تفاوت فتوشاپ و ایلوستریتور چیست؟

تفاوت فتوشاپ و ایلاستریتور

فتوشاپ و ایلوستریتور دو برنامه گرافیکی بسیار محبوب از مجموعه Adobe هستند. اگر بر روی یک پروژه جدید کار می کنید، ممکن است برایتان سوال پیش بیاید که کدام یک از این دو برنامه بهتر کار می کند، زیرا در ظاهر بسیار شبیه به هم هستند. ما برای کمک به شما برخی از تفاوت های اصلی بین فتوشاپ و ایلوستریتور را جمع آوری کرده ایم.

فتوشاپ یا ایلوستریتور؟ کدام یک بهتر است؟

تفاوت این دو در هدفی است که هر دو این نرم افزار برای آن طراحی شده اند. در این مقایسه، با جزئیات بیشتری در مورد آن بحث می کنیم.

ایلوستریتور چیست؟

ایلوستریتور، نام مشهوری در بین نرم افزار های طراحی لوگو است. ادوب ایلوستریتور یک نرم افزار ویرایش پیشرفته و مبتنی بر بردار است که برای ایجاد لوگو، گرافیک، کارتون و قلم استفاده می شود. برخلاف فتوشاپ که از فرمت مبتنی بر پیکسل استفاده می کند، ایلوستریتور از سازه های ریاضی برای ایجاد گرافیک برداری استفاده می کند.

نرم افزار ایلاستریتور

بردار در ایلوستریتور چیست؟ خطی است که به جای این که با پیکسل ها ساخته شود، از دو نقطه ای که توسط الگوریتم های کامپیوتری به هم متصل شده اند، تشکیل شده است. ایلوستریتور اغلب برای ایجاد لوگو یا هر چیز دیگری که ممکن است نیاز به چاپ یا نمایش در اندازه های مختلف داشته باشد، استفاده می شود.

بردار در ایلاستریتور

مزایای نرم افزار ایلوستریتور

اگر یک گرافیک برداری کوچک یا بزرگ شود، هرگز کیفیت خود را از دست نخواهد داد. Illustrator از آنجا که به وضوح تصویر وابسته نیست، خروجی چاپ بهتری نیز به شما می دهد.

نکات منفی نرم افزار ایلوستریتور

از آنجا که فیلتر ها و ابزار های ویرایش تصویر محدودی در دسترس شماست، نمی توان به راحتی از آن برای اصلاح تصاویر ایجاد شده استفاده کرد.

ادوب فتوشاپ چیست؟

Adobe Photoshop یکی از محبوب ترین برنامه های مجموعه ادوب است. فتوشاپ یک برنامه عالی برای ویرایش تصاویر یا گرافیک های از قبل ایجاد شده است، مانند عکس ها. ویرایش عکس در فتوشاپ بسیار جذاب است، زیرا شامل بسیاری از فیلتر های منحصر به فرد، جلوه های ویژه و ابزار است.

نرم افزار فتوشاپ

مزایای نرم افزار فتوشاپ

فتوشاپ یک انتخاب محبوب برای گرافیک وب، ویرایش عکس و طراحی است، زیرا این پروژه ها در اندازه ثابت باقی می مانند. یکی دیگر از مزایای مهم فتوشاپ این است که شما می توانید بر پروژه های خود کنترل کاملی داشته باشید، زیرا می توانید پیکسل به پیکسل گرافیک خود را ویرایش کنید.

نکات منفی نرم افزار فتوشاپ

کار های گرافیکی Raster یا bitmap در فتوشاپ ایجاد می شود. این طراحی ها کمی ناهموار به نظر می رسند، زیرا این تصاویر Raster از مربع های تک رنگ که پیکسل نامیده می شوند تشکیل شده اند. همه چیز در فتوشاپ مجموعه ای از پیکسل هاست، به طوری که اگر اسکیل (scale) چیزی را کم یا زیاد کنید، خیلی سریع کیفیت خود را از دست می دهد.

پیکسل در فتوشاپ

در مورد نرم افزار Fireworks و InDesign چه می دانید؟

اکنون که تفاوت فتوشاپ و ایلوستریتور را فهمیدید، بسته های نرم افزاری گرافیکی دیگری نیز از مجموعه ادوبی وجود دارد که احتمالاً نام آن ها را شنیده اید، مانند Fireworks و InDesign.

🔸 نرم افزار Fireworks با برنامه Flash و Dreamweaver به خوبی کار می کند. Fireworks هر دو گزینه پیکسلی و برداری را ارائه می دهد، اما در هر دو بهترین نیست.

🔹 InDesign برای ساخت طرح بندی چند صفحه ای با محتوای متنی زیاد، مانند مجلات یا کتاب، بهترین عملکرد را دارد.

اما بهتر است که برای ایجاد طرح و گرافیک از فتوشاپ و ایلوستریتور استفاده کنید. اگر بر روی کتاب یا PDF کار می کنید، آن ها را به InDesign ارسال کنید، زیرا در این نرم افزار گزینه ها و کنترل بیشتری بر روی کار های خود می توانید داشته باشید. نگران نباشید، InDesign تصاویر برداری را که در ایلوستریتور ایجاد کرده اید حفظ خواهد کرد.

از فتوشاپ و ایلوستریتور همزمان با هم استفاده کنید!

بعضی از افراد استفاده از یک نرم افزار را به نرم افزار دیگر ترجیح می دهند، اما گاهی اوقات بهتر است از فتوشاپ و ایلوستریتور با هم استفاده کنید. به عنوان مثال، ممکن است بخواهید متن را به تصویری که می خواهید ویرایش کنید، اضافه کنید، یا شاید بخواهید تصویری که برای وبلاگ یا برای اضافه کردن به رزومه کاری خود در نظر دارید را سایه دار کنید.

برای اضافه کردن متن به تصویر، بهتر است از فتوشاپ استفاده نکنید، زیرا تصویر از شکل طبیعی خود دور می شود. به همین دلیل تصویر در حال ویرایش را به ایلوستریتور منتقل کنید و سپس متن تان را به آن اضافه کنید. این کار بهترین نتیجه را به شما می دهد.

یک برنامه قطعا بهتر از برنامه دیگر نیست، آن ها فقط متفاوت هستند. درک تفاوت فتوشاپ در مقابل ایلوستریتور به شما کمک می کند تا تصمیم بگیرید که کدام نرم افزار برای پروژه شما بهتر و مناسب تر است.

منبع: pluralsight

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست