بهترین آرماتور برای ساخت استاپ موشن کدام است؟ چطور در خانه آرماتور بسازیم

انواع آرماتور استاپ موشن

در مقاله قبلی از سلسله مقالات استاپ موشن، انواع نور و نورپردازی در استاپ موشن با شما صحبت کردیم. در این مقاله می خواهیم درباره ی آرماتورها، تاریخچه و انواع آن ها با شما صحبت کنیم. در نهایت به شما آموزش دهیم چطور بتوانید یک آرماتور مناسب برای استاپ موشن خود انتخاب کنید.

برای آشنایی با استاپ موشن می توانید مقاله استاپ موشن از 0 تا 100 را مطالعه کنید.

آرماتور مهم ترین عنصر هر کاراکتر

شما طراحی کاراکتر خود را انجام دادید، استوری برد خود را کشیده اید، شاید حتی حرکت های متناوب کاراکترتان را به ترتیب مشخص کرده باشید و برای شروع ساخت استاپ موشنتان سر از پا نمی شناسید!

جدا از تهیه ی همه ی وسایل مورد نیاز برای تنظیم حرکت دقیق، باید برای شخصیت خود یک آرماتور تهیه کنید. آرماتور در واقع مهم ترین عنصر برای هر عروسک استاپ موشن محسوب می شود، زیرا به وسیله آن عروسک می تواند در موقعیت های مختلف ثابت بایستد.

انواع آرماتور در استاپ موشن

1. آرماتور توپ و سوکت محبوب ترین آرماتور استاپ موشن (Ball and socket armatures)

یکی از اولین آرماتورهای پیچیده، عروسک استاپ موشن نقش گوریل برای فیلم کینگ کونگ بود. سازندگان این عروسک استاپ موشن ویلیس اوبراین و دلگادو، 2 عروسک برای نقش کونگ ساختند. اندازه ی هر کدام از این عروسک ها 18 اینچ بود. آن ها برای ساخت این عروسک ها از آرماتور توپ و سوکت استفاده کردند. در این روش از اتصالات کوچک (توپ یا مفصل ها) برای ساختن اعضای خم شونده عروسک استفاده می شود

آرماتور و عروسک فیلم کینگ کونگ
آرماتور و عروسک فیلم کینگ کونگ

آرماتور توپ و سوکت برای کدام عروسک ها مناسب است؟

ارماتور استاپ موشن توپ و سوکت
آرماتور توپ و سوکت

این نوع آرماتور برای عروسک هایی مناسب است که می توان برای هر قسمت از بدن اندازه مفصل و میزان سفت یا شل بودن متفاوتی در نظر گرفت. مثلا برای مفصل زانو را بزرگتر و سفت تر از مفصل انگشت پا در نظر گرفت.

در واقع این نوع آرماتور برای مدل های سنگین و بزرگ مناسب تر است. از طرفی آرماتور محبوب انیماتورها (حرکت دهندگان عروسک) است. چون به آن ها اجازه می دهد هر قسمت از بدن کاراکتر را حرکت دهد.

ری هاریهاوزن و آرماتور توپ و سوکت

ری هاریهاوزن یکی از پیشگامان استفاده از آرماتور توپ و سوکت در استاپ موشن بود. کار های استاپ موشنی او شهرت جهانی دارد. او با هیولاهایی که در طول زندگی حرفه ای خود متحرک کرد، باعث بیشترین پیشرفت ها در زمینه ی جلوه های ویژه در تاریخ ثبت شد.

ری هاریهاوزن بخاطر ترکیب جلوه های استاپ موشن با فیلم های اکشن زنده، در فیلم هایی چون جیسون و آرگوناوت ها و سفرهفتم به شهرت رسید.

استاپ موشن جیسون و ارگونات ها ساخته شده با آرماتور توپ و سوکت

در طول سال ها آرماتورهای توپی و سوکت پیشرفت های قابل توجهی داشته اند و استودیوهای استاپ موشن از طراحی های پیچیده و پیچیده تری برای ساخت آن ها استفاده کردند.

یکی از برجسته ترین پیشرفت ها در ساخت آرماتور توپ و سوکت کار مک کینون در استاپ موشن عروس مرده است. آرماتورهای استفاده شده در این انیمیشن به قدری دقیق و پیشرفته بودند که انیماتورها توانستند با دقت هر چه تمام تر هر عنصر در چهره عروسک را کنترل کنند. با توجه به ایده اولیه ساخت آرماتور توپ و سوکت، هر عروسک دارای چرخ دنده و سیم بود، که آرماتور می توانست برای کنترل هر عنصر آن را تنظیم کند.

اگر به دنبال قطعات آرماتور توپ و سوکت هستید و می خواهید آن ها را با کمترین هزینه و بیشترین کیفیت خریداری کنید. به سایت stop motion shop مراجعه کنید.

اگرچه آرماتور توپ و سوکت محبوب ترین نوع برای استفاده از انیماتورها هستند. اما می توان از بسیاری از گزینه های دیگر آرماتور نیز استفاده کرد.

2. آرماتور سیمی (wire armatoure)

آرماتور سیمی در استاپ موشن
آرماتور سیمی در استاپ موشن

اگر برای اولین بار است که کار استاپ موشن را شروع می کنید، یکی از ساده ترین راه ها برای حرکت کاراکتر، استفاده از آرماتورهای سیمی است.

ساخت آرماتورهای مفتولی به وسیله ی پیچیدن چند لایه سیم مفتولی نازک به دور خود، برای افزایش مقاومت سیم ها انجام می شود. برای ساختن آن کافیست سیم های پیچیده شده را روی طرح نقاشی شده از کاراکترتان قرار دهید تا به اندازه ی مورد نظرتان برسد. در مرحله ی بعد از فوم یا پنبه به عنوان روکش برای سیم ها استفاده کنید، تا براساس نیاز های شخصیت بدنی کامل تربرای شخصیت تان داشته باشید.

مهم ترین مزیت آرماتورهای مفتولی مقرون به صرفه بودنشان است و کار کردن با آن برای هنرجویان یا کسانی که به سادگی کار استاپ موشن را شروع کرده اند، راحت تر است. نقطه ضعف آرماتورهای سیمی این است که نسبت به آرماتورهای توپ و سوکت استحکام کم تری دارند. معمولا آرماتورهای هر عروسک متناسب با نوع انیمیشن انتخاب می کنند.

گاهی در کارهای حرفه ای از این آرماتور ها برای ساخت کاراکتر های سیاهی لشکر استفاده می شود.

اگر می خواهید خودتان یک آرماتور بسازید فیلم زیر نحوه ی ساخت آرماتور سیمی و آرماتور توپ و سوکت را به شما آموزش می دهد.

ساخت آرماتور وعروسک استاپ موشن در خانه

3. آرماتورهای 3 بعدی (3d armatoure)

ارماتور سه بعدی استاپ موشن پارانورمن
ارماتور سه بعدی استاپ موشن پارانورمن

چاپگرهای 3 بعدی تحول بزرگی در تولیدات به وجود آورد و به سرعت جای خود را در دنیای تولید بازکرد. این چاپگرها در دهه اخیر به حوزه ی استاپ موشن هم وارد شد و توانست کمک فراوانی به این صنعت کند. فیلم زیر درباره ی تغییراتی است که این چاپگرها در ساخت استاپ موشن ایجاد کرده است.

این فناوری به صورت بسیار پیشرفته در استودیوهای حرفه ای استاپ موشن مانند استودیو لایکا وجود دارد. از این فرآیند می توان برای ساخت چهره های بسیار دقیق استفاده کرد.

در واقع بعد از طراحی کاراکتر می توان هر جزء کاراکتر را طراحی و سپس به هم متصل کرد و در نهایت یک عروسک یا کاراکتر محکم و پایدار داشت.

فیلم زیر مراحل ساخت آمارتورهای 3 بعدی و کاراکتر های استاپ موشن پارانورمن را نشان می دهد.

اولین استاپ موشن ساخته شده با آرماتورهای 3d انیمیشن فوق العاده کارولین به کارگردانی تیم برتون است.

گسترش این علم و تولید این پرینتر ها در چند سال اخیر به قدری زیاد بوده است که می توانید با صرف هزینه ای چند میلیون تومانی به راحتی یک پرینتر تهیه کنید.

همچنین با پیشرفت های فراوان در زمینه ساخت آرماتور، می توانید با توجه به نیاز، مهارت و بودجه خود از گزینه های مختلفی به عنوان آرماتور برای عروسک خود استفاده کنید.

اگر به دنبال ایده برای ساخت استاپ موشن می گردید ما به شما مقاله 45 ایده عالی برای ساخت استاپ موشن را مطالعه کنید.

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست