از کجا بفهمیم دوربین چند شات زده؟( محاسبه تعداد شات دوربین)

محاسبه شات دوربین

اگر بخواهید دوربین دست دوم بخیرید، اولین سوالی که از فروشنده می پرسید، این است که دوربین چند شات خورده است. هر وسیله مکانیکی یک عمر مشخص دارد، عمر مفید یک دوربین براساس تعداد شات آن محاسبه می شود. این اتفاق در دوربین های DSLR که شاتر مکانیکی دارند، بیشتر است. ممتاز دیزاین در این مقاله ساده ترین روش محاسبه تعداد شات دوربین را آموزش می داده و چند سوال مهم را پاسخ می دهد.

سوالات متداول درباره شات دوربین

چرا دانستن تعداد شات دوربین مهم است؟

با توجه به اینکه شاتر مکانیزمی است که باز و بسته می شود. در هر بار باز و بسته شدن دچار استهلاک می شود. پس سرعتش کم می شود و دچار فرسودگی می شود. متاسفانه هیچ چیز ماندگار نیست. به همین دلیل دانستن تعداد شاتر دوربینی که می خواهید بخرید، مهم است.

ظرفیت شات هر دوربین را از کجا بفهمیم؟

برای فهمیدن ظرفیت شات هر دوربین کافیه به سایت سازنده دوربین: سونی، نیکون، کنون، فوجی و… مراجعه کنید و اسم دوربینتون رو سرچ کنید. با در خیلی از موارد ظرفیت نوشته شده، با واقعیت متفاوت است، اما باز هم دانستن این اطلاعات خالی از لطف نیست.

حداکثر تعداد شاتر، به چه معناست؟

تعداد شاتر در دوربین، تعداد دفعاتی است که دوربین را روشن کرده و دکمه شاتر را زدید.
دوربین ها طول عمر یکسانی ندارند. مثل اینکه همه ماشین ها مسافت پیموده شده یکسانی ندارند. حداکثر شاتر در دوربین ها یعنی بیشترین تعدادی که می توانید با آن عکس بگیرید. بین 30000 تا 400000 متغیر است.

از کجا بفهمیم دوربین ما چند شات خورده است؟

سایت های زیادی برای محاسبه تعداد شات خورده هر مدل دوربین وجود دارد. هر کدام از این سایت ها، اطلاعات دقیقتری در مورد یک نوع دوربین ارائه می دهد.

تعداد شات دوربین سونی چطور محاسبه می شود؟

به سایت Alpha Shutter Count بروید و آخرین عکستان را بارگذاری کنید

تعداد شات دوربین نیکون چطور محاسبه کنم؟

به سایت Camerashuttercount.com مراجعه کنید وآخرین عکستان را در این سایت آپلود کنید

تعداد شات دوربین کنون چطور محاسبه کنم؟

برای اینکار به سایت freeshuttercount.com بروید و آحرین عکستان را بارگذاری کنید.

چطور تعداد شات دوربین فوجی را محاسبه کنم؟

برای این کار به سایت Apotelyt.com بروید و عکس مورد نظر را آپلود کنید.

تعداد شاتر دوربین برای شاتر‌های الکترونیکی هم محاسبه می‌شود؟

تعداد شاتر تنها برای دوربین های DSLR که شاتر مکانیکی دارند، کاربرد دارد. شمارش شتر برای دوربین های با شاتر الکترونیکی بی معناست. دوربین های (میرور لس) بدون آینه انواع مختلفی دارند. بعضی از آن ها شاتر مکانیکی دارند.

تعداد شاتر دوربین برای فیلمبرداری مهم است؟

خیر. در زمان ضبط ویدیو شاتر به طور کامل بالاست و از جلو حسگر کنار می رود. اگر بنا بود در زمان فیلمبرداری یا سرعت 50 فریم بر ثانیه، شاتر مکانیکی کار کند، آن وقت باید در 1 ثانیه 50 بار شات می زد. 100 ثانیه فیلمبرداری 5000 شات از دوربین پر می شد.

از کجا بفهمیم شاتر دوربین ما تمام شده است؟

اگر پیام Error 20 را روی صفحه LCD دیدید. یعنی شاتر شما تمام شده است. از آنجایی که تعویض شاتر کار حساس و دقیقی است. ممتاز دیزاین توصیه می کند این کار ار حتما به یک تکنسین تعمیرکار دوربین عکاسی واگذار کنید.

چطور تعداد شات در دوربین های المپیا و پاناسونیک را بفهمیم؟

این دوربین ها به صورتی ساخته شده اند که تعداد شات در فایل EXIF عکس ذخیره می شود. برای پیدا کردن این اطلاعات فیلم انتهای صفحه را ببینید.

اگر شاتر دوربینم را عوض کنم، چه اتفاقی برای تعداد عکس می افتد؟

اگر شاتر شما خراب شود و نیاز به تعویض داشته باشد، مرکز خدمات دوربین شما را جدا می کند، شاتر را با یک دوربین جدید جایگزین می کند و تعداد شاتر را صفر می کند.

خراب شدن پرده شاتر جزو گارانتی شرکت سازنده است؟

اگر شاتر به دلیل نقص در ساخت( نه بدلیل فرسودگی) و اگر این خرابی در طول مدت گارانتی باشد، سازنده دوربین، شاتر را رایگان تعویض می کند.

اگر دوست دارید، عکاسی با تنظیمات دستی دوربین را یاد بگیرید، مقاله آموزش تنظیمات دستی دوربین را بخوانید

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست