تفاوت بین تصویربرداری و فیلمبرداری و هر آنچه درباره آن ها باید بدانید!

تصویربرداری یا فیلمبرداری و تفاوت بین این دو

تفاوت تصویربرداری و فیلمبرداری چیست؟ آیا بین تصویربردار و فیلمبردار تمایزی وجود دارد؟ فریلنسرها در حال تعریف مجدد این مفاهیم در بازاریابی هستند.

تفاوت بین تصویربردار و فیلمبردار چیست؟

درک تمایز بین این دو و انتخاب متخصص صحیح از مؤلفه‌های مهم موفقیت بازاریابی است. تصویری که می‌خواهید برای شرکت خود ایجاد کنید و اینکه چگونه می‌خواهید پیام بازاریابی شما به مشتریان ارائه شود، می‌تواند موفقیت شرکت شما را ایجاد کند یا شکست دهد. در حالی که هم تصویربرداران و هم فیلمبرداران اساساً با دوربین فیلمبرداری می کنند، تفاوت قابل توجهی در نحوه انجام آن وجود دارد.

بسیاری از خریداران به طور طبیعی از تفاوت بین این دو کلمه گیج و اذیت می شوند. شرکت ها و فریلنسرها با تعاریف واقعی اصطلاحات و نحوه بازتعریف آنها در بازاریابی ویدیویی مخالف هستند. در این مقاله سعی می کنیم تفاوت های متمایز و نه چندان متمایز این دو اصطلاح را بیان کنیم.

تصویربرداری و فیلمبرداری چیست؟

هم تصویربرداری و هم فیلمبرداری به دنبال فیلمبرداری هستند. با این حال، دیدگاه های متفاوتی در مورد فرآیند ساخت فیلم متفاوت هستند. اصطلاح “ویدیوگرافی” به ثبت رویدادها و لحظات زنده اشاره دارد. تصویربرداران بر روی پروژه های کوچکتر مانند تصویربرداری عروسی کار می کنند و معمولا تک نفره یا یک گروه کوچک هستند. وظیفه آنها ضبط فیلم، کار با دوربین، ضبط صدا و کامل کردن تنظیمات نور است. آنها در لحظه زندگی می کنند و از وقایع و رویدادها فیلم می گیرند.

فیلم‌های مستقل، فیلم‌های کم‌هزینه و فیلم‌های کوتاه ممکن است بر عهده تصویربرداران باشد. با این حال، اصطلاح “تصویربردار” در زمینه هایی غیر از فیلمسازی نیز استفاده می شود. به عنوان مثال، شما یک مدیر عکاسی را برای عروسی خود استخدام نمی کنید. شاید این کار را بکنید، اما استخدام یک تیم فیلم کامل برای چنین گردهمایی کوچکی خارج از بودجه و حساسیت های بیشتر مردم است.

تصویربرداری یا فیلمبرداری

منبع تصویر: Pexels

فیلمبرداری شبیه تصویربرداری است. با این حال، مستلزم برنامه ریزی استراتژیک، جهت گیری هنری یا تصمیم گیری بیشتر است و معمولاً به یک تیم بزرگ یا تیم تولید نیاز دارد. به عنوان مثال، یک فیلمبردار وظیفه تولید نهایی یک موزیک ویدیو یا یک فیلم هالیوودی را بر عهده دارد.

تفاوت

تفاوت این دو عنوان در اندازه خدمه و تولید است. کارگردانان عکاسی یا به اختصار DP(Director photography) اصطلاح دیگری برای سینماگران است. DP مسئولیت خیلی بیشتر از دوربین را بر عهده دارد. آنها از نورپردازی، ترکیب نما، حرکت دوربین در طول صحنه، پالت رنگی، حال و هوای صحنه و …. مراقبت می کنند. DP باید به همه کسانی که مسئول ساخت صحنه هستند، پاسخ دهد. در چیزی که مخاطب می بیند، او آخرین صدا است.

یک فیلمبردار نه تنها تصاویر را ثبت می کند، بلکه احساسی را در مخاطب برمی انگیزد. او سخت کار می کند تا احساسات را التماس کند و افکار را تحریک کند، چه تفریح، نفرت، غم، شادی، خشونت – هر چه باشد!

یک تصویربردار عمدتاً کارهای اساسی را انجام می دهد. به عنوان یک ارتش یک نفره، شما در حال عکاسی، ویرایش، آهنگسازی، تعمیر نور و همه چیز خواهید بود.

ویت اینگرام، فیلمساز می‌گوید: «بدیهی است که فیلمبرداری بیشتر یک رویکرد هنری برای فیلم‌برداری است.» “این بسیار برنامه ریزی شده است – روشی فوق العاده برای برقراری ارتباط واقعی با هر چیزی، خواه انتزاعی یا واقعی.”

تصویربردار یا فیلمبردار

آیا کسی می تواند هم تصویربردار و هم فیلمبردار باشد؟

آیا آنها می توانند یکسان باشند؟ آیا ممکن است یک تصویربردار خود را فیلمبردار بنامد؟ پاسخ سریع این است که قابل بحث است.

می‌دانم، به نظر می‌رسد که یک پلیس بیرون بیاید، اما منتظر بمان. ما هنوز تمام نشده ایم. بیایید یک مرور کوتاه از چیزهایی که گفتیم، داشته باشیم. بیشتر از عکس‌ها توسط یک فیلمبردار گرفته می‌شود. یک فیلمبردار احساسات می آفریند و خستگی ناپذیر تلاش می کند تا چیزی را به مخاطب القا کند. بالاخره آنها هنرمند هستند و هنر قرار است احساسات را برانگیزد و اندیشه را برانگیزد. یک فیلمبردار به معنای ناب، یک زمینه ساز است. تصویربردار یک گروه یک نفره یا گروه تک نفره است که تمام فیلمبرداری، تدوین و موسیقی را انجام می دهد.

عواملی که تفاوت بین فیلمبردار و تصویربردار را تعیین می کند

کار تیمی یا پرواز انفرادی

فیلمبرداران به صورت گروهی با یکدیگر همکاری می کنند. یک فیلمبردار بیشترین تعداد هنرمند را در هر فیلم یا فیلمی خواهد داشت. آنها به هم تیمی های خود جهت می دهند. آنها به همکاران خود می گویند که زاویه دوربین، نوردهی، اندازه شات ها، حرکات دوربین و غیره را تغییر دهند، زیرا کنترل دوربین و بخش نور را در دست دارند.

تصویربرداران معمولا به تنهایی یا با خدمه کوچک کار می کنند. آن‌ها رویداد را به تنهایی یا با یک یا دو همکار در هر جلسه یا کنفرانس کاری ضبط می‌کنند. آنها تنظیمات خود را بر روی حرکات و زوایای دوربین، نوردهی، سرعت شاتر و غیره انجام می دهند. آنها هیچ فرمانی را صادر یا دریافت نمی کنند.

نوع کار

فیلمبرداران در یک حرفه باریک طیف وسیعی از توانایی ها را دارند. آنها عمدتاً در فیلم و سایر اشکال داستان سرایی مانند فیلم های کوتاه و سریال های درام کار می کنند. با این حال، آنها توانایی فوق العاده ای برای تنظیم جدول زمانی پروژه خود دارند. مثلاً امروز می توانند نیمه اول یک فیلم را کار کنند و نیمه دوم را چند ماه دیگر تمام کنند. آنها می توانند همزمان روی چندین پروژه کار کنند، زیرا این کار یک روزه نیست.

در یک میدان بی نهایت، تصویربرداران دامنه محدودی دارند. آنها در جلسات کاری، کنفرانس ها، برنامه های تلویزیونی، جشن های عروسی و عروسی، جشن های تولد، فعالیت های مدرسه و کالج، رویدادهای شرکتی و سایر مناسبت های مشابه تخصص دارند. با وجود اینکه فرصت های زیادی دارند، هر بار دو تا ده روز سخت کار می کنند و سپس مدتی استراحت می کنند. آنها نمی توانند همزمان با سینماگران کار کنند. در عوض، پروژه ای را شروع می کنند و روی آن کار می کنند تا اینکه کامل شود.

فیلم تمام عیار یا ثبت لحظات / رویدادها

فیلمبرداران یک تصویر متحرک کامل را ثبت خواهند کرد. آنها هرگز از هیچ صحنه ای غافل نخواهند شد. آنها از پیش تولید شروع به فیلمنامه خواهند کرد. آنها از فیلمساز سؤالات پوچ می پرسند: «بینندگان باید در مورد یک صحنه چه احساسی داشته باشند؟» آنها توصیه هایی را به کارگردان ارائه خواهند کرد. پس از تایید کارگردان، فیلمبردار با بقیه عوامل شروع به کار می کند.

تصویربرداران فقط مهم ترین لحظات را ضبط می کنند. برای مثال، اگر یک جلسه کاری سه ساعت طول بکشد، تصویربردار فقط دو تا دو ساعت و نیم فیلمبرداری می کند. زمان باقیمانده تلف خواهد شد یا به انجمن بی ربط خواهد بود. تصویربرداران تنها مراسم افتتاحیه، سخنران مهمان، اهدای یادگاری/جوایز، بحث های گروهی و نتیجه گیری را ضبط می کنند. آنها به بخش های کلیدی نمایش توجه خواهند کرد، نه کل نمایش.

خلاقیت و سبک

سینماگران از خلاق بودن لذت می برند و به همین دلیل این حرفه را انتخاب می کنند. آنها در صنعت فیلم کار می کنند و هدفشان ارائه بهترین آثار هنری به میز است. آنها خط داستانی فیلم را درک می کنند، هر صحنه را تصور می کنند و سپس کار خود را آغاز می کنند. هر چیزی که با آن روبرو می شوند به آنها الهام می بخشد. برخلاف دیگران، آنها دیدگاه متفاوتی دارند. در نهایت، آنها شما را به جهان دیگری منتقل می کنند

تصویربرداران آزادی خلاقیت محدودی دارند. آنها تلاش می کنند تا کمی ذوق به فرآیند تدوین اضافه کنند تا رویدادها و شرایط را به تصویر بکشند. آنها فقط به مهم ترین و به یاد ماندنی ترین رویدادها توجه خواهند کرد. آنها تلاش می کنند تا سکانس ها را لذت بخش و جذاب کنند. آنها تاکتیک ها و روش های مختلفی را برای بهبود حافظه خود آزمایش می کنند.

سرگرمی و تجارت

سینماگران برای خنداندن مردم به دنیا آمده اند. تنها هدف آنها سرگرم کردن مردم است. از این رو تلاش می کنند تا فیلم را با مفاهیم جدید القا کنند و به آن حس مفرح بدهند. چه یک محصول کم‌هزینه یا پرهزینه، یک سریال درام یا یک فیلم سینمایی، آن را جذاب و هیجان‌انگیز می‌کنند. آنها از نزدیک با کارگردان و طراح تولید همکاری می کنند، تا از تحقق اهداف خود اطمینان حاصل کنند.

تصویربرداران فقط برای تجارت وجود دارند. آنها از نزدیک با شرکت های چند ملیتی و شرکت های بزرگ همکاری می کنند تا محصولات یا ایده های خود را به بازار عرضه کنند. آنها قبل از تکمیل تکلیف خود، در مورد مزایا و عملکردهای محصول تحقیق خواهند کرد.

نوع دیگر – دوربین های DSLR

طراحی دقیق دوربین DSLR یکی از مواردی است که این روزها فیلمبرداری و تصویربرداری را گیج کرده است. ویژگی‌های پیشرفته جدید دوربین‌های DSLR، کیفیت تولید حرفه‌ای را، مشابه آنچه در فیلم‌های هالیوود دیده می‌شود، ممکن می‌سازد. از آنجایی که بهبود مهارت های فیلمسازی بسیار ساده است، بسیاری از علاقه مندان به تصویربرداری به عنوان یک حرفه روی آورده اند. زمانی که تصویربرداران آماتور محتوایی را تولید می کنند که با یک فیلمبردار حرفه ای قابل مقایسه باشد، باعث سردرگمی می شود.

مردم استفاده از دوربین‌های DSLR را برای تصویربرداری ترجیح می‌دهند و به عکس‌های خود جنبه‌ای شبیه به فیلم می‌دهند. یکی از دوستانم اخیراً در مورد زوجی به من گفت که برای عروسی خود یک DP استخدام کرده اند. عروسی های مجلل نیازمند فیلمبرداری حرفه ای هستند و این زوج شایسته این هستند که داستان خود را از طریق مصاحبه با دوستان و خانواده، نکات برجسته، موسیقی و روایت به تصویر بکشند. دوربین DSLR عصر جدیدی از تصویربرداری را آغاز کرده است و شکافی را که قبلا بین سینماگران و تصویربرداران وجود داشت، از بین برده است.

تصویربرداری

چگونه تشخیص دهیم به یک فیلمبردار نیاز داریم یا یک تصویربردار؟

هم تصویربرداران و هم فیلمبرداران فیلم های حرکتی می سازند. در حالی که برخی از شباهت ها بین این دو حرفه وجود دارد، آنها نیاز به استعدادهای متفاوتی دارند. اگر بدانید چه نوع پروژه یا محصول نهایی را می خواهید بسازید، تعیین اینکه به کدام یک نیاز دارید آسان تر خواهد بود.

برای اینکه تصمیم می گیرید به چه شغلی نیاز دارید، ویژگی های زیر را در پروژه در نظر بگیرید:

اندازه و محدوده پروژه

تعداد افراد در تیم پروژه یا اندازه آن

قبل از شروع فیلمبرداری یا تولید، برنامه ریزی زیادی برای انجام دادن وجود دارد.
اینکه آیا نیاز به جهت گیری خلاقانه یا تصمیمات هنری وجود دارد یا خیر.
Shawn Foulks، فیلمبردار، توضیح می‌دهد: «برنامه‌ریزی مهم‌ترین تمایز بین تصویربرداری و فیلم‌برداری است… تنها چیزهای زیادی وجود دارد که می‌توانید با فیلم‌برداری، مانند تجهیزات خود، برنامه‌ریزی کنید. “شما می دانید چه اتفاقی قرار است بیفتد، زیرا از قبل اطلاعاتی دارید، اما نمی دانید چه اتفاقی می افتد، زیرا نمی دانید چه اتفاقیخواهد افتاد.”

با تصویربرداری در لحظه ثبت و زندگی کنید

تصویربرداران بیشتر حال محور هستند. آنها زمان کمتری را صرف برنامه ریزی قبلی می کنند و بسته به پروژه ممکن است از شرایط تصویربرداری آگاه نباشند. کار با دوربین ها، کامل کردن نور و جمع آوری صدا از جمله وظایف اصلی آنها است.

تصویربرداری

مهارت های مورد نیاز برای تبدیل شدن به یک تصویربردار


دانستن نحوه تصویر گرفتن در حین حرکت نیاز به تفکر سریع دارد. علاوه بر کار با دوربین، تصویربرداران باید در مورد تجهیزات خود آگاه باشند و در شرایط غیرقابل کنترل مانند یک رویداد زنده، چابک باشند.

سایر مهارت های مورد نیاز برای تبدیل شدن به فیلمبرداران عالی عبارتند از:

وقت‌شناسی: با تمام تجهیزات ضروری، از جمله دوربین‌های فیلمبرداری، لنزها، باتری‌های یدکی، کارت‌های حافظه، نورپردازی و میکروفون‌ها برای تنظیم با نیازهای تصویربرداری، وارد صحنه شوید.

دانش درباره زوایای: هنگام مستندسازی رویدادهای زنده، دلپذیرترین زوایا را پیدا کنید. همچنین، برای جلوگیری از، از دست دادن هر لحظه حیاتی، بهترین راه‌ها را برای ورود به محیط خود برای قرار دادن وسایل خود در نظر بگیرید.

رهبری: بدون در نظر گرفتن اندازه تیم یا خدمه، تصویربرداری را هدایت کنید.

دانش درباره Post-Production: یاد بگیرید که از برنامه های ویرایش ویدیو مانند Adobe Premiere Pro استفاده کنید.

جاش میلر، تصویربردار و فیلمبردار، می گوید: «به عنوان یک فیلمساز، یکی از مهم ترین چیزهایی که باید یاد بگیریم، نحوه کارگردانی است. اگرچه کارگردانی در تصویربرداری و فیلمبرداری مهم است، اما برای تصویربردارانی که با گروه کوچکتری کار می کنند، اهمیت بیشتری دارد. استراتژی در مورد چیدمان و تنظیم نور، انتخاب لنز یا ابزار مناسب دوربین، و دانستن اینکه چگونه با محدودیت های محیطی کنار بیایید، همه بخشی از کارگردانی تصویربرداری هستند.

تجهیزات و تجهیزات مورد نیاز برای تصویربرداری

اگرچه تصویربرداران در محیط‌های مختلف کار می‌کنند، اما تجهیزاتی را که برای فیلم‌برداری می‌آورند کنترل می‌کنند. کیت ضروری فیلمسازان شامل دوربین‌های ویدئویی، دوربین‌های DSLR و دوربین‌های فیلم‌برداری با باتری‌های شارژ شده و کارت‌های حافظه اضافی است. آنها همچنین ممکن است نیاز داشته باشند:

  • سه پایه یا گیمبال
  • تجهیزات روشنایی
  • میکروفون و تجهیزات صوتی
  • انتخاب لنز برای انواع مختلف شات

انواع پروژه های یک تصویربردار

تصویربرداران در ضبط رویدادهای زنده تخصص دارند که از رویدادهای ورزشی گرفته تا ویدیوهای عروسی را شامل می شود. ضبط کنفرانس ها، مصاحبه های زنده، انواع روزنامه نگاری و فیلم های کوتاه و مستند همگی نمونه هایی از این دست هستند. تصویربرداران عروسی، تصویربرداران تبلیغاتی، تصویربرداران تجاری، تدوینگرهای ویدئو و متخصصان رسانه، همگی مشاغل رایج برای تصویربرداران هستند.

هنرمند فعال در فیلمبرداری

فیلمبرداران به عنوان کارگردانان عکاسی نیز شناخته می شوند و نقش مهمی در روند ساخت فیلم دارند. آنها برنامه ریزی و تنظیم کل پروژه فیلم را بر عهده دارند که شامل:

فیلمبرداری0

پیش تولید: مسیر خلاقانه پروژه را تصور کنید، یک استوری بورد بسازید. مکان گروه فیلمبرداری را پیدا کنید، مکان یا محل فیلمبرداری را ایمن کنید و با کارگردان پروژه هماهنگ کنید و با آن ارتباط برقرار کنید.

تولید: اطمینان حاصل کنید که جهت خلاقانه دنبال می شود، با اپراتورهای دوربین در حرکت هنری و عکس های دوربین همکاری کنید و نوردهی، ترکیب بندی و کادربندی را با جهت خلاق مطابقت دهید.

پس از تولید: قبل از ارسال ویدیو به تدوین و ویرایش درجه بندی رنگ و پالت رنگ بپردازید.

فیلمبرداران یا مدیران عکاسی، با رویکردی خلاقانه‌تر و هنرمندانه‌تر، به مجموعه‌ای از استعدادها، از جمله دانش فنی گسترده دوربین، وسعت تجربه فیلم، و مهم‌تر از همه، مهارت‌های ارتباطی و توانایی رهبری گروه تولید فیلم نیاز دارند.
فیلمبردار همچنین وظیفه تعیین نقش و مسئولیت اعضای گروه را بر عهده دارد. اپراتور دوربین، اپراتور Steadicam، دوربین های دستیار اول و دوم، گافر و دستگیره کلید، مهم ترین و اغلب مورد نیاز خدمه هستند.

تجهیزات دیگری که ممکن است فیلمبردار به آن نیاز داشته باشد

تجهیزات و تجهیزات ممکن است بسته به بزرگی پروژه، نوع جهت هنری و دید کارگردان متفاوت باشد. تجهیزاتی مانند دوربین DSLR یا دوربین فیلمبرداری، سه پایه، نورپردازی و کارت حافظه تجهیزات استاندارد برای سینماگران هستند. با این حال، بسته به ارزش تولید پروژه، ممکن است به تجهیزات ویژه اضافی نیاز داشته باشند.

انواع پروژه ای که یک فیلمبردار روی آن کار می کند

موزیک ویدیوهایی با خط داستانی، فیلم های بلند به سبک هالیوود و مستندهای سطح بالا نمونه هایی از تلاش های سینمایی هستند. با این حال، فرض کنید هنوز آماده نیستید که یک فیلمبردار یا DP باشید. در این صورت، می توانید با مشاغل مرتبط مانند کارگردانی هنری با تمرکز بر درجه بندی رنگ یک تولید فیلم، یا دستیار کارگردان، دستیاران دوربین اول و دوم و اپراتورهای دوربین فیلمبرداری شروع کنید.

آیا کسی می تواند هر دو باشد؟

این کمی پلیسی است، اما راه حل این است. ممکن است استدلال کنیم که بستگی به نحوه ایجاد محتوای خود توسط فیلمبردار دارد.

فرض کنید یک فیلمبردار الزامات یک فیلمبردار را بررسی می کند. در این صورت، حتی اگر حداقل بودجه و خدمه داشته باشند، می توانند خود را یکی بنامند. توانایی فیلمبردار برای اجرای فیلمبرداری برای هر پروژه متفاوت است. با این حال، یک گروه بزرگ‌تر، بودجه تولید بهتر و آزادی خلاقانه‌تر می‌تواند به کسی کمک کند تا یک تصویربردار شود. بنابراین، فرض کنید یک تصویربردار هستید که روی بسیاری از پروژه‌های خلاقانه کار می‌کنید یا اغلب توسط شرکت‌های تولیدی بزرگ برای پروژه‌های بزرگ استخدام می‌شوید. در این صورت می توانید خود را یک تصویربردار معرفی کنید.

فیلمبرداری در مقابل فیلم های سینمایی

نتیجه

تصویربرداری و فیلمبرداری یک رویداد را ثبت می کند. با این حال، یک خط باریک وجود دارد که این دو را از هم جدا می کند. فیلمبرداری بر هنر و علم فیلمسازی متمرکز است. تصویربرداری در درجه اول به ثبت یک رویداد مربوط می شود. اولی خلاق تر است و با هنر روایت گره خورده است. در مقابل، دومی در مورد ثبت و ضبط رویدادها با منابع محدود و محدودیت های مادی است.

اگر هدف شما تبلیغ برند یا بازاریابی باشد، استخدام یک فیلمبردار زمانی منطقی تر است که باید بین تصویربرداری و فیلمبرداری یکی را انتخاب کنید. برای آشنایی بیشتر با ترفندهای تصویربرداری مقاله ترفند تصویربرداری را بخوانید.

منبع: nfi.edu

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست