راهنمای تشخیص مدت زمان ویدیو به صورت بهینه

مدت زمان ویدیو

ما همیشه با این سوال مواجه می شویم: “مدت زمان ایده آل برای یک ویدیو چقدر است؟”. جلب توجه بیننده و حفظ آن همیشه چالش برانگیز است و سازندگان می‌خواهند مطمئن شوند که ویدیوهای خیلی طولانی (یا کوتاه) نمی‌سازند. نکته این است که هیچ طول ایده‌آلی برای همه ویدیوها وجود ندارد. هیچ فاکتور طول ویدیویی برای کنترل همه ویدیو ها وجود ندارد. اما برای هر ویدیو ای قطعا بینندگان شما در اولویت هستند.

زمان ویدیوهای آموزشی چقدر باید باشد؟

اکثر بینندگان می‌خواهند ویدیوهای آموزشی و اطلاعاتی کمتر از 20 دقیقه باشد و محدوده زمانی 3 تا 6 دقیقه را ترجیح دهند.

زمانی که بیش از 50 آموزش خود را برای سنجش میزان تعامل ویدیوهایمان تجزیه و تحلیل کردیم و متوجه شدیم که زمان متوسط آموزش های ما 3:13 است. در نهایت، مدت زمان ایده‌آل یک ویدیو توسط محتوا و مخاطب هدف تعیین می‌شود. طول ویدیوی بهینه برای یک ویدیوی YouTube متفاوت از یک ویدیوی فیس بوک است.

هر ویدیو زمان ایده آل خود را دارد. گاهی اوقات به یک ویدیوی طولانی نیاز دارید. مواقع دیگر به یک ویدیوی کوتاه نیاز دارید. کلید پیدا کردن نقطه مطلوب است. اما این بدان معنا نیست که راه‌هایی برای اطمینان از اینکه هر ویدیویی که می‌سازید مدت زمان مناسبی دارد، وجود دارد! اینگونه نیست.

موفقیت ویدیو با زمان تعیین نمی شود

پاسخ پیش فرضی که در مورد زمان ویدیو می شنوید این است که “هر چه کوتاه تر باشد همیشه بهتر است” و می توان گفت که این پاسخ خوبی است اما باید به خاطر داشت، همیشه صحیح نیست. شما باید با آزمون و خطا روی مخاطبان خود، مدت زمان ایده آل برای هر ویدیو را تخمین بزنید.

مطالعه اخیر ما “عادات، ترندها و آمار بینندگان ویدیو” را نشان داده است که بیش از 50٪ از افراد مدت زمان ویدیو را بین سه تا شش دقیقه ترجیح می دهند. این آمار واقعاً تعجب آور نیست و با این ایده که مدت زمان کوتاه تر بهتر است، مطابقت دارد.

ترجیح افراد به مدت زمان 3 تا 6 دقیقه ای برای ویدیو

اما، این تمام داستان نیست. بالاترین طول ترجیحی بعدی برای تماشای ویدیو در محدوده 10-19 دقیقه بود. این دقیقا نشان می‌دهد که افراد اگر محتوای مورد نظرشان را پیدا کنند، ویدیوهای طولانی‌تری را تماشا خواهند کرد. این تحقیق همچنین نزدیک به 100 ویدیو را که شرکت کنندگان به عنوان نمونه هایی از “ویدیوهای ایده آل” شناسایی کردند، تجزیه و تحلیل کرد. از این تعداد، 22٪ در محدوده 10-19 دقیقه بودند، همان درصدی که برای ویدیو هایی که در محدوده سه تا چهار دقیقه بودند، دیده شد.

مدت رمان ایده آل برای ویدیو های مورد علاقه مخاطبان

نتیجه؟ مردم ویدیوهای طولانی‌تری را تماشا می‌کنند و حتی آن‌ها را «عالی» تشخیص می‌دهند. بنابراین، اگر مدت زمان ویدیو بهترین راه برای تعیین موفقیت آمیز بودن ویدیو نیست، پس چه چیزی هست؟


محتوا (هنوز) پادشاه است

همانطور که قبل تر اشاره کردم، از بسیاری جهات، تمام فاکتور ها به هم وابسته هستند و بهترین بودن آن ها با آزمون و خطا به دست می آید. مانند آشپزی به آن نگاه کنید. مدت زمانی که نیاز دارید بستگی به چیزی دارد که درست می کنید. شما نمی توانید یک لازانیا خانگی را در 10 دقیقه درست کنید و برای تهیه یک جعبه ماکارونی و پنیر به سه ساعت زمان نیاز ندارید.

محتوا پادشاه است

ظرف مدت زمان پخت را تعیین می کند. به طور مشابه، محتوای شما باید زمان ویدیوی شما را مشخص کند. قبل از ایجاد هر محتوایی (نه فقط ویدیو)، دو سوال از خود بپرسید:

 1. بینندگان من چه چیزی باید بدانند؟
 2. چگونه می توانم این موضوع را به بهترین نحو و به کارآمد ترین و مفید ترین شکل پوشش دهم؟

سپس، ویدیویی بسازید که این کار را انجام دهد. این ممکن است ساده به نظر برسد، اما با استفاده از نکات و اطلاعات برجسته شده در این پست، می توانید این سوالات را به فرمولی برنده برای تعیین بهترین زمان برای ویدیوی خود تبدیل کنید.

یاد بگیرید که ویدیوهای خود را با اندازه مناسب ایجاد کنید

وقتی در مورد زمان ایده آل ویدیو می‌پرسیم، در واقع می‌پرسیم: «چگونه می‌توانم توجه بینندگانم را به اندازه‌ای طولانی به ویدیو نگه دارم تا اطلاعات مورد نیازشان را به آن ها بدهم؟» همه ما می دانیم که دامنه توجه افراد حاضر در اینترنت در حال کاهش است، اما این بدان معنا نیست که تماشای ویدیو طولانی غیرممکن است. معلوم است که محتوای خوب هنوز موثر است، فقط باید آن را ارائه کنیم!

دلیل شماره یک این که مردم از تماشای یک ویدیو دست می کشند، ربطی به مدت زمان ویدیو ندارد. در واقع، 83٪ از افرادی که مورد بررسی قرار گرفتند، اگر واقعاً به موضوع ویدیو علاقه مند باشند، به تماشای آن ادامه می دهند.

افرادی که به ادامه تماشای ویدیو می پردازند و مدت زمان آن اهمیتی ندارد

بنابراین اولین قدم برای درگیر نگه داشتن مخاطب این است که بدانیم آن ها به دنبال چه هستند. شما باید این موارد را بدانید:

 • مخاطب من کیست؟
 • آن ها در صدد حل چه مشکلی هستند؟
 • اهداف آن ها چیست؟
 • آن ها برای دستیابی به آن اهداف از من چه درخواستی خواهند داشت؟
 • سطح مهارت آن ها چقدر است؟

سپس، بر اساس پاسخ به این سؤالات، هدف ویدیوی خود را مشخص کنید. چگونه می توانید مشکلات آن ها را به موثرترین و کارآمدترین راه حل کنید؟ ساخت فیلم آموزشی موثر.

سعی نکنید زیادی محتوا را در ویدیو بگنجانید

هنگامی که دریابید مخاطبان شما به چه چیزی نیاز دارند و چگونه به نیاز آن ها رسیدگی کنید، می توانید ویدیوی خود را مطابق با آن برنامه ریزی کنید. اما مراقب باشید. اگر شما هم مثل من هستید، وقتی در حال ساخت چیزی هستید که در مورد آن هیجان‌ دارید، می‌خواهید در مورد آن طولانی مدت صحبت کنید.

این مسئله می تواند در مورد محتوای شما هم همینطور باشد. شما هیجان زده هستید که دانش خود را به اشتراک بگذارید، بنابراین طبیعی است که بخواهید همه نکات آن را به اشتراک بگذارید. اما به یاد داشته باشید، شما باید ویدیویی ایجاد کنید که به حل یک مشکل یا موضوع خاص بپردازد. مطمئن شوید که ویدیویی ایجاد می‌کنید که این کار را انجام می‌دهد و نه چیز دیگر.

این بدان معنا نیست که اطلاعات دیگر مهم نیستند. این فقط به این معنی است که شما باید اطلاعات دیگری را با ویدیوهای دیگر به اشتراک بگذارید. هیچ کس هرگز نگفته است که باید فقط یک ویدیو بسازید. به تعداد مورد نیاز برای پرداختن به موضوعات، مشکلات، نکات مهم و غیره که لازم است، ویدیو بسازید.

چگونه توجه مخاطبان را جلب کنیم (و حفظ کنیم)

بنابراین، اکنون می‌دانید که طول ویدیو تنها فاکتوری نیست که مردم تماشای ویدیوها را متوقف کنند. اما، چگونه آن ها را جذب می کنید؟ آنچه را که نیاز دارند و انتظار دارند به آن ها بدهید. مردم تماشای یک ویدیو را متوقف می‌کنند زیرا اطلاعاتی را که انتظار داشتند دریافت نکرده‌اند. خواه ویدیوی شما یک دقیقه ای باشد یا 30 دقیقه ای، اگر بینندگان شما چیزی را که برای آن آمده اند نبینند، ویدیو را ترک خواهند کرد.

مطمئن شوید که عنوان ویدیوی شما دقیقاً محتوای آن را توصیف می کند تا بینندگان شما بدانند با تماشای آن چه چیزی را دریافت می کنند. استفاده از طعمه کلیکی برای تشویق مردم به تماشای ویدیو وسوسه انگیز است، اما اگر بعد از 30 ثانیه از موضوع دور شوند، چه فایده ای دارد؟ اگر با عنوان خود آن ها را فریب داده باشید، احتمال بازگشت آن ها خیلی کمتر است. به‌علاوه، اگر می‌خواهید توجه مخاطبانتان را جلب کنید و حفظ کنید، در ادامه چند نکته وجود دارد که باید به خاطر داشته باشید:

 1. هیجان انگیز و جالب باشید: از تکنیک‌های داستان‌گویی و/یا یک سخنران/صداگوی جذاب استفاده کنید تا حتی موضوعات خشک با مدت زمان ویدیو طولانی، کمتر خسته‌کننده به نظر برسند. همچنین می‌توانید با صحبت کردن یک شخص واقعی، کمی شخصیت به ویدیوی خود اضافه کنید. مثال‌های عملی و واقعی را در محتوای خود بگنجانید که بینندگان شما می‌توانند به راحتی از آن ها استفاده کنند و مطمئن شوید که از متریال بصری خوب مانند تصاویر و آیکون ها برای نشان دادن مفاهیم شما استفاده گسترده خواهند کرد.
 2. شوخ طبع باشید: چه کسی دوست ندارد بخندد؟ شوخ طبعی می تواند یک دارایی عالی برای درگیر نگه داشتن بینندگان و سرگرم کردن آن ها باشد. اما، مراقب باشید که احمقانه یا بیش از حد شوخی نکنید، که این کار می تواند باعث شود محتوای شما کمتر مفید به نظر برسد. همچنین مراقب استفاده از طنز برای مخاطبان بین المللی باشید. آنچه ممکن است در یک فرهنگ خنده دار باشد، در فرهنگ دیگر می تواند بی مزه (در بهترین حالت) یا توهین آمیز (در بدترین حالت) باشد.
 3. از زبان ساده استفاده کنید: از زبان ساده و روزمره در فیلمنامه خود استفاده کنید. یکی از بزرگ‌ترین اشتباهاتی که ما مرتکب می‌شویم وقتی می‌خواهیم مفهوم جدیدی را آموزش دهیم یا به کسی نشان دهیم که چگونه کاری را انجام دهد، استفاده از اصطلاحات زبان یا اصطلاحات تخصصی است که برای مخاطب ناآشنا است. استفاده از کلمات بزرگ و جملات طولانی و کشیده ممکن است علمی به نظر برسد، اما می تواند بسیار پر زرق و برق، دور از دسترس و حتی گیج کننده باشد.

کیفیت ویدیو تغییر دهنده بازی نیست!

یک چیز از تحقیقات ما که ممکن است شما را در مورد حفظ و جذب بینندگان شگفت زده کند: کیفیت ویدیو دلیل رایجی برای توقف تماشای ویدیو توسط بینندگان نبود. در واقع، تنها حدود 5 درصد از بینندگان کیفیت پایین ویدیو را دلیل اصلی توقف تماشای ویدیو ذکر کردند. این مثال را از اندی کرستونیا از Orbit Media ببینید:

فاکتور کیفیت ویدیو

این ویدیو به چند دلیل یک مثال عالی است:

 • کیفیت صدا خوب است
 • کیفیت ویدیو حداکثر 480p است
 • پس از گذشت پنج سال، این ویدیو هنوز رتبه خوبی دارد و نزدیک به 300000 بازدید دارد!

به یاد داشته باشید، محتوای خوب بر تولید ایده آل برتری دارد. برای ساختن ویدیوهای عالی، لازم نیست یک فرد حرفه ای در ابزار های تدوین ویدیو باشید. کافیست با نیاز مخاطب خود آشنا شوید و بهترنی محتوا را در اختیار آن ها قرار دهید.

منبع: techsmith.com

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست