8 ترند برتر و جذاب طراحی جلد کتاب برای سال 2021

طراحی جلد کتاب

در این مقاله می خواهیم روش های جذاب طراحی کتاب را به شما بگوییم. جلد کتاب باید واضح، خوانا، دارای یک طراحی به یاد ماندنی و متناسب با ژانر آن باشد و عنوان و تصویر جلد آن به گونه ای باشد تا خواننده جذب آن شده و ترغیب به خرید کتاب شود.

مطمئناً، قوانین اساسی طراحی کتاب هنوز هم اعمال می شود. اما مهم این است که طراحی جلد کتاب با ترندهای جدید مطابقت داشته باشد. طرح های گرافیکی ای برای مردم جذاب خواهد بود که از نظر استفاده از رنگ، حروف، سبک، مفاهیم و عناصر دیگر از نوع مرسوم باشد. 

مانند جلوه های دیگر در طراحی های گرافیکی، طراحی جلد کتاب نیز با گذشت زمان تغییرات سریعی را تجربه می کند. بسیاری از طرح های جلد کتاب پس از چند سال می آیند و از بین می روند. هر ساله شاهد تغییرات جدیدی در طراحی جلد و اندازه جلد کتاب هستیم، زیرا هر جلد کتاب، بیشتر برای رقابت با دیگران در بازار طراحی شده است.

8 ترند طراحی جلد کتاب

1. تایپوگرافی بُلد یا پررنگ

طراحی تایپوگرافی همیشه یک عنصر مهم در ایجاد طرح های منحصر به فرد گرافیکی، از جمله جلد کتاب بوده است. از چند سال گذشته تایپوگرافی بُلد مورد استفاده قرار گرفته است. پس دلیلی ندارد که استفاده از این ترند در سال 2021 انجام نشود.

تایپوگرافی پررنگ از ترند های طراحی جلد کتاب

برای جلب توجه خوانندگان و مشتریان بالقوه، طراحان از تایپوگرافی پررنگ استفاده می کنند. در حقیقت، از تایپوگرافی پررنگ به عنوان وسیله ای برای جلب توجه خوانندگان استفاده می شود. به یاد داشته باشید که اگر چشم ما بتواند بلافاصله حروف را ببیند، توجهش به آن جلب می شود. به همین دلیل است که اکثر جلد کتاب ها از تایپوگرافی استفاده می کنند.

طراحان بیشتر به فونت های بزرگ متکی خواهند بود. انتظار می رود که حتی نویسندگانی که زیاد شناخته نشده اند و محبوبیت کمتری دارند نیز، جلد کتاب را با فونت های بزرگ طراحی کنند.

2. طراحی مینیمالیستی یا ساده

امروزه طراحان گرافیک تمایل بیشتری به ایجاد طرح های ساده دارند که همه بتوانند بلافاصله آن ها را درک کنند. بنابراین، آن ها رویکرد حداقلی را به عنوان راهی برای طراحی جلد کتاب انتخاب می کنند.

طراحی مینیمالیستی از ترند های طراحی جلد کتاب

ممکن است جلد کتاب هایی را ببینید که فقط نام کتاب و نویسنده را با حروف کوچک در جلد ذکر کرده اند. همچنین کتاب هایی وجود دارد که جلد آن ها فقط یک تصویر و یک رنگ دارد.

ویژگی دیگر طرح های مینیمالیستی جلد کتاب این است که فضای سفید زیادی روی جلد باقی مانده است. این کار به منظور ایجاد برداشت متمرکز انجام می شود. به این ترتیب، طراح توجه متمرکز بیننده را به سمت عنصری جلب می کند که محتوای اصلی یا داستان کتاب را به تصویر می کشد.

بیشتر بخوانید…

طراحی مینیمال چیست؟ و چه ویژگی هایی در هنر دارد؟

3. المان هایی که قدیمی شده همچنان می توانند بکار گرفته شوند

در مواقعی ممکن است اتفاق بیفتد که برخی از طراحان جلد کتاب از سبک های دهه 70 و 80 استفاده کنند. با دیدن المان های قدیمی استفاده شده در جلد کتاب، ممکن است افراد به یاد آن دوران و خاطرات مربوط به آن زمان بیوفتند.

استفاده از المان های قدیمی در طراحی جلد کتاب

برخی از دلتنگی ها در اینجا در طراحی ها نقش دارد. بنابراین، در سال 2021، ما می توانیم انتظار استفاده از فونت های دهه هفتاد را داشته باشیم. همچنین می توان انتظار استفاده از رنگ های زنده را داشت. همچنین ما قبلاً شاهد طراحی بروشور هایی بوده ایم که در عناصر مربوط به دوران گذشته دهه هفتاد و هشتاد ایجاد شده است.

4. استفاده از کلاژ

روش دیگر طراحی جلد کتاب که می توانیم در سال 2021 شاهد آن باشیم، استفاده از کلاژ است. طراحان از کلاژ ساز برای ایجاد کلاژهای نوآورانه برای بیان احساس لامسه استفاده می کنند.

 استفاده از کلاژ

از کلاژ همچنین برای ایجاد جلوه های طراحی جلد کتاب با ظاهری منحصر به فرد، متمایز و بدیع استفاده خواهد شد. همچنین، این یک سبک مفید برای خلاصه کردن مطالب و ایده های یک کتاب است.

کلاژ یک ترند همه کاره است که می توانید آن را برای سبک های مختلف اعمال کنید. بنابراین، استفاده از آن طراحان را ترغیب می کند تا طرح های خلاقانه تری را بتوانند کشف کنند. طراح می تواند ترکیبات بیشتری از اشکال و بافت ها را امتحان کند.

5. استفاده از عکس های اصلی و واقعی

معمولا طراحان جلد کتاب استفاده از عکس های معتبر، اصلی و واقعی را ترجیح می دهند. این عکس ها مربوط به وقایع زندگی خواهد بود. چنین عکس هایی به ایجاد ارتباط با خوانندگان و بینندگان کمک می کند. طراحان از عکس های واقعی مردم به عنوان راهی برای برانگیختن احساسات آن ها استفاده خواهند کرد.

طراحی جلد کتاب با استفاده از عکس های واقعی

فقط یک نگاه اجمالی به طراحی جلد کتاب که دارای تصاویر واقعی هستند بیندازید. می بینید که با موفقیت پیوند عاطفی با مخاطب ایجاد می کند. نه تنها در طراحی جلد کتاب، بلکه می توانیم از تصاویر واقعی در طراحی وب سایت به عنوان یک ترند جدید طراحی گرافیکی نیز استفاده کنیم.

6. رنگ صورتی

طبق نظر بیشتر طراحان، در سال 2021 از رنگ صورتی برای طراحی جلد کتاب استفاده می شود. آن ها می گویند که منظور یک صورتی معمولی نخواهد بود بلکه منظور یک رنگ صورتی خاص است که آن ها آن را صورتی هزاره می نامند.

استفاده از رنگ صورتی هزاره در طراحی جلد کتاب

این اصطلاح برای بیان فرم جهش یافته صورتی است که شبیه گل رز غبارآلود و خاکستری است. بسیاری از کتابفروشی های آنلاین آمازون، جلد کتاب به رنگ صورتی هزاره را دارند. این رنگ قبلاً بر کتابفروشی ها مسلط بوده است. یکی از دلایل استفاده از این صورتی، جذابیت بیشتر آن در بین مخاطبان است.

7. طرح های شلوغ و نامرتب

در حالی که طراحی های مینیمالیستی بر جهان طراحی های جلد کتاب حکمرانی می کنند، هنوز هم می توان برخی از طرح های نامرتب را مشاهده کرد. طراحی نامرتب، طرحی است که عناصر طراحی آن در سطح جلد کتاب پراکنده شده باشد.

طرح های شلوغ و نامرتب در طراحی جلد کتاب

در این طراحی از فونت ها در بالا و پایین و در هر جای کتاب استفاده می شود. در بین فونت ها می توانیم از تصاویر و سایر عناصر نیز استفاده کنیم. چنین جلوه پیچیده ای به عمد به جلد کتاب داده می شود تا ظاهری منحصر به فرد، دمدمی مزاج و به یاد ماندنی ایجاد کند.

8. متن روی عکس ها

یکی از ترند هایی که همچنان مورد علاقه قرار می گیرد، ایجاد متن روی عکس است. این ترکیبی منحصر به فرد از نوع و تصویر روی جلد کتاب است. چنین ترکیبی جلوه ای موثر به جلد کتاب می دهد.

متن روی عکس ها

همچنین، طراحان از متن روی عکس استفاده می کنند تا حس یکپارچگی و کامل بودن را ایجاد کنند. با این روش بینندگان حتی می توانند درباره محتوا یا شخصیتی که در کتاب توصیف شده است، اطلاعاتی کسب کنند.
این یکی از ترندهای اصلی طراحی جلد کتاب است که بیشتر طراحان احتمالاً از آن استفاده می کنند.

اگر شما ناشر یا نویسنده یک کتاب هستید که به دنبال طراحی جلد کتاب است، این ترند به شما کمک می کند تا بدانید جلد کتاب شما در سال 2021 چگونه باید باشد.

سخن آخر

طرح های جلد کتاب در سال 2021 تغییر اساسی نخواهند داشت. بیشتر ترندهای سال گذشته اما با برخی از تغییرات همراه هستند. تایپوگرافی پررنگ، استفاده از رنگ صورتی هزاره همچنان موثر خواهد بود. اما طراحان همچنان طراحی مینیمالیستی را به شدت دنبال می کنند.

منبع: designhill

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست