امکانات مورد نیاز برای یک آتلیه عکاسی صنعتی و تبلیغاتی

برای داشتن یک آتلیه یا استدیوعکاسی ابتدا لازم است امکانات مورد نیاز را فراهم کنید. پیش نیاز های یک آتلیه عکاسی بستگی به نوع کاربرد شما از آن دارد شما باید در مرحله اول باید تخمین هزینه کنید. می خواهید عکاسی صنعتی انجام دهید یا می خواهید در آینده کامل تر و حرفه ای تر باشید؟ برای اینکه یک آتلیه عکاسی صنعتی برای کار های تبلیغاتی مانند پوشاک و لوازم بهداشتی یا محصولات فروشگاهی داشته باشید، به امکانات زیادی احتیاج ندارید.

برای شناخت این امکانات و هزینه های تقریبی آن در ادامه موارد را باهم بررسی می کنیم.

استدیو

ابتدا باید مکانی را پیدا کنید، داشتن یک استدیو عکاسی صنعتی کار سختی نیست چرا که به فضا و دکور نیاز ندارید.همچنین لزوم به داشتن پنجره نیست. حتی شما می توانید از زیر پله یک استدیو عکاسی صنعتی بسازید.

البته این بستگی به تنوع محصول هم دارد اگر شما محصولات با حجم زیاد دارید یا از مدل ها برای برند های پوشاک عکس می گیرید نیاز به فضای بیشتری دارید. اما باز هم نیاز نیست خیلی بزرگ باشد. پس هزینه آن خیلی زیاد نیست. هزینه را تخمین بزنید.

عکاسی تبلیغاتی
عکاسی تبلیغاتی

دوربین و لنز

برای یک آتلیه عکاسی صنعتی و تبلیغاتی دوربین های متنوعی را می توانید انتخاب کنید ز Nicon تا Canon دست شما باز است چرا که نیاز به لنز های بزرگ و زیاد نیست. حتی با یک تلفن همراه که دوربین خوبی دارد، مانند آیفون 11 به بعد یا سامسونگ های رده بالا و… می توانید این کار را انجام دهید.

می توانید عکس های خود را از سوژه های کوچک بگیرید. پس لزومی ندارد خیلی هزینه کنید. اما شاید شما بخواهید کارتان را ارتقا دهید.

اگر بودجه آن را دارید یک دوربین خوب با لنز یا عدسی های متنوع بخرید. هزینه آن از 20 میلیون تا 100 میلیون می شود.

دوربین برای عکاسی صنعتی
دوربین برای عکاسی صنعتی

سه پایه

داشتن یک سه پایه خوب بسیار مهم است این سه پایه باید قابلیت تغیر ارتفاع را داشته باشد قسمت گردن آن هم قابلیت بالا و پایین را داشته باشد تا بتوانید عکس هایی را از بالای سوژه بگیرید، همینطور توان نگهداری دوربین و مچ شدن با فلاش ها را دارا باشد. هزینه آن 5 میلیون تا 30 میلیون می شود.

سه پایه
سه پایه

امکانات نور پردازی

تقریبا 50 درصد کیفیت و جذابیت عکس های آتلیه مربوط به نور پردازی هاست که البته تقریبا 50 درصد هزینه ها را هم شامل می شود.

انواع فلاش چتر ها، رینگ لایت ها، سافت باکس و.. در بازار وجود داد. شما می توانید با استفاده از پانتوگراف های سقفی تجهیزات نور پردازی رادر آتلیه نظم دهید. هزینه تقریبی آن تا از 10 تا 50 میلیون می شود.

تجهیزات نورپردازی با
تجهیزات نور پردازی با استفاده از پانتوگراف های سقفی

فون و پایه فون

پرده یا فون آتلیه عکاسی
بک گراند

بک گرند کار شما بسیار با اهمیت است. اگرچه اکثر محصولات دور گیری می شوند و بک گراند های یک دست و یک رنگی دارند، اما گاهی لازم است شما بک گراند های رنگی داشته باشید تا دور گیری برای ادیتور راحت باشد. فون یا پرده های رنگی را هم می توانید با پایه برقی خریداری کنید و هم می توانید دستی جابه جا کنید.

به طور کلی وجود دو پرده عکاسی سیاه و سفید لازم است اما اگر بودجه آن را دارید می توانید رنگ های طوسی کدر و قهوه ای روشن و کرم را هم داشته باشید و یا از فون در تنوع رنگی بیشتر استفاده کنید. همچنین می توانید برای محصولات کوچک، بک گراند های کوچک کاغذ دیواری با طرح های متنوع تهیه کنید.

دکور آتلیه

برای زیبا تر شدن کارتان، می توانید از لوازم کوچک مانند گلدان، سنگ های تزئینی، شیشه و … می توانید در کناربعضی محصولات مانند لوازم بهداشتی و عطر قرار دهید.

یک سیستم کامل کامپیوتری

عکس هایی که می گیرید نیاز به روتوش و ادیت دارند. بنا براین نیاز است یک سیستم کامل رافراهم کنید از امکانات سخت افزاری تا نرم افزارهایی برای ادیت عکس های صنعتی و تبلیغاتی. این سیستم شامل موارد زیر می شود:

  • رم یا هارد و گرافیک بالا
  • مانیتور 25 تا 35 اینچ مانند (برند های دل، سامسونگ و ال جی)
  • یک هارد جانبی یا سرور خارج از محل کار برای بکاب گیری
  • چند رم و کیف آن

میز و صندلی مناسب

میز و صندلی برای سیستم کامپیوتر و ادیتور از امکانات نهایی عکاسی صنعتی می باشد. بهتر است صندلی اداری با قابلیت تغییر ارتفاع ودارای پشتی طبی باشد. از دیگر موارد جزئی تر مانند پد موس، رم ریدر،کابل های مورد نیاز و نرم افزار های لازم می باشد.

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست