تفاوت تایپ فیس و فونت چیست؟ آیا دانستن تفاوت آن ها مهم است؟

تفاوت تایپ فیس فونت

تایپ فیس (Typeface) همان فونت است، درست است؟ خیر. اگرچه کلمات اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند، اما بین تایپ فیس و فونت تفاوت وجود دارد و این یک تفاوت ظریف است که گاهی اوقات می تواند گیج کننده باشد.
در این مقاله قصد داریم به تفاوت‌ های فونت فیس و فونت و معنای این اصطلاحات بپردازیم تا بتوانید از این عبارات به طور مؤثر استفاده کنید و حرفه‌ ای به نظر برسید!

تفاوت تایپ فیس و فونت چیست؟

در حالی که تایپ فیس مجموعه ای از ویژگی های طراحی برای حروف و سایر کاراکتر های مربوطه است، فونت مربوط به وزن، اندازه و انواع مختلف یک تایپ فیس است.

در ادامه تعریف هر کدام را توضیح می دهیم.

تایپ فیس چیست؟

تایپ فیس مجموعه ای از ویژگی های طراحی حروف و سایر کاراکترها است، مانند وجود یا عدم وجود سریف (Serif)، وزن و تعادل حروف، فاصله و اختلاف ارتفاع بین حروف بزرگ و کوچک.

تایپ فیس ها بر اساس سبکشان دسته بندی می شوند. برخی از رایج ترین انواع تایپ فیس عبارتند از:

تایپ فیس های سریف

تایپ‌ فیس‌ های سریف، همان‌ طور که از نامشان پیداست، حروفی هستند که در انتهای آن ها سریف‌ وجود داشته باشند. تایپ‌ فیس‌ ها و فونت‌ های سریف معمولاً حسی پیچیده و کلاسیک دارند.

تایپ فیس های سریف

تایپ فیس سنس سریف

تایپ فیس سنس سریف برخلاف حروف سریف، حروفی هستند که در انتهای آن ها سریف وجود ندارد و حالتی صمیمانه تر و غیر رسمی دارند.

تایپ فیس سنس سریف

یکی از شناخته شده ترین تایپ فیس های سنس سریف Helvetica است. موارد دیگر تایپ فیس های این گروه عبارت اند از Verdana و Futura.

تایپ فیس سنس سریف Verdana
تایپ فیس های سنس سریف Verdana و Futura

تایپ فیس های تزئینی

تایپ‌ فیس‌ های تزئینی، تایپ‌ فیس‌ های جذاب و چشم‌ نواز هستند که نسبت به سریف و سان‌ سریف، جذاب تر هستند.

تایپ فیس های تزئینی

این فونت‌ ها معمولاً برای نوشتن متن اصلی مناسب نیستند، نه فقط به این دلیل که باعث حواس پرتی می شوند، بلکه به این دلیل که خواندن آنها نیز دشوار است به ویژه وقتی در اندازه های کوچک تر باشند.

در حالی که استفاده از تایپ فیس تزئینی می تواند توجه زیادی را جلب کند، زمانی که در جای مناسب استفاده نشود می تواند زننده باشد.

تایپ فیس اسکریپت

تایپ فیس های اسکریپت شبیه دست خط هستند. یکی از مزیت های تایپ فیس های اسکریپت این است که می توانند نشان دهنده ی دست ساز بودن یک برند باشند.

تایپ فیس اسکریپت

مانند تایپ فیس های تزئینی، خواندن تایپ فیس های اسکریپت نیز در اندازه های کوچک دشوار است. از آن ها برای جمله ها و پاراگراف های طولانی استفاده نکنید و سعی کنید آن ها را برای لوگو ها، تیتر ها و جمله های کوتاه استفاده کنید.

فونت چیست؟

فونت حالات مختلفی از وزن و اندازه یک تایپ فیس است. بنابراین وقتی یک تایپ فیس را ایتالیک (italic)، بولد (bold) کرده و یا فاصله بین حروف را کم کنید به آن فونت می گویند.

تفاوت فونت و تایپ فیس (تاریخچه ای مختصر)

این تفاوت مربوط به زمانی است که متن با استفاده از دستگاه تایپ نوشته می شدند. به همین سبب، برای متن های مختلف، حروف به طور جداگانه طراحی می شدند که هر کدام ظاهر منحصر به فرد خود را داشتند.

با گذر زمان این حروف به تایپ معروف شدند. سپس برای هر یک از این تایپ ها، حالت های مختلف دیگری طراحی شد که امروزه به عنوان فونت می شناسیم.

پس از اینکه با اصطلاحات تایپ فیس و فونت آشنا شدید، احتمالا با واژه تایپوگرافی نیز مواجه خواهید شد. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید مقاله تایپو گرافی چیست؟ را مطالعه نمایید.

امیدوارم این مقاله برایتان مفید باشد و به شما کمک کرده باشد تفاوت تایپ فیس و فونت را درک کرده باشید. موفق و پیروز باشید.

منبع: 99designs

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست