بررسی تفاوت میان دست نوشته، کالیگرافی و تایپوگرافی ها

تفاوت دست نوشته کالیگرافی تایپوگرافی

اصطلاحات زیادی در دنیای حروف وجود دارد که به نحوه ایجاد، سبک‌دهی و ترکیب حروف یا کلمات مربوط می شوند، در واقع این اصطلاحات زیاد می توانند گیج کننده باشند، مخصوصاً برای یک مبتدی. هدف این پست این است که روشی آسان برای شناخت تفاوت میان این اصطلاحات را با شما به اشتراک بگذارد، عباراتی مانند واژه آرایی، دست نوشته، کالیگرافی، تایپوگرافی و غیره.

تعریف اصطلاحات اساسی حروف

دانستن تفاوت میان اصطلاحاتی مانند دست نوشته، کالیگرافی و تایپوگرافی به شما کمک می کند تا منابع مربوط به حوزه خاصی از حروف را که می خواهید مطالعه کنید، به راحتی جستجو کنید.

حروف گذاری یا lettering:

lettering هنر ترسیم حروف است و در آن هر حرف به عنوان تصویر کوچک خود عمل می کند. چیزی که حروف را متمایز می کند توجه فردی به هر حرف و نقش آن در ترکیب بندی است و نه صرفاً نوشتن حروف به سبک چاپی یا شکسته با خطی پیوسته و …

lettering اصطلاحی است که اغلب برای صحبت در مورد هر چیزی که شامل کشیدن حروف در مقابل نوشتن حروف است استفاده می شود. lettering ها را می توان دستی روی یک رسانه غیر دیجیتال، با دست یا با قلم الکترونیکی در یک برنامه دیجیتال یا با کلیک ماوس برای ایجاد منحنی های برداری توسط یک برنامه دیجیتالی مانند Illustrator ایجاد کرد.

دست نوشته:

دست نوشته ها زیر مجموعه خاص تری از lettering است که به هنر طراحی حروف به طور خاص با دست اشاره دارد و نه ایجاد آن ها در یک برنامه دیجیتال مانند Illustrator.

کالیگرافی:

کالیگرافی هم هنر نوشتن حروف است و با اندیشه قلمزنی مرتبط است. برای کالیگرافی به طور سنتی از ابزار های خاصی مانند قلم نی و جوهر استفاده می کنند و با ایجاد تغییر در عرض قلم برای حروف بالا و پایین قطر هر حرف مشخص می شود (این چیزی است که کالیگرافی را کمی از خط شکسته متمایز می‌کند.) احتمالاً استفاده از lettering بیشتر از کالیگرافی بوده و کالیگرافی در قطعات نوشتاری طولانی تر کم کاربرد تر است.

تایپوگرافی:

تایپوگرافی یک سیستم تکراری از حروف است اما با دست نوشته و کالیگرافی تفاوت دارد. این مقوله مرتبط با سبک و ظاهر یک ماده چاپی یا هنر تایپی است. تایپوگرافی یک سبک خاص از نوشتن یا ایجاد حروف و کلمات نیست، بلکه بیشتر به ترتیب نحوه ظاهر شدن آن حروف با هم در یک سیستم مرتبط است.

نظرات در مورد اینکه آیا “تایپوگرافی” در زیر محموعه های “lettering” در نظر گرفته می شود یا خیر کمی متفاوت است. اما اگر از فونت یا حروفی استفاده می کنید که می توانند تکرار شوند، استفاده از اصطلاح “تایپوگرافی” برای آن ها مناسب تر است.

نکته: در واقع می توان یک “فونت دستی” ایجاد کرد که با یک الفبای دستی شروع می شود و در نهایت به یک فایل فونت تبدیل می شود و یک سیستم قابل تکرار را ایجاد می کند. به همین دلیل است که ما اغلب فونت های محبوبی را می بینیم که حروف آن ها دست نوشته یا کالیگرافی به نظر می رسند، اما تفاوت داشته و هنگامی که به شکلی تکرار شونده و قابل تایپ استفاده می شوند، به طور مستقیم به دسته بندی تایپوگرافی می روند.(احتمالاً این نوع تایپوگرافی ها در ابتدا با دست ایجاد شده‌اند)

تفاوت میان تایپ فیس با فونت

تفاوت تایپ فیس و فونت

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که تفاوت فونت و تایپ فیس در چیست. اکثر مردم از این اصطلاحات به جای یکدیگر استفاده می کنند، اما اگر به تفاوت های جزئی علاقه مند هستید، در اینجا یک تعریف عالی ارائه شده است:

“هر دو مجموعه ای از حروف، اعداد، علائم نگارشی و سایر نماد هاست که برای تنظیم متن (یا مرتبط) مورد استفاده قرار می گیرند. اگرچه تایپ فیس و فونت اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند،اما فونت به تجسم فیزیکی اشاره دارد در حالی که تایپ فیس به طراحی ظاهری اشاره دارد. فونت چیزی است که استفاده می کنید و تایپ فیس چیزی است که می بینید.

البته ما قبلاً در پست دیگری مفصلاً در مورد تفاوت های فونت و فیس تایپ با شما صحبت کرده ایم و در این مطلب وقت تشریح بیشتر نداریم، پس بیایید به ادامه بحث خود رفته تفاوت های دست نوشته، کالیگرافی و تایپوگرافی را بررسی کنیم.

به طور خلاصه من همه این تفاوت ها را در یک تمایز بسیار آسان در حساب اینستاگرام ایان بارنارد مشاهده کردم که فکر می کنم یک توضیح کوتاه، مختصر و کافی باشد:

Lettering، هنر رسم حروف است، کالیگرافی هنر نوشتن حروف است و تایپوگرافی هنر استفاده از حروف است.

نحوه تشخیص تفاوت دست نوشته، کالیگرافی و تایپوگرافی

اما اغلب شما به گروهی از حروف نگاه می کنید اما نمی دانید در کدام دسته قرار می گیرند. ما برای شما سه سوال طراحی کرده ایم که با پاسخ به ان ها می توانید به شناخت نوع نوشته خود دست یابید.

آیا هر حرف منحصر به فرد و غیر قابل تکرار است؟

تفاوت دست نوشته کالیگرافی تایپوگرافی

اگر می خواهید تعیین کنید که قطعه ای تایپوگرافی است یا تفاوت داشته و دست نویس یا کالیگرافی محسوب می شود، حروف را به ترتیب متفاوتی کنار هم قرار دهید و ببینید که آیا همچنان خوب و منظم به نظر می رسند و به هم تعلق دارند.

اگر فرقی نمی کند که حروف به چه ترتیبی هستند و حروف با هر ترتیبی کنار هم خوب به نظر می رسند، احتمالاً این قطعه نوشته شما تایپوگرافی است. اما اگر بعد از اینکه ترتیب حروف و کلمات را با هم ترکیب کردید، همگی ناهماهنگ و با انسجام کمتری به نظر می رسند، به احتمال زیاد یک اثر هنری با حروف دستی است.

من همیشه به دنبال حرفی می گردم که بیش از یک بار استفاده شده باشد. مثلاً من حرف “ا” را در نظر می گیرم این حرف در قسمت های مختلفی از یک نوشته کاربرد دارد و به راحتی می توان آن را مقایسه کرد. اگر تمامی حروف “ا یا الف” استفاده شده در یک نوشته یکسان هستند، این قطعه نوشته تایپوگرافی است، اما اگر تفاوت های جزئی وجود داشته باشند، احتمالاً این قطعه یک دست نوشته یا کالیگرافی است.

آیا هر حرف نقاشی جداگانه خود را دارد؟

اگر قبلاً تفاوت های نوشته را تشخیص داده اید و می دانید که سیستم شما تایپوگرافی و غیر قابل تکرار است، اما هنوز مطمئن نیستید که دست نوشته یا کالیگرافی است، پیچیدگی حروف را شناسایی کنید.

اول باید ببینید آیا قطعه نوشته شما بیشتر شبیه یک سکته مغزی طولانی و پیوسته در هر کلمه است یا حروف هر کدام جدا به نظر می رسند و نوشته دارای ضربات متعدد با وزن ها و جزئیات متفاوت در شکل خود هستند؟ اگر حروف هر کدام جوری به نظر می رسند که گویی تغییری در شکل خود دارند، این حروف دست نوشته هستند. اما اگر به نظر می رسد یک جریان متناوب نوشته باشد، احتمالاً کالیگرافی است.

تفاوت دسته نوشته و کالیگرافی

آیا در اصل حروف با دست شخص کشیده شده اند؟

اگر منبع قطعه نهایی را بدانید، برای مثال اگر طرحی همراه آن وجود داشته باشد، خب، این کار را بسیار آسان تر می کند و به این معنی است که این قطعه یک دست نوشته یا کالیگرافی دستی است.

مزایا و تفاوت های دست نوشته با کالیگرافی و تایپوگرافی

اولین دلیلی که یک طراح سایت یا طراح گرافیک از این سبک استفاده می کند، ترجیحات و علاقه شخصی آن است. اما ما در این جا چند دلیل برای این که چرا حروف به حالت دست نوشته نسبت به کالیگرافی و تایپوگرافی ها جذابیت بیشتری دارند را برای شما عنوان کرده ایم.

1. دست نوشته معنای کلمات را با زیبایی هنری روبرو می کند.

این مدل نوشته ها می توانند با در هم آمیختن زیبایی های هنری یک نوشته را زیبا تر و تاثیر گذار تر کنند. مثلاً به تصویر رو به رو دقت کنید که یک کلمه ساده است اما می توانید ببینید که این دست خط، چطور به آن وزن و جذابیت بخشیده است.

زیبایی دست نوشته ها

2. در هنر حروف دستی، نقص جشن گرفته می شود!

اگر در یک برنامه دیجیتال حروف ایجاد کنید، همه چیز بسیار دقیق و عالی است. اما با این حال، هنگام نوشتن دستی، زمانی که قلم خود را با رویکردی لمسی تر روی کاغذ می گذارید، می توانید آزادی عمل و شگفتی بیشتری را تجربه کنید.

با آن که در این نوع نوشته ها نقص و اشتباهات انسانی بیشتر است وی همین حس انسانی بودن چیزی است که باعث می شود احساس کنیم با حروف و شخصی که آن ها را خلق کرده است، ارتباط داریم.

دست خط

3. دست نوشته بدون محدودیت و منحصر به فرد است

برخی از دست نوشته ها بسیار دقیق و از نظر فنی مناسب هستند، اما همه مجبور نیستند دست نوشته های خود راب ه یک شکل و با یک قانون خاص بنویسند.

بخش سرگرم کننده این نوع ننوشته ها اضافه کردن استعداد خود به آن و ایجاد سبکی کاملاً شخصی است. در حقیقت دست نوشته یک شکل هنری با میلیون ها روش مختلف برای کشیدن حروف است.

همچنین سبک نوشتن دست نوشته برای هر فرد منحصر به فرد است، زیرا هر شخص دست خط منحصر به فرد خود را دارد

مزیت دست نوشته

اکنون که اصطلاحات اولیه و تفاوت های بین دست نوشته، کالیگرافی و تایپوگرافی را متوجه شدید، می توانید در مورد حروف در تمام اشکال هنری متفاوت آن مطالعه کنید، صحبت کنید و تشخیص دهید.

منبع:

handletteringforbeginners.com

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست