20 نمونه از بهترین مثال های موجود برای تایپوگرافی جلد کتاب

تایپوگرافی جلد کتاب

معمولاً زیاد می شنویم که نباید یک کتاب را از روی جلد آن قضاوت کنیم، اما توجه نکردن به آن، کار بسیار سختی است. اغلب اولین چیزی که توجه ما را جلب می کند طرح روی جلد کتاب است و همه ما می دانیم که اولین برداشت بسیار مهم است. به همین دلیل است که داشتن یک جلد معنی دار که بینشی از محتوای کتاب به مخاطب می دهد و مانند یک مثال از محتوای کتاب است، بهترین راه برای رسیدن به یک بینش خوب از محتوای کتاب سرگرم شدن با تایپوگرافی جلد کتاب است.

تایپوگرافی می تواند ظاهر جلد کتاب را جذاب یا خراب کند. جلد کتاب با یک تایپوگرافی هوشمند یا خلاقانه می تواند بیننده را در یک لحظه درگیر کرده و به او کمک کند تصمیم بگیرد که آیا می خواهد درباره کتاب بیشتر بیاموزد یا خیر. در دنیای طراحی های مربوط به جلد کتاب، همه چیز با کنجکاوی شروع می شود و شما فقط چند ثانیه فرصت دارید تا توجه خواننده را به خود جلب کنید. یک طراحی عالی باعث می شود افراد تمایل بیشتری به دیدن کتاب شما داشته باشند.

در ادامه ما چند مثال از تایپوگرافی جلد کتاب های معروف را برای شما آماده کرده ایم. شما می توانید از این مثال ها ایده بگیرید و دریابید، چگونه یک جلد با بهترین تایپوگرافی برای یک کتاب پر فروش ایجاد کنید. پس بیایید نگاهی به بهترین مثال های موجود از تایپوگرافی جلد کتاب بیندازیم تا کمی الهام گرفته و یاد بگیریم که چگونه جلد کتابی به یاد ماندنی و جذاب ایجاد کنیم.

تایپوگرافی جلد کتاب “Eat, Pray, Love” اثر Elizabeth Gilbert

“Eat, Pray, Love” به معنی بخور، دعا کن، عشق بورز یکی از نمادین ترین و بهترین مثال ها از تایپوگرافی جلد کتاب است. در این طراحی هر کلمه معنای خود را با عناصر ساده و در عین حال قدرتمند نشان می دهد و تقویت می کند. حتی پس از خواندن آن، متوجه می شوید که چگونه این تصویر ساده، داستان کتاب را پیش بینی می کند.

تایپو گرافی زیبای این جلد توسط هلن ینتوس، طراحی شده و بسیار ساده است. اما این تایپوگرافی پیامی قدرتمند داشته و به موفقیت جهانی، کتاب پرفروش الیزابت گیلبرت کمک کرده است.

تایپو گرافی جلد کتاب

کتاب “Extremely Loud and Incredibly Close” اثر Jonathan Safran Foer

بهترین جلد های کتاب

جلد این کتاب یک مثال قدرتمند از بازی با تایپوگرافی بوده و فونت جسورانه و رنگ های تند آن به بهترین شکل در هم آمیخته شده اند. طرح این جلد به شکل دستی است که تقریباً خیلی نزدیک به چشم مخاطب دیده می شود.

معمولاً یک کتاب پر فروش جلدی دارد که شما را کنجکاو می کند و این بهترین انتخاب برای چنین کتاب هیجان انگیزی است.

این تایپوگرافی زیبا توسط طراح معروف جلد کتاب، جان گری، طراحی شده است. کسی که برخی از برجسته ترین جلد های کتاب در سال های اخیر را طراحی کرده و طراحی هایی او بر روی آثار برجسته ترین نویسندگان و ناشران دنیا قرار دارند.

سبک طراحی او یک ترند جدید برای طراحی جلد کتاب تعیین کرده است، بنابراین قابل درک است که چرا کار در میان تایپوگرافی های جلد مورد علاقه ما قرار گرفته است.

کتاب “On Gravity” اثر A. Zee

جلد این کتاب یک مثال طراحی عالی از یک تایپوگرافی قدرتمند و بازی با حروف است. تایپوگرافی جلد کتاب “On Gravity” اثر فیزیکدان مشهور A. Zee است، که نظریه نسبیت انیشتین را به تصویر می کشد. تایپوگرافی جلد این کتاب چیزی را نشان می دهد، که ما را از وزن موضوع آگاه می کند و ایده این که هیچ چیز نمی تواند از جاذبه فرار کند، حتی جلد این کتاب را تقویت می کند.

طراح این جلد Jason Alejandro از انتشارات دانشگاه پرینستون به دلیل استفاده زیاد از این نوع تایپوگرافی ها در کار خود شناخته شده است. او سبک منحصر به فردی دارد که باعث می شود یک کتاب در نظر اول برای مخاطب جذاب و دلربا باشد.

فونت جلد کتاب

جلد کتاب “Competition” اثر James Case

فونت جلد Competition

از آنجایی که همه چیز در این کتاب به شکل یک مسابقه است، حروف در جلد آن نیز به نظر می رسد که برای گرفتن جایزه بهترین تایپوگرافی جلد کتاب با هم رقابت می کنند.

این جلد سیاه و سفید زیبا، یک مثال عالی از تایپوگرافی است که نشان می دهد جلد یک کتاب هم می تواند احساسات مخاطب را بر انگیزد.

حتی لایه بندی حروف روی جلد هم حالت رقابتی آن را نشان می دهد. دقیقاً جایی که حروف برای ماندن در بالای صفحه با هم می جنگند و راه خود را از میان بقیه حروف جلو می برند، حس رقابت منتقل می شود.

فونت جلد کتاب “The Mayor’s Tongue” اثر Nathaniel Rich

تایپوگرافی جلد این کتاب توسط تونی سالینین انجام شده و یک مثال عالی از جلدی است که موضوع کتاب را به بهترین نحو تداعی می کند.

تصویر روی جلد این کتاب موضوع و عنوان را به طور خلاقانه و منحصر به فردی در هم آمیخته است. جلد شگفت انگیز، در عین حال قدرتمند و معمایی آن، از حروف ناهموار برای نشان دادن رمز و راز و هرج و مرج استفاده می کند، بدون اینکه محتوای کتاب را رمزگشایی کند.

نمونه فونت جلد

تایپوگرافی جلد”The Courage of Hopelessness” اثر Slavoj Zizek

کتاب The Courage of Hopelessness

بازی با کلمات در تایپوگرافی جلد کتاب ها به یاد ماندنی هستند و در صورت استفاده صحیح، پیامی قدرتمند ارسال می کنند. این کتاب با مرتب کردن کلمات و حروف، عنوان خود را طوری چیده که بتوان آن را به بیش از یک روش خواند.

در طراحی های ریچارد گرین که شجاعانه با معنی کلمات و متضاد آن ها بازی می کند، عصر امید را خط می زند و تبدیل به شجاعت ناامیدی می کند، که عنوان واقعی کتاب می شود.

طرح جلد “An Unkindness of Magicians” اثر Kat Howard

تایپوگرافی های تزئین شده با گیاه در سال های گذشته محبوبیت زیادی دست یافته اند، در اینجا یک نمونه منحصر به فرد و تک رنگ از آن وجود دارد.

سطح جزئیات در تصویر جلد طراحی شده این کتاب توسط “لیزی بروملی” قابل توجه است و این احتمالاً یکی از بهترین، زیباترین و مسحور کننده ترین مثال ها از طراحی یک جلد زیبا با تایپوگرافی مینیمال است.

این جلد شما را فوراً به فضای کتاب منتقل می کند و حال و هوای معمایی و جذاب آن را به شما نشان می دهد.

یک جلد زیبا با یک تایپوگرافی تمیز به همراه لایه هایی از جزئیات مصور به تصویر ما از کتاب عمق می دهد و نشان می دهد که همیشه چیز هایی بیش از آنچه چشم ها می توانند ببینند هم وجود دارد.

بی مهری جادوگران

کتاب “Too Big to Fail” اثر Andrew Ross Sorkin

نمونه فونت جلد کتاب

بهترین طرح ها برای جلد یک کتاب اغلب پیشنهادی ترین و راحت ترین طرح ها هستند. در حقیقت با یک تایپوگرافی ساده، شما می توانید عنوان آن را در کسری از ثانیه بخوانید و درباره موضوع کتاب ایده بگیرید.

تایپوگرافی زیبای کارلا بولته، به شکلی است که به نظر می رسد تایپوگرافی بزرگ روی جلد تعادل خود را از دست داده و در حال سقوط است. این ایده کاملاً نشان می دهد که هیچ چیز آنقدر بزرگ نیست که شکست نخورد.

کتاب “The Invention of Murder” اثر Judith Flanders

این یک مدل تایپوگرافی جلد کتاب با تمام جزئیات ویکتوریایی است. این جلد، اسرار آمیز و جذاب بوده و موضوع کتاب را تقویت می کند و به شما ایده می دهد که چه چیزی در انتظار شماست.

سایه های تیره، تزئینات ویکتوریایی، جمجمه و بافت‌های قدیمی ایده اصلی کتاب را کامل می کنند و فضایی ایجاد می کنند که شما را در مورد داستان کنجکاو می کند.

کتاب هایی با بهترین تایپوگرافی جلد

کتاب “The Innovator’s Cookbook” اثر Steven Johnson

بهترین فونت جلد

تایپوگرافی سه بعدی برای ایجاد عمق بسیار عالی است و می تواند نشان دهد که چیز های بیشتری نیز در صفحات یک کتاب کشف می شود. در اینجا جلد کتاب افسانه ای دیگری را داریم که توسط طراح معروف هلن ینتوس ایجاد شده است.

فرآیند ایجاد این جلد هنری نوآورانه ترکیبی از اجزای دیجیتال و غیر دیجیتال است، زیرا نتیجه نهایی با طرحی از عنوان کتاب به شکل سه بعدی به وجود آمده.

تایپوگرافی جلد کتاب “The Complete Poetry” اثر Edgar Allan Poe

در اینجا ما یک جلد کتاب دایم که به زیبایی طراحی شده است و کلاغ در آن، نماد نویسنده کتاب است.

این کلاغ نمادین آنقدر شناخته شده است که شما را فوراً به دنیای تاریک و دراماتیک ادگار آلن پو منتقل می کند.

طراحی تایپوگرافی دست نویس و تک رنگ در داخل تصویر کلاغ سیاه نیز بهترین راه برای توصیف کار نویسنده است.

فونت The Complete Poetry

نمونه فونت جلد کتاب “In the Woods” اثر Tana French

کتاب در جنگل

این کتاب دارای یک تایپوگرافی گیاهی، زیبا و دقیق است که شما را از جلد مستقیماً به فضای رمان منتقل می کند. جنیفر وانگ آن را با توجه زیاد به جزئیات و طعم سرد رمان طراحی کرده.

تایپوگرافی گیاهی طور تقریباً کل جلد کتاب را تسخیر کرده است. بنابراین باید دو بار به آن نگاه کنید تا بتوانید آن را درست بخوانید، درست مانند مطالب خود کتاب.

کتاب “How to Behave in a Crowd” اثر Camille Bordas

همانطور که در برخی از نمونه ها می بینید، بازی با حروف و معنای آن ها تبدیل به بهترین و قابل توجه ترین ترند در مثال های تایپوگرافی جلد کتاب شده است. یکی از ضروری ترین نکات در طراحی جلد کتاب می گوید که نباید کار خود را بیش از حد شلوغ کنید، مگر اینکه موضوع کتاب دقیقاً همین باشد.

کانسپت و اجرای تایپوگرافی این جلد کار کریستوفر برند است که نقطه ها را برای ایجاد احساس با این اثر زیبا به هم متصل کرده است.

جلد کتاب How to Behave in a Crowd

جلد کتاب “Bangkok Wakes to Rain” اثر Pitchaya Sudbanthad

تایپوگرافی جلد Bangkok

لایه لایه های سبز رنگ، عکس طاووس و همچنین تایپوگرافی جلد این کتاب شما را محو خود می کند.

این جلد برجسته که توسط گریس هان، طراح ارشد کتاب های ریورهد طراحی شده است، با الهام از رنگ های طبیعت، تا مدت ها پس از بستن کتاب در خاطر شما می ماند.

بررسی تایپوگرافی جلد سری کتاب های “The Dune” اثر Frank Herbert

سری کتاب های Dune به عنوان یکی از خارق العاده تری نسری های کتاب در تمام دوران است. این سری کتاب طرح های جلد به یاد ماندنی متعددی داشته، اما به نظر من این مدل تایپوگرافی عمودی مینیمالیست آن، از همه طراحی های دیگر جذاب تر است.

این سری جلد های جدید که توسط جیم تیرنی طراحی شده است، بدون اینکه خیلی گرافیکی یا شلوغ باشد، توانسته ماهیت رمان را به تصویر بکشد.

این جلد ها با رنگ های نئونی و سیلوئت های مصور کوچک که خود را بین حروف Dune گم می کنند، داستان را کامل می کنند و هر بار که آن ها را ببینید لبخند زده و کتاب را به یاد می آورید.

سری کتاب های The Dune

کتاب “Metamorphosis” اثر Franz Kafka

تایپو گرافی جلد Metamorphosis

در این جلد افسانه ای، حروف دگرگون شده اند تا به شما این حس را بدهند که چه چیزی زیر پوست کتاب می خزد. درست مانند شخصیت های فرانتس کافکا و گرگور، عنوان این کتاب نیز به چیز دیگری تبدیل می شود و هر چه بیشتر به آن نگاه می کنید، مجذوب تر می شوید.

جلد زیبا که توسط جیمی کینان طراحی شده است، می تواند شما را در جزئیات گم کند و تجربه حماسی را که خواندن رمان است کامل می کند.

جلد کتاب “An Object of Beauty” اثر Steve Martin

در اینجا یک جلد کتاب با تایپوگرافی بسیار زیبا وجود دارد که ما را به دنیای جذاب هنر و نقاشی می برد. An Object of Beauty توسط دارن بوث برای تقلید از بوم واقعی نقاشی با تمام بافت ها و لایه های رنگی طراحی شده است.

این نمونه خوبی از یک جلد کتاب مینیمالیستی است، که در عین حال بسیار پیچیده و زیباست. این جلد داستانی را در مورد هنر و دنیای هنر بیان می کند که قبلاً هرگز آن را نمی دانستیم.

طراحی کتاب An Object of Beauty

کتاب “The Way Through Doors” اثر Jesse Ball

فونت جلد خلاقانه کتاب

اگر طرح جلد کتاب شما مفهومی عالی در زیر خود دارد، می توانید چند قانون طراحی و تایپوگرافی را زیر پا بگذارید. مثلاً لازم نیست همه عناوین در نگاه اول خوانا باشند.

گاهی اوقات، لازم است بیننده را وادار کنید دوباره نگاهی بیندازد، یا حتی کتاب را باز کنید تا ببینید در مورد چیست.

به یاد داشته باشید، هنگام طراحی بهترین تایپوگرافی جلد کتاب مهم ترین چیز تحریک کنجکاوی مخاطب است. این مفهوم توسط طراحان Jason Booher و Helen Yentus به شکلی عالی انجام شده است و شما را به قدری کنجکاو می کند، که دو بار به کتاب نگاه کنید.

فونت جلد کتاب ” ?But What If We’re Wrong” اثر Chuck Klosterman

گاهی اوقات، تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک دیدگاه متفاوتی داشته باشید. اگر همه چیز هایی که فکر می کردید درست است، واقعاً اشتباه باشد چه؟

در اینجا یک جلد کتاب عالی داریم که در آن همه چیز وارونه است، و این وارونگی یک استعاره عالی برای محتوای کتاب است.

پل شار با متعجب کردن مخاطب و دادن یک پیچ و تاب ساده به ماهیت کتاب کار بزرگی انجام داد. او بدون تصویر، بدون رنگ و بدون فونت خاص فقط یک عنوان سیاه را در پس زمینه سفید، وارونه شده قرار داد و تاثیر آن قابل توجه بود.

جلد کتاب های خلاقانه

تایپو گرافی جلد The Bed Moved اثر Rebecca Schiff

فونت جلد The Bed Moved

جانت هنسن همیشه راه های جدیدی برای بیان حروف بیشتر از کلمات واقعی آن ها پیدا می کند.

در اینجا یک مثال عالی از جلد کتاب The Bed Moved، از داستان های ربکا شیف آمده است.

حتی با وجود این که همه حروف در حال حرکت هستند، عنوان همچنان خوانا و واضح است و شما را مانند آهنربایی به سمت کتاب جذب می کند.

نتیجه:

همانطور که می بینید، تایپوگرافی جلد کتاب ها می تواند متنوع، سرگرم کننده و خلاقانه باشد و همیشه چیز های بیشتری از آنچه به چشم می آید وجود دارد. اگر تایپوگرافی جلد کتاب به درستی انجام شود، زمان بیشتری در کتاب فروشی ها فروش می رود و تاثیری ماندگار تری می گذارند و جلد با داستان یکی می شود.

منبع:

creatopy.com

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست