توکن غیر قابل معاوضه NFT چیست؟ (راهنمای محافظت از دارایی های دیجیتال)

توکن NFT

هیچ چیزی مانند انفجار اخبار بلاکچین وجود ندارد که شما را به این فکر وا دارد که “در عصر دیجیتال چه خبر است؟” این همان احساسی است که ما هنگام مطالعه در مورد دریافت میلیون‌ها دلار در معاملات توکن غیر قابل معاوضه NFT تجربه کرده‌ایم. در زمانه ای که کپی رایت جایگاه خاصی ندارد و به سختی قابل پیگیری است و آثار دیجیتالی شما به راحتی کپی می شوند، مطالعه درباره NFT بسیار مهم است. در این مقاله ما به معرفی توکن NFT که برای محافظت از دارایی های دیجیتالی شماست، می پردازیم.

NFT به چه معناست؟

به عبارت توکن غیر قابل معاوضه دقت کنید. “غیر قابل تعویض” کم و بیش به این معنی است که منحصر به فرد است و نمی توان آن را با چیز دیگری جایگزین کرد. به عنوان مثال، یک بیت کوین قابل تعویض است. یک بیت کوین را می توانید با بیت کوین دیگری مبادله کنید و دقیقاً همان چیز را خواهید داشت. با این حال، یک کارت تجاری منحصر به فرد، غیر قابل تعویض است. اگر آن را با کارت دیگری معاوضه کنید، چیزی کاملا متفاوت خواهید داشت.

اما توکن NFT چگونه کار می کند؟ معاملات NFT چگونه صورت می گیرند؟

در سطح بسیار بالایی، اکثر NFT ها بخشی از بلاک چین اتریوم هستند. اتریوم یک ارز رمزنگاری شده است، مانند بیت کوین یا دوج کوین، اما بلاک چین آن نیز از این NFT ها پشتیبانی می کند، که اطلاعات اضافی را ذخیره می کند که باعث می شود آن ها متفاوت از مثلاً یک سکه ETH کار کنند. شایان ذکر است که سایر بلاک چین ها می توانند نسخه های NFT خود را پیاده سازی کنند. (برخی قبلاً داشته اند.)

توکن های NFT واقعاً می توانند هر چیز دیجیتالی باشند (مانند نقاشی، موسیقی، دانلود مغز شما و تبدیل آن به هوش مصنوعی)، اما بسیاری از معاملات فعلی که در این صنعت قرار می گیرد، حول استفاده از فناوری برای فروش هنر طراحی دیجیتال است.

آیا مردم واقعاً فکر می کنند که این کار مانند جمع آوری آثار هنری می شود؟

جمع آوری آثار هنری توسط توکن NFT

من مطمئن هستم که برخی از مردم واقعاً چنین امیدوارند، مانند کسی که تقریباً 390000 دلار برای یک ویدیوی 50 ثانیه ای توسط Grimes پرداخت یا شخصی که 6.6 میلیون دلار برای یک ویدیو از Beeple پرداخت کرد. در واقع، یکی از قطعات بیپل در حراج کریستی معروف، به حراج گذاشته شد.

شاید شما هم بسیار شنیده باشید: من مشغول کلیک راست روی آن ویدیوی بیپل و دانلود همان فایلی بودم که شخص میلیون ها دلار برای آن پرداخت کرده بود. عجب کار گستاخانه ای اما بله، اینجاست که قضیه کمی ناخوشایند می شود. شما می‌توانید یک فایل دیجیتال را هر چند بار که بخواهید کپی کنید، از جمله هنری که در قالب توکن NFT ارائه می‌شود.

اما NFTها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که چیزی را به شما بدهند که قابل کپی کردن نیست: مالکیت اثر (اگرچه هنرمند همچنان می‌تواند حق تکثیر و حقوق بازتولید را حفظ کند، درست مانند آثار هنری فیزیکی). به بیان آن از نظر جمع آوری هنرهای فیزیکی: هر کسی می تواند یک چاپ از آن هنر بخرد. اما فقط یک نفر می تواند نسخه اصلی را داشته باشد.

اگر درباره NFT جستجو کرده باشید حتما خانواده پنگوئن ها باید به چشمتان خورده باشد.

مردم مدت‌هاست که بر اساس چیزهایی که دارند، جوامعی را ایجاد کرده‌اند و اکنون این موضوع با NFTها اتفاق می‌افتد. یکی از انجمن‌هایی که بسیار محبوب بوده حول مجموعه‌ای از NFT به نام Pudgy Penguins می‌چرخد، اما این تنها انجمنی نیست که بر اساس توکن‌ها ساخته شده است. می‌توان گفت که یکی از اولین پروژه‌های NFT، کریپتو پانک‌ها، جامعه‌ای در اطراف خود دارد و پروژه‌های دیگری با مضمون حیوانات مانند Bored Ape Yacht Club وجود دارند که دسته خاص خود را دارند.

هدف NFT ها چیست؟

این واقعاً به این بستگی دارد که شما یک هنرمند هستید یا خریدار.

من یک هنرمندم

اول: ما به شما افتخار می کنیم. ممکن است به NFT ها علاقه مند باشید زیرا راهی برای فروش آثار هنری به شما می دهد که در غیر این صورت ممکن است بازار چندانی برای آن وجود نداشته باشد. اگر به یک ایده بسیار جالب برای برچسب دیجیتالی برسید، چه کاری می خواهید انجام دهید؟ آن را در فروشگاه برنامه iMessage بفروشید؟ به هیچ وجه.

همچنین، NFT ها دارای یک ویژگی هستند که می توانید آن را فعال کنید که هر بار که NFT فروخته می شود یا دست به دست می شود، درصدی به شما پرداخت می کند، مطمئن شوید که اگر کار شما فوق العاده محبوب شود و ارزش بالایی داشته باشد، بخشی از این مزیت را خواهید دید.

من یک خریدار هستم

یکی از مزایای آشکار خرید آثار هنری این است که به شما امکان می‌دهد از هنرمندانی که دوست دارید حمایت مالی کنید و این در مورد NFT‌ها صادق است (که بسیار مرسوم‌تر از استیکر های تلگرام هستند). خرید توکن NFT همچنین معمولاً برخی از حقوق اولیه استفاده را برای شما به ارمغان می آورد، مانند اینکه بتوانید تصویر را به صورت آنلاین پست کنید یا آن را به عنوان تصویر پروفایل خود تنظیم کنید. به علاوه، حق استفاده همه جانبه از آن وجود دارد زیرا شما صاحب هنر هستید، با یک ورودی بلاک چین برای پشتیبان گیری از آن.

گران ترین NFT های فروخته شده در سال 2021

یکی از تعجب آور ترین اتفاقات سال 2021 معاملات NFT بودند.

1. هر روز: 5000 روز اول

فروش به قیمت: 69 میلیون دلار

گران ترین توکن NFT به نام هر روز: 5000 روز اول

کلاژ تصاویر روزانه وینکلمن که به سال 2007 بازمی گردد، گران ترین NFT فروخته شده تا کنون است. در 11 مارس به حراج گذاشته شد و توسط یک سرمایه‌گذار ارز دیجیتال مستقر در سنگاپور با منشاء هندی خریداری شد که هزینه آن را با ارز دیجیتال اتر (ETH) پرداخت کرد. با این کار، او «Everydays» را به سومین اثر هنری گران قیمت یک هنرمند زنده تبدیل کرد.

2. انسان (Human one)

فروش به قیمت: 28.9 میلیون دلار

گران ترین توکن NFT به نام انسان (Human one)

وینکلمن همچنین هنرمندی است که اثر او به عنوان دومین NFT گران قیمت فروخته شده است، دوباره توسط کریستیز. در ماه نوامبر، خانه حراج Human One، یک اثر هنری ترکیبی فیزیکی و دیجیتالی را به قیمت تقریبا 29 میلیون دلار فروخت. Human One که به عنوان یک “مجسمه ویدئویی جنبشی” توصیف می شود، شامل چهار صفحه نمایش ویدئویی بر روی فلز آلومینیوم صیقلی، یک قاب چوبی چوب ماهون و سرورهای رسانه ای دوگانه است.

3. کریپتوپانک #7523

فروش به قیمت: 11.75 میلیون دلار

گران ترین توکن NFT به نام کریپتوپانک #7523

سومین، چهارمین و پنجمین آثار هنری که در قالب توکن NFT گران قیمت فروخته شده در سال 2021، همه از یک مجموعه واحد به نام CryptoPunks بودند. اینها شخصیت‌های هنری پیکسلی منحصربه‌فرد در بلاک‌چین اتریوم هستند که توسط یک جفت توسعه‌دهنده در کانادا در ژوئن 2017 ایجاد شده‌اند. در مجموع 10000 کریپتوپانک ایجاد شده یا به صورت الگوریتمی با کد تولید شده‌اند. در ابتدا آن ها برای هر کسی آزاد بودند تا با کیف پول اتر خریداری کنند، اما در سال 2021 بخشی از یک بازار پر رونق فروش مجدد شدند.

CryptoPunk #7523، گران‌ترین آن‌ها، در حراجی Sotheby در ژوئن به قیمت 11.75 میلیون دلار فروخته شد. دلیل این قیمت بالا این است که متعلق به انواع کریپتوپانک های بیگانه بسیار مورد توجه است و دارای پوستی به رنگ آبی، کلاه جراحی و ماسک است. از مجموع 10000 کریپتوپانک، تنها 9 کریپتوپانک موجود است که آنها را به یک آیتم کلکسیونر نادر تبدیل می کند. خریدار پس از برنده شدن در حراج گفت: “من فکر می کردم این نمادی از COVID و عمومیت NFT است.” آیا چیزی بیشتر از این در 2021 وجود دارد؟

4. کریپتوپانک #3100

فروش به قیمت: 7.67 میلیون دلار

گران ترین توکن NFT به نام کریپتوپانک #3100

بدون ماسک و کلاه، CryptoPunk #3100 به لطف هدبند آبی و سفیدش، قیمتی چند میلیون دلاری به دست آورد. در 11 مارس – همان روزی که کلاژ بیپل به قیمت 69 میلیون دلار فروخته شد، توسط کریستیز به قیمت 7.67 میلیون دلار به حراج گذاشته شد. بدون ماسک و کلاه، CryptoPunk #3100 به لطف هدبند آبی و سفیدش، قیمتی چند میلیون دلاری به دست آورد. در 11 مارس همان روزی که کلاژ بیپل به قیمت 69 میلیون دلار فروخته شد، این اثر توسط کریستیز به قیمت 7.67 میلیون دلار به حراج گذاشته شد.

5. کریپتوپانک #7804

فروش به قیمت: 7.57 میلیون دلار

گران ترین توکن NFT به نام کریپتوپانک #7804

CryptoPunk دیگری که در 11 مارس فروخته شد، در بین 5 NFT برتر سال قرار گرفت. CryptoPunk #7804 با یک موجود بیگانه در حال کشیدن پیپ در کلاهک و عینک آفتابی با قیمت 4200 ETH یا بیش از 7.5 میلیون دلار خریداری شد. با توجه به CryptoSlam، یک سایت تجمیع داده NFT، CryptoPunk #7804 برای اولین بار در ژانویه 2018 تنها با 12 ETH خریداری شد.

منابع: economictimes.indiatimes.com و theverge.com

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست