نکات مهم ساخت یک انیمیشن آموزشی برای استفاده در آموزش و پرورش

انیمیشن آموزشی

دنیای ساخت و طراحی ویدئو های آموزشی دنیای وسیع و بزرگی است، امروزه ابزار های متنوعی برای ساخت ویدئو ایجاد شده است و برنامه های تدوین ویدئو خوبی در اختیار معلمان قرار گرفته است که می تواند به آن ها کمک بسیاری کند. در این مطلب ما می خواهیم در مورد ویدئو های آموزشی که به صورت انیمیشن تولید می شوند صحبت کنیم. اگر بخواهیم به طور خلاصه در مورد این نوع آموزش صحبت کنیم، باید بگویم که انیمیشن یک ابزار کمک آموزشی بسیار عالی است، اما تنها در صورت استفاده مناسب می توان آن را مؤثر دانست.

نحوه ایجاد انیمیشن برای اهداف آموزشی

من مطمئن هستم که در مورد مجموعه فرادرس شنیده اید و حتماً توجه کرده اید که بیشتر محتوای آن ها در قالب فیلم های اموزشی ارائه می شود. صحبت در مورد اثر بخشی انیمیشن های آموزشی در حال حاضر کلیشه ای است، زیرا همه تقریباً با آن آشنا هستند. به همین منظور برای صرفه جویی در وقت، مستقیماً به سراغ اصل مطلب می رویم: شما باید 3 نکته مهم را یاد داشته باشید تا بتوانید انیمیشنی بسازید که برای اهداف آموزشی به درستی کار کند. با این سه نکته در ادامه آشنا خواهیم شد.

1. انتخاب محتوای مناسب برای انیمیشن

محتوای آموزشی

زیبایی یادگیری الکترونیکی، استفاده از تجربیات فراگیران علم در فضای فناوری است. امروزه دیگر ارائه یک کتاب درسی 500 صفحه ای به دانش آموزان جذاب نیست. اغلب اوقات دانش آموزان متوجه می شوند که حجم زیادی از اطلاعات موجود در صفحات کتابشان غیر ضروری است. بنابراین، مهم این است که انتخابی درست داشته باشید و تنها مهم ترین اطلاعات را انتخاب کنید. این به یادگیرندگان شما کمک می کند تا تصویر کلی از مطلب را درک کرده و آن را در ذهن خود متمرکز نگه دارند، که در نهایت این کار منجر به نتایج بهتر در یادگیری می شود.

مینیمالیسم بودن انیمیشن می تواند کمی چالش برانگیز هم باشد، ممکن است، شما هنگام ساده سازی مطالب آموزشی به طور تصادفی چیز مهمی را دور بریزید که اهداف اصلی یادگیری را تحت شعاع قرار دهد. حال ممکن است بپرسید، چگونه می توان فهمید در عین سادگی به تمامی اصول آموزشی هم پایبند بوده اید. بسیار ساده است، برای این کار تنها کافیست سوالات زیر را از خود بپرسید:

 • سؤالات اصلی که می خواهم دانش آموزانم بتوانند پس از اتمام دوره به آن ها پاسخ دهند، چیست؟
 • آیا آنچه که من آموزش می دهم کاربردی است؟
 • اگر این قسمت به دانش آموزان آموزش داده نشود، چه چیزی را از دست خواهند داد؟
 • اگر من این قسمت را تدریس نکنم، آیا آن ها می توانند آن را به راحتی در جای دیگری جستجو کنند؟
 • آیا این مقدار آموزش برای این سطح خاص (برای مثال مبتدیان) زیاد است؟

2. سبک انیمیشن آموزشی خود را انتخاب کنید

انیمیشن ها متنوع هستند و می توانند برای اهداف بسیار زیادی مورد استفاده قرار گیرند. در اینجا لیستی کوتاه از محبوب ترین انواع انیمیشن ها آمده است:

 • انیمیشن کارتونی دو بعدی
 • انیمیشن سه بعدی
 • نقاشی متحرک
 • انیمیشن اینفوگرافیک
 • انیمیشن دست ساز
 • انیمیشن تخته سفید
 • انیمیشن استاپ موشن

متوجه می شوم که ممکن است در تعداد زیادی از نام های عجیب و غریب غرق شده باشید. در واقع در بحث ویدئو های آموزشی، هر نوع از این انیمیشن ها مزایای خاص خودش را دارد و نمی توان گفت یکی از دیگری بهتر است. اگر برای تصمیم گیری مشکل دارید، به خواندن این مطلب ادامه دهید، امیدواریم بتوانیم به شما در تصمیم گیری کمک کنیم.

ابتدا از خود بپرسید: می خواهید به چه کسانی آموزش می دهید؟ شناخت مخاطب اولین قدم است. شما باید دوره های آموزشی خود را بر اساس رفتار ها و خواسته های دانش آموزان آنلاین خود طراحی کنید. برای شناخت مخاطبان و مشخص شدن این موضوع این سؤالات را از خود بپرسید:

 • آن ها چه کسانی هستند؟
 • آیا آن ها دانش آموزان کودک هستند؟
 • آیا آن ها کارمندان یک شرکت هستند؟

هر دانش آموز یا دانش آموخته ای سلیقه خود را در زمینه انیمیشن دارد. با درک نیاز های آن ها، می توانید انیمیشنی تولید کنید که آن ها را جذب کرده و کیفیت یادگیری آن ها را افزایش دهد.

انیمیشن آموزشی برای کودکان

انیمیشن کودکانه

انیمیشن هایی که در شبکه های پخش کارتون مشاهده می کنید از نوعی هستند که با سرگرم کننده و زیبا بودن به بهترین شکل مخاطب را جذب خود می کنند. گفته می شود، برای تولید چنین کیفیتی، زمان و تلاش زیادی برای تولید انیمیشن نیاز است. دستیابی به این کیفیت در انیمیشن ها غیر ممکن نیست بلکه برای اهداف آموزشی غیر ضروری است. شما فقط با یک گرافیک متحرک ساده هم می توانید به اهداف خود برسید. تنها کافیست انیمیشن آموزشی شما کیفیت خوبی را ارائه دهد، بدون اینکه هیچ زحمت اضافی داشته باشد. با این حال، هنگام ساختن انیمیشن برای کودکان 2 نکته را باید خوب به خاطر بسپارید:

1. از رنگ های زنده استفاده کنید

کودکان عاشق چیزهای رنگارنگ هستند. تنوع زیاد رنگ ها به آموزش شما حال و هوای شادی بخشیده و باعث می شود که درس ها سرگرم کننده تر و با نشاط تر شوند.

2. از طرح های جالب برای شخصیت ها استفاده کنید

از شبکه های کارتون بیاموزید که چگونه با شخصیت های خود مخاطب را سرگرم می کند. اشکال به تنهایی می توانند احساسات زیادی را تحویل داده و احساسات را برانگیزند اما شخصیت ها مطلب را سرگرم کننده می کنند. هنگام ساخت انیمیشن آموزشی برای دانش آموزان سرگرم کننده بودن کلمه کلیدی ما است. هرچه دوره شما سرگرم کننده تر باشد، کودکان نسبت به یاد گیری مشتاق تر خواهند بود.

پیشنهاد برای این بخش: گرافیکی متحرک با تصاویر چشم نواز و جلوه های صوتی جذاب بسازید.

آموزش محصلان تحصیلات عالی یا کارکنان شرکتی

انیمیشن هایی که برای آموزش این نوع مخاطبان تهیه می شود باید آکادمیک و حرفه ای باشند. کارکنان شرکت ها و افرادی که در آموزش عالی هستند باید هر روز با نمودار ها و ارقام زیادی برخورد کنند، بنابراین به احتمال زیاد آن ها از این اعداد و ارقام خشک خسته شده اند. بنابراین با وجود حرفه ای بودن، انیمیشن ها باید به اندازه کافی سرگرم کننده باشند تا بتوانند فضای آموزش را از حالت خشک و همیشگی خارج کنند. به طور خلاصه، شما به دو بخش مهم نیاز دارید:

 • یک طرح رسمی
 • متن: البته این بسیار خطرناک است، در حقیقت، متن برای این نوع انیمیشن بسیار مهم است، اما نوشتن بیش از حد نتیجه عکس دارد.

پیشنهاد برای این بخش: از موشن گرافیک، انیمیشن اینفوگرافیک و انیمیشن تایپوگرافی استفاده کنید.

آشنایی با موضوع انیمیشن آموزشی خود

شما در ابتدا باید بدانید که چه چیزی را می خواهید در انیمیشن آموزشی خود تدریس کنید. شناخت موضوع و حوزه تدریس تان خیلی مهم است، در ادامه دو نوع از این حوزه ها را مثال زده ایم.

انتخاب موضوع آموزش

موضوعات مرتبط با حقایق، نمودار ها و اعداد

موضوعاتی مانند علم شامل داده های منطقی زیادی است که پردازش آن ها به تلاش ذهنی زیادی نیاز دارد. سفت و سختی خاصی در این موضوعات وجود دارد و باید از صحت و دقت آن اطمینان حاصل کنید.

پیشنهاد برای این بخش: از موشن گرافیک، انیمیشن اینفوگرافیک، انیمیشن تایپوگرافی و انیمیشن تخته سفید استفاده کنید.

موضوعات مربوط هنر و موسیقی

برای کار در این حوزه می توانید از هر چیزی استفاده کنید. ساده بگویم، حتی یک انیمیشن آموزشی ساده تخته سفید هم کار شما را راه می اندازه، اما مطمئاً چیز های عجیب و غریب تر برای این حوزه بهتر عمل خواهند کرد.

پیشنهاد برای این بخش: از انیمیشن های سنتی در این بخش استفاده کنید.

به طور خلاصه، انتخاب انیمیشن ها در ابتدا ممکن است چالش برانگیز به نظر برسند، اما وقتی مخاطب خود را درک کنید، آسان خواهد بود. زمانی که بدانید می خواهید چه کسانی را هدف قرار دهید و چه چیزی را آموزش دهید، بسیار خوب عمل خواهید کرد.

3.خلاق باشید

همانطور که قبلاً گفتم، کلمه کلیدی این کار “سرگرم کننده بودن” است. یادگیری آنلاین به صورت خودکار گاهی اوقات می تواند دلسرد کننده باشد، زیرا اطلاعات زیادی وجود دارد اما هیچ دوستی برای پاسخگویی به شما وجود ندارد. استفاده از انیمیشن برای اهداف آموزشی برای سرگرم کننده تر شدن یادگیری در عین آموزنده بودن مفید است. انیمیشن ها اغلب سرگرم کننده اند و مهم نیست که موضوع چقدر پیچیده و آکادمیک است. در ادامه دو نکته مهم که به خلاقیت شما کمک می کند را عنوان کرده ایم.

خلاقیت در انیمیشن موزشی
 • قصه بگویید

بسیاری از سازمان های آموزشی دردسر های خود را به داستان های انگیزشی و الهام بخش تبدیل می کنند. هنگامی که عوامل انسانی به فیلم اضافه می شوند، دانش آموزان می توانند با دوره ارتباط برقرار کرده و به آن متصل شوند. هرچه انیمیشن شما واقع بینانه تر باشد، جذابیت آن بیشتر می شود.

 • از طنز استفاده کنید

شما نیازی به کمدین ندارید تا بتوانید دوره خود را تقویت کنید، بلکه منظور ما ایجاد سرگرمی در همه چیز مانند: طراحی، محتوا، متن، صداگذاری و غیره است. هر یک را آزمایش کنید و دریابید که دانش آموزان شما چه چیزی را دوست دارند و به آن پایبند باشید.

استفاده از انیمیشن در آموزش و پرورش مزایای زیادی دارد. شما می توانید مشارکت دانش آموزان را افزایش دهید، تجربه یادگیری بهتری به آن ها ببخشید و متعاقباً نتایج یادگیری بهتری را به همراه داشته باشید. اما برای این کار باید بدانید که چگونه انیمیشن ها را به کار بگیرید. برای این کار باید قالب مناسب را انتخاب کنید، محتوای مناسب ایجاد کنید و کمی خلاقیت به آن اضافه کنید تا بتوانید انیمیشن آموزشی کاملی ایجاد کنید.

منبع:

elearningindustry.com

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست