رنگ های سرد کدامند؟ + چه کاربردی دارند؟

رنگ های سرد

رنگ های سرد کدامند؟ چگونه می توان رنگ های سرد را از رنگ های گرم و خنثی تشخیص داد؟ آیا می توان از رنگ های سرد برای دکوراسیون منزل و مغازه استفاده کرد؟

رنگ سرد چیست؟

رنگ های موجود در طبیعت به سه دسته رنگ های گرم، رنگ های سرد و رنگ های خنثی (نه سرد و نه گرم است) دسته بندی می شوند.

دسته بندی رنگ ها بر اساس ساختار تشکیل دهنده رنگ انجام می شود و شما می توانید از هر رنگ برای قسمتی از منزل خود استفاده کنید.

شما برای استفاده از رنگ ها باید ابتدا با روانشناسی رنگ ها آشنایی داشته باشید و سپس به سراغ استفاده از رنگ ها بروید.

به رنگ هایی ویژگی سرد بودن را می دهیم که برای شما احساس آرامش، طراوت، تازگی، سکون و امنیت را به همراه داشته باشند. اما به طور کلی رنگ هایی که نشان دهنده فصل زمستان باشند را رنگ های سرد می نامیم.

رنگ های سرد کدام رنگ ها هستند؟

رنگ های سرد

به رنگ های ارغوانی، آبی (رنگ هایی که طیف آبی داشته باشند) رنگ سرد می گوییم. طیف آبی در رنگ ها آرامش و امنیت را به فرد القا می کند. اگر در این رنگ ها زیاده روی کنید سبب ناراحتی و سردی مغز در مخاطب می شود.

رنگ های سرد ساده و بی ریا هستند ضمن اینکه کاربرد های متفاوتی نیز دارد. رنگ هایی که در ترکیب آن ها رنگ فیروزه ای، بنفش مایل به آبی و … وجود دارند، ضربان قلب شما را کم می کند و حرارت بدنتان را کاهش می دهد.

استفاده از رنگ های سرد برای نقاشی ساختمان

از این رنگ می توان در رنگ آمیزی محیط خانه استفاده کرد اما نمی توان همه خانه را به این رنگ در آورد. اگر از رنگ های سرد به موقع استفاده کنید می توانید آرامش و امنیت را بیان کنید؛ زیاده روی در این رنگ ها سبب ایجاد تمرکز شده و عمق و فاصله را نشان می دهد.

در ادامه می خواهیم تمام رنگ های سرد را با شما بررسی کنیم تا با کاربرد آن ها بیشتر آشنا شوید.

رنگ سرد

1- آبی

رنگ های سرد: آبی

اصلی ترین رنگ سرد، رنگ آبی است. از این رنگ برای نشان دادن سرما و بی روح بودن استفاده می کنند.

رنگ آبی برای 80 درصد مردم نشان دهنده آرامش، صلح و دوستی، است. از نظر روانشناسی رنگ ها نیز رنگ آبی نماد آشتی، سکون، آرامش و صداقت است.

افرادی که به کم خوابی یا بد خوابی دچار هستند بهتر است برای رنگ آمیزی اتاق خواب خود از رنگ آبی استفاده کنند؛ این رنگ آرامش و امنیت را به شما القا می کند و شما می توانید با خیال آسوده به خواب بروید.

اگر فرد پرخوری هستید بهتراست آشپرخانه تان را به رنگ آبی رنگ کنید یا از لوازمی استفاده کنید که دارای رنگ آبی هستند. رنگ آبی آرامش دهنده است به شما کمک می کند تا در آرامش غذایتان را بخورید و سریع تر احساس سیری کنید.

سفید

رنگ هاس سرد- سفید

یکی دیگر از رنگ هایی که می تواند حس سرما را انتقال دهد رنگ سفید است. سفید نشان دهنده برف و زمستان است. (اصلی ترین دلیل که در بیشتر مواقع با دیدن رنگ های سفید احساس سرما می کنید.)

رنگ سفید سمبل پاکی، بی گناهی، صلح و صداقت است البته بسیاری نیز معتقدند این رنگ بی احساس و غیر متحرک است.

رنگ سفید از ترکیب تمام رنگ ها به دست می آید؛ با محو شدن تمام رنگ ها در یکدیگر رنگ سفید تولید می شود.

جالب است بدانید رنگ سفید احساسات را بر می انگیزد و حس دلتنگی را تلقین می کند. اکثر طراحان دکوراسیون برای رنگ آمیزی منزل یا اتاق از رنگ سفید استفاده نمی کنند این رنگ ممکن است اتاق را بزرگ تر نشان دهد اما خالی و سرد است. (به مرور زمان حس افسردگی را در شما بوجود می آورد.)

سبز

رنگ های سرد: سبز

رنگ سبز از نظر روانشناسی نشان دهنده طبیعت، طراوت، تازگی و زندگی دوباره است. این رنگ نیز مانند رنگ آبی آرام بخش بوده و هیچ نشانی از ترس و رنج را در آن مشاهده نمی کنید.

رنگ سبز نشان دهنده روستا، چمن زار، تازگی، طبیعت، زندگی، باروری، بهار، حاصل خیزی، شفا بخشی، خوش شانسی، برد، قهرمانی و … است.

بنفش

رنگ بنفش

یکی از اشرافی ترین و محبوب ترین رنگ برای بانوان رنگ بنفش است. این رنگ در دسته رنگ سرد قرار دارد و سمبل شجاعت، مدیریت، قاطعیت و مهربانی و صمیمیت است.

از این رنگ اشرافی اکثرا برای چیدن جهیزیه عروس استفاده می کنند تا عروس را اشرافی و گران قیمت نشان دهند. رنگ بنفش یکی از رنگ های اشرافی است که شما می توانید از آن برای رنگ آمیزی اتاق خواب یا پذیرایی منزل تان استفاده کنید.

راهنمای استفاده از رنگ های سرد

رنگ سرد نشان دهنده حس سرماست به این دلیل شما می توانید دوش حمام، یا مکان هایی که می خواهید حس آب را به مخاطب القا کند استفاده کنید. شما می توانید با استفاده از رنگ آبی به مخاطب خود اعلام کنید که آب و هوا سرد است تا مراقبت های لازم را انجام دهند.

استفاده از رنگ سرد برای مراکز درمانی

رنگ آبی به دلیل القای آرامش و تسکین درد بیشتر در بیمارستان ها و مراکز درمانی استفاده می شود. اگر توجه داشته باشید در بسیاری از مراکز درمانی از رنگ های سرد بسیار استفاده کردند تا آرامش دهنده بیمار و تسکین دهنده درد آن باشند. حتی لباس پرستاران و پزشکان نیز به رنگ سفید یا آبی است.

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست