روش های افزایش خلاقیت با 13 گام ساده

افزایش خلاقیت

در این مقاله ما برای شما روش های تضمینی افزایش خلاقیت را، از سایت های معتبر و تجربه افراد موفق جمع آوری کردیم تا در ادامه مقاله برایتان ذکر کنیم.

خلاقیت را نمی توان اندازه گیری کرد اما می توان آن را در ذهن پرورش داد. شما می توانید با گام های ذکر شده در ادامه مقاله خلاقیت تان را تا 7 درصد افزایش دهید.

شلوغ کاری کنید

چرا عادی زندگی می کنیم؟ برای خلاق شدن باید کنجکاو باشید؛ برای کنجکاو شدن و روش کردن سنسورهای خلاقیت لازم است کارهای زیر را انجام دهید.

  • ساعاتی از روز را برعکس راه بروید.
  • محل کار تا منزل تان را عوض کنید هر روز مسیر جدیدی را کشف کنید.
  • با آدم های خلاق معاشرت کنید.
  • روزی 10 دقیقه بدون استفاده از پاک کن روی کاغذ هر چه که می خواهید بکشید یا حتی خط خطی کنید.
  • سعی کنید رمان بخوانید و به وسط آن که رسیدید ادامه داستان را حدس بزنید و روی کاغذ بنویسید؛ پس از پایان رمان نتیجه گیری کنید ببینید آیا حدس شما درست بوده است؟؟
  • محیط کارتان را هفته ای یکبار شلوغ کنید یا وسایل اتاق تان را جابه جا کنید تا انرژ ی داخل اتاق جریان پیدا کند.
  • یک کلمه را از داخل روزنامه یا هر چیز دیگری پیدا کنید و آن را تحلیل کنید؛ با همچین کلمه ای چه چیز هایی به ذهن تان می رسد، همه را یادداشت کنید. سپس با کلمات روی کاغذ ایده پردازی کنید.
  • روزانه چند دقیقه کتاب بخوانید، آن را تجزیه و تحلیل کنید.

گام های ساده برای افزایش خلاقیت

1- ساعاتی از روز را متفاوت باشید

ساعتی از روزتان را برای خود باشید. اجازه دهید تا حتی اگر دیگران شما را تایید نکردند باز هم حال تان خوب باشد. با دیگران بحث کنید، نظرشان را بپرسید، طرز فکرشان را تحلیل کنید و ایده های خوب را جمع آوری کنید.

2- خلاقیت ارثی نیست

خلاقیت صرفا زاتی نیست، شما باید در طول روز برای خودتان زمان بگذارید و برای افزایش آن تلاش کنید. هیچ فیلم ساز، نقاش، رمان نویس، طراح و … از ابتدا خلاق نبوده بلکه با تلاش خود سطح خلاقیتش را افزایش داده است.

افراد موفق حداقل 2 0دقیقه در روز را روی مهارت خود زمان می گذاشتند و تمرین خود را روز به روز سخت تر می کردند تا پیشرفت بیشتری داشته باشند. شما تا زمانی که تمرین های سخت را انجام ندهید نمی توانید در حرفه تان موفق شوید.

3- کنجکاو باشید

درباره چیزهایی که نمی دانید خلاق باشید!! سعی کنید مطالعه کنید، با افراد مختلف صحبت کنید و نظرشان را بپرسید. اگر کنجکاوی را پیشه کنید در کمتر از چند ماه تمرین می توانید پیشرفت چشم گیری داشته باشید.

4- آب کافی، غذای سالم و خواب راحت داشته باشید

هنگامی که خسته هستید قطعا ایده های طلایی کمتر به سراغ شما می آیند؛ اگر زمان خواب را ندارید چرت کوچکی بزنید یا از قهوه و چای سبز استفاده کنید تا انرژی از دست رفته شما را برگردانند.

برای فعال کردن سلول های مغزی باید چیزهای شیرین و دارای گلوکز میل کنید. این نوع غذاها بعد از مصرف تبدیل به قندهای ساده می شوند و برای تمام سلول های بدن مفید است.

مصرف آب کافی باعث اکسیژن رسانی بهتر به مغز شما می شود. هنگامی که آب بدن شما کم باشد ذهن به درستی کار نمی کند.

5- به دنبال یادگیری باشید

سعی کنید چیزهایی که نمی دانید را پرس و جو کنید. در هر زمینه ای که به حرفه شما مربوط می شود اطلاعات کسب کنید.

بسیاری از افراد معروف و موفق پس از سال ها فعالیت در زمینه های مختلف متوجه کسب استعداد های دیگر خود شدند.

6- بسیار سفر کنید

سفر کردن باعث تخلیه ذهن شما می شود. به مکان جدیدی بروید؛ حتی اگر نمی توانید به مسافرت بروید از خانه خارج شوید و ساعاتی را در بیرون از خانه باشید. اجازه دهید ذهن تان آرام باشد شما می توانید حتی از آجرها و یا آسفالت خیابان ایده بگیرید.

7- آرام باشید

در آرامش فکر کنید!! فکر کردن بیش از حد ذهن شما را مسدود می کند و از خلق یک ایده جلوگیری می کند. پس برای خلق ایده خودتان را تحت فشار قرار ندهید. اجازه دهید تا در آرامش کم کم ایده به ذهن تان بیاید.

8- تجربه آزادانه

سعی کنید چیزهای زیادی یاد بگیرید؛ امور و کارهای روزانه خود را به صورت عقلانی تغییر روش دهید. اجازه دهید ذهن تان به دنبال راه های جدید باشد.

9- ایده های خود را با طوفان فکری قضاوت نکنید

ایده

هر ایده ای جواب مثبت نمی دهد اما این دلیل نمی شود که شما ایده های خود را زیر سوال ببرید و از ایده پردازی زده بشوید.

هر ایده ای به ذهن تان می آید را یادداشت کنید. اجازه دهید تا حد امکان ذهن تان فعالیت کند؛ ممکن است همین ایده های الکی بعدا به کارتان بیاید.

10- ارتباط برقرار کردن بین چند ایده برای افزایش خلاقیت

ایده های خود را نگه دارید و آنها را آرشیو کنید. سعی کنید ایده های قدیمی و جدیدتان را با هم ترکیب کنید و ایده جدید تری را خلق کنید.

11- از محیط استرس زا و ناراحت کننده دوری کنید

استرس می تواند مانع از خلق ایده شما شود. اگر در محیط ناآرامی هستید محیط خود را عوض کنید؛ می توانید به طبیعت بروید و یا با گوش دادن به موسیقی استرس تان را کم کنید.

12- در طول رو چندین فعالیت ذهنی انجام دهید

خلاقیت

هنگامی که سرتان شلوغ است و کارهای زیادی دارید زمانی برای فکر کردن ندارید پس سعی کنید در طول روز حتما چند دقیقه ای را به فکر کردن اختصاص دهید.

به مشغله هایتان و کارهایی که باید انجام دهید، به فعالیت هایی که علاقه به انجام دادن آنها دارید و … فکر کردن ذهن شما را باز می کند و به شما تمرکز روی کارتان را می دهد.

13- با دیگران کار کنید و نظر آنها را بپرسید

هنگامی که با دیگران کار کنید ذهن تان ایده های خارق العاده ای می سازد. شما می توانید از حرف های دیگران استفاده کنید و جرقه ای برای ایده خود پیدا کنید.

14- مدیتیشن انجام دهید

مدیتیشن باعث افزایش تمرکز و توانایی ذهنی شما می شود. شما می توانید با انجام مدیتیشن استرس را از خودتان دور کنید و برای ایده پردازی آماده شوید.

سخن آخر

با روش های ذکر شده شما می توانید ایده پرداز خوبی شوید. اگر به دنبال مشاهده نمونه کار هستید و می خواهید با دیدن نمونه کارها ذهن تان را تقویت کنید؛ می توانید از سایت ممتاز دیزاین دیدن نمایید.

فروشگاه مشاوره و فروش تخصصی محصولات آرایشی و بهداشتی زیپلین یکی از مشتریان ممتاز دیزاین است؛ که تمام تصویر برداری ها، تیزرهای تبلیغاتی و سایر موارد گرافیکی این فروشگاه توسط تیم طراحی ممتاز دیزاین ایجاد شده است.

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست