تدوینگر ویدئو کیست و چطور یک تدوینگر حرفه ای ویدئو شویم؟(0 تا 100)

تدوینگر ویدئو

برای تبدیل شدن به یک تدوینگر حرفه ای ویدئو سر از پا نمی شناسید؟ می خواهید بدانید یک تدوینگر حرفه ای دقیقا چه کاری انجام می دهد؟ ممتاز دیزاین در این مقاله علاوه بر آشنا کردن شما با این شغل، نکاتی را به شما آموزش می دهد تا بتوانید به سادگی تبدیل به یک تدوینگر حرفه ای شوید.

شغل تدوینگر ویدئو یکی از خلاقانه ترین، سرگرم کننده ترین و با ارزش ترین شغل ها در دنیا است. بهتر است قبل از هر چیز درباره ی این صحبت کنیم که تدوینگر ویدئو کیست و دقیقا چه کاری انجام می دهد.

تدوینگر حرفه ای ویدئو کیست؟

تدوینگر ویدئو کیست
تدوینگر ویدئو کیست

یک تدوینگر حرفه ای، شخصی است که به معنای واقعی کلمه قطعات یک ویدئوی نهایی را در کنار هم قرار می دهد. کار تدوینگر، معمولا با یک ایده یا چشم انداز در راستای هدف اصلی ای که ویدئو باید منتقل کند، شروع می شود. او با استفاده از فیلم های ویدئویی، عناصر خلاقانه ای که در اختیار دارد را در یک نرم افزار ادیت فیلم Adobe Premier Pro یا Final Cut Pro با هم ترکیب می کند، تا بتواند داستان را بیان کند.

برای آشنایی با انواع نرم افزارهایی که یک تدوینگر می تواند از آن ها استفاده کند، مقاله برنامه تدوین را مطالعه کنید.

داده های او فوتیج ها و فیلم های خامی هستند که معمولا شامل چندین برداشت از یک صحنه است. حالا این وظیفه ی اوست که تمامی این فیلم ها را ببیند، مرتب کند، از بین آن ها بهترین ها را انتخاب کند و برای ساخت فیلم از آن ها استفاده کند.

تدوینگر ویدئو معمولا مسئول گرافیک درون فیلم، از جمله متن و انیمیشن های اصلی است. همین طور گفتگو و دیالوگ ها، صدای محیط و موسیقی است. در بعضی شرکت ها یا بعضی موارد که ولید فیلم ها بسیار زیاد است (برای مثال فیلم های هالیوودی یا فیلم های شبکه خانگی) فوق تخصصانی هستند که هم مسئول صدا و هم گرافیک هستند.

انواع تدوینگران ویدئو:

با اینکه تعریف بالا تقریبا اصلی ترین تعریف برای شغل تدوینگر ویدئویی است، اما بسته به اینکه پروژه تدوین دقیقا چه باشد و یا تدوینگر کجا کار می کند، می تواند متفاوت باشد. ما در اینجا چند نمونه از رایج ترین نوع تدوینگر را معرفی می کنیم.

1. تدوینگر ویدئو برای شرکت های تبلیغاتی، بازاریابی یا استودیوی ایده پردازی

من می توانم در این مثال دسته اول صحبت کنم. چون این کاری است که من سال هاست آن را انجام می دهم. شروع کار من در یک شرکت تبلیغاتی بود. من در آن جا به عنوان یک خالق محتوای ویدئویی فعالیت می کردم.

قبل از شروع کار من، آن شرکت تبلیغاتی برای تبلیغات ویدئویی اش همیشه تدوینگران فریلنسر مستقل را برای مشاغل ویدئویی استخدام می کرد. اما از آن جایی که کم کم پروژه های ویدئویی به یکی از پر مخاطب ترین خدمات شرکت تبدیل شد، آن ها تصمیم گرفتند دپارتمان ویدئویی خود را در خانه ای راه اندازی کنند و بنابراین سفر من آغاز شد.

من اولین نفری بودم که تیم گروه ویدئویی را سرپرستی می کردم. پس نقش من در آنجا فقط تدوینگر فیلم نبود، بلکه تهیه کننده اصلی، کارگردان، فیلمبردار نیز بودم. کم کم ما توانستیم هر کدام از نقش ها را متناسب با مهارت های مورد نیازشان به افراد مختلف تیم واگذار کنیم.

داشتن سیستم تدوین حرفه ای علاوه بر افزایش سرعت کار شما، باعث کاهش هزینه هایتان می شود. ما در مقاله سیستم تدوین حرفه ای چیست؟ علاوه بر معرفی چند سیستم تدوین به شما، در انتخاب سایر سخت افزار ها برای اسمبل کردن یک سیستم تدوین کمک کرده ایم.

یک تدوینگر ویدئو تبلیغاتی چه مهارت هایی نیاز دارد؟

من به عنوان تدوینگر فیلم در چند جلسه مقدماتی با تیم یا مشتری خود مشارکت کردم تا هدف نهایی مد نظرشان را بفهمم. اما همانطور که در ادامه به شما می گویم کار شما به عنوان یک تدوینگر ویدئو تنها فشار دادن دکمه های مورد نظر مشتری نیست. بله شما باید با بیشتر نرم افزار های تدوین و ویرایش فیلم آشنا باشید ومهارت های فنی لازم برای استفاده از ان ها را به دست بیاورید.

اما موارد بیشتری هم وجود دارد، که باید حتما آن ها را لحاظ کنید. مثلا اینکه چه پیام کلی را برای انتقال نیاز دارید؟ دوست دارید بیننده جه احساساتی را تجربه کند؟ هدف مشتری از ساخت این ویدئو چه بود؟ اما باز هم فقط این ها نیست. وظیفه ی شماست که فقط ویدئو های مناسب را با ترتیب درست و بی وقفه به نرم افزار منتقل کنید تا آن داستان را به شکل درستی بیان کنید. شما می خواهید بتوانید وقتی کلیپ مناسب برای انتقال از یک صحنه به صحنه ی دیگر را ندارید، بتوانید مشکل را طوری حل کنید، که آب از آب تکان نخورد. زیرا این اتفاق معمولا در کار زیاد می افتد.

همچنین شما باید بتوانید مشتری خود را مدیریت کنید و یاد بگیرید چطور گزینه های بهتری را نسبت به آنچه در ذهنش تصور کرده، به او نشان دهید. ممکن است بدون اینکه شما این گزینه ها را به آن ها نشان دهید، نتوانند به راحتی از امکانات تصویربرداری کنند.

سازماندهی ویدئو

بعد از اینکه همه ی ویدئوها، دارایی های خلاقانه (عکس، لوگو و غیره) را جمع آوری شد. زمان مناسبی را برای سازماندهی هر قسمت از پروژه در یک پوشه منسجم صرف می کردم.

ویرایش های اولیه

بعد از اینکه فیلم هایم را سازماندهی می کردم، ویرایش هایش های اولیه ام را شروع می کردم. بسته به اندازه ی پروژه و جامعیت آن این کار می توانست از چند ساعت تا چند هفته طول بکشد. من در این مرحله ویدئوهایی از فیلم ها، فایل های صوتی و بیشتر مواقع موسیقی و گرافیک را تکه کردم، تا کل داستان را بیان کنم. بعد از بوجود آمدن پیش نویس های اولیه، این فایل به تیم داخلی ما نشان داده می شود.

تدوینگران ویدئو در جلسه نقد داخلی
تدوینگران ویدئو در جلسه نقد داخلی

روند پیش نویس و بررسی منتقدانه سخت

این تیم بازخورد انتقادی و سازنده ای به من می دهند. بعد از آن شروع به تصحیح مواردی که گفته اند می کنم. ما گاهی اوقات چندین بار فیلم را بازبینی و اصلاح می کنیم تا از اولین پیش نویسی که به مشتری می دهیم، راضی تر باشیم.

پیش نویس نهایی برای بازبینی به مشتری

بعد از اینکه پیش نویس اولیه را به مشتری ارائه دادیم. حالا او نیز وارد بازی می شود و مواردی را که از نظرش نیاز به اصلاح دارد و اغلب تعدادشان کم است، را به ما می گوید. بعد از اصلاح موارد حالا ما پیش نویس نهایی را ساخته ایم.

2. فریلنسر یا تدوینگر ویدئوی مستقل

این کار اصلی من، قبل از شروع کارم در آژانس تبلیغاتی بود. من اصولا برای خودم کار می کردم. اگر شما می خواهید مثل زمان گذشته من، به صورت مستقل در زمینه تدوین و ویرایش فیلم کار کنید. معمولا قبل از ارسال پیش نویس اولیه ی ویدئویی برای مشتری هیچ امکان بررسی داخلی برایتان وجود ندارد. در واقع شما باید همه ی این کارها را خودتان به تنهایی انجام دهید.

تدوینگر ویدئو مستقل
تدوینگر ویدئو مستقل

بزرگترین تفاوت بین تدوینگر فریلنسر و تدوینگر شرکت تبلیغاتی، در جذب مشتری جدید برای کارهای ویدئویی به صورت مداوم است.

روش های متفاوتی برای انجام این کار وجود دارد اما باید به این نکته نیز توجه کنید که یک ترکیب تازه اضافه شده است.

شما به عنوان یک فریلنسر نه تنها تدوینگر ویدئو هستید، بلکه مالک کسب وکار خود و بازاریاب آن نیز هستید. اگر چه رئیس خود بودن، فریبنده است و حس خوبی به انسان می دهد، اما ممکن است گاهی اوقات استرس زا نیز باشد. زیرا شما مسئول اصلی کار مداوم برای رسیدن به درآمدتان هستید.

روش های متداول برای تولید کارهای جدید ویدئویی شامل تبلیغات دهان به دهان، بازاریابی آنلاین و پیدا کردن مشتری مورد نظر از طریق ارسال نامه های آنلاین است. از همه مهم تر زمانی که مهارت های جدیدی پیدا کردید: آن را با مشتریان خود به اشتراک بگذارید، تا آن ها را خوشحال کنید.

این راهی است که باعث می شود مشتری بارها و بارها به شما سفارش کار دهد. این اولین و بهترین راه برای داشتن امنیت شغلی برای یک فریلنسر است.

3. تدوینگر ویدئو برای سینما و تلویزیون

وقتی صحبت از تدوینگر برای سینما و تلویزیون می شود. در واقع منظور تدوینگری است که سال ها در این رشته تلاش و فداکاری مداوم داشته است.

من قصد اغراق ندارم. اما آنچه مشخص است، این است که برای موفقیت در حرفه ی تدوینگری فیلم باید سخت کار کنید تا تجربه کسب کنید. نمی گویم نمیتوانید، یا نمی شود البته که می شود. اما با تلاش و زحمت زیاد بدست می آید. زیرا ما در هر لحظه جزئیات دقیق تری را می آموزیم.

تدوینگر ویدئو برای کادر سینما و تلویزیون
تدوینگر ویدئو برای کار در سینما و تلویزیون

بیشتر تدوینگران به عنوان دستیار تولید در سینما و تلویزیون شروع به کار می کنند. سپس به عنوان دستیار تدوینگر یا هنرجو در کنار تدوینگران ارشد در استودیو های تولید و ایستگاه های پخش تبدیل می شوند. با تجربه ی بیشتر می توانند سردبیر ارشد تدوین شوند. اما طی کردن این مراحل به سادگی صحبت کردن درباره ی آن ها نیست. تدوینگر ویدئو برای سینما و تلویزیون شدن بیش از هر چیز به داشتن ارتباطات و اثبات خود در این رشته است.

شما به عنوان یک تدوینگر ویدئو احتمالا در تولیدات بزرگ و طولانی کار خواهید کرد. در این پروژه ها باید مطمئن باشید که تدوین شما مطابق با دید خلاق کارگردان است.اما این باز هم می تواند بسته به اینکه پروژه شما یک فیلم سینمایی، مستند، نمایش یک فیلمنامه یا پخش یک خبر است می تواند متفاوت باشد. جزئیات تدوین هر کدام از این پروزه ها می تواند متفاوت باشد.

پس چطور می توانید یک تدوینگر ویدئو شوید؟

حالا که بعضی از متداول ترین انواع کارهای تدوینگر ویدئو را در اینجا بررسی کردیم، حالا وقت آن است که درباره ی چگونگی رسیدن به آن صحبت کنیم. قبل از اینکه کارتان را شروع کنید بهتر است کمی جستجو کنید و ببینید چه نوع تدوین چه نوع ویدئویی برای شما جذاب است؟

آیا به تدوین فیلم های عروسی علاقه دارید، فیلم های تبلیغاتی یا فیلم های تلویزیونی را دوست دارید یا ترجیح می دهید فیلم های سینمایی یا مستند را تدوین کنید؟ همانطور که قبلا هم گفتیم هر کدام از این ها متفاوت هستند و مسیرهای تبدیل شدن به یک تدوینگر حرفه ای در هر کدام از این زمینه های کاری بسیار متفاوت است. به همین دلیل مهم است از همین ابتدا هدفتان را محدود کنید.

بیایید زمینه های کاری خود را به دو دسته ی تدوینگران تجاری مستقل (تدوینگرهای فریلنسر) یا تدوینگران ویدئو تبلیغاتی برای سینما و تلویزیون تقسیم کنیم:

تدوینگر ویدئو تلویزیون و تدوینگر ویدئو شرکت تبلیغاتی
تدوینگر ویدئو تلویزیون و تدوینگر ویدئو شرکت تبلیغاتی

1. مسیر شغلی تدوینگر ویدئو شرکت های تبلیغاتی و فریلنسرها

اگر می خواهید یک تدوینگر ویدئو آزاد یا تدوینگر ویدئویی که برای شرکتهای تبلیغاتی کار می کند تبدیل شوید، مهم ترین قسمت کار شما تجربه و کسب دانش و مهارت است. شما برای تبدیل شدن به یک تدوینگر ویدئوی حرفه ای و موفق حتما نباید در این رشته مدرک دانشگاهی داشته باشید یا مدارس هنرستان تدوینگری تحصیل کرده باشید.

شما می توانید با داشتن دنیایی از دانش که به صورت آنلاین از طریق دوره های آموزشی مختلف در اینستاگرام، یوتیوپ یا سایر شبکه های اجتماعی، می توانید کار تدوین را یاد بگیرید. حالا این آموزش ها در کنار تجربه ی شماست که می تواند کولاک کند و شما را هر روز در این حرفه، به موفقیت های بیشتری برساند. شاید چند تدوین اول برایتان خیلی سخت و زمان بر باشد، اما به زودی حرفه ای خواهید شد.

ممکن است در ابتدای کارتان مشتریان از شما بخواهند چند ویدئو را رایگان تدوین کنید، این کار نه تنها به ضرر شما نیست؛ بلکه فرصتی برای کسب تجربه و محک زدن دانش بالقوه ی خودتان است.

سعی کنید روی ژانر ویدئوهایی که به آن ها علاقه دارید، تمرکز کنید
تدوینگر ویدئو فریلنسر
تدوینگر ویدئو فریلنسر

سعی کنید روی ژانر ویدئوهایی که به آن ها علاقه دارید، تمرکز کنید. علاقه ی شما به تدوین کدام یک از ویدئوهای عروسی، فیلم های تبلیغاتی، موزیک ویدئو ها بیشتر است؟ شما می توانید براساس علاقه آموزش های مورد نیاز خود را پیدا کنید.

خیلی از تدوینگران حرفه ای مدرک دانشگاهی مرتبط با این حوزه را ندارند. با این حال مشتریانشان از مدرک دانشگاهی مرتبط آن ها سوالی نمی کنند یا اگر هم بدانند مدرک دانشگاهی تدوینگرشان با حوزه ی تدوین مرتبط نیست، برایشان اهمیتی ندارد.

من هم یکی از این گروه تدوین گران با مدرک دانشگاهی نامرتبط هستم. من اولین کارم را به صورت داوطلبانه به عنوان تدوینگر در یک مستند محلی که یک فیلمساز دیگر آن را جمع می کرد، شروع کردم. در همان سال تدوینگر دیگری را پیدا کردم که برای یک شبکه پخش محلی به صورت فصلی کار می کرد. من تقریبا از آن کارها درآمدم صفر بود اما تجربه ای که در آن جا کسب کردم، بسیار ارزشمند بود.

اگر فرصت همکاری با تدوینگر با تجربه تر، حتی اگرلازم بود به عنوان داوطلب در کنارش کار انجام دهید، این فرصت را از دست ندهید. این کار یک سرمایه گذاری در آینده ی شغلی شما محسوب می شود. به علاوه از نظر اقتصادی هم ارزان تر از مدرسه فیلم سازی می شود. این همکاری ممکن است آینده ی شغلی شما را هم تحت تاثیر قرار دهد.

چند سال بعد تصور کنید، این فرد با تجربه سفارش کار زیادی دارد و خودش زمان کافی برای انجام آن ها ندارد. خب اولین کسی که این تدوینگر حرفه ای با او تماس می گیرد کیست؟! بله شما.

اگر به تدوین فیلم و تیزرهای تبلیغاتی علاقه دارید. می توانید مقاله آموزش ساخت تیزر تبلیغاتی را مطالعه کنید.

اجازه دهید خیلی کوتاه در مورد شروع مسیر شغلی کار در آژانس تبلیغاتی، بازاریابی صحبت کنیم.

برای تاسیس یک شرکت تبلیغاتی، لازم است شما حداقل لیسانس داشته باشید. رشته ی من هنرهای زیبا بود اما در حال حاضر تدوین ویدئو کار می کنم. مهم شما تقریبا می تواند هر چیزی باشد. مهم تر این است که شما کارهای خوبی برای ارائه داشته باشید.

برای نشان دادن تجربه و جمع آوری رزومه برای خود، به تعداد کافی از کارهای قدیمی تان داشته باشید.

از آنجا که آژانس به نحوه ی تعامل شما با شرکت ها و نحوه نمایندگی آژانس اهمیت زیادی می دهد، پس لازم است مهارت های ارتباطی بین فردی عالی خودتان را به نمایش بگذارید و تا حد امکان آن را به نمایش بگذارید.

این را می توانید به بهترین وجه در طی مراحل مصاحبه نشان دهید. چه طور کارتان را معرفی می کنید؟ لازم است روی خلاقیت، توانایی حل مسئله،سهولت مدیریت مشتری و ارتباط بین دفاتر کاری خود تاکید کنید.

از شروع کار در انتها و میزان پیشرفت خود نترسید. این مورد درباره ی هر شغل دیگری نیز وجود دارد. زود در محل کارحاضر شوید، تا دیروقت بمانید.این کار را با نگرش مثبت انجام دهید.

تمایل به یادگیری مداوم و بهبود مهارت های تدوینگری، فارغ از اینکه در چه جایگاهی هستید، به پیشرفت فراوان شما کمک خواهد کرد.

شما ممکن است به عنوان دستیار تدوینگر کار خود را شروع کرده باشید بعد به تدوینگر ارشد یا حتی یک مدیر خلاق پیش بروید. در این زمینه تخصص هایی پیدا می کنید که به شماعلاقمند شوند و مانند تدوینگر موشن گرافیک.

2. مسیر شغلی تدوینگر ویدئو در تلویزیون و فیلم

تدوینگر ویدئو تلویزیون
تدوینگر ویدئو تلویزیون

این زمینه کاری بسته به اینکه شما می خواهید در پخش زنده، مستند تلویزیونی، فیلم تلویزیونی، اخبار یا فیلم های هالیوودی فعالیت کنید، متفاوت است.

مسیر شغلی معمولی ممکن است چیزی شبیه به این باشد: دستیار تولید، تدوینگر هنرجو، دستیار تدوینگر و سردبیر ارشد تدوین. با این حال خیلی از تدوینگران کارشان را به عنوان دستیار تدوینگر انجام می دهند و پول خوبی هم می گیرند، رسیدن به این مرحله برای خیلی ها یک هدف عالی است.

علاوه بر این احتمالا زمان لازم است تا بتوانید عضو اتحادیه شوید، زیرا برای درخواست صلاحیت عضویت در انجمن سردبیران تدوینگر به تجربه زیادی نیاز دارید.

تا آن زمان بسته به پروژه برای مدت کوتاهی حدود 6 ماه تا 2 سال استخدام خواهید شد. این تقریبا شبیه به تدوینگر مستقل بودن است، جاییکه باید هر بار آماده پیدا کردن برنامه بعدی باشید.

به نظر می رسد این مسیر، یک مسیر شغلی دلهره آور باشد، اما در واقع چنین نیست. بیایید در مورد بعضی از اصول اصلی صحبت کنیم که بدون توجه به مسیر شغلی ای که انتخاب می کنید، به شما کمک می کند.

از شروع در نقطه ی پایان نترسید

کار به عنوان یک تدوینگر ویدئو در تلویزیون و سینما بسیار رقابتی است و استعداد های فوق العاده زیادی در آن جا وجود دارد. برای اینکه حتی یک فرصت داشته باشید، ممکن است مجبور شوید هر برنامه ای را که می توانید، پیدا کنید و راه خود را ادامه دهید.

بیشتر این صنعت (مانند بسیاری دیگر) مربوط به ارتباطات شما و افرادی است که می شناسید. پس دستیار تولید باشید. برای همه قهوه بیاورید و سطل آشغال آن ها را بردارید. در کنار این ها اجازه دهید آن ها شما را بشناسند. چند دوست یا مربی پیدا کنید. به آن ها بگویید چه اشتیاقی دارید و به آن ها بگویید که می خواهید بیشتر بیاموزید و مایلید برای پول کار کنید.

اگر فرصتی برای همکاری با یک تدوینگر ویدئو دارید، این کار را انجام دهید.همه توانایی های لازم را بیاموزید و روابط تان را توسعه دهید. زیرا این بهترین شانس شما برای پیشرفت و ارتقاء شغلی است.

هیچ وقت از یادگیری دست نکشید
هنرجو تدوینگر ویدئو
هنرجو تدوینگر ویدئو

در زمینه ای مانند تدوین ویدئو ، فناوری و سبک های خلاقانه دائما در حال تغییر هستند. شما به عنوان یک تدوینگر باید همیشه در بازی بهترین خودتان باشید، تا بتوانید همیشه در بازی شرکت کنید. در ساعت های اضافی کار کنید تا مطمئن شوید همیشه در حال پیشرفت و یادگیری هستید.

فقط برای کسب تجربه بیشتر، اضافه کاری کنید. حتی اگر درآمد چندانی ندارد. شما در نهایت از بسیاری از این کارها برای ایجاد و رشد نسخه آزمایشی خود استفاده خواهید کرد.همچنین می توانید راه خود را با به وجود آوردن روابط جدید و فرصت های شغلی بالقوه باز کنید.

صبور باشید و مایل باشید اضافه کاری کنید

همانطور که قبلا گفتم شروع کار به عنوان سردبیر ارشد تدوین درفیلم های سینمایی یا تلویزیونی کار آسانی نیست. این آرزوی خیلی هاست و اگر با استعداد و سخت کوش باشند می توانند ان را به دست بیاورند. اما این کار به افراد زیادی احتیاج خواهد داشت.

ممکن است در زمانی که شما به عنوان یک تدوینگرداوطلب ویدئو کار می کنید سال ها طول بکشد، تا بتوانید خودتان را اثبات کرده و یا فرصتی مناسب ایجاد کنید. اما اگر پیگیر و صبور باشید، احتمالا این فرصت پیش خواهد آمد. پس اگر مجبورید برای تامین هزینه های زندگی تمام وقت کار کنید، این کار را انجام دهید و عصرها و آخر هفته ها را برای ساختن ارتباطات کاری یا ملاقات با افراد جدید پروژه هایی را قبول کنید.

جمع بندی

امیدوارم دوست داشته باشید، به وارد این حوزه ی باورنکردنی و جذاب تدوینگری فیلم وارد شوید. هزاران شغل عالی برای یافتن راه وجود دارد. گاهی اوقات سخت ترین قسمت تازه شروع کار است. پس نترسید، فقط از هر جایی که می توانید شروع کنید.شما با پیدا کردن راه خود یاد می گیرید و منعطف می شوید.

اگر شما هم تدوینگر ویدئو هستید، خوشحال می شویم، مسیر شغلی تان را با ما به اشتراک بگذارید.

مرجع: handcraftfilms.com

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست