا روشن و نورانی و پر جنب و جوش باشد.

اگر از پرده سبز استفاده می کنید، بهتر است از نورپردازی 3 نقطه ای استفاده کنید.

آموزش ضبط موزیک ویدیو با پرده سبز

حتما ویدیو های مختلف را دیده اید، که در آن ها سوژه در پس زمینه جعلی یا به زبان دیگر در پس زمینه ساختگی قرار دارد. این تغییر پس زمینه می تواند یک تغییر یک پس زمینه ساده، تا استفاده از پس زمینه های گرافیکی و جلوه های ویژه باشد.

در ساخت این نوع موزیک ویدیو سوژه شما در مقابل پرده سبز قرار می گیرد و شما از او فیلمبرداری می کنید. در زمان تدوین، تدوینگر رنگ سبز را با پس زمینه مورد نظر عوض می کند. نکته ای که در زمان ضبط موزیک ویدیو با پرده سبز باید به آن دقت کنید، این است که هیچکدام از لباس ها یا اجزای صحنه شما نباید سبز باشد، چون در غیر اینصورت همه رنگهای سبز به همراه پس زمینه حذف می شوند.

نور اضافی چه تاثیری در ویرایش بک گراند دارد؟

تدوینگر ساخت موزیک ویدیو

وقتی از پرده سبز استفاده می کنید، فرق چندانی ندارد دوربین شما چقدر حرفه ای است، شما حتما باید نور اضافی داشته باشید. اگر همه اجزا در صحنه شما کاملا واضح و روشن باشند، ویرایش پس زمینه خیلی آسان تر می شود.

نکته بعدی که باید به آن دقت کنید، ثبات نور است. فرض کنید یکی از نورهای شما از بالا روی سوژه می تابد. اما پس زمینه ای که می خواهید آن را جایگزین پرده سبز کنید، نور از سمت چپ می تابد. وقتی زاویه نور پس زمینه اصلی با پس زمینه جایگزین یکی نباشد، کار شما غیر طبیعی به نظر می رسد. برای جلوگیری از این مشکل حتما با فیلمبردار و تدوینگر هماهنگ باشید، تا موزیک ویدیو شما با بهترین کیفیت ممکن ساخته شود. اگر می خواهید در موزیک ویدیو از جلوه های ویژه استفاده کنید، پرده سبز بهترین گزینه برای شماست.

چند نکته دیگر

تا اینجا تمام آنچه نکاتی که برای ساخت موزیک ویدیو نیاز بود، یاد گرفتید. با این دانش شما هر چقدر در فیلمبرداری و تدوین بی تجربه باشید، باز هم می توانید یک موزیک ویدیو با کیفیتی مناسب داشته باشید.

در زمان ساخت موزیک ویدیو موسیقی اصلی را پخش کنید

هر موزیک هویت منحصر به فرد خود را دارد. اما زمانی که موزیک ویدیو را همراه با موسیقی اصلی ضبط می کنید، همه چیز هماهنگ تر می شود. وظیفه شما به عنوان مجری پروژه این است که به سوژه کمک کنید، با تکنیک های مختلف حضور در صحنه، مخاطب را درگیر کند.

برای موزیک ویدیوهای آرام و صمیمی ممکن است، سوژه روی صندلی بنشیند، اما برای اهنگ های با ریتم تند، می توانید با نورپردازی حرکت بیشتری در صحنه بوجود بیاورید و بهترین حرکت ها را در صحنه انجام دهید.

با اینکه صحنه موزیک ویدیو ها با هم متفاوتند، اما روند فیلمبرداری آن ها بسیار به هم شبیه هستند. از همه مطالبی که در مورد اندازه عکس ها، زوایای دوربین، نورپردازی و ترکیب بندی به شما گفتیم، در ساخت موزیک ویدیو استفاده کنید. اگر فقط از یک تکنیک استفاده کنید، موزیک ویدیو شما کسل کننده خواهد شد و محکوم به شکست است.

موزیک ویدیوهای دیگر را ببینید

چند موزیک ویدیو دیده اید؟ اگر جواب شما صفر است. پس نمی دانید قالب باید چطور باشد. شما باید چندین موزیک ویدیو ببینید. هر چه تعداد آن ها بیشتر باشد، ایده های بیشتری می گیرید. می فهمید چه کارهایی را باید و چه کارهایی را نباید، انجام دهید.

بدترین و بهترین موزیک ویدیو های سبک های مختلف را ببینید. موزیک ویدیو 40 خواننده برتر را ببینید. ببینید از چه تکنیک هایی استفاده می کنند. یوتیوب بهترین معلم و همراه شماست. خوبست بدانید موزیک ویدیو Here it goes again یک ویدیو کم هزینه بود و کل آن در یک شات ضبط شد. در این حال توانست بازدید خیلی خوبی بگیرد. چیزی که باعث موفقیت این ویدیو شده است، آهنگ جذاب، ایده رقص روی تردمیل، مدل و رنگ لباس گروه است. بنظرم بهتر است خودتان این ویدیو را ببینید. موزیک ویدیو شما برای عالی بودن، لازم نیست شبیه ویدیو های سلنا گومز باشد. کارهای زیادی می توانید با بودجه کم انجام دهید. چیزی که لازم دارید کمی خلاقیت و نوآوری است.

نتیجه گیری

حالا می دانید، چطور یک موزیک ویدیو بسازید.

  • موزیک ویدیو ها یکی از بهترین ابزارها برای جلب توجه مخاطب
  • داشتن یک موزیک خاص برای ساخت موزیک
  • نحوه ی فیلمبرداری می تواند، تفاوت زیادی در نمایش ویدیو
  • آموزش تکنیک های لازم و تمرین آن ها، قبل از روز فیلمبرداری

اگر مقاله برای شما مفید بود، آن را برای دوستانتان بفرستید.
مقاله ساخت کاور آهنگ به شما کمک می کند، با یک کاور زیبا برای موزیک ویدیو حرفه ای تر شوید.

مثل منبع: musicindustryhowto.com

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست