مفهوم و تفاوت های UI و UX در طراحی وب سایت‎ چیست؟

تفاوت UI و UX

تفاوت بین UI و UX چیست؟ این موارد چه معنایی دارند؟ اگر می خواهید یک وب سایت طراحی کنید، اصطلاحات صنعت فناوری بسیار شبیه گوش دادن به یک زبان خارجی است- به جز اینکه بیشتر زبان های خارجی قواعد دارند. اما کار با یک وب سایت حرفه ای کاری است که هر کسب و کاری باید در برخی موارد انجام دهد. اگر یک وب سایت موفق می خواهید، ممکن است به یک مترجم در این زمینه نیاز داشته باشید. در این مقاله قصد داریم دو مورد از رایج ترین این اصطلاحات، UX و UI و تفاوت آن ها در زمینه طراح وب بررسی کنیم.

مفاهیم پایه UI و UX

قبل از این که به سراغ تفاوت های UI و UX برویم بهتر است با برخی از مفاهیم پایه در رابطه با این دو اصطلاح شروع کنیم تا کمی بیشتر با آن ها آشنا شوید، سپس می توانیم در ادامه مطلب به موارد عمیق تر بپردازیم.

 • طراحی وب – یک دسته چتر گسترده برای همه مواردی که به طراحی عناصر و کاربرد یک وب سایت مربوط می شود. هر دو بحث طراحی UI و UX، همراه با بسیاری از زمینه های دیگر، در طراحی وب گنجانده شده اند.
 • توسعه وب – قسمت فنی ساخت وب سایت، با تمرکز بر کد نویسی. توسعه وب بیشتر به “front-end” و “back-end” تقسیم می شود.
 • رابط کاربر (UI) – یک تخصص طراحی وب است که با کنترل هایی که افراد برای تعامل با یک وب سایت یا برنامه از جمله نمایش دکمه ها و کنترل های اشاره استفاده می کنند، سر و کار دارد.
 • تجربه کاربر (UX) – یکی دیگر از تخصص های طراحی وب، این یکی مربوط به رفتار و احساس کاربر هنگام استفاده از سایت یا برنامه است. طراحی UX بسیاری از زمینه های دیگر را در بر می گیرد، اما آن ها را از دید کاربر مشاهده می کند.

همانطور که قبلاً مشاهده کردید، هیچ یک از این مناطق منحصر به فرد نیستند و همپوشانی های زیادی وجود دارد. طراحی وب و توسعه وب فقط دو روی یک سکه هستند، همچنین طراحی UI بر طراحی UX تأثیر می گذارد، توسعه وب نیز از همه آن ها پشتیبانی می کند.

طراحی وب سایت

طراحی وب” اصطلاحی قدیمی است و به روز هایی برمی گردد که یک شخص تنها تمام جنبه های طراحی یک وب سایت را اداره می کرد. طبق استاندارد های مدرن، اصطلاح “طراح وب” می تواند کمی مبهم باشد. امروز، به لطف فناوری و درک بیشتر ما از صنعت، تعداد بسیار زیادی زیرمجموعه در این زمینه داریم.

زیرمجموعه های طراحی وب شامل UI و UX است، اما همچنین اختصارات سرگرم کننده دیگری مانند IA (معماری اطلاعات، کار با نقشه برداری و نویگیشن سایت) و CRO (بهینه سازی نرخ تبدیل، تنظیم دقیق طراحی سایت برای افزایش فروش، ثبت نام یا سایر موارد خاص) نیز وجود دارند. ده ها مورد از این زیرمجموعه ها وجود دارد که هر روزه طراحان سعی می کنند با ایتفاده از این موارد شغل های بهتری را در یک بازار رقابتی پیدا کنند، این باعث می شود دسته های جدیدی ایجاد شوند.

توسعه وب

توسعه وب به دو دسته اصلی تقسیم می شود:

 • Front-end (a.k.a. سمت کلاینت): کد نحوه نمایش وب سایت (یا برنامه) در صفحه است. توسعه دهنده فرانت وظیفه زنده سازی چشم انداز طراح وب را بر عهده دارد، معمولاً با استفاده از زبان های علامت گذاری مانند HTML ،CSS و JavaScript این موارد را انجام می دهند. به طور معمول، همه آنچه طراح برنامه ریزی کرده است واقعاً عملی نیست، بنابراین توسعه دهنده فرانت اغلب با طراح بک اند نیز کار می کند و تعامل دارد.
 • Back-end (a.k.a. سمت سرور): “front-end” از سیستم دیجیتال منابع میزبانی شده در یک سرور خارج می شود. توسعه دهنده back-end با مدیریت منابع پشت صحنه، کد گذاری داده ها در پایگاه داده، نحوه تحویل داده ها را بهینه می کند. آن ها از زبان هایی مانند PHP ،Ruby ،​​Python ،Java یا .Net استفاده می کنند.

رابط کاربر (UI)

تفاوت UI و UX

اکنون که طراحی و توسعه وب را توضیح دادیم، می توانیم زمینه های تخصصی تر مانند طراحی UI و UX و تفاوت های آن ها را بررسی کنیم. UI چیزی است که همه بدون تأمل زیاد از آن استفاده می کنند- نیازی نیست که از تاریخچه نماد همبرگر مطلع شوید تا بدانید که دکمه دارای سه خط منوی شماست.

و این یک اصل ثابت در اکثر زمینه های طراحی وب است: اگر کار های آن ها به خوبی انجام شده باشد، حتی نباید متوجه آن ها شوید. این مورد بیشتر در طراحی UI رایج است: با یک رابط کاربری بصری، کاربر مجبور نیست برای استفاده از آن خبلب به آن فکر کند.

اگر مجبور باشید به طور فعال در مورد چگونگی استفاده از کنترل ها فکر کنید، این یک طراحی UI بد تلقی می شود. جستجوی دکمه مورد نیاز یا صرف چند ثانیه برای فهمیدن اینکه چه دکمه ای شما را به هدفتان می رساند باعث می شود شما از تجربه کلی استفاده از سایت منحرف شوید. هدف از طراحی رابط کاربری نه تنها ارائه تمام کنترل هایی است که کاربرلازم دارد، بلکه ایجاد کنترل ها طوری است که کاربران با یک نگاه کاربرد آن ها را بفهمند.

نگرانی دیگر مدیریت فضا است. طراحان UI باید محیطی شاد را در اختیار کاربران قرار دهند و گزینه های زیادی به کاربران بدهند و فضای صفحه را حفظ کنند. به این ترتیب تکنیک هایی مانند کنترل شناور و بیرون منو های کشویی به وجود آمدند. این وظیفه طراح UI است که تصمیم بگیرد کدام کنترل ها باید در همه زمان ها ارائه شود و چه مواردی باید پنهان شده یا نادیده گرفته شوند.

تجربه خدمات (UX)

تفاوت UI و UX

از بسیاری جهات، UX با UI تفاوت دارد و از منظر کاربر مانند زمینه طراحی وب است. طرح صفحه وب چگونه بر کاربر تأثیر می گذارد؟ UI چگونه بر کاربر تأثیر می گذارد؟ وقتی به مراحل پیشرفته می روید، UX بسیار استراتژیک تر می شود، مانند: “چگونه صفحه ای را طراحی کنیم که کاربر بخواهد به سیستم وارد شود؟”

همانطور که می توانید تصور کنید، طراحی UX شامل بسیاری از زمینه های دیگر در طراحی وب است. بسیاری از مردم درابن زمینه، در مورد ” UI در مقابل UX ” صحبت می کنند، اما حقیقت این است که این دو به جای رقابت با یکدیگر کار می کنند و تنها چند تفاوت جزئی بین UI و UX وجود دارد. در واقع، همپوشانی بسیار زیادی در این بین وجود دارد که انواع طراحان وب می توانند از UX و اطالاعات آن بهره مند شوند. دقیقاً به همین ترتیب UX به یک رشته جداگانه تبدیل شد- استخدام یک متخصص UX به طور جداگانه مسئولیت های دیگر اعضای تیم را از بین می برد.

اگرچه ممکن است در ابتدا بی مورد به نظر برسد، اما در واقع بین طراحی UX و اهداف تجاری مانند فروش یا تبدیل مشتری، رابطه مستقیم وجود دارد. با توجه به اینکه بسیاری از تصمیمات انسانی ناشی از احساسات و غرایز است، منطقی است که بهینه سازی طراحی وب سایت بتواند رفتار های خاصی را تشویق کند و جو مناسب تری برای آن رفتار ها ایجاد کند.

به همین دلیل، طراحان UX نیز از اصول طراحی گرافیک بسیار بهره می برند: جلب توجه به اندازه، ایجاد احساسات مناسب با رنگ ها، ایجاد یک جریان بصری قابل پیش بینی در سراسر صفحه و قرار دادن CTA ها در نقاط مناسب.

با این حال، بر خلاف طراحی گرافیکی سنتی، طراحان UX همچنین باید نگرانی های دیگری مانند تعامل و زمان را ایجاد کنند، و این یک رشته کاملاً جدا از همه باشد، در حالی که به طور همزمان همه آن ها مرتبط است.

به کدام یک بیشتر احتیاج دارید؟

در حال حاضر، شما باید بتوانید طراحی و توسعه وب را از هم تفکیک دهبد و می دانید که “UI در مقابل UX” به اندازه “تفاوت های UI و UX” دقیق نیست. سؤال این است که اگر نمی توانید برای همه آن ها متخصص استخدام کنید، کدام یک را باید در اولویت قرار دهید؟

هیچ پاسخی جهانی برای این وجود ندارد. از آنجا که این زمینه ها هر یک با مناطق مختلفی سروکار دارند، همه این ها به نیاز های منحصر به فرد شرکت شما بستگی دارد. با توجه به اهداف و کاستی های خود، ممکن است شما به یک متخصص بیش از سایرین نیاز داشته باشید.

برای کمک به شما در درک اینکه به کدام یک بیشتر نیاز دارید، در اینجا لیست کوتاهی از مشکلات قابل رفع توسط هر یک از زمینه ها وجود دارد. بزرگ ترین موانع خود را در زیر پیدا کنید و به دنبال زمینه مربوط به راه حل بگردید. اگر یک سایت موجود دارید، قبل از انجام برخی آزمایشات کاربر بررسی کنید که شکایت واقعی کاربران چیست.

UI

 • ناوبری ضعیف
 • عدم وجود گزینه های سفارشی سازی
 • عدم وجود گزینه های اشتراک اجتماعی
 • شکایت در مورد “چگونه این کار را انجام دهم” یا “کجا می توانم آن را پیدا کنم”

UX

 • نرخ تبدیل ضعیف (تعداد زیاد بازدید اما تعداد اندک تبدیل)
 • نرخ پرش بالا (بازدید کنندگان پس از چند ثانیه صفحه را ترک می کنند)
 • کاربران در حال مصرف محتوا نیستند

بازدید های پراکنده، به عنوان مثال، کاربر بعد از یک صفحه و به جای ماندن و جستجو، آنجا را ترک می کند
البته برخی از مشکلات را می توان با روش های مختلف برطرف کرد. به همین دلیل مهم است که بدانید چه جنبه هایی را می خواهید اولویت بندی کنید، بنابراین راه حلی را انتخاب کنید که بیشتر با اولویت های شما مطابقت داشته باشد.

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست