رنگ های گرم کدامند؟ + چه کاربردی دارند؟

رنگ های گرم

رنگ های گرم کدامند؟ آیا کاربرد متفاوتی با دیگر رنگ ها دارند؟ چگونه آن ها را تشخص دهیم؟

از لحاظ روانشناسی رنگ ها را براساس گرما یا سرمایی که هر رنگ به بدن انسان ها منتقل می کند؛ آن ها را دسته بندی می کنند.

رنگ ها به دو دسته سرد و گرم تقسیم شده اند؛ رنگ هایی که به بدن سرما می دهند و رنگ هایی که گرما بخش بدن انسان ها هستند.

بر اساس این ویژگی کاربرد هر کدام با دیگری متفاوت است و باید هر کدام را در محیط خاص خود استفاده کنید.

رنگ های گرم کدامند؟

به طور کلی رنگ هایی که به بدن گرما می دهد و به نوعی نشان دهنده تابستان، خورشید و … هستند در دسته رنگ های گرم قرار می گیرند.

رنگ های گرم شامل: قرمز، نارنجی، زرد می شوند. این رنگ ها گرمابخش، سرشار از حرارت و تحرک هستند ضمن اینکه نماد خورشید و آتش نیز هستند.

رنگ های گرم سیستم عصبی بدن را تحریک می کند و تاثیر مستقیمی روی احساسات افراد دارد. این رنگ ها به راحتی قابل مشاهده هستند و از راه دور نیز توجه مخاطب را جلب می کند.

جالب است بدانید طول موج نور رنگ قرمز نزدیک به اشعه ماورا بنفش است و به همین دلیل منشا انتقال گرما و حرارت است.

نکته: رنگ های اصلی یا ترکیبی از رنگ های نارنجی، زرد، سبز، قرمز، نارنجی، بنفش قرمز، زرد نارنجی و نارنجی قرمز فضای شما را کوچک تر نشان می دهد.

انواع رنگ های گرم

به رنگ هایی که در طیف رنگ قرمز قرار دارند رنگ های گرم می گویند که اصلی ترین آن ها قرمز، نارنجی و زرد است. این سه رنگ گرم شبیه یکدیگر هستند و باقی رنگ های گرم از ترکیب این رنگ ها به دست می آیند.

کاربرد رنگ های گرم

بر اساس ویژگی ها و روانشناسی که هر رنگ به صورت اختصاصی دارد از این رنگ ها در مراکز و مکان های مختلف استفاده می شود که در ادامه مقاله برایتان آموزش می دهیم.

1- استفاده برای دکوراسیون منزل

رنگ های گرم

رنگ ها ارتباط مستقیمی با احساسات انسان دارند چرا که رنگ ها الهام بخش، انرژی زا و تسلی دهنده هستند و استفاده درست از آن ها می تواند در درمان بسیاری از بیماری ها به شما کمک کند.

امروزه بسیاری از مردم رنگ های قرمز و زرد را برای منزل خود انتخاب می کنند؛ چرا که رنگ زرد و قرمز سبب ایجاد صمیمیت و شادی بین اعضای خانواده می شود. شما می توانید به دو صورت از رنگ های گرم برای دکوراسیون خانه خود استفاده کنید.

  • روش اول: استفاده از رنگ های گرم به صورت تناژی یا ترکیب با رنگ های دیگر
  • روش دوم: استفاده کامل برای تمامی اجزای خانه

اگر می خواهید در فصل زمستان رنگ خانه را عوض کنید حتما از رنگ های قرمز و نارنجی استفاده کنید تا در روز های سرد سال گرما داشته باشید و یا اگر در شهر یا منطقه ای هستند که سرمای شدیدی دارد می توانید این کار را انجام دهید تا از سرما دور بمانید.

رنگ ها تاثیر مستقیمی روی فشارخون دارند و به سرعت به شما حس شان (سرما یا گرما) را منتقل می کنند. به عنوان مثال رنگ قرمز نشان دهنده عشق و اشتیاق است؛ ضمن اینکه در برخی موارد نیز نشان دهنده خشم، درد و نفرت است.

رنگ های قرمز و نارنجی اشتها را تقویت می کند اگر کودک بد غذایی دارید یا قصد افزایش وزن دارید؛ فضای آشپزخانه را با رنگ های گرم پر کنید تا هم شما و هم فرزندتان به اشتها بیاید. در صوت امکان نیز می توانید از کاغذ دیواری یا رنگ استفاده کنید.

2- نقاشی ساختمان

استفاده از رنگ های گرم در نقاشی ساختمان به شما کمک می کند تا محیط را گرم و صمیمی نشان دهید. تاکنون به این فکر کردید که چرا در نقاشی مهد کودک ها و مدارس کودکان (دبستان) از رنگ های قرمز و نارنجی استفاده می کنند؟

رنگ های قرمز، زرد و نارنجی سبب ایجاد انرژی و جذابیت محیط می شود؛ ضمن اینکه کودکان با رنگ های گرم رابطه بهتری برقرار می کنند.

اگر می خواهید اتاق پذیرایی را به محیط گرم و صمیمانه تبدیل کنید یا اتاقی که بتوانید در آرامش به مطالعه بپردازید حتما از این رنگ ها استفاده کنید.

3- استفاده برای تبلیغات

عکس زیر بنر تبلیغاتی فروشگاه تخصصی پوست و مو زیپلین است که برای دیده شدن و تبدیل کردن مخاطبان به مشتری از رنگ های زرد و نارنجی استفاده کرده است.

رنگ های گرم

یکی از مهم ترین کاربرد های رنگ قرمز و زرد استفاده از آن برای تبلیغات است. چرا که این رنگ ها به راحتی قابل مشاهده هستند و توجه مخاطب را جلب می کند.

به همین دلیل است که در اکثر بیلبورد های شهری و مراکز خرید، بنر هایی که نیاز به جلب توجه دارد از این رنگ ها استفاده می کنند.

اکثر فست فود ها منو و فضای محیط شان را با رنگ های قرمز و زرد دیزاین کردند تا اشتهای مشتریان خود را افزایش دهند.

جالب است بدانید چشم انسان قبل از هر رنگ اول رنگ زرد را می بیند، به همین دلیل است که در 95 درصد مراکز خرید (تابلو مغازه ها) از این رنگ استفاده کردند.

از ویژگی های رنگ زرد احساس ضعف و گشنگی است، اگر قصد راه اندازی فروشگاه فیزیکی یا اینترنتی رستوران یا فست فود را دارید حتما از رنگ زرد استفاده کنید.

4- استفاده برای اخطار یا هشدار

رنگ های گرم

یکی دیگر از پر کاربرد ترین رنگ های گرم استفاده از آن ها برای هشدار ها و خطر هاست. حتما در سطح شهر و جاده ها اخطار هایی را با این رنگ ها دیدید؛ این رنگ ها سبب می شود تا از فاصله دور نیز به آن توجه کنید.

در تمام دنیا برای هشدار دادن و اعلام اخطار از رنگ های قرمز و زرد استفاده می کنند؛ این عمل سبب می شود تا مخاطب فورا این اخطار را درک کند.

از دیگر کاربرد های رنگ های گرم می توان به راهنمایی و رانندگی اشاره کرد.

5- استفاده در پوشاک

جالب است بدانید 65 درصد از لباس هایی که برای نوزادان و کودکان تولید می شوند به رنگ های قرمز، نارنجی و زرد هستند. یا لباس رفتگران که به رنگ نارنجی است تا در شب مورد توجه قرار بگیریند و رانندگان با آن ها تصادت نکنند.

6- استفاده برای فروشگاه و نماد آن ها

امروزه بسیاری از فروشگاه ها از رنگ های قرمز و نارنجی برای محیط فروشگاه، فرم اداری کارمندان و لوگوی خود انتخاب می کنند تا در کمترین زمان در ذهن مخاطبان و مشتریان ماندگار شوند.

امیدواریم از این مقاله لذت برده باشید؛ توجه داشته باشید شما در صورتی می توانید طراح خوبی باشید که با رنگ ها آشنا باشید و درباره معنا و کاربرد هر کدام آگاهی لازم را داشته باشید.

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست