معرفی جعبه ابزار نرم افزار طراحی رابط کاربری Sketch

جعبه ابزار نرم افزار Sketch

در مقاله قبل درباره قابلیت های بوم Sketch برای طراحی رابط کاربری به شما آموزش دادیم. در این مقاله به بررسی جعبه ابزار و نوار بررسی عناصر می پردازیم. جعبه ابزار جایی است که میانبر های سریع ابزار ها و اقدامات مهمی را که در نرم افزار Sketch از آن ها استفاده می کنید، پیدا خواهید کرد. شما می توانید نوار ابزار را با دکمه های مختلف مطابق با نیاز خود سفارشی کنید. به سادگی روی آن کنترل هایی اعمال کنید و با گزینه View > Customize Toolbar آن را سفارشی کنید. در ادامه خلاصه ای از نوار ابزار پیش فرض آمده است.

عناصر جعبه ابزار Sketch

جعبه ابزار نرم افزار Sketch
 1. سوئیچ بوم و عناصر به شما امکان می دهد به سرعت بین برگه View Components و بوم رابط کاربری خود جابه جا شوید.
 2. گزینه Insert یا افزودن به شما امکان دسترسی سریع به لایه های مختلفی را می دهد که می توانید به Canvas خود اضافه کنید.
 3. Create Symbol یا ایجاد نماد در جعبه ابزار Sketch شما، گروه یا لایه ای را که انتخاب کرده اید به یک نماد قابل استفاده مجدد تبدیل می کند. هنگام ایجاد یک نماد، می توانید نام و گزینه های صفحه بندی را برای آن انتخاب کنید.
 4. گزینه های تعبیه شده در این بخش یعنی Forward (فرستادن لایه به جلو)، Backward (فرستادن لایه به پشت)، Group (گروه بندی کردن لایه ها) و Ungroup (از حالت گروه خارج کردن لایه ها) به شما کمک می کند لایه های خود را سازماندهی کنید و آن ها را در لیست لایه ها جابجا کنید.
 5. ابزار ویرایش به شما امکان دسترسی سریع به اقدامات رایج برای ادیت لایه ها را می دهد.
 6. جمع، تفریق، ضرب و تقسیم در جعبه ابزار به شما امکان دسترسی سریع به چهار عملیات محاسباتی نرم افزار Sketch را می دهد.
 7. با این عنصر می توانید تغییراتی را مشاهده کنید که چگونگی نمایش طراحی های شما روی بوم و اینکه روی چه چیزی تمرکز می‌کنید را در بر دارد.
 8. این بخش پیش نمایش طرح یا نمونه اولیه شما را در پنجره preview نشان می دهد.
 9. ویژگی Collaborate به شما امکان می دهد یک سند را در یک محیط کاری یا Workspace آپلود کنید.
 10. نوتیفیکیشن ها به شما اطلاع می‌دهند که به‌روزرسانی‌های کتابخانه یا عناصر مفقود در سندتان را پیدا کنید. نماد notification تا زمانی که اعلان های جدیدی دریافت نکنید ناپدید می شود.

شما همچنین می توانید با فشار دادن ⌘ ⌥ T یا با انتخاب View > Show/Hide Toolbar در نوار منو، بین پنهان کردن و نمایش جعبه ابزار Sketch جابه جا شوید. استفاده از جعبه ابزار در هر نرم افزار طراحی بسیار ضروری است و باعث راحتی کار در محیط آن نرم افزار می شود. در واقع نرم افزار های طراحی رابط کاربری برای سرعت بخشیدن به کار طراحان، جعبه ابزار ها را در بهینه ترین حالت ممکن ارائه می دهند.

حال که آموختید هر عنصر در جعبه ابزار Sketch چه ویژگی هایی دارد و قابلیت های آن چگونه است، بیایید به بررسی نوار ابزار Inspector که مختص نظارت بر عناصر قابل استفاده در بوم رابط کاربری شماست، بپردازیم.

نوار نظارت بر عناصر Sketch

در نوار Inspector، تنظیمات هر لایه ای را که انتخاب کرده اید، یا کنترل های ابزاری که استفاده می کنید را پیدا خواهید کرد. Inspector این کنترل ها و تنظیمات را بر اساس آنچه انتخاب کرده اید یا انجام می دهید، پنهان کرده و یا نشان می دهد. تقریبا هر مقدار دهی که بخواهید را می توانید به عنصر مورد نظر خود در نوار ابزار inspector بدهید و طراحی خود را انجام دهید.

Inspector نوار نظارت بر عناصر Sketch
 1. گزینه های ترازبندی وقتی دو یا چند لایه را انتخاب می کنید، فعال می شوند.
 2. ویژگی های مربوط به لایه این کنترل‌ها به شما امکان می‌دهند که موقعیت، اندازه و چرخش لایه‌ها را تغییر دهید و آن ها را برگردانید.
 3. Radius: می توانید گوشه های عناصر خود را گرد یا صاف به صورت مستطیل یا مربع انتخاب کنید.
 4. تنظیمات بخش تغییر اندازه: اگر لایه ای را در یک گروه یا Artboard انتخاب کرده باشید، این کنترل ها را خواهید دید.
 5. نمونه سازی اولیه (prototyping): این کنترل‌ها به شما امکان می‌دهند Artboard را به نمونه‌های اولیه خود اضافه کنید، تعاملات خود را متحرک کنید و موقعیت یک لایه را هنگام پیمایش ثابت کنید.
 6. ظاهر: می‌توانید از کنترل‌های Appearance در جعبه ابزار Sketch برای ایجاد، به‌روزرسانی یا جدا کردن استایل های لایه خود استفاده کنید.
 7. استایل دادن: ابزار Styling به شما امکان می‌دهد تا نحوه نمایش لایه‌های خود را کنترل کنید. برای افزودن یک استایل جدید، روی دکمه افزودن در کنار عنوان بخش برای سبکی که می‌خواهید استفاده کنید کلیک کنید. وقتی استایل ها را اضافه کردید، می توانید با لغو انتخاب کادر کنار آن ها، آن ها را پنهان کنید. برای حذف کلی یک استایل، کادر انتخاب آن را بردارید و روی نماد سطل زباله که ظاهر می‌شود کلیک کنید.
 8. خروجی گرفتن: سریع ترین راه برای Export کار خود از نرم افزار Sketch این است که گزینه Share > Export… را از جعبه ابزار یا منوی بالا انتخاب کنید، یا ⌘⇧E را فشار دهید تا کادر Export ظاهر شود. مواردی را که می خواهید از آن ها خروجی بگیرید، انتخاب کنید سپس روی Export کلیک کنید تا کادر ذخیره MacOS باز شود.

امیدواریم این آموزش برای شما مفید واقع شود. اگر طراحی رابط کاربری را شروع نکرده اید از همین امروز اصول طراحی را یاد بگیرید و شروع به خلق UI های فوق العاده کنید و روز به روز به تجربه های طراحی خود اضافه کنید.

منبع: sketch.com

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست