نحوه انتخاب رنگ های مناسب برای برند و جزئیات مهم آن

انتخاب رنگ برند

چه تصمیم گرفته باشید از یک شرکت جدا شوید و کسب و کار خود را راه اندازی کنید، یا چه در حال راه اندازی یک استارت آپ جدید باشید، درک تاثیر رنگ بر رفتار مصرف کننده به موفقیت برند شما کمک می کند. تحقیقات نشان می دهد که تا 85٪ از مصرف کنندگان معتقدند رنگ بزرگ ترین انگیزه هنگام انتخاب یک محصول خاص است، در حالی که 92٪ ظاهر بصری را به عنوان متقاعد کننده ترین عامل بازاریابی به طور کلی می دانند. در این مقاله، ما به شما در پیدا کردن ترکیب رنگها و انتخاب کردن رنگ برند کمک می‌ کنیم.

چرا انتخاب رنگ برند مهم است؟

اهمیت انتخاب درست رنگ برند

همیشه اولین برخورد مهم است. این موضوع در مورد برند ها نیز صدق می کند زیرا رنگ برند شما احتمالاً اولین چیزی است که مشتریان می بینند. رنگ ها احساسات و عواطف را برمی انگیزند و اطلاعات خاصی را منتقل می کنند. رنگ به مشتریان کمک می کند که بدون اینکه بدانند محصول شما چیست، یک تصور اولیه در مورد آن داشته باشند. درواقع، رنگ‌ های برند در کمک به مشتریان در تصمیم‌ گیری در مورد اینکه آیا می‌ خواهند بیشتر در مورد برندتان و محصولاتتان بدانند، قدرتمند هستند.

واکنش مشتریان به رنگ

واکنش مشتریان به رنگ

همه ما می دانیم که رنگ قرمز با خطر و سبز با طبیعت مرتبط است، اما هر دو معانی و تداعی بیشتری دارند. روانشناسی رنگ مطالعه چگونگی تأثیر رنگ ها بر ادراک و رفتار است. به ما این امکان را می دهد که رنگ را درک کنیم و از آن به نفع خود استفاده کنیم، به خصوص وقتی صحبت از بازاریابی و برند سازی می شود.

بر اساس یک مطالعه، 62 تا 90 درصد ارزیابی محصول تنها بر اساس رنگ ها است، بنابراین مهم است که پالت برند خود را به درستی تنظیم کنید.

نمونه هایی از برند های معروف و انتخاب رنگ برند آن ها

نمونه هایی از برند های معروف و انتخاب رنگ برند آن ها

برند هایی با طرح های رنگی عالی به طور تصادفی با آن ها برخورد نکردند.

به برندها یی که هر روز با آن ها در تماس هستید و اینکه رنگ چگونه در هویت بصری آن ها نقش دارد فکر کنید. کوکاکولا قرمز است. کادبری بنفش است. اپل سفید است. برند هایی مانند گوگل از چندین رنگ استفاده می‌ کنند.

نمونه هایی از برند های معروف و انتخاب رنگ برند آن ها

قرمز قابل تشخیص کوکاکولا به دلایل عملی به وجود آمد. به گفته این برند:

“از اواسط دهه 1990، ما شروع به رنگ آمیزی بطری های خود به رنگ قرمز کردیم تا ماموران مالیاتی بتوانند آن ها را در حین حمل و نقل از الکل تشخیص دهند”.

اما به دلایل دیگر نیز حرکت خوبی بود زیرا اکنون می دانیم که رنگ قرمز می تواند محرکی برای خرید های فوری باشد.

نمونه هایی از برند های معروف و انتخاب رنگ برند آن ها

شایعات حاکی از آن است که بنفش سلطنتی برند شکلات Cadbury، با نام مستعار Pantone 2865c، به عنوان ادای احترام به ملکه ویکتوریا انتخاب شده است. با بیش از 100 سال قدمت، کادبری برای اولین بار در سال 2004 تلاش کرد تا این رنگ را علامت تجاری بگذارد، با این حال، این یک جنگ تبلیغاتی را با شکلات نستله آغاز کرد، که در آن استدلال می‌ کرد که این رنگ به اندازه کافی متمایز نیست. در سال 2008، Cadbury علامت تجاری خود را ثابت نگه داشت و اثبات کرد رنگ‌ های نمادین ارزش مبارزه را دارند.

نمونه هایی از برند های معروف و انتخاب رنگ برند آن ها

استیو جابز به دو دلیل رنگ سفید را انتخاب کرد. جابز که علاقه‌ مند به طراحی بود، می‌ دانست که رنگ سفید نشانه خلوص است، و به همین دلیل با دیدگاه او در مورد محصولاتی با طراحی زیبا همخوانی داشت. دلیل دوم هم رقابت بود. در آن زمان، رنگی که بیشتر توسط تولید کنندگان کامپیوتر مورد استفاده قرار می گرفت خاکستری بود.

نمونه هایی از برند های معروف و انتخاب رنگ برند آن ها

گوگل قرمز، آبی و زرد را انتخاب کرد زیرا رنگ‌ های اصلی هستند، اما سبز را اضافه کردند تا نشان دهند همیشه از قوانین پیروی نمی‌ کنند. این پالت کودکانه باعث می شود که فناوری کمتر ترسناک به نظر برسد. این موضوع برای شرکتی که به خود می بالد، کار ها را واقعاً آسان می کند.

نمونه هایی از برند های معروف و انتخاب رنگ برند آن ها

یک علم در پشت رنگ های کلیدی مک دونالد وجود دارد. قرمز محرک است، ضربان قلب را افزایش می دهد و در نتیجه اشتهای شما را افزایش می دهد. زرد با شاد بودن همراه است، به علاوه قابل مشاهده ترین رنگی است که از فاصله دور دیده می شود.

همانطور که نمونه ها نشان می دهند، هیچ یک از آن رنگ ها تصادفی انتخاب نشده اند. این شرکت‌ ها کار باورنکردنی در ساخت برند هایی انجام داده‌ اند که تنها با رنگ قابل تشخیص هستند. بنابراین بیایید به این موضوع بپردازیم که چگونه می توانید رنگ مناسب را انتخاب کنید تا برند خود را هم به یاد ماندنی و هم قابل تشخیص کنید.

برای انتخاب رنگ برند معنی رنگ ها را درک کنید

تحقیقات زیادی در مورد تئوری رنگ انجام شده است. مطمئناً می توانید با یک سرچ ساده داستان پشت هر رنگ را بیابید، با این حال، در اینجا خلاصه ای از معنای هر رنگ وجود دارد:

 • قرمز با خطر، هیجان و انرژی مرتبط است. همچنین به رنگ عشق و اشتیاق شناخته شده است.
 • صورتی زنانه ، احساسی و رمانتیک است. طیف های مختلف، مانند صورتی تند، می تواند جوان و جسور به نظر برسد.
 • نارنجی، تازه و سرشار از سرزندگی است. همچنین خلاقانه، ماجراجویانه و با مقرون به صرفه بودن همراه است.
 • زرد خوشبینانه است. این رنگی است که با بازیگوش و شاد بودن همراه است.
 • سبز طبیعی است و اغلب برای نشان دادن پایداری استفاده می شود. اما می تواند با اعتبار و ثروت نیز همخوانی داشته باشد.
 • آبی قابل اعتماد است. آرام بخش است و اغلب با افسردگی همراه است.
 • بنفش سلطنتی و نشان دهنده عظمت است. این رنگ می تواند روحانی و مرموز باشد.
 • قهوه ای ساده و صادق است و اغلب برای محصولات سالم و ارگانیک استفاده می شود.
 • سفید خالص است. این سادگی و معصومیت را، اغلب با احساسی مینیمال، منتقل می کند.
 • مشکی هم پیچیده و هم شیک است. می تواند رسمی و مجلل باشد، اما غم انگیز نیز باشد.
 • استفاده چند رنگ با هم برای گرفتن روحیه تنوع عالی است.

البته، در این طیف، مجموعه ای از رنگ های اضافی وجود دارد. رنگ های مختلف، مانند آبی کم رنگ یا سرمه ای نیز به داستان رنگ کمک می کند. ما بعداً در مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت، اما در حال حاضر، باید ایده ای تقریبی از رنگ هایی داشته باشید که برای برند شما مناسب تر هستند.

ماهیت برند خود را شناسایی کنید

ریچارد برانسون زمانی که رنگ قرمز پر جنب و جوش ویرجین را انتخاب کرد، برند خود را شناسایی کرد. با این کار مشتریان خود را تشویق کرد که جسور و با اعتماد به نفس باشند و روش های تجاری متمایز خود را منعکس کنند. بنابراین در نظر بگیرید که چه رنگ هایی به بهترین وجه برند شما را منعکس می کنند.

ابتدا مشخص کنید که نام برند شما در مورد چیست، زیرا داشتن یک ایده واضح از این که اهداف برند شما چیست و می خواهید مخاطبان هدف شما چه احساسی داشته باشند، به انتخاب بهترین رنگ ها برای برند کمک می کند.

در مورد برند خود به روش های زیر فکر کنید:

 • اهداف برند: آیا می خواهید مشتریان خوشحال باشند، ثروتمند شوند، بیشتر مطلع شوند؟
 • مخاطب هدف: آیا می خواهید آن ها احساس مثبت، اعتماد به نفس یا باهوشی داشته باشند؟
 • ویژگی های شخصیتی: آیا برند شما سرگرم کننده، جدی یا الهام بخش است؟

روشی که می خواهید توسط مشتریان درک شوید می تواند به محدود تر کردن طرح رنگ شما کمک کند. بنابراین در حالی که محصول شما ممکن است ارگانیک باشد، رنگی که معمولاً با قهوه ای مرتبط است و به شادی اشاره دارد، ممکن است در این صورت ممکن است رنگ زرد خوش بینانه را انتخاب کنید. حتی بهتر از آن، می توانید هم قهوه ای و هم زرد را به عنوان بخشی از پالت رنگ برند خود انتخاب کنید (در ادامه به آن خواهیم پرداخت).

ماهیت برند خود را شناسایی کنید

به انتخاب رنگ های برند رقیب نگاه کنید

رنگ های برند باید در دید باشند یا حداقل فورا قابل تشخیص باشند. از آنجایی که محصول شما اغلب در میان رقبا ظاهر می شود، چه به صورت آنلاین یا در قفسه فروشگاه، شما نمی خواهید یکسان به نظر برسید. ما اغلب کرم های ضد آفتاب را در حال استفاده از زرد یا شرکت های فناوری در حال استفاده از آبی می بینیم. وقتی محصولات یکسان به نظر می رسند، نادیده گرفتن آن ها آسان است.

در عوض، به غیر از موارد بدیهی، به کار های دیگری که برند یا محصول شما انجام می دهد فکر کنید. یک کرم ضد آفتاب ممکن است از نور خورشید محافظت کند، اما اگر به طور طبیعی ساخته شود، سبز می تواند یک گزینه باشد. برای جلوگیری از تکراری بودن، یک مود بورد رقبا برای خود درست کنید تا تعیین کنید چگونه می توانید خود را از گروهی از رقبا متمایز کنید.

به انتخاب رنگ های برند رقیب نگاه کنید

یک پالت رنگ برند ایجاد یا انتخاب کنید

بیایید با آن روبرو شویم، طیف های آبی زیادی وجود دارد، پس بیایید رنگ ها را هم به عنوان یک رنگ برند فردی و هم در یک پالت بررسی کنیم.

انواع رنگ

هیو های رنگی

این موضوع به تغییرات رنگ های اصلی اشاره دارد: قرمز، زرد و آبی. همانطور که احتمالاً به خاطر دارید، این سه رنگ بسته به نحوه ترکیبشان می توانند رنگ دیگری ایجاد کنند.

سایه رنگ

سایه رنگ زمانی است که مشکی به یک رنگ اضافه می شود و میزان سایه به میزان سیاهی اضافه شده اشاره دارد.

تینت رنگ

تینت رنگ، ورژن سفید همان سایه است که رنگ سفید را برای روشن تر کردن رنگ اضافه می کند و نمونه ای بسیار محبوب از این نوع رنگ ها، رنگ های پاستلی هستند.

اشباع رنگ یا تن

اشباع رنگ زمانی است که ظاهر یک رنگ را با اضافه کردن سیاه و سفید تغییر می دهید.

اشباع رنگ یا تن

کد های رنگ

سه کد رنگ وجود دارد که باید از آن ها آگاه باشید تا مطمئن شوید که رنگ های برند شما می توانند به طور دقیق تکرار شوند، مهم نیست در کجا ظاهر می شوند. شما نیازی به درک کامل این کد ها ندارید، اما باید بدانید که رنگ های برند شما در هر فرمت چیست و به صورت یک سری اعداد برای هر رنگ ظاهر می شود.

CMYK مخفف Cyan، Magenta، Yellow و Key (مشکی) است در حالی که PMS مخفف Pantone Matching System است. این ها برای چاپ، یا به صورت دیجیتالی آف ست استفاده می شوند.

RGB مخفف قرمز، سبز، آبی است در حالی که HEX مخفف سیستم اعداد هگزا دسیمال است. این ها عمدتاً در صفحه نمایش چیز هایی مانند وب سایت ها و ایمیل ها یافت می شوند.

پالت برند

اکثر برند ها بیش از یک رنگ دارند. در حالی که ممکن است لوگو آبی باشد، وب سایت ممکن است شامل زرد یا سبز نیز باشد. به این پالت برند می گویند و مهم است که آن رنگ ها با هم هماهنگ باشند.

جایی که رنگ های برند شما باید ظاهر شوند

هنگامی که تحقیق را انجام دادید، رنگ خود را پیدا کردید و پالتی از رنگ های مورد نظر را ایجاد کردید، زمان آن فرا رسیده است که آن ها را اعمال کنید. در تمام نقاط تماس خود، مطمئن شوید که رنگ های انتخابی شما جلوه دلخواه را دارند و به طرق مختلف کار می کنند. در اینجا چند مکان وجود دارد که رنگ های برند شما می توانند ظاهر شوند:

 • لوگو
 • وب سایت و ایمیل
 • رسانه های اجتماعی
 • تبلیغات
 • فروشگاه
 • لوازم التحریر
 • لباس کارمندان
 • مناسبت ها

قبل از اینکه متعهد شوید، رنگ های خود را در یک یا دو قالب، مانند رسانه های اجتماعی یا با چاپ کارت ویزیت آزمایش کنید.

جایی که رنگ های برند شما باید ظاهر شوند

ایجاد دستورالعمل های برند

ایجاد دستورالعمل های برند

یک چیزی که همه برند ها باید داشته باشند دستورالعمل های برند است. دستورالعمل های برند کتابی از قوانین است که نشان می دهد برند شما چگونه باید ظاهر شود و این برای ثبات مهم است. ایجاد و حفظ هویت برند قوی به شما کمک می کند که قابل تشخیص و به یاد ماندن باشید.

یکی از اجزای کلیدی دستورالعمل‌ های برند برای ثبت رنگ‌ های برند شما این است که باید این ها را در همه قالب ها نشان دهد. برای چاپ یا پارچه، حتما رنگ‌ های CMYK و PMS و همچنین رنگ‌ های دیجیتال را در هر دو سیستم RGB و HEX درج کنید. برخی از موارد اضافی که می‌ توانید در دستورالعمل‌ های برند خود نیز بگنجانید عبارتند از:

 1. نمای کلی تاریخچه برند، بیانیه ماموریت و هویت برند شما.
 2. لحن، نحوه صحبت شما با مشتریان یا پیام هایی که به وسیله آن می خواهید با آن ها ارتباط برقرار کنید.
 3. لوگو، اندازه ای که باید ظاهر شود یا جایی که باید در صفحه یا ایمیل ظاهر شود.
 4. پالت رنگ، PMS، CMYK، RGB و HEX.
 5. تایپو گرافی یا فونت برای استفاده در ایمیل، چاپ یا وب سایت.
 6. سبک های تصویر مانند عکس هایی که در شبکه های اجتماعی استفاده می کنید.
 7. سبک های طراحی برای چیز هایی مانند لوازم التحریر اداری مانند کارت ویزیت یا سربرگ.

این یک تمرین عالی است که ببینید برند شما به طور کلی چگونه به نظر می رسد، رنگ ها چگونه کنار هم قرار می گیرند و اینکه برند شما در کل یکسان به نظر می رسد یا نه.

نتیجه

تا این لحظه شما اطلاعاتی در رابطه با انتخاب رنگ های مناسب برای برند خود، دریافت کرده اید. اکنون به این توجه داشته باشید که برای بهترین انتخاب رنگ، بهتر است که از یک متخصص طراحی کمک بگیرید. برای جمع بندی، به یاد داشته باشید:

 • برای درک معنای رنگ ها، تئوری رنگ را بدانید
 • مشخص کنید که برند شما در مورد چیست تا بتوانید با رنگ های مربوطه هماهنگ شوید
 • رقبای خود را در نظر بگیرید تا شبیه به هم نباشید
 • ایجاد و آزمایش یک پالت رنگ در تمام نقاط تماس برند
 • دستورالعمل های برند را ایجاد کنید تا برند شما همیشه یکسان به نظر برسد

منبع: canva

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست