راهنمای جامع و کامل نحوه انتخاب رنگ لوگو برای برند خود

انتخاب رنگ لوگو

انتخاب پالت رنگ مناسب برای لوگو می تواند نقاط قوت کسب و کار شما را برجسته کرده و به شما در جذب مشتری مناسب کمک کند. همانطور که ممکن است دیده باشید، ترکیب رنگ اشتباه می تواند اثر معکوس داشته باشد بنابراین چگونگی ترکیب رنگ ها با هم بسیار مهم است. همگی درباره روانشناسی رنگ ها شنیده ایم که به ما می گوید رنگ ها بر احساسات و رفتار ما تأثیر می گذارند. رنگ زرد شاد است (زیرا خورشید روشن و زرد است!) و سبز آرامش بخش است (مانند خوابیدن روی چمن و نگاه کردن به دسته ای از برگ ها آرامش بخش است). اما آیا این “قوانین” رنگ لوگو واقعاً در تجارت و برند سازی شما معنی دارد؟

محققان Lauren Labrecque و George Milne به بررسی این سوال پرداختند و دریافتند که برخی از رنگ ها تأثیر قابل توجهی بر روی مشتریان دارند و برخی دیگر اینطور نیستند. بنابراین می توان گفت رنگ زرد باعث می شود برند تجاری شما جوان و قابل دسترس به نظر برسد، اما یک لوگوی سبز به طور ذاتی باعث نمی شود مشتریان فکر کنند که برند شما صلح آمیز است. ما از تحقیقات آن ها (و دیگر محققان) برای تهیه این مقاله در ارتباط با انتخاب رنگ های لوگو استفاده کرده ایم.

هر کدام از رنگ های لوگو به چه معناست؟

همانطور که می دانید هر رنگی معنا و مفهوم خاص خود را دارد. در ادامه با این مفاهیم در لوگو های مختلف آشنا می شویم.

لوگو های قرمز

قرمز نشانه جهانی هیجان، شور و عصبانیت است. توجه همه را جلب می کند و شما را از دیگران متمایز می کند. آیا برند تجاری شما پر سر و صدا، بازیگوش، جوان یا مدرن است؟ قرمز بهترین انتخاب برای این خصوصیات است. اگر برند شما مفهومی بالغ تر، کلاسیک یا جدی داشته باشد، قرمز ممکن است برای شما مناسب نباشد.

قرمز اولین رنگی است که نوزادان می توانند ببینند (علاوه بر سیاه و سفید). نظریه دانشمندان این است که انسان ها توانایی دیدن قرمز را بهتر از سایر رنگ ها دارند زیرا به ما این امکان را می دهد تا میوه های روی درختان را به راحتی تشخیص دهیم. این یک معنی تکاملی قوی نیز ایجاد کرد: هنگامی که آن ها احساسی هستند (چه با عصبانیت و چه با اشتیاق)، چهره انسان قرمز می شود. بنابراین امروز ما آن رنگ را با احساسات شدید از جمله عشق، رابطه جنسی، خشم و اشتیاق مرتبط می دانیم. همچنین نشان داده شده است که قرمز اشتها را تحریک می کند (به همین دلیل است که آن را در بسیاری از لوگو های غذا و رستوران می بینید). مطالعه مقاله راهنمای طراحی بسته بندی مواد غذایی نیز می تواند برای شما مفید باشد.

قرمز چه به تنهایی و چه به عنوان رنگ برجسته استفاده شود، انتخاب قدرتمندd برای رنگ لوگو است.


لوگو های نارنجی

نارنجی یک رنگ نشاط آور و سرزنده است. به سراغ رنگ نارنجی بروید تا از جمعیت متمایز شوید. این رنگ در لوگو برند ها کمتر از رنگ قرمز استفاده می شود، اما هنوز هم دارای انرژی قوی است. اگر برند تجاری شما سعی می کند لوکس یا جدی به نظر برسد، هنگام استفاده از رنگ نارنجی احتیاط کنید، زیرا نارنجی این ویژگی ها را برای مصرف کنندگان تداعی نمی کند.

ترکیبی از زرد و قرمز است، بنابراین نارنجی ویژگی های هر دو رنگ اصلی را به خود می گیرد. نارنجی یکی از جدید ترین واژه های رنگی بود که به زبان انگلیسی اضافه شد (در واقع در انگلیسی قدیمی با عنوان “زرد-قرمز” شناخته می شد، “کلمه نارنجی” از زبان فرانسه هنگام وارد شدن میوه پرتقال از مدیترانه به کار رفت. نارنجی با تغییر همراه است (برگ های پاییزی یا آسمان نارنجی را در طلوع/غروب خورشید در نظر بگیرید) و اغلب توسط برند هایی استفاده می شود که دوست دارند خود را کمی متفاوت تصور کنند.


لوگو های زرد

لوگوهای زرد نشان از صمیمیت و در دسترس بودن دارند. رنگ زرد نشاط می بخشد و با انتخاب این رنگ برای لوگو، برند تجاری شما انرژی جوان و مقرون به صرفه ای را از خود ساطع می کند. از سوی دیگر، اکثر مصرف کنندگان رنگ زرد را با برند های بالغ یا لوکس ارتباط نمی دهند، بنابراین اگر می خواهید کسب و کار شما اینگونه دیده شود، بیشتر در مورد این رنگ فکر کنید.

رنگ زرد رنگ اصلی در سیستم های رنگی کاهشی است و یکی از اولین رنگ هایی بود که بشر توانست با آن ترکیب رنگ ایجاد کند. این رنگ دارای بسیاری از معانی فرهنگی (طلا، مزارع گندم و ذرت، نور خورشید و غیره) است و یکی از رنگ هایی است که بسیار متنوع است. رنگ زرد ملایم، روشن و تازه است مانند طلا و سابقه بیشتری نیز دارد.


لوگو های سبز

بسیار همه کاره است. تحقیقات نشان می دهد که رنگ سبز با بسیاری از ویژگی های شخصیت برند ارتباط ندارد، اما دارای ارتباطات فرهنگی قوی است. این بدان معناست که می توانید از رنگ سبز برای تقریباً هر نوع شغلی استفاده کنید. از آنجا که گیاهان سبز هستند (و پس از یک زمستان طولانی دوباره زنده می شوند)، بسیاری از مردم می گویند سبز رنگ رشد یا زندگی جدید است. در قرون وسطی زنان باردار تقریباً همیشه با لباس سبز رنگ ظاهر می شدند.

اما از نظر تاریخی و در فرهنگ های مختلف، سبز رنگ مرگ بوده است. (در حقیقت یک رنگ سبز محبوب که در قرن 18 ایجاد شد شامل آرسنیک بود و به معنای واقعی کلمه باعث کشته شدن مردم شد. در ایالات متحده رنگ سبز را با پول ارتباط می دهند زیرا اسکناس های آن ها سبز است، اما به یاد داشته باشید که این معنی در فرهنگ های دیگر صدق نمی کند. همه این ها به چه معناست؟ سبز می تواند تقریباً برای هر برندی مناسب باشد. از طریق رنگ، سایه، شکل لوگو و انتخاب فونت خود، معنی مورد نظر خود را ایجاد کنید.


لوگو های آبی

رنگ آبی نماد اعتماد و بلوغ است. اگر می خواهید جدی گرفته شوید، باید از این رنگ برای برند خود استفاده کنید. با این حال یک نکته را باید در نظر داشت، به عنوان پادشاه کلاسیک رنگ ها، آبی در بیش از نیمی از لوگو ها ظاهر می شود. اگر از رنگ آبی برای برند خود استفاده می کنید، باید راهی برای برجسته شدن پیدا کنید! از قضا با توجه به محبوبیت امروزه و رنگ اصلی بودن آن، آبی یکی از رنگ های جدید تری است که توسط انسان ها نامگذاری شده است: مردم باستان (یونانی، چینی، ژاپنی و عبری) نامی برای رنگ آبی نداشتند. این یکی از آخرین کلمات رنگی است که تقریباً در هر زبان ظاهر می شود. در حقیقت امروزه هنوز قبیله ای در نامیبیا وجود دارد که زبان آن ها کلمه ای برای آبی ندارد.

با تمام این موارد اگر می خواهید اعتماد کلاسیک را جلب کنید یا اعتماد به نام تجاری خود را تضمین کنید، برای نام تجاری خود آبی را انتخاب کنید. اگر در زمینه غذا کار می کنید، برای انتخاب آبی به عنوان رنگ لوگو محتاط باشید (ظاهراً اشتها را سرکوب می کند). اگر آبی را دوست دارید و می خواهید بازیگوش تر باشید، فقط مطمئن شوید که آبی روشن تر را انتخاب می کنید که بیشتر در قسمت سبز رنگ قرار داشته باشد.


لوگو های بنفش

بنفش رنگی است که رنگین کمان را یادآوری می کند. از بنفش استفاده کنید تا همزمان پیشرفته و عاقلانه ظاهر شوید. رنگ بنفش احتمالاً افراد تجملی را جدب می کند زیرا رنگ بنفش از لحاظ تاریخی بسیار گران بوده است، بنابراین این رنگ فقط توسط افراد بسیار ثروتمند استفاده می شد. با این حال یک نکته جالب در مورد بنفش این است که در حالی که با تجمل و ثروت همراه است، به عنوان یک رنگ بیش از حد جدی تلقی نمی شود. اگر یک پروژه هیجان انگیز و گران قیمت دارید، بنفش کاملا مناسب است.


لوگو های صورتی

در جامعه مدرن و غربی، رنگ صورتی یکی از متنوع ترین رنگ ها است. از صورتی ملایم گرفته تا نئون سرخابی، رنگ صورتی می تواند ظاهری مدرن، جوان و لوکس به یک برند بدهد. رنگ صورتی یک رنگ غیر معمول است. هر 6 رنگ ذکر شده در بالا، رنگ های اصلی یا ثانویه در سیستم های رنگی هستند. به صورت تئوری، صورتی فقط قرمز روشن است. اما ما یک کلمه جداگانه معادل آبی روشن یا زرد روشن نداریم. این یک کلمه رنگی نسبتاً مدرن است. تنها در قرن 17 هنگامی که تجمل گرایی را نشان می داد وارد زبان انگلیسی شد. بنابراین در تاریخ طولانی رنگ، صورتی هنوز بسیار جوان است.


لوگو های قهوه ای

رنگ قهوه ای چه مفهومی را برای شما رقم می زند؟ شما می توانید با انتخاب رنگ قهوه ای برای لوگو، برند خود را محکم، قوی و جدی جلوه دهید. رنگ قهوه ای کم استفاده ترین رنگ لوگو است، بنابراین اگر آن را انتخاب کنید مطمئناً از رقبا متمایز خواهید شد. قهوه ای احتمالاً زیاد استفاده نمی شود زیرا انسان ها یاد گرفته اند که آن را با پوسیدگی و زوال مرتبط کنند. با این حال می توان بر این ارتباط غلبه کرد.

رنگ قهوه ای نیز یک رنگ طبیعی فاخر، غنی و طبیعی است (که از ترکیب همه رنگ های دیگر با هم تهیه شده است). این رنگ می تواند به یک برند احساس نیرومند و طبیعی بودن بدهد و برای شرکت های خارج از منزل یا کسانی که محصولات طبیعی قهوه ای (مانند قهوه یا شکلات) می فروشند عالی است. این رنگ همچنین نشان دهنده سالخوردگی است، بنابراین اغلب برای لوگو هایی استفاده می شود که می خواهند احساس دست ساز و قدیمی داشته باشند.


لوگو های سیاه

اگر می خواهید ظاهری شیک، مدرن و مجلل داشته باشید، استفاده از رنگ سیاه بسیار عالی است. رنگ مشکی همانند رنگ نارنجی و بنفش نیست. انسان ها این رنگ ها را می بینند زیرا طول موج خاصی از نور هستند که می توانیم آن ها را تشخیص داده و تمایز قائل شویم. از سوی دیگر رنگ سیاه عدم وجود نور است. برای چیزی به قدمت خود نور، سیاه هنوز احساس مدرنیته می کند. این سادگی تقریباً تکان دهنده است و به لوگو های سیاه و سفید حس رمز و راز و منحصر به فرد بودن می دهد که می تواند توسط برند های لوکس در انتخاب رنگ لوگو استفاده شود.


لوگو های خاکستری

نه کاملاً تاریک است، نه کاملاً روشن. خاکستری نقطه وسط بالغ بودن، کلاسیک و جدی بودن است. برای افزودن رمز و راز، تاریک تر می شود. برای ایجاد صمیمیت بیشتر در طیف های روشن تر به کار می رود. مانند رنگ مشکی، سادگی کاملی در خاکستری وجود دارد. با این حال از آنجا که نرم تر و ملایم تر است، احساس آرام تر و جدی تری می کند و به لوگو های خاکستری احساس کلاسیک می بخشد.


لوگو های سفید

سفید عدم وجود رنگ است. شما می توانید یک لوگوی سفید را با ترکیب رنگ های دیگر داشته باشید، زیرا همیشه باید با یک رنگ دیگر (به عنوان پس زمینه) جفت می شود و آن رنگ برتری خواهد داشت. وقتی از ترکیب استفاده می شود یا به رنگ دیگری اضافه می شود تا روشن تر شود، رنگ سفید جوان و مقرون به صرفه به نظر می رسد. اما تقریباً برای هر برندی می تواند کار کند.


نحوه انتخاب رنگ لوگو

قبل از انتخاب طرح رنگ لوگو به پیامی که بیشتر مایل هستید کسب و کار شما منتقل کند فکر کنید. چه ویژگی هایی را می خواهید برجسته کنید؟ سرعت، نوآوری جسورانه، کارآیی، شفقت، شهود؟ هنگام انتخاب رنگ لوگو، ویژگی های شخصیتی برند است که برای مشتری مورد نظر شما جذاب است. مصرف کنندگان آگاهانه یا ناخودآگاه محصولاتی را انتخاب می کنند که با هویت شخصی آن ها مطابقت دارد. رنگ ها به مصرف کنندگان کمک می کند تا محصولات و خدمات را دسته بندی کنند، مشخص کنند که برای آن ها مناسب است و به نوبه خود تصمیم خرید را بین محصولات مشابه بگیرند.

وقتی که مشخص کردید هویت برند تجاری شما نشان دهنده چه چیزی است، لیستی از رنگ های بالا را مرور کرده و مشخص کنید که کدام یک می تواند به شما در انتقال پیام مناسب کمک کند.

مجبور نیستید فقط یک رنگ برای لوگوی خود انتخاب کنید

به یاد داشته باشید که شما محدود به انتخاب یک رنگ نیستید. اگر آنچه را که برای تأکید بر کسب و کار خود انتخاب می کنید، تنوع محصولات آن است (مانند eBay) رنگ های چندگانه راهی عالی برای نشان دادن این تنوع است. به طور مشابه انتخاب دو یا سه رنگ خاص می تواند ویژگی منحصر به فرد شما را برجسته کند. قبل از انتخاب نهایی رنگ لوگو خود از تست کردن نترسید. ببینید چه چیزی برای شما مناسب است و چه چیزی مناسب نیست. هنگامی که یک طرح لوگوی دلخواه دریافت کردید، آزمایش کنید تا ببینید که در رنگ های مختلف چگونه به نظر می رسد. نمونه هایی را که قبلاً آن را ندیده اند نشان دهید و از آن ها بپرسید که فکر می کنند هر لوگو برای چه شرکتی است.

منبع: 99designs

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست