گرایش بازار بسته بندی 2020 چیست؟ بهترین بسته بندی

بهترین بسته بندی

به آخرین خریدی که داشتید دقت کنید؟ آیا به آن نیاز داشتید یا بسته بندی آن شما را جذب کرد؟ بهترین بسته بندی برای کدام محصول است؟ آیا بسته بندی شما را جذب می کند؟ تا کنون پیش آمده که خریدی انجام دهید فقط بخاطر بسته بندی زیبا و خلاقانه محصول؟؟؟؟

تحقیقات و گزارشات نشان می دهد که 70 درصد مردم خریدی داشتند که به محصول و محتوای آن نیازی نداشتند و فقط بخاطر بسته بندی آن را خریداری کرده اند. یکی از بارزترین و بهترین بسته بندی محصولات مربوط به مواد غذایی و آرایشی است.

اگر کودکی در خانه یا خانواده پدری یا مادری دارید قطعا برای شما از شامپو های تیشله ای خود گفته اند. برخی از شامپو های کودکان را داخل بطری شامپو توشله قرار داده اند تا کودکان را تشویق به حمام رفتن و بزرگتر ها را تشویق به خرید آن کنند.

جالب است بدانید اصلی ترین دلیل فروش موفق بعد از داشتن حمایت مالی داشتن طراح حرفه ای در مجموعه است؛ طراحی بیلبورد های تخصصی برای تبلیغات محصول تان یا طراحی کارت ویزیت و بسته بندی است.

یکی از ترفند های جذاب، قرار دادن اشانتیون داخل بسته بندی محصول است. امروزه داخل اکثر محصولات اشانتیون قرار دادند و این موضوع مورد توجه خیلی از مخاطبان و مشتریان است؛ در حدی که بسیاری از مخاطبان را به مشتری تبدیل می کند.

در ادامه مقاله برای شما به نمونه های چشم گیر بسته بندی محصولات می پردازیم تا ذهن تان باز شود و با توجه به مد روز پیش بروید تا جدیدترین طرح ها را طراحی کنید.

بهترین بسته بندی 2020

بهترین بسته بندی 2020

1- استفاده از الگوها

شما می توانید با استفاده از الگو های ساده، راه راه، دایره ای و …بهترین بسته بندی را طراحی کنید.

به عنوان مثال می توانید برای بسته بندی رژ لب نصف آن را بی رنگ بگذارید و نصف دیگر را راه راه به رنگ رژ و مشکی طراحی کنید تا ضمن خاص بودن بسته بندی تان مخاطب کاملا رنگ آن را درک کند.

استفاده درست از رنگ ها و طرح ها می تواند حس خوب و خاصی را به مخاطب القا کند.

2- استفاده مناسب از حجم و فضا

در طراحی بسته بندی شما باید به تمام فضا و حجمی که در اختیار دارید توجه داشته باشید و حدالامکان سعی کنید فضای خالی نداشته باشید.

شما می توانید از طرح های گلدار، راه راه، دایره ای، خط خطی و … استفاده کنید تا طرح ویژه و خاصی را برای مشتری تان تهیه کنید.

لازم است بدانید استفاده از طرح های گلدار سبب اختلال دید می شود و بسته بندی را بزرگ تر نشان خواهد داد.

3- زیبایی ساده

با توجه به مخاطب و نوع محصول تان شما باید بسنجید که باید طرح خلاقانه بزنید یا ساده. به عنوان مثال طرح هایی که حس بازیافت را به مخاطب القا کند قطعا رابطه خوبی با مخاطب برقرار می کند.

یا مثلا بسته بندی ساده ای را برای محصول مورد نظر قرار دهید که فقط لوگو و … باشد. برخی از محصولات نیاز دارند بسته بندی ساده ای داشته باشند.

4- توجه به مخاطب، نوع محصول، گروه سنی و جنسیت

شما قبل از طراحی باید بدانید برای چه محصولی می خواهید بسته بندی طراحی کنید و سپس به جنسیت، گروه سنی و سلیقه مخاطب تان توجه کنید تا بتوانید بهترین طراحی را برای بسته بندی داشته باشید.

به عنوان مثال اگر برای کفش لوکسی می خواهید بسته بندی طراحی کنید ابتدا باید بدانید برای چه سنی، چه جنسیتی و … می خواهید طراحی کنید سپس دست به کار شوید و آن را طراحی کنید.

در کل باید در مرحله اول هدف گذاری کنید، سلیقه مشتری و مخاطب تان را بسنجید سپس شروع به طراحی کنید.

5- صداقت خود را به مشتری نشان دهید.

به طور مثال برای طراحی و بسته بندی محصولات خوراکی نیمی از بسته بندی را بی رنگ بگذارید تا داخل آن دیده شود و مخاطب به صداقت شما و حجم محصول اطمینان پیدا کند.

اکثر تولیدکنندگان با صداقت این عمل را انجام می دهند و مشتریان زیادی را جذب کردند. اگر می خواهید شروع به طراحی کنید از این موضوع غافل نشوید.

6- سقف های ذهنی را بشکنید.

سقف های ذهنی را برای طراحی بهترین بسته بندی بشکنید

چه کسی گفته بسته بندی آبمیوه باید به شکل بطری باشد؟ شما می توانید برای طراحی بسته بندی آبمیوه به صورت 6 ضلعی شکل میوه را طراحی کنید و کنار آن یک نی قرار دهید؛ یا میوه مورد نظر را از وسط نصف کنید و یک سمت آن را بی رنگ بگذارید تا مشتری متوجه صداقت شما شود و به محصول شما اعتماد کند.

همچنین می توانید مانند دیگر بسته بندی ها بسته بندی برای آبمیوه مورد نظرتان در نظر بگیرید اما از جنس و سطح میوه استفاده کنید.

به عنوان مثال برای بسته بندی آبمیوه توت فرنگی از پوسته خود توت فرنگی استفاده کنید تا به مخاطب حس واقعی توت فرنگی را بدهد.

7- کاربردی بودن بسته بندی بعد از اتمام محصول

توجه داشته باشید تا حد امکان بسته بندی را به گونه ای طراحی کنید که پس از اتمام محصول داخل آن قابل استفاده برای مشتری باشد و ضمن اینکه قابل استفاده مجدد باشد.

به عنوان مثال برای بسته بندی قوطی سس آن را به گونه ای طراحی کنید که مشتری بتواند از بسته بندی آن استفاده کند و …

8- از تصاویر مرتبط و مفهومی استفاده کنید.

به عنوان مثال برای بسته بندی رنگ مو می توانید آن را به صورت ترنس پرنت یا شفاف طراحی کنید سپس روی آن دسته ای از مو های هم رنگ با رنگ مو داخل بسته بندی را طراحی کنید و سمت دیگر آن ترکیبات و مواد لازم و مرتبط با محصول را بنویسید.

9- از رنگ های مرتبط و هم رنگ محصول استفاده کنید.

به عنوان مثال برای طراحی آبمیوه انگور، انار و … از رنگ های محصولات استفاده کنید تا مخاطب از دور متوجه طعم آبمیوه بشود و رنگ آن را تشخیص دهد.

آشنایی و شناخت روانشناسی رنگ ها از اولویت های یادگیری هر طراح است. شما باید با معنا و مفهوم رنگ ها آشنا شوید تا بتوانید به درستی از هر رنگ استفاده کنید.

10- استفاده از فضای خالی داخل جعبه محصول

استفاده از فضای خالی داخل جعبه محصول

امروزه بسیاری از لوازم بهداشتی و آرایشی از داخل جعبه بسته بندی شان استفاده می کنند و به جای استفاده از بروشور داخل جعبه از فضای خود جعبه استفاده می کنند تا ضمن صرفه جویی در مصرف کاغذ از خلاقیت نیز در طراحی بسته بندی محصول استفاده کرده باشند.

امیدواریم تا این قسمت از مقاله متوجه بهترین بسته بندی شده باشید. اگر از زبان ما بخواهید بشنوید هیچ بسته بندی بد نیست شما فقط باید بدانید برای چه محصولی باید از چه بسته بندی استفاده کنید.

11- با حواس پنجگانه مخاطب بازی کنید.

سعی کنید تمام حواس پنجگانه مخاطب را درگیر کنید. برای مثال برای بسته بندی مواد غذایی و میوه جات می توانید هوای داخل کیسه را خارج کنید تا مخاطب بتواند آن را لمس یا بو کند.

12- استفاده نکردن از بسته بندی

اگر تازه کسب و کاری را شروع کردید و محصول تان به بسته بندی سفت و محکمی نیاز ندارد می توانید فقط لیبل کوچکی دور آن ببندید و اسم برند و توضیحات مختصری را روی آن درج کنید.

13- اغراق کنید.

از اینفوگرافیک و عناصر جذاب برای طراحی بهترین بسته بندی استفاده کنید.

مثلا برای بسته بندی عسل از قوطی با فرم خرس استفاده کنید که مثلا فقط خرس ها این عسل را می خورند یا با خوردن این عسل مانند خرس پر انرژی شوید و … به معنا و مفهوم طرح تان فکر کنید و نظر چند نفر از افراد خلاق را بپرسید شاید آن ها برداشت دیگری از بسته بندی شما داشته باشند.

14- از اینفوگرافیک و عناصر جذاب استفاده کنید.

شما می توانید ترکیبات یا ویژگی های محصول تان را به شکل اینفوگرافی نشان دهید و با استفاده از عناصر طراحی خاصی برای بسته بندی تان داشته باشید.

انواع اینفوگرافی را می توانید برای طراحی استفاده کنید و محصول تان را خاص تر از رقبا نشان دهید.

امیداوریم از این مقاله لذت برده باشید؛ در این مقاله ما فقط قصد داشتیم به شما بگوییم هیچ بسته بندی برتر نیست اما نکته ای که وجود دارد این است که شما باید به عنوان یک طراح آگاه باشید و بدانید باید از چه ترفند هایی برای طراحی بسته بندی استفاده کنید.

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست