آموزش عکاسی با موبایل!! بدون دوربین با رعایت چند نکته عکاس شو!!

عکاسی با موبایل

از عکاسی لذت می برید اما در حال حاضر قصد خرید دوربین را ندارید؟ می خواهید به بهترین نحو عکاسی کنید و عکس هایتان را در فضای مجازی انتشار دهید؟ می خواهید با موبایل عکاسی کنید اما بلد نیستید؟؟

در این مقاله ما به شما آموزش می دهیم تا بتوانید با گوشی موبایل بهترین عکس های عمرتان را بگیرید. با ما همراه باشید. برای عکاسی کردن نیاز به کمی انگیزه، خلاقیت و سوژه دارید. می توانید ساده ترین عکس ها را به زیبا ترین عکس ها تبدیل کنید.

آموزش عکاسی با موبایل

1- شناخت دوربین

دوربین خود را بشناسید و با ابزار ها و ویژگی های آن آشنایی پیدا کنید. از جمله اجزای اصلی دوربین می توان به سنسور، لنز، لرزشگر دوربین، سیستم فوکوس آن، تشخیص کنتراست، تشخیص فاز، دوال پیکسل و اطلاعات دوربین شامل چند مگاپیکسلی بودن، چند دوربینه و … اشاره کرد.

داشتن گوشی هوشمند یک مزیت عالی برای عکاسی شما محسوب می شود. امروزه گوشی های هوشمندی در بازار قابل خرید است که تعداد دوربین های آن به 4 تا نیز رسیده است. اگر به عکاسی علاقه دارید حتما موقع خرید گوشی به کیفیت و تعداد دوربین گوشی دقت کنید.

2- از لوازم جانبی استفاده کنید.

برخی از لوازم جانبی گوشی همراه برای عکاسی بسیار ضروری هستند، مانند: منوپاد، گوریلاپاد (برای ثابت نگه داشتن دوربین)، لنز های خارجی برای گسترش محدوده دوربین، تجهیزات نور پردازی و … به شما کمک می کند تا بهترین عکس ها را بگیرید.

3- هنگام عکاسی از فلش دوربین استفاده نکنید.

آشنایی با دوربین گوشی

سعی کنید هنگام عکاسی فلش گوشی را خاموش نگه دارید؛ استفاده از فلش گوشی باعث می شود تا زمینه تار و رنگ هایی مصنوئی داشته باشید؛ همچنین لازم است بدانید استفاده از فلش گوشی روی چشم های سوژه نور قرمز ایجاد می کند.

لازم است خودتان یکبار با فلش و یکبار فلش خاموش عکس بگیرید تا متوجه این ماجرا شوید. اگر در مکان تاریکی هستید و می خواهید عکاسی کنید بهتراست به جای استفاده از فلش از راه های ذکر شده در ادامه مطلب استفاده کنید.

1- به دنبال منبع نوری بگردید.

می توانید به جای فلش از شمع، تابلوی نئونی مغازه، چراغ های خیابان، و یا اگر در منزل یا رستوران هستید می توانید از شمع نیز استفاده کنید.

2- از دینامیک گوشی استفاده کنید.

یکی از قابلیت های گوشی دامنه دینامیک آن است. این قابلیت سه عکس متفاوت را همزمان می گیرد و آنها را با هم ترکیب می کند و قطعا نتیجه و خروجی عکس شما عکسی بی نهایت زیبا می شود.

برای استفاده از این آپشن گوشی می توانید از راه کارهای زیر استفاده کنید.

  1. حساسیت iso و نوردهی گوشی را افزایش دهید.
  2. از نرم افزار های مناسب برای عکاسی در شب استفاده کنید.
  3. از یک منبع نور خارجی استفاده کنید.

4- لنز گوشی را تمیز کنید.

در هر کجا که هستید قبل از عکاسی لنز خود را تمیز کنید. تمیز بودن لنز در عکاسی به شما کمک می کند تا با کیفیت بیشتری عکس تان را ثبت کنید.

اگر بعد از عکاسی متوجه تاری عکس شدید بدانید مشکل از لنز شماست و باید قبل از عکاسی آن را تمیز می کردید یا اگر آن را تمیز کردید روش تمیز کردن تان اشتباه بوده. سعی کنید برای تمیز کردن لنز گوشی از دستمال های نخی و شوینده شیشه عینک استفاده کنید؛ ضمن اینکه محکم روی لنز را نکشید تا به آن آسیب نزنید.

5- از قانون یک سوم استفاده کنید.

قانون یک سوم

یکی از ترفندهای قدیمی بسیاری از عکاسان استفاده از قانون یک سوم است. بر اساس قانون یک سوم مهم ترین عناصر یک عکس باید در قسمت یک سوم آن قرار بگیرید.

مهم نیست از چه سوژه ای عکاسی می کنید؛ فقط لازم است سوژه را در یک سوم کادر تان قرار دهید تا ساده ترین عکس ها را زیبا بگیرید. فقط یکبار امتحان کنید تا قلق آن دست تان بیاید.

6- از حالت عکس پشت سرهم استفاده کنید.

بسیاری از گوشی های هوشمند به شما توانایی گرفتن عکس پشت سر هم را می دهند فقط لازم است کلید شات را فشاردهید تا در چند ثانیه پشت سر هم عکاسی کند.

به عنوان مثال گوشی های برند سامسونگ به شما این امکان را می دهد که تا 100 عکس را پشت سر هم بگیرید.

7- عکس های خود را ویرایش کنید.

اگر با نرم افزار فتوشاپ آشنایی ندارید ابتدا آموزش ابزار های فتوشاپ را ببینید و سپس به دنبال ویرایش عکس های خوب تان باشید.

بهترین نرم افزار را برای ویرایش عکس انتخاب کنید و سعی کنید در ادیت و روتوش تصویر زیاده روی نکنید. حتی شما می توانید با استفاده از اپلیکیشن عمل زیبایی انجام دهید و از صفر تا صد صورت تان را بسازید.

گرفتن عکس با گوشی هوشمند به تنهایی خوب نیست مخصوصا اگر گوشی شما دوربین با کیفیتی ندارد. لازم است بعد از عکاسی با فتوشاپ عکس ها را ویرایش و روتوش کنید و جلوه ای خاص به عکس تان بدهید.

8- از اپلیکیشن یا نرم افزارهای مناسب برای ادیت استفاده کنید.

اگر مبتدی هستید و می خواهید عکس هایتان را ویرایش کنید به دنبال بهترین نرم افزار های ویرایش عکس برای اندروید باشید؛ یا اگر با سیستم کار می کنید بهتراست از نرم افزار های معتبر و مناسب برای ویرایش عکس در کامپیوتر استفاده کنید.

9- داخل عکس فضا یا شیء اضافی نداشته باشید.

قبل از عکاسی محیط سوژه را مرتب کنید و سعی کنید هیچ گونه شیء اضافه داخل کادر شما نباشد. اگر ناچار شدید با شیء های اضافه عکس بگیرید زاویه ای را انتخاب کنید که بعدا بتوانید شی اضافه را با فتوشاپ بردارید.

10- به سوژه ژست بدهید.

سوژه خود را نمی بیند این شما هستید که باید به آن ژست بدهید. از قاب دوربین نگاه کنید و با توجه به محیط و مدل عکس گرفتن ژست مناسبی را برای سوژه انتخاب کنید.

11- سوژه را رو به خورشید قرار ندهید.

به هیچ عنوان مگر برای عکس خاصی، و گرنه به هیچ عنوان نور را پشت سر سوژه قرار ندهید؛ زیرا سوژ را تاریک می کند و اجازه نمی دهد تا سوژه ویژگی های سوژه کاملا دیده شود. بهتراست نور در چپ یا راست سوژه قرار بگیرد و یا بالای دوربین.

12- از تقارن ها استفاده کنید.

منظور از تقارن در عکاسی این است که بتونیم عکس را از وسط به دو بخش کاملا مساوی تقسیم کنیم. حتما در عکاسی تقارن از راهنمای دوربین استفاده کنید تا کاملا همه چیز تقارن باشد.

13- از زوم کردن اجتناب کنید.

تا حدالامکان از زوم کردن بپرهیزید سعی کنید خودتان را به سوژه نزدیک کنید؛ زوم کردن از کیفیت عکس تان کم می کند چون سنسورهای موبایل خیلی قوی نیست.

مقاله مرتبط: نکات و آموزش عکاسی از محصول برای سایت با فضای مجازی

نکته آخر

امیدواریم از این مقاله لذت برده باشید؛ ما تجربیات خود را در اختیار شما قرار دادیم اما فراموش نکنید تا زمانی که تمرین و امتحان نکنید این مطالب را درک نمی کنید. خودتان دست به کار شوید و از زاویه های مختلف عکاسی کنید تا درست و غلط ماجرا را متوجه شوید.

عکاسی با موبایل کار ساده ای است و شما می توانید در هر کجا این کار را انجام دهید. به محض دیده سوژه تلفن همراه تان را در بیاورید و شروع به عکاسی کنید.

شما با هر عکسی که می گیرید تجربه جدیدی را می آموزید و به مرور متوجه تمام ترفند ها می شوید. اگر زود دست به کار شوید در کمترین زمان می توانید عکاس حرفه ای شوید.

خلاقیت شما در عکاسی می تواند موفقیت شما را تضمین کند. پس تا می توانید عکاسی های خلاقانه انجام دهید و آن را با دیگران به اشتراک بگذارید.

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست