دیوار نگاری چیست؟ آموزش افکت نقاشی دیواری گرافیتی

دیوار نگاری

لغت گرافیتی به معنای نوعی ارتباط تصویری، که گاها غیر قانونی است و … در این مقاله قصد داریم برای شما دیوار نگاری یا دیوار گرافیتی را توضیح دهیم تا شما نیز از این هنر زیبا آگاهی های لازم را داشته باشید.

گرافیتی به نوعی ارتباط، گاهاغیر قانونی است می گویند و جالب است که این طراحی ها توسط افراد خاص و یا گروه ها انجام می شود. این نقاشی ها از اعداد و علامت های غیرمجاز طراحی می شود. اگر چه تصویر رایج و یا نقاشی های خیابانی توسط یکی از اعضای باند خیابانی با اسپری بر روی دیوار نقاشی شده است اما همه نقاشی ها یکسان نیست و ممکن است به طور مثال یکی از نقاشی های داوینچی، میکل آنژ، هارمنس رمبرانت وین راین و یا دیگر نقاشان مشهور باشد که توسط نقاش ها بر روی دیوار کشیده شده است.

دیوار نگاری را می توان به عنوان یک رفتار ضد اجتماعی انجام داد به منظور و قصد جلب توجه دیگران و یا به نوعی هیجان جویی انجام شود؛ اما باز هم می تواند به عنوان یک شکل هنری بیانگر و قابل درک باشد.

واژه graffio به معنای خراش و Graffiti به معنای کتیبه های خراش خورده است؛ این واژه ریشه ای ایتالیایی دارد و به نشانه هایی در ویرانه های روم باستان، در بقایای شهر مایا در آمریکای مرکزی بر روی صخره های اسپانیا متعلق به قرن شانزدهم و کلیسای قرون وسطی انگلیس یافت شده است.

تاریخچه دیوار نگاری

در طول قرن 20 نقاشی های دیواری در ایالات متحده و اروپا از نزدیکی با باندل هایی در ارتباط بود گروه هایی از آن برای اهداف مختلفی و گاها شخصی استفاده می کردند از جمله: برای شناسایی و ادعا کردن قلمرو، برای یادبود اعضای مرده گروه، برای لاف زدن درمورد مسائلی همچون جنایات و … .

نقاشی های دیواری در مراکز مهم شهری سراسر جهان به ویژه ایالات متحده و اروپا برجسته بود و هدف مشترکی از نقاشی دیواری با بیلبورد ها و تابلو های مترو داشتند.

در دهه 1990 شکل جدیدی از دیوار نگاری ظهور کرد که مستلزم استفاده مکرر از یک نماد و یا مجموعه ای از نماد ها برای علامت گذاری قلمرو است.

به منظور جلب بیشترین توجه این نقاشی ها معمولا در محله های استراتژیک یا مرکزی ظاهر می شوند.

برای برخی از ناظران نقاشی دیواری نوعی نقاشی عمومی بود که به سنت ادامه می داد. به عنوان مثال می توان به نقاشی دیواری سفارش شده توسط پروژه هنر فدرال اداره پیشرفت کار در ایالات متحده در دوران رکود بزرگ و کار دیگوریورا در مکزیک اشاره کرد.

دیوار نگاری

گاها نقاشی های گرافیتی به صورت برجسته کاری نیز طراحی می شد. از جمله اهداف دیگر این نوع نقاشی زیباتر کردن محله و منافع جامعه خصوصی را بیان می کند. اگر برای این مورد هم بخواهیم مثالی بیاوریم می توانیم به نقاشی دیواری در بسیاری از محله های اسپانیایی تبار در ایالات متحده اشاره کرد. آن ها بحث های زیادی در این باره دارند که آیا این نقاشی ها نوعی مزاحمت عمومی است یا نوعی هنر نوآورانه؟؟؟

مبارزه با گرافیتی

برخی از مراجع قضایی قوانینی را علیه گرافیتی با عنوان عملی خرابکارانه وضع کرده اند. به عنوان مثال این عمل در سنگاپور در معرض خطر زندانی شدن قرار دارد. منابع عظیمی را برای پاک کردن و حذف نقاشی های گرافیتی در خیابان ها به هدر دادند. جالب است که در برخی از شهر ها و یا کشور های دیگر دیواری را برای این نوع نقاشی ها مشخص کردند تا جوانان و نوجوانان خلاق هنرشان را به نمایش بگذارند.

سازمان امور حمل و نقل شهری گرافیتی ها را پاک می کند.

دیوار نگاری

سازمان امور حمل و نقل شهری نیویورک بین سال های 1970 تا 1985 مبلغی بالغ بر 150 میلیون دلار برای پاک کردن دیوار های گرافیتی خرج کرد. جالب است بدانید پاک کردن یک دیوار گرافیتی به ابعاد 1 متر مربع حدود 750 دلار هزینه دارد و اگر بخواهیم دیوار گرافیتی یک واگن قطار را پاک کنیم باید حدود 78 دلار خرج کنیم.

پاک کردن دیوار ها توسط آب با فشار بالا و یک ماده شیمیایی انجام می شود؛ هنرمند گرافیتی از سال 1978 به بعد صد ها اثر هنری خود را که بر روی واگن های قطار کشیده بود از دست داد.

مقاله مرتبط: روانشناسی رنگ ها در طراحی

نقاشی دیواری

در اواخر عصر قطار ها دیوار نویسان نیویورکی به سراغ ایده ها و اهداف جدیدی رفتند؛ بسیاری از آن ها افکار خود را به صورت نقاشی دیواری در معرض دید مردم قرار دادند. در حالی که نقاشی بر روی واگن های قطار در اروپا همچنان ادامه داشت. اگر هنر گرافیتی همچنان ادامه داشت می شد ، ایستگاه های قطار در آلمان و کپنهاگ نیز دیده شود و در نتیجه می توانست راه خود را به برخی از شورا های شهر نیز در پیش بگیرند.

بسیاری از شهر ها و کشورهای بزرگ و کوچک جهان اقدام به برپایی رویداد های هیپ هاپ و دعوت از دیوار نویسان و دیوار گرافیتی های معروف و مشهور می کردند تا نقاشی مورد نظر شان را بر روی دیوار ها و مکان های مورد نظر طراحی کنند.

دیوار نویسان قدیمی نیویورک در فستیوالی به نام کازموپولایت (Kosmopolite) در شهر بانیوله که در نزدیکی پاریس قرار دارد اقدام به کشیدن طرح های خود در کنار نسل جوان کردند. در این فستیوال بود که طیف گسترده و عظیمی از فیلم های مستند از نظیر دیوار نویسان، تروماک، دستان کثیف و جنگ وحشی در ارتباط با علایق متفاوت هنرمندان گرافیتی ساخته شد.

ایده های اصلی هنر خیابانی

دیوار نگاری

یکی از اصلی ترین و مهم ترین ویژگی دیوار نگاری زودگذر بودن آن است و به دلیل استفاده از رنگ های زیاد به سرعت چشم را جذب می کنند. تمامی آثار گرافیتی غیر مجاز ریسک حذف و یا کشیده شدن یک نقاشی از سوی مقامات محلی و یا دیگر هنرمندان بر روی خود را می پذیرند.

هیچ کس خود را صاحب دیوار نمی بیند و یا حتی دیوار ها فروختنی نیستند. نقاشی دیواری از آن دسته نقاشی هایی است که دوام چندانی ندارد اما زیبایی فراوانی دارد.

هنر خیابانی اغلب می تواند به عنوان یک ابزاری برای ترویج تفکرات شخصی هنرمندان و معضلات اجتماعی معاصر دیده شود. زیرا نما های شهری همان نقشی را اجرا می کنند که تریبون های سخنرانی قدیمی می کردند. دیوار های شهر مکانی برای ترویج عقاید یک هنرمند در مورد مسائل مختلف سیاست و محیط زیست گرفته تا مصرف گرایی و زوال هستند.

بسیاری از هنرمندان و نقاشان خیابانی از پل ها، ساختمان ها، تیر چراغ برق، معابر زیر زمینی، تونل ها، پیاده رو ها، دیوارها، نیمکت ها و …به عنوان بووم نقاشی خود استفاده می کنند.

دیوار گرافیتی

از آنجایی که تبلیغات به صورت روزانه و گسترده در حال نفوذ به اذهان جامعه است؛ هنر خیابانی نیز گاهی اوقات به عنوان یک ضد حمله نیز عمل می کند. یکی از نقاشان مشهور خیابانی به نام بنکسی می گوید: از نظر برخی ورود غیر قانونی به املاک دیگران و کشیدن نقاشی بر روی دیوار های آن ممکن است نوعی بی ملاحظگی تلقی شود. اما در واقعیت 30 سانتی متر مربع از مغز شما به صورت روزانه مورد هجوم گروهی از متخصصان تبلیغاتی قرار بگیرد.

از جمله مشهور ترین آثار دیوار نگاری می توان به:

  1. گل انداز: اثر اوس کمئوس
  2. غول بوستون: اثر اوس گمئوس
  3. شرکت روبو: اثر جان رابرتسون موسوم به شاه روبو
  4. قومیت ها: اثر ادواردوکوبرا
  5. نلسون ماندلا: اثر شپردفری
  6. تاتوموندو: اثر کیت هرینگ
  7. کزکایز وک: اثر کیت هرینک
  8. دختری با بادکنک: اثر بتکسی
  9. نقاشی دیواری فیس بوک: اثر دیوید چو
  10. خدایا کمکم کن تا این عشق کشنده را حفظ کنم: اثر دیمیتری وروبل

امیدواریم از این مقاله لذت برده باشید شما می توانید در چنل تلگرامی و پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید تا از جدیدترین اخبار و نمونه کارهای ما دیدن کنید.

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست