معرفی پرکاربرد ترین و بهترین اتیکت لباس (لیبل لباس)

اتیکت لباس

در این مقاله می خواهیم برای شما به روز ترین و بهترین اتیکت لباس را معرفی کنیم. تا با توجه به جنس کارتان بهترین آن را برای خود برگزینید؛‌ با ما همراه باشید.

حتما بارها و بارها دیده اید که بر روی کالا بر چسب می زنند (به این برچسب) اتیکت یا لیبل می گویند. در بر چسب یا لیبل اطلاعاتی برای نحوه نگهداری و یا اطلاعات ضروری درج می شود تا به شما برای محافظت از کالا یاری کند. مثلا برای اتیکت لباس علائم و اطلاعاتی مانند طریقه شستشو، درجه آب،‌ قابل اتو کشی بودن یا نبودن، درجه اتو، ماشین شور بودن یا شستشو دستی و … درج می شود.

اطلاعات اتیکت لباس

پیشینه استفاده از اتیکت (لیبل) به سال 1930 بر می گردد که در ابتدا برای سرعت دادن به خرید و فروش از آن استفاده می شد. امروزه با پیشرفت صنعت طراحی و چاپ طراحی لیبل (تگ لباس) نیز روزانه زیبا تر طراحی و هوشمندانه تر چاپ می شود.

در بالا از کلمه تگ استفاده کردیم شاید برای شما نیز سوال شده باشد تگ چیست؟ چه تفاوتی با لیبل دارد؟ تگ بر روی اجسام قرار می گیرد بنابراین از تگ ها بر روی همه کالا ها نمی توان استفاده کرد؛ اما لیبل را بر روی اکثر کالا ها می توان استفاده کرد. هزینه تگ نسبت به لیبل کمی بیشتر است.

اتیکت (لیبل) چیست؟

اتیکت یک تکه کاغذ، فلز، پلیمر و یا پارچه می باشد که می توان اطلاعاتی را درباره محصول یا مکان روی آن چاپ کرد. لیبل ها انواع مصرفی متفاوتی دارند شما می توانید تبلیغات، هشدار ها، نام شرکت یا برند، شناسایی محصول و … را روی لیبل چاپ کنید و استفاده کنید.

لیبل های هولوگرامی انواع مختلفی دارند مانند: اتیکت حرارتی، لیبل کاغذی و … ؛ از جمله انواع دیگر لیبل ها را می توان به لیبل های کاغذی، پی وی سی، لیبل متال، لیبل اموال، لیبل برنگ، لیبل گچی، اتیکت وید، لیبل تایوک، لیبل خرد شونده و … اشاره کرد.

انواع اتیکت (لیبل)

1- بافت اتیکت و لیبل پارچه ای

اتیکت پارچه ای

این نوع لیبل یکی از بهترین و پرکاربرد ترین نوع لیبل در خاور میانه است که تنوع رنگی و ماندگاری فوق العاده بالایی دارد؛ و اطلاعاتی همچون لوگو برند،‌ مارک پشت دار بودن یا لیبل بر چسبی، لیبل اتویی و … با بالا ترین تراکم و کیفیت عالی تولید و عرضه می شود.

2- لیبل پشت چسب دار

لیبل لباس

لیبل هایی که پشت آن ها چسب دارد نیز به دو دسته تقسیم می شوند: لیبل های حرارتی (این محصول بیشتر برای خرج کار و زیباییی استفاده می شود.) لیبل پشت چسب دار ساده (این نوع لیبل بیشتر برای کفش،‌ کیف،‌ مبلمان و … استفاده می شود که به صورت آسانی به کالا متصل می شود و به صورت چاپی،‌ مولتی استایل،‌ بافت،‌ چرم و … تولید می شود.

3- اتیکت پشت لباس

اتیکت_ لیبل

معمولا مارک های پشت یقه لباس جهت سفارشی سازی لباس برای برند استفاده می شود. این نوع لیبل لباس یکی از حرفه ای ترین لیبل ها است که برای پوشاک به کار می رود.

هر آنچه قبل از سفارش و طراحی اتیکت لباس باید بدانید!!!

1- موقعیت لیبل

شما باید ابتدا تصمیم گیری کنید؛ این لیبل قرار است کدام قسمت لباس قرار بگیرد. ( در داخل درز پهلو،‌پشت یقه، درز آستین و …) موقعیت بسیار مهم است زیرا این امر میزان توجه برچسب را تعیین می کند. اگر قرار است نکاتی درباره مراقبت از لباس را روی آن درج کنید بهتر است جایی بزنید که مشتری فقط آن را ببیند. اما اگر قصد برندسازی دارید بهتر است آن را در پشت یقه قرار دهید تا به راحتی مورد توجه قرار بگیرد.

2- محتوا

امکان دارد از نظر شما مشتری باید اطلاعات زیادی از نوع پارچه و نحوه مصرف و استفاده از محصول را بداند اما بسیار مهم است که جزعیات تان را کم کنید زیرا هر چه اطلاعات بیشتری روی آن قرار دهید بر عکس عمل می کند (شما قصدتان آاه کردن مشتری است اما مشتری گیج می شود و ترجیح می دهد طبق دانش قبلی خودش لباس را استفاده کند)

مثلا اگر شما بخواهید بر روی لیبل اندازه لباس،‌نوع پارچه، سال تاسیس، نماد های لباسشویی،‌درجه اب، نحوه اتوکشی،‌درجه اتو، مواد محصول و .. را قرار دهید مشتری را آزرده خاطر می کنید.

بهتر است بر روی موضوعات تمرکز کنید و از چند نفر نظر بخواهید چرا که کمترین اطلاعات را روی لیبل بگنجانیم.

مقاله مرتبط: آشنایی با اصول ابتدایی طراحی لیبل

شما هر نوع لیبل را می توانید استفاده کنید اما ابتدا تعیین اطلاعات و موقعیت کنید آن زمان جنس و نوع لیبل ناخودآگاه مشخص می شود. امیدواریم از این مقاله نهایت لذت و آگاهی لازم را برده باشید ؛ شما عزیزان می توانید در چنل تلگرام و پیج اینستاگرامی ما عضو شوید تا از جدید ترین خبر ها، آموزش ها و نمونه کار های ما دیدن کنید.

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست