رنگ هایی که ممکن است بر طراحی سایت شما تأثیر منفی بگذارند

رنگ های منفی در طراحی سایت

وب همیشه در حال بصری تر شدن است. محتوای وب هم بسیار ارزشمند است، اما بهتر است آن محتوا در یک بسته بسته بندی جذاب ارائه شود تا متمایز باشد. گاهی پیش می آید که ما برای جذاب تر کردن سایت خود تلاش زیادی می کنیم اما نا خواسته برخی از رنگ ها بر طراحی سایت ما تأثیر منفی می گذارند.

برای طراحان متخصص این کار مشکل خاصی نیست آن ها کاملاً در تئوری رنگ و روانشناسی رنگ غرق هستند. اما در مورد افرادی که می خواند وب سایت خود را با طبیعت بصری بسازند، این چگونه است؟ درست است که مقالات و مطالب زیادی در مورد چگونگی استفاده از رنگ ها در طراحی وب سایت ها وجود دارد اما گاهی ممکن است با یک انتخاب رنگ غلط یک فاجعه بزرگ رخ دهد. شما باید رنگی را برای وب سایت خود انتخاب کنید که هم در طراحی وب سایت شما برای دکستاپ، هم در طراحی وب سایت موبایلی شما درست عمل کند. در انتخاب رنگ یک وب سایت شناختن رنگ هایی که باید از آن ها اجتناب کنید بسیار مهم تر از رنگ هایی است که باید آن ها را انتخاب کنید.

با این اوصاف از چه رنگ هایی باید در طراحی صفحات وب سایت خود اجتناب کنیم؟

مشکی خالص

رنگ مشکی در طراحی سایت

بیایید با سیاه شروع کنیم، آن هم سیاه خالص چیزی که در HTML به عنوان #000000 کد گذاری شده است. این رنگ باعث غافلگیر شدن کاربر می شود. صفحات شما نباید به گونه ای باشند که گویی مشکی همه جا را فرا گرفته است. مثلاً نباید متن و اکثر صفحات وب به گونه ای باشد که گویی لباس سیاه بر تن دارد یا آسمان شب سایت را پوشانده است.

البته، مشکی خالص چیزی است که شما در طراحی کم تر به آن فکر می کنید. در حقیقت رنگ #000000 یا مشکی خالص در واقع یک رنگ غیر طبیعی بوده و در طبیعت وجود ندارد. رنگ سیاه خالص نیاز به جذب همه طیف های نور دارد و این به سادگی در طبیعت اتفاق نمی افتد. رنگ های طبیعی بیشتر ترکیب شده و آرام تر هستند.

بنابراین، سیاه خالص چیزی نیست که چشمان ما به دیدن آن عادت داشته باشد و رنگی خشن است. البته ممکن است در برخی مقالات بخوانید که رنگ سیاه برجسته و جذاب است. سپس با خود بگویید چرا از آن در طراحی وب استفاده نکنیم؟ یا در مقالات روانشناسی رنگ ها بر ارتباط آن با زرق و برق، پیچیدگی، قدرت و اقتدار تأکید کنند. اما آیا این مقالات وقتی استفاده از رنگ سیاه را تشویق می کنند، اشتباه می کنند؟

آن ها اصلاً اشتباه نمیکنند رنگ مشکی می تواند برای برانگیختن برخی تداعی های مثبت قدرتمند در ذهن افراد استفاده شود. اما نکته کلیدی این است که از رنگ مشکی استفاده کنید که مشکی خالص نباشد. از آن جایی که سیاه خالص یک رنگ طبیعی نیست، پردازش آن برای مغز دشوار تر است. رنگ مشکی خود را از #000000 به #111111 یا یک خاکستری بسیار تیره مشابه افزایش دهید و همچنان از مزایای چشم نواز رنگ مشکی بدون اینکه فشار زیادی بر مغز بازدیدکنندگان وارد کنید بهره مند شوید.

رنگ های نئونی در طراحی رابط کاربری سایت

رنگ نئونی در رابط کاربری

رنگ‌ های نئونی نیز، در عین حال که چشم‌ نواز هستند، تمایل دارند که مغز مخاطب را تحت تأثیر قرار دهند و این بر طراحی وب سایت شما اثر منفی خواهد گذاشت. رنگ های نئونی به عنوان رنگ هایی که در طبیعت ظاهر نمی شوند، برای مغز نا آشنا هستند و پردازش آن ها نسبت به رنگ های طبیعی و ترکیبی سخت تر است.

شما می توانید رنگ‌ های نئونی خیره‌ کننده را در برجستگی‌ های گرافیکی استفاده کنید تا به‌ جای عناصر رابط، محتوای بصری شما برجسته شوند. شما می توانید از آن ها برای جذب مخاطب به گرافیک سایت و جلب توجه بازدیدکنندگان به قسمت هایی از صفحه که اطلاعات کلیدی در آن قرار دارند، استفاده کنید. در حقیقت شما باید رنگ‌ های نئونی را از پس‌زمینه‌ هایی که متن روی آن قرار می‌گیرد، مانند پس‌ زمینه متن اصلی، نوار های کناری، نوار های پیمایش، دکمه‌ ها و غیره دور نگه دارید.

شما می توانید از رنگ‌ های طبیعی‌ تر و با ترکیب ملایم‌ تر که برای چشم راحت‌ تر هستند، به‌ عنوان پس‌ زمینه محتوای متنی خود استفاده کنید. رنگ‌ های نئونی به‌ عنوان متن یا پس‌زمینه متن، چشم‌ ها را خسته می‌کنند. استفاده نادرست از این رنگ ها می تواند یک تصور منفی نا خودآگاه از وب سایت شما و آنچه که ارائه می دهید به جای بگذارد. احتمالاً این چیزی نیست که شما بخواهید و قطعا می خواهید بازدید کننده صفحه شما را با احساس مثبت در مورد کسب و کارتان ترک کند.

یک قانون کلی برای طراحی سایت پرهیز از رنگ‌ هایی است که در کدنویسی HTML دارای افراط در طیف رنگی هستند مانند صفر و Fs که می توانند اثر منفی بگذارند. شما باید پس‌ زمینه متن و خود متن آن ها را کمی از رنگ‌ های کاملاً خالص غیرطبیعی دور کنید، تا پردازش آن ها برای ذهن آسان‌ تر شوند و تأثیر مطلوب تری بر بازدیدکنندگان شما بگذارد.

ترکیبات رنگ با کنتراست بیش از حد بالا

نباید های رنگی طراحی سایت

علاوه بر پرهیز از رنگ‌ های بیش از حد خالص، باید مراقب ترکیب‌ های خاصی از رنگ‌ ها نیز باشید. مثلاً ترکیب قرمز و سبز جزء اصلی فصل کریسمس هستند، اما ترکیب رنگ های قرمز و سبز می تواند تأثیرات منفی بر طراحی سایت شما بگذارد. پرهیز از ترکیب این دو رنگ آن قدر مهم است که ضرب المثلی در بین طراحان وجود دارد که می گوید: “قرمز و سبز هرگز نباید باهم دیده شوند، مگر با وجود رنگی بین آن ها”.

این اجتناب از استفاده از رنگ سبز و قرمز به دلیل پردازش متفاوت مغز بین این دو رنگ است. قرمز به عنوان گرم ترین رنگ ثبت می شود و فعالیت مغز را تحریک می کند. به عبارتی قرمز مغز را تحریک می کند و رنگی است که به سرعت توجه ما را به خود جلب می کند.

از سوی دیگر، سبز به عنوان یک رنگ سرد شناخته می شود و مغز را آرام می کند. کنار هم قرار دادن این دو رنگ، مغز را در موقعیت نا خوشایندی از پردازش تصویر قرار می دهد. ترکیب این رنگ ها به طور همزمان سعی می کند مغز را تحریک و آرام کند و این کار مغز را در تضاد می گذارد. پس ترکیب قرمز و سبز برای ایجاد یک تصور مطلوب خوب نیست.

استفاده از رنگ‌ های قرمز و سبز در کنار هم در طراحی سایت می‌تواند ناخودآگاه تصور منفی در ذهن بازدید کننده به جای بگذارد که ربطی به محتوای ما ندارد و این تصور منفی ناشی از ناراحتی درونی پردازش رنگ‌ های متضاد است.

ترکیب رنگ های قرمز و سبز مشکل دیگری نیز از نظر فرهنگی دارد، در دنیای غرب، مردم عادت دارند رنگ قرمز را با توقف یا “No”، و سبز را با برو یا “Yes” مرتبط کنند. این امر مجدداً، مغز را با مجموعه ای متناقض از ورودی ها روبرو می کند که باعث ناراحتی مغز می شود. زمانی که مغز ناراحت باشد، احساس ناراحتی را به فرد هم منتقل می کند و این اصلاً چیزی نیست که ما می خواهیم.

ترکیب رنگی دیگری نیز وجو دارد که به اندازه تضاد شدید میان رنگ سبز و قرمز نیست، اما همین اصل در مورد ترکیب قرمز و آبی نیز وجود دارد. در ترکیب قرمز و آبی نیز بین یک رنگ بسیار گرم و رنگ بسیار سرد تضاد ایجاد می شود.

همچنین تا حدود کم‌ تری نیز برای هر ترکیبی از رنگ‌های ثانویه، یعنی بنفش، سبز یا نارنجی نیز این مشکلات صدق می‌کند. رنگ‌ های ثانویه که ترکیبی از رنگ‌ های اصلی هستند (بنفش ترکیبی از قرمز و آبی، سبز ترکیبی از آبی و زرد، نارنجی ترکیبی از زرد و قرمز است) نیز به سادگی با هم ترکیب نمی‌شوند. هر یک از این ترکیب‌ ها به تنهایی آن قدر قوی هستند که مغز نمی‌تواند به راحتی آن را پردازش کند.

ترکیبات رنگی با کنتراست بسیار کم

رنگ های کم کنتراست

با این حال، این بدان معنا نیست که شما باید فقط از رنگ هایی استفاده کنید که از نظر رنگ و محدوده سایه یکسان هستند. اگر شما در این مسیر نیز بیش از حد پیش بروید، مشکلات دیگری را برای بازدیدکنندگان خود ایجاد می کنید.

قرار دادن متن هایی با رنگ و سایه روشن بر روی پس‌زمینه های روشن مانند سفید، صورتی، زرد، آبی روشن و یاسی می‌تواند تشخیص متن را برای بازدیدکنندگان سخت کند. همین امر در مورد متن تیره روی پس زمینه تیره، مانند قرمز، آبی تیره و سرخابی روی مشکی نیز صدق می کند.

سایر ترکیبات رنگی منفی در طراحی سایت عبارتند از: زرد روی سبز و سبز روی زرد، پس‌زمینه قرمز یا مشکی با متن آبی و سرخابی و این چنین رنگ ها. این ترکیب ها نه تنها این خطر را دارند که بازدیدکنندگان مبتلا به کوررنگی اصلاً متن آن ها را نبیند، بلکه بازدیدکنندگان غیر کور رنگ نیز برای خواندن متن باید زحمت زیادی بکشند و ممکن است عصبانی شوند.

ما در اینجا در مورد تأثیرات ناخودآگاه بر مخاطب صحبت نمی کنیم، بلکه در مورد مواقعی صحبت می کنیم که با خطا های آگاهانه مخاطب از شما عصبانی می شود. مانند همین قسمت که با استفاده از رنگ های منفی در طراحی سایتتان شما خواندن مطالب وب سایت را برای آن ها سخت کرده اید. این خطا ها در متن هایی که بر روی تصاویر قرار می دهید، مانند تصاویر هدر بزرگ در بالای صفحه نیز شایع اند. همیشه در همان ابتدا مطمئن شوید که تمام متن روی تصاویر هدر شما با وضوح کامل خوانده می شود.

پس زمینه های چند رنگ

طراحی سایت های چند رنگ

همین هشدار ها برای استفاده از بافت های چند رنگ و استفاده از گرادیان (یک عنصر گرافیکی که در آن رنگ یا تیرگی پس زمینه به تدریج از یک قسمت پس زمینه به قسمت دیگر تغییر می کند) در طراحی وب سایت نیز صدق می کند. بهتر است از استفاده از گرادیان ها برای چندین بلوک متنی در یک صفحه خودداری کنید. همچنین از استفاده از گرادیانی که شامل رنگ متن شما باشد خودداری کنید تا متن شما در فراز و نشیب های رنگی آن گم نشود.

توجه داشته باشید که همیشه متن خود را در کادر ها یا در قسمت های واضح پس‌زمینه و با رعایت فضای کافی از سایر عناصر بصری قرار دهید تا متن شما به وضوح برجسته شود. رعایت این اصول به مخاطبین شما کمک می کند، که با صفحات شما به خوبی ارتباط بگیرند.

نتیجه:

انتخاب رنگ‌ های درست و بدون بار منفی در طراحی یک وب‌ سایت به وضوح بیش از انتخاب رنگ‌ های مورد علاقه‌ تان اهمیت دارد. زیرا ممکن است رنگ هایی که شما دوست دارید مورد علاقه همه نباشند.

رنگ، ابزار بسیار قدرتمندی برای جذب مخاطب و هدایت او به سمت هدف اصلی سایت است. اگر رنگ ها با دقت استفاده شوند، می‌توانند به حرکت بازدیدکنندگان به سمت هدف شما کمک بسیار زیادی کنند. اگر با بی دقت از رنگ ها استفاده کنید، ممکن است بازدیدکنندگان با احساس مبهم و ناراحت در مورد کسب و کار شما مواجه شوند یا حتی از شما عصبانی شده و به سرعت سایت شما را ترک کنند.

هنگام انتخاب رنگ‌ ها نیز بر روی رنگ‌ هایی متمرکز کنید که درک آن ها برای مغز انسان آسان هستند. اگر به یادگیری در مورد نحوه انتخاب رنگ‌ هایی که به خوبی با هم کار می‌کنند ادامه دهید و رنگ‌ های صحیح را به خوبی با عناصر دیگر ترکیب کنید، یک سایت موفق و جذاب طراحی خواهید کرد.

منبع:

webdesign.org

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست