تفاوت مدل رنگی CMYK با مدل رنگی RGB چیست؟

تفاوت CMYK RGB

در این مقاله قصد داریم به بررسی تفاوت مدل رنگی RGB و CMYK بپردازیم. رنگ نقش مهمی در زندگی روزمره دارد که می تواند بر روحیه شما، برداشت شما از یک برند و حتی در انتخاب خرید شما نیز تأثیر بگذارد. اگر بخواهید پیام صحیحی را منتقل کنید، وجود رنگ مناسب در طرح های شما بسیار مهم است. اما اگر می خواهید طرح شما همان گونه که انتظار دارید به نظر برسد، باید به عنوان یک طراح، بدانید که از کدام سیستم رنگی استفاده کنید.

در صنایع دیجیتال و طراحی چاپ دو سیستم عمده رنگی وجود دارد: سیستم رنگی RGB و سیستم رنگی CMYK. در ادامه تفاوت این دو را توضیح خواهیم داد و به شما نشان خواهیم داد که چگونه می توانید به راحتی در نرم افزارهای Photoshop ،Illustrator و InDesign این کار را انجام دهید.

این کلمات اختصاری مخفف چیست؟

CMYK: فیروزه ای، ارغوانی، زرد، سیاه
RGB: قرمز، سبز، آبی

تفاوت CMYK با RGB چیست؟

رنگ های CMYK و RGB بسته به اینکه برای کدام رسانه استفاده می شوند، چه برای وب باشد و چه برای چاپ، متفاوت ارائه می شوند. اجازه دهید جزئیات بیشتری در مورد این سوال ارائه دهیم.

حالت رنگی CMYK

حالت رنگی CMYK ، به گونه ای است که اگر چاپگرها از روش چاپ دیجیتال استفاده کنند، با استفاده از رنگ های CMYK رنگ را روی کاغذ چاپ می کنند. CMYK یک حالت چهار رنگ است که از رنگ های فیروزه ای، ارغوانی، زرد و سیاه در مقادیر مختلف برای ایجاد تمام رنگ های لازم هنگام چاپ تصاویر استفاده می شود.

حالت رنگی CMYK

رنگ هایی که با حالت CMYK چاپ می شوند، مانند رنگ های RGB شفافیت ندارند که دلیل آن بازتاب نور بر روی رنگ های چاپی است. همچنین رنگ های این سیستم قادر به ساخت رنگ سفید و سیاه نیست، رنگ سیاه از ابتدا به عنوان رنگ کلید (K) در سیستم رنگی گنجانده شده است. رنگ سیاه در این جا به این دلیل استفاده می شود که سه رنگ دیگر ترکیب شده، نمی توانند یک رنگ سیاه کاملا اشباع شده را تولید کنند.

رنگ های CMYK در طی فرآیند چاپ با هم ترکیب می شوند که گاهی اوقات می تواند باعث ناهماهنگی جزئی شود. به همین دلیل، باید همیشه به سند یا طرح چاپی یک پروژه داده شده قبل از اجرای کامل چاپ توجه کنید.

حالت رنگی RGB

مدل رنگی RGB طرح رنگی است که با نمایشگرهای الکترونیکی مانند CRT، نمایشگرهای LCD، دوربین های دیجیتال و اسکنرها در ارتباط است. RGB یک افزودنی از حالت رنگ است که رنگ های اصلی، قرمز، سبز و آبی را در درجه های مختلف ترکیب می کند و انواع مختلفی از رنگ ها را ایجاد می کند.

حالت رنگی RGB

پیکسل های مانیتور از این سه رنگ تشکیل شده اند و تمام رنگ هایی که در صفحه ی مانیتور مشاهده می کنید ترکیبی از این سه رنگ است به همین دلیل از این حالت رنگی در نمایشگرهای دیجیتالی استفاده می کنند. همچنین نرم افزارهایی مانند برنامه های ویرایش عکس از حالت رنگی RGB استفاده می کنند، زیرا بیشترین طیف رنگی را ارائه می دهد.

چطور بفهمیم چه زمانی از کدام حالت رنگی استفاده کنیم؟

به طور خلاصه، اگر قصد چاپ چیزی مانند کارت ویزیت، بنر تبلیغاتی، بروشور یا خبرنامه را دارید، از CMYK استفاده کنید. CMYK رنگ سفید را شامل نمی شود زیرا فرض بر این است که روی کاغذ سفید چاپ می شود و بسته به درصد هر رنگی که استفاده می شود، رنگ سفید کاغذ برای پر کردن فضا استفاده می شود.

اگر چیزی قرار است فقط به صورت دیجیتالی دیده شود، از RGB استفاده کنید. فضای اینترنت با انحصار رنگ های RGB تنظیم شده است که یک توضیح ساده برای آن وجود دارد: یک مانیتور دیجیتال از واحدهای کوچکی به نام پیکسل تشکیل شده است. این پیکسل ها از سه واحد نوری تشکیل شده اند، یکی برای قرمز، دیگری برای سبز و دیگری برای آبی.

مقادیر RGB به این پیکسل ها اعمال می شود، در نتیجه درخشندگی هر یک از واحدهای نوری در هر پیکسل را تنظیم می کند. باید دانست که هیچ رابطه کاملی بین دو نوع رنگ وجود ندارد، اما هنگام تبدیل، می توان یک تطابق بسیار نزدیک را به دست آورد.

نحوه تبدیل RGB به CMYK

معمولا بیشتر نرم افزارهای طراحی، روی حالت رنگی RGB تنظیم شده اند. اگر پروژه شما برای چاپ در نظر گرفته شده است، باید از RGB به CMYK تغییر وضعیت بدهید.

در اینجا نحوه انجام این کار در برنامه های Adobe که استاندارد صنعت به حساب می آیند آورده شده است.

  • در فتوشاپ، روی سربرگ Image کلیک کنید و گزینه Mode را انتخاب کرده و بر روی CMYK Color ضربه بزنید.
  • در ایلستریتور، بر روی سربرگ File کلیک کنید و گزینه Document Color Mode را انتخاب کرده و بر روی CMYK Color ضربه بزنید.
  • در ایندیزاین، بر روی سربرگ Window کلیک کنید و گزینه Color را انتخاب کرده و بر روی CMYK ضربه بزنید.

اگر شما برای یک پروژه بخواهید هم برای چاپ و هم برای وب طراحی کنید، توصیه می شود با مدل CMYK شروع کرده و تمام خواسته های چاپ را طراحی کنید. سپس به مدل RGB تغییر وضعیت دهید و خواسته های وب را طراحی کنید. انجام این کار به شما هماهنگی بیشتری در رنگ ها می دهد، زیرا RGB طیف وسیع تری از رنگ ها را دارد که ممکن است وقتی آن ها را به CMYK تبدیل می کنید، کاملا کمرنگ شود.

مثال:

در زیر مثالی از عکس که در اصل با رنگ های RGB تولید شده و به رنگ های CMYK تبدیل شده است، وجود دارد. همان طور که در صفحه نمایش کامپیوتر نشان داده شده است، نمایان است. توجه کنید که چگونه رنگ ها در تصویر RGB شفاف ترهستند.

تصویر با حالت رنگی RGB تبدیل شده به حالت رنگی CMYK

منبع: ashworthcreativeenvato

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست