آموزش تکنیک های بسیار مهم نقاشی پاستل برای مبتدیان

نقاشی پاستل

مبتدیان قبل از خواندن این مقاله از خود می پرسند، چگونه می‌توان با یک زیرسازی نقاشی ایده‌آل شروع کرد و سپس رنگ‌های مناسب را در لایه‌ها اضافه کرد و در نهایت یک منظره زیبای پاییزی ایجاد کرد؟ لازم نیست خیلی عجله کنید، به خواندن مقاله ادامه دهید. ما در این مقاله، به معرفی تکنیک های بسیار مهم نقاشی با پاستل و نکات ایمنی مرتبط با آن می پردازیم. با خواندن این مقاله شما نیز می توانید نقاشی با پاستل را شروع کنید، پس با ما همراه باشید.

تکنیک های نقاشی پاستل برای مبتدیان

آیا می خواهید نقاشی با پاستل را امتحان کنید. اما مطمئن نیستید از کجا شروع کنید؟ تکنیک‌های اساسی نقاشی با پاستل را بررسی کنید تا به شما در نقاشی کمک کند.

1. در نقاشی پاستل، عمودی کار کنید

رایج ترین اشتباهی که می بینم نقاشان پاستل مرتکب می شوند این است که آن ها در سطح صاف کار می کنند. این نوع کار کردن موجب لکه کردن نقاشی می شود. از آنجا که نقاشی پاستل باعث ایجاد گرد و غبار می شود و این گرد و غبار بر روی آثار هنری شما نشسته و از دیده شدن صحیح جلوگیری می کند، بنابراین، بهتر است عمودی کار کنید. برای این کار بهتر است ابتدا تخته طراحی خود را روی مواردی مانند: دیوار، انبوهی از کتاب ها و یا روی سه پایه قرار دهید.

نقاشی خود را روی سه پایه قرار دهید

2. پاستل ها را با هم ترکیب (مخلوط) کنید

یکی از ویژگی های منحصر به فرد پاستل نرم این است که می توانید رنگ ها را با هم ترکیب کنید. شما می توانید از ترکیب رنگ برای ایجاد جلوه های نرم، ظریف، یکنواخت تر، مسطح تر، ایجاد رنگ های جدید و شگفت انگیز استفاده کنید. همچنین، شیوه های ترکیب رنگ می تواند بسیار متنوع باشد! بنابراین، برای انجام آن می توانید از مواردی مانند: انگشت، کاغذ سمباده، مقداری حوله آشپزخانه، یک تکه پارچه یا پنبه استفاده کنید.

با استفاده از انگشنت رنگ ها را با هم ترکیب کنید.

به عنوان مثال: برای ترسیم آب ساکن، به ویژه هنگام ایجاد انعکاس آب و زمانی که می خواهید قسمت هایی در نقاشی شما آرام و ساکت باشد، این تکنیک را به کار ببرید.

  • ابتدا پاستل ها را روی سطح کاغذ بکشید.
  • سپس، رنگ ها را کمی هم بزنید. برای این کار سعی کنید به آرامی روی یک ناحیه دست بکشید تا جزئیات به آرامی نرم و رنگ سطح یکنواخت شود.
  • سپس، برای تکمیل و یکنواختی بیشتر سطح و مخلوط کردن رنگ ها می توانید با یک کاغذ سمباده خوب (مانند Art Spectrum Colourfix یا Uart) این کار را انجام دهید. روی کاغذ صاف تر (مانند انگرس یا تیزیانو) نمی توانید این کار را به راحتی انجام دهید. زیرا، در نهایت با کثیفی مواجه خواهید شد. پس با احتیاط بروید، اما آن را امتحان کنید!

نکته: انجام این تکنیک در میان اکثر هنرمندان پاستل بسیار محبوب است. اما، در مورد استفاده بیش از حد از آن هشدار می دهم. با ترکیب بیش از حد، باعث از دست دادن بافت طبیعی طرح خواهید شد. همانطور که می دانید هر تکنیکی زمانی بهترین نتیجه را دارد که از آن به درستی استفاده شود. بنابراین، بهتر است در تمام طرح خود از آن استفاده نکنید.

3. کار بر روی نقطه (Working On Point)

آسان ترین راه برای استفاده از چوب های پاستل نرم، استفاده از آن به صورت عمودی، مانند مداد است. برای شروع پاستل را مانند مداد در دست نگه دارید و با استفاده از نوک آن خطوط نازکی در طرح ایجاد کنید. این یک خط ایجاد می کند. می توانید طول خط خود را تغییر دهید. خطوط کوتاه برای جلوه های ترسیم و خطوط طولانی برای ژست های بزرگ تر.

همچنین می توانید میزان فشاری که به چوب پاستل خود وارد می کنید را تغییر دهید. لمس سبک تر باعث ایجاد علائم ظریف می شود، در حالی که فشار بیشتر رنگ زیادی را روی کاغذ شما باقی می گذارد.

به عنوان مثال: شما می توانید از این تکنیک در محل تلاقی و تکمیل جزئیات کارها مانند: شاخه‌های درخت، تجهیزات کشتی، تیز کردن فرم‌های معماری و برای تکمیل طرح نهایی که نیاز به یک دست کنترل‌شده دارند، استفاده کنید.

برای شروع پاستل را مانند مداد در دست نگه دارید

4. نحوه نقاشی با سمت تخت پاستل

اگرچه ممکن است استفاده از چوب پاستل به عنوان مداد طبیعی به نظر برسد. اما، نگه داشتن آن در حالت عمودی، می تواند بسیار موثر باشد. بنابراین، از قسمت صاف پاستل نیز استفاده کنید (ابتدا برچسب را بردارید). با سمت صاف می توانید خطوط پهن ایجاد کنید و مناطق بسیار بزرگ تری را با رنگ بپوشانید. می‌توانید ضربات کوتاه یا بلند انجام دهید. اگر به استفاده از سمت صاف ادامه دهید، می توانید نقاشی های بسیار رسا ایجاد کنید. از این تکنیک می توانید برای مواردی مانند: نقاشی شاخ و برگ استفاد ه کنید.

با سمت صاف پاستل می توانید خطوط پهن ایجاد کنید

5. لایه بندی پاستل با سایر اشکال رنگ

یکی از مزایای کار با پاستل این است که روش های بسیار متفاوتی برای انجام آن وجود دارد. لایه بندی پاستل با سایر اشکال رنگ، بسیار خوب عمل می کند. همچنین، می توان آن را به صورت مکمل با نقاشی آبرنگی، زغالی، مداد یا روغنی نیز ترکیب کرد. اگر اهل نقاشی های ترکیبی هستید، می توانید این کار را انجام دهید.

*** بیشتر بدانید: رنگ های پاستلی چیست؟

می توانید نقاشی پاستل را با آبرنگ و یا رنگ روغن ترکیب کنید.

ابتدا یک کاغذ با استحکام بالا انتخاب کنید. سپس، می‌توانید پاستیل را روی یک نقاشی زیر رنگ اکریلیک، آبرنگ یا گواش کار کنید. برای انجام آن مطمئن شوید که از کاغذ خوبی استفاده می‌کنید (کاغذی را انتخاب کنید که در برابر آبرنگ و سایر متریال ها مقاوم باشد). زیرا، زمانی که بخواهید با یک برس مرطوب، حرکات پاستلی خود را گسترش دهید. کاغذ حالت طبیعی خود را از دست ندهد. ناگفته نماند که پاستل ها روی روغن ها خوب نمی نشینند و بهتر است روی سایر مواد استفاده شوند. به عنوان مثال با کولاژ، مداد و آبرنگ ترکیب کنید. شما می توانید از این تکنیک برای حرکت ابرها یا آب متلاطم استفاده کنید.

نقاشی با پاستل
شما می توانید از این تکنیک برای حرکت ابرها یا آب متلاطم استفاده کنید.

تفاوت پاستل های سخت و نرم

در حالت کلی، پاستیل در 2 نوع نرم و سخت موجود می باشد. همچنین، پاستیل های نرم انواع مختلفی دارند. اما، تفاوت اصلی در نرمی آن هاست. برخی از مارک ها بسیار نرم و کره ای هستند، برخی دیگر بسیار سخت تر هستند و بیشتر شبیه مداد هستند. شما می توانید از هر نوع آن به طور همزمان در نقاشی خود استفاده کنید.

نقاشی با پاستل نرم یا سخت؟ کدام بهتر است؟!

البته که می توانید یک نقاشی کامل را فقط با پاستل سخت یا فقط با پاستل نرم رنگ کنید. انتخاب آن کاملاً به شما بستگی دارد. اما، اکثر هنرمندان نقاشی با پاستل، اغلب از پاستل های سخت تر در اولین لایه های نقاشی (برای نمایش جزئیات کوچک و ظریف) و از پاستیل های بسیار نرم در لایه های پایانی نقاشی استفاده می کننند.

پاستل های سخت (و مدادهای پاستلی که معمولاً نسبتاً سفت هستند) به خوبی روی پاستل خیلی نرم نمی نشینند. آن ها پاستیل نرم را از روی کاغذ می خراشند و اثر زیادی از خود باقی نمی گذارند. اگر کاملاً مبتدی هستید، آزمایش کنید و ببینید چه چیزی جواب می‌دهد و چه چیزی خوب نیست، یا کمی کار را برای خودتان آسان‌تر کنید و در ابتدا به یک نوع پاستل بچسبید. به طور کلی، نقاشی با پاستل نرم یکی از سرگرم کننده ترین روش های نقاشی است.

نحوه ایجاد ایمنی کار در هنگام نقاشی پاستل

همان طور که می دانید در هنگام کار باید مسئولیت سلامت خود و دیگران را در نظر بگیرید. این امر به ویژه هنگام کار در هر فضایی که تصمیمات شما می تواند بر دیگران، به ویژه کودکان تأثیر بگذارد، اهمیت دارد. سازمان‌هایی مانند: ASTM International به‌عنوان نگهبان عمل می‌کنند، اما مدیریت ایمن مواد هنری وظیفه‌ی هر هنرمند است. از آنجا که مشکل نقاشی با پاستل، گرد و غباری است که ایجاد می کند. برای جلوگیری از انتقال این گرد و غبار پاستلی می توانید اقدامات مختلفی انجام دهید. از جمله:

1. محل مناسبی انتخاب کنید

  • در صورت امکان در فضایی کار کنید که به هنر شما اختصاص دارد و حداقل در جایی که غذا آماده می شود، کار نکنید و یا درب را ببندید.
  • اگر قادر به تهیه مکان مناسب نیستید، کار در فضای باز ساده ترین راه برای رعایت این موضوع است.
  • از آنجا که خلاء ذرات را به هوا پخش می کند. هنگام تمیز کردن محل کار، از جاروها و پارچه های مرطوب یا موبر برای جمع آوری گرد و غبار استفاده کنید.

2. در هنگام نقاشی پاستل از فیلتر هوا استفاده کنید

برای جذب گرد و غبار در حین کار می توانید از یک فیلتر استفاده کنید. آن را روی سه پایه نصب کنید تا با مکش خود گرد و غبار را از شما دور کند. همچنین، می توانید برای تمیز کردن پاستل ها از آن استفاده کنید.

3. ایجاد سد پوستی

گرد و غبار پاستل می تواند اثر خورنده تجمعی روی دستان شما داشته باشد. بنابراین توصیه می کنم از دستکش های طبی یا کرم محافظ دست استفاده کنید. برخی از هنرمندان به دلیل این که دستکش موجب عرق دست های آن ها می شود از دستکش خوششان نمی آید. برای آن ها استفاده از کرم های محافظ پوست جایگزین مناسبی است. کافی است مقدار کمی از کرم را روی دست و ناخن خود بمالید. وقتی کار تمام شد آن را بشویید. استفاده از آن در ایمنی شما بسیار موثر است.

4. استفاده از ماسک هوا یا تنفسی

اگر در فضای خود فیلتر هوا ندارید و متوجه شدید که گرد و غبار پاستیل شما را آزار می دهد، از ماسک هوا یا ماسک تنفسی استفاده کنید. حتما از ماسکی استفاده کنید که بتواند ذرات ریز ایجاد شده توسط پاستل را از بین ببرد.

از ماسک هوا یا تنفسی استفاده  کنید.

5. غبار گیر EASEL

روشی سریع، آسان، قابل حمل و ارزان برای جلوگیری از خروج گرد و غبار از سه پایه شما این است که یک رول نوار پوششی به عرض 2 اینچ (5 سانتی متر) تهیه کنید. نواری بردارید که پهن‌تر از نقاشی روی پایه‌تان است. سپس، لبه انتهایی آن را در امتداد قسمت پشتی نقاشی خود بچسبانید. دو طرف نوار را به هم بچسبانید و یک فرورفتگی در جلو ایجاد کنید تا گرد و غبار را بگیرد، که به راحتی دور ریخته می‌شود. اگر در کلاس شرکت می کنید و از این روش استفاده می کنید، آن ها از این حسن نیت شما قدردانی خواهند کرد.

ASTM چیست و چرا باید به آن اهمیت داد؟

ASTM، شما این برچسب را روی مواد هنری خود دیده اید، اما آیا می دانید چیست؟ در سال 1898 انجمن (ASTM) سازماندهی شد و کار آن شامل تدوین استانداردهایی برای مواد هنری بود. طبق قانون، سازنده باید مواد تشکیل دهنده خطرناک آن را فاش کند و اگر حاوی ماده خطرناک برای سلامتی شما باشد، دستورالعمل‌هایی را در مورد استفاده صحیح از آن بر روی برچسب به شما ارائه دهد.

در نتیجه، برچسب حاوی عبارت “ASTM D4236” به این معنی است که هر ماده ای که این بر چسب را دارد، آزمایش شده است. دفعه بعد که لوازم هنری را تحویل می گیرید، به دنبال این برچسب بگردید و اگر نمی توانید آن را پیدا کنید، سعی کنید در تماس کمتر با این محصول قرار بگیرید!

سخن آخر

می توان به طور مستقیم از آن استفاده کرد (به مواد دیگری نیاز ندارد، نیازی نیست منتظر خشک شدن آن باشید و همچنین، نیازی به آماده سازی ندارد). همچنین، پاستیل های نرم برای همه قابل دسترسی هستند، برای تهیه یک مجموعه اولیه نیازی به هزینه زیادی ندارید و کیفیت آن اغلب بسیار خوب است.

بنابراین، یک جعبه کوچک برای خود تهیه کنید، تکنیک های اساسی برای نقاشی پاستل را بررسی کنید و خودتان آن ها را امتحان کنید. هرچه بیشتر با پاستل نرم بازی کنید، بیشتر احساس خواهید کرد که این چوب های رنگی کوچک چه کاری می توانند برای شما انجام دهند. متوجه خواهید شد که نقاشی پاستل سرگرم کننده بی پایان است (و کثیف!)

منبع:

www.artistsnetwork.comwww.sophieploeg.com

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست