تکنیک های عکاسی در شب -چگونه در نور کم عکس های حرفه ای بگیریم؟

عکاسی در شب

عکاسی در شب می تواند برای مبتدیان، امری بسیار چالش برانگیز باشد. این امر مستلزم آن است که یک سری پارامترهای خاص، همچون ISO، دیافراگم و سرعت شاتر را دست کاری کنید. این 9 روش مفید را دنبال کنید تا به شما در عکاسی در تاریکی و شب کمک کند. پس از یاد گیری اصول اولیه، خواهید فهمید که عکاسی در شب واقعاً سرگرم کننده است. از آزمایش کردن نترسید و امیدوار باشید که تصاویر خیره کننده ای خواهید گرفت که به آن ها افتخار خواهید کرد.‎

در ابتدا باید گفت هنر عکاسی در کنار هنر ادیت عکس است که یک قطعه هنری فوق العاده را به شما می دهد. بنابراین ما خواندن مقاله نرم افزار ویرایش عکس را به شما توصیه می کنیم.

1) ضرورت وجود یک سه پایه محکم

قبل از اینکه به عکاسی در شب بپردازید، نیاز به یک سه پایه محکم دارید. گرفتن عکس در زمانی که نور کم است، نیاز به نور دهی طولانی دارد.

به این معنی که دوربین شما باید همیشه ثابت باشد. از آنجا که دوربین، سبک و بادوام است، از یک سه پایه سنگین که ترجیحاً از آلومینیوم ساخته شده باشد (یا الیاف کربن) استفاده کنید.

وجود سه پایه برای عکاسی در شب بسیار مهم است.
عکاسی در شب و ضرورت وجود سه پایه

از سطح حباب سه پایه خود استفاده کنید تا متوجه شوید سه پایه شما مستقیم است یا خیر. از طرف دیگر، می توانید افق مجازی دوربین خود (که به طور معمول در منوی دوربین یافت می شود) را روشن کنید تا مطمئن شوید وسایل شما هم سطح هستند.

همچنین در نظر داشته باشید که یک مینی سه پایه برای زوایای پیچیده بخرید. گاهی اوقات، بهترین نقاط برای عکاسی در شب ممکن است در مکان هایی باشد که نمی توانیم در آنجا از سه پایه معمولی استفاده کنیم. با یک مینی سه پایه می توانید عکس های زیبا در شب از روی زمین یا حتی یک میز بگیرید.

2) از فوکوس دستی استفاده کنید

فوکوس اتوماتیک در دوربین های مدرن ممکن است بسیار قابل اعتماد باشد، اما عالی نیست. ضعف آن به ویژه هنگام عکاسی در شب، جایی است که دوربین شما برای تنظیم به دلیل تاریک بودن، تلاش می کند تنظیم کند. استفاده از فوکوس دستی این دوربین را تنظیم می کند که به طور تصادفی روی هیچ بخشی از صحنه ای که از آن عکس می گیرید متمرکز نشود.

تمرکز دستی خود را به بی نهایت (نماد ∞ روی لنز خود) تبدیل کنید. برای اطمینان از صحنه‌ ای که مکان عکاسی در آن واضح است، حالت Live View را روشن کنید و دکمه بزرگنمایی (یک نماد با نماد بزرگنمایی) را فشار دهید. موضوعی را که می خواهید در کانون توجه خود قرار دهید بزرگنمایی کنید و سپس تنظیم کنید تا کاملا مشخص شود.

در زمان عکس برداری، عملکرد فوکوس خودکار را روشن نکنید. در غیر این صورت، هر کاری را که به صورت دستی انجام داده اید، نادیده می گیرد.

طول می کشد تا به این کار عادت کنید، اما نتیجه آن گرفتن عکس هایی در روشنایی کم ولی با کیفیت تر می باشد.

3) سعی کنید از ISO کم استفاده کنید.

به نظر می رسد استفاده از ISO بالا هنگام عکس برداری در شب حساس است، اما انجام این کار باعث افزایش نویز در تصاویر شما می شود.

جدید ترین دوربین های سطح بالا این روز ها بسیار پیشرفته هستند که به شما این امکان را می دهند تا با تنظیمات ISO بسیار بالا (حداکثر ISO 3200 یا بیشتر) عکس های بدون نویز بگیرید.

با این حال برای اکثر دوربین های مصرف کننده با حساسیت به نور محدود، استفاده از ISO پایین تر عملی ترین روش است.

محدودیت های سطح ISO دوربین خود را بشناسید. برای انجام این کار تعدادی عکس برای تست کم نور با تنظیمات مختلف ISO بگیرید.

عکس ها را بررسی کنید تا متوجه شوید که در کدام سطح ISO، نویز در آن بیشتر می شود. اگر در ISO 1600 غیرقابل استفاده به نظر می رسد، به تنظیمات پایین تر از آن مراجعه کنید.

فقط به این دلیل که دوربین شما می تواند تا ISO 25،000 عمل کند، به این معنی نیست که باید از آن استفاده کنید.

از آنجایی که از یک سه پایه استفاده می کنید، پایین نگه داشتن ISO عاقلانه ترین کار است. به جای اینکه ISO را تنظیم کنید، از سرعت شاتر آهسته تر و دیافراگم های گسترده تر استفاده کنید.

ISO 100 ممکن است برای عکاسی در شب غیر عملی باشد، اما ISO 400 یا 800 و یا حتی 1600 باید در اکثر شرایط کافی باشد.

4) شلیک RAW

ویژگی RAW برای عکاسی در شب یا نور کم
سمت چپ: یک عکس پردازش شده JPEG. راست: نمونه ای از آنچه ممکن است قبل از پردازش یک تصویر Raw مشاهده نمایید.

فرمت JPEG فایل مناسب بیشتر برای عکاسان گاه به گاه است زیرا فضای زیادی را روی کارت حافظه شما نمی گیرد.

همچنین عکس هایی با فرمت JPEG بدون اینکه به عکس دیگری تبدیل شوند، می توانند بارگذاری شوند. با این حال این فرمت فایل هم تصویر های شما را به شدت فشرده می کند و هم در هنگام فیلم برداری صحنه هایی با دامنه پویای بالا، مشکل ساز می شود.

هنگام عکاسی در شب، تصویر های خود را در منوی دوربین به RAW تغییر دهید. پرونده های RAW فضای زیادی را روی کارت حافظه شما می گیرند و ویرایش تصاویر شما باید بعد از آن انجام شوند، با این تفاوت که کیفیت هر تصویر حفظ می شود.

چگونه از ویژگی RAW برای عکاسی در شب استفاده کنیم؟

RAW به دلیل کم نور بودن و پردازش پس از آن، بهترین گزینه برای جلوگیری از نویز تصویر است. برخلاف JPEG فایل های RAW کیفیت خود را حتی پس از پردازش تصویر حفظ می کنند.

بعد از ویرایش تصویر خود می توانید یک فایل RAW را به هر فرمت هایی که می خواهید، از جمله JPEG یا PNG تبدیل کنید.

5) چند عکس برای تست بگیرید

برخلاف عکس گرفتن در طول روز، عکاسی در شب شما را ملزم می کند تا روشمند تر باشید. هنگام عکاسی در شرایط کم نور، شما نمی توانید به راحتی دکمه شاتر را فشار دهید.

برای استفاده از دوربین خود، باید تنظیمات دقیق را بدانید و برای انجام این کار، باید تعدادی عکس برای تست بگیرید.

گرفتن عکس برای تست به شما این امکان را می دهد تا با عکس های خلاقانه مختلف آزمایش کنید.

اگر نمی دانید که آیا امکان عکس برداری با نور کم وجود دارد، می توانید با استفاده ازتنظیمات دوربین خود بفهمید چگونه می توانید به عکس مورد نظرتان برسید.

همچنین می توانید دید گاه های مختلفی را برای جالب تر شدن تصویر خود امتحان کنید.

همچنین به شما این امکان را می دهد تا دوربین خود را تنظیم کنید. اگر تنظیمات اولیه شما یک تصویر تاریک ایجاد کرده است، مجدداً آن را تنظیم کنید تا به نور مناسب در عکس خود دست پیدا کنید.

با سطح ISO های مختلف، دیافراگم ها و سرعت شاتر مختلف عکاسی کنید. ابتدا یک عکس معمولی را در هر دو دیافراگم یا سرعت، اولویت بگیرید.

سپس به تنظیمات دیافراگم و سرعت شاتر توجه کنید و به صورت تدریجی تنظیم کنید تا زمانی که نوردهی ایده آل را پیدا کنید.

اگر می خواهید روشی سریع تر و دقیق تر داشته باشید، می توانید از شیوه bracketing در عکس های خود استفاده کنید.

6) استفاده از نور دهی های متفاوت

برای عکاسی در شب یا نور کم از براکت های مختلف استفاده کنیم
bracketing 

می توان در زمان عکاسی در شب نور مناسب را به چالش کشید. با استفاده از براکت عکس های خود، تنظیمات خود را به حداقل برسانید.

این روش شامل گرفتن یک سری عکس در تنظیمات مختلف و قرار گرفتن در معرض موقعیت مناسب است.

هر تصویری که به صورت تدریجی می گیرید روشن تر یا تاریک تر می شود. در حالت ایده آل یکی از آن عکس ها، تصویر مورد نظر شما را نشان می دهد.

نورد هی های متفاوت را برای عکاسی در شب یا در نور کم، استفاده کنید
عکاسی با نوردهی های متفاوت

می توانید Bracketing خود را بصورت دستی یا خودکار ببندید. برای براکت دستی، دوربین خود را بر روی اولویت دیافراگم یا اولویت سرعت تنظیم کنید.

یک عکس معمولی بگیرید، سپس از دکمه Exposure Compensation (دکمه با نماد +/-) در تصاویر بعدی برای تنظیم نور استفاده کنید. عملکرد Bracketing Automatic در منوی عکس برداری دوربین شما می باشد.

عکاسی در نور کم یا شب با تصاویرHDR
نمونه ای از تصویر HDR

به غیر از ارائه انتخاب در معرض دوربین، می توانید از تصاویر براکت برای ایجاد تصاویر HDR نیز استفاده کنید.

این تکنیک با ترکیب چندین تصویر در یک ابزار ویرایش، محدوده نور دهی را باز سازی می کند و جزئیاتی را که یک دوربین معمولی قادر به گرفتن آن نیست را باز آفرینی می کند.

7) برای سوژه های ثابت دوربین را در حالت اولویت با دیافراگم قرار دهیم.

دوربین در حالت دیافراگم برای سوژه های ثابت
سوژه های ثابت

اگر هنوز کاملاً درک نکرده اید که چگونه Manual Mode کار می کند، با این ویژگی در اولویت دیافراگم می توانید احساس راحتی کنید.

عکس برداری در این حالت به شما این امکان را می دهد تا دیافراگم مورد نظر خود را انتخاب کرده و به صورت خودکار سرعت شاتر را تنظیم کنید.

اولویت دیافراگم سریعترین راه برای عکس گرفتن در شب است. هنگامی که دوربین خود را روی این حالت قرار می دهید و یک دیافراگم گسترده را انتخاب می کنید، یعنی آماده عکس برداری هستید.

تا زمانی که سوژه متحرک نداشته باشید، این حالت امن ترین روش برای گرفتن عکس در شب است.

همچنین برای فیلم برداری از سوژه های ثابت مانند: ساختمان ها و مناظر، بسیار مناسب است. با این حال از آنجا که به شما امکان تغییر سرعت شاتر را به صورت دستی نمی دهد، سخت است بدانید که آیا سوژه های متحرک (مانند افراد یا اتومبیل) در عکس شما تار یا تیره خواهند بود یا نه.

اگر می خواهید کنترل بیشتری در عکاسی از اشیاء متحرک داشته باشید، باید به حالت دستی یا حالت سرعت تغییر اولویت دهید.

8) با سرعت های مختلف شاتر عکس بگیرید.

عکاسی در شب با سرعت های مختلف شاتر
عکاسی با سرعت های مختلف شاتر

اگر می خواهید در جشن های چهار شنبه سوری مانند تصویر بالا، از شعله های متحرک عکس بگیرید، پس به اولویت شاتر بروید. فقط سرعت شاتر را انتخاب کنید و به طور خود کار دیافراگم را انتخاب می کند.

این حالت به شما کمک می کند تا در شب نور های چشمگیر و مناظر رویایی ایجاد کنید. یکبار دیگر برای رسیدن به اثری که می خواهید ایجاد کنید، عکس های تست ضروری هستند.

برای گرفتن عکس های رنگارنگ، می توانید دوربین خود را روی سرعت کم شاتر (از 1/30 به 30 ثانیه) تنظیم کنید. فقط به خاطر داشته باشید که هرچه سرعت شاتر کند تر باشد، مسیر های نوری طولانی تر می شوند.

استفاده از وسیع ترین دیافراگم برای نور های طولانی ضروری نیست. گاهی اوقات، ترکیبی از سرعت شاتر بسیار آهسته و دیافراگم گسترده می تواند یک تصویر را بیش از حد بیان کند.

شاید هم تعجب خواهید کرد که دوربین شما حتی در محیط هایی با نور کم، چقدر نور جمع می کند. وقتی در حالت اولویت شاتر قرار دارید، فقط به دیافراگم انتخاب شده دوربین خود نگاه کنید و خواهید دید که می تواند به اندازه f / 22 برای نور دهی کوتاه برای چند ثانیه داشته باشد.

اولویت شاتر نیز برای عکاسی از آسمان شب مناسب است. مدت زمان قرار گرفتن در موقعیت معمولی برای عکاسی از ستاره ها بین 10 ثانیه تا 30 ثانیه است.

به یاد داشته باشید که ستاره ها به دور آسمان حرکت می کنند، بنابراین اگر به اندازه کافی عکس خود را در معرض دید قرار دهید، دنباله های ستاره ها را می توانید مشاهده کنید.

عکاسی در شب با ستاره های دنباله دار
عکاسی حرفه ای از ستاره ها

توجه: با استفاده از حالت Bulb Mode نیز می توانید مسیر های ستاره ها را بدست آورید.

9) با حالت لامپ آزمایش کنید

عکاسی در شب با حالت بالب مود
ویژگیBulb Mode

طولانی ترین سرعت شاتر برای اکثر دوربین ها حدود 30 ثانیه است. با این حال، گاهی اوقات خود را در موقعیت هایی پیدا می کنید که 30 ثانیه برای قرار گرفتن درموقعیت عکاسی مناسب کافی نیست. اکنون هنگام ورود Bulb Mode است. این عملکرد به شما این امکان را می دهد تا زمانی که دکمه دوربین را فشار می دهید، شاتر را روشن کنید.

در بیشتر دوربین ها، لامپ معمولاً بعد از 30 اینچ در حالت دستی پیدا می شود. استفاده از حالت لامپ به شکل تاثیر گذاری در عملکرد های اتوماتیک تنظیم شده و توسط دوربین نا دیده گرفته می شود.

بنابراین برای استفاده از آن با استفاده از حالت دستی راحت تر هستید.

از آنجایی که بیش از 30 ثانیه شاتر را باز می کنید، یک f Stop بزرگتر مانند f / 8 ، f / 11 یا حتی f / 22 را برای قرار گرفتن در موقعیت چند دقیقه انتخاب کنید.

استفاده از دیافراگم کوچک تر شانس عکس گرفتن بیش از حد از سوژه شما را کاهش می دهد. برای مدت زمان قرار گرفتن در موقعیت بسیار طولانی، می توانید از کمترین ISO که ممکن است، برای دوربین خود استفاده کنید.

مانند سایر حالت های مورد بحث در این مقاله، تعدادی عکس آزمایشی بگیرید و مطابق آن تنظیم کنید تا زمانی که عکس مورد نظر خود را به دست آورید.

Bulb Mode برای استفاده به اعتماد به نفس بیشتری نیاز دارد اما در مقابل به شما این امکان را می دهد تا آزادانه آزمایش کنید. در نتیجه به شما برای اینکه تصویری را بدون محدودیت زمانی در معرض دید قرار دهید کمک بسیاری می کند.

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست