ساخت ولاگ ( آموزش فیلمبرداری، تجهیزات فیلمبرداری، تدوین، افکت های پر کاربرد)

آموزش فیلمبرداری و تدوین در ساخت ولاگ

شاید ساخت ولاگ در نگاه اول خیلی ساده به نظر برسد، اما ممکن است در طول تولید موانع غیر قابل پیش بینی زیادی پیش بیاید. بعضی از یوتیوبر های حرفه ای هر روز یک ولاگ می سازند. این کار زمان زیادی برای تولید و مدیریت رسانه نیاز دارد.

اگر به تازگی ولاگری را شروع کردید، خیلی سخت نگیرید و با سرعت خودتان پیش بروید. ولاگ پنجره ای به زندگی شخصی شماست که آن را با مخاطبانتان به اشتراک می گذارید. پس برای آن وقت بگذارید و با آن سرگرم شوید.

برای فیلمبرداری ولاگ به چه تجهیزاتی نیاز دارید؟

برای فیلمبرداری ولاگ، نیازی نیست از ابتدا تجهیزات گران قیمت بخرید. بهتر است از تجهیزات ضروری برای شروع کار استفاده کنید.

تجهیزات ساخت ولاگ
تجهیزات ساخت ولاگ

دوربین

مهم ترین ابزار لازم برای ساخت ولاگ دوربین است. یک دوربین که بتواند فیلم ضبط کند، این تمام چیزی است که برای شروع به آن نیاز دارید. لازم نیست بانک را سرقت کنید، می توانید از هر دوربینی استفاده کنید، فقط یادتان باشد در هر فضا و موقعیتی که هستید، با بهترین کیفیت موجود عکس و فیلمبرداری کنید. استفاده از نماها و زاویه های مختلف دوربین، کیفیت ولاگ شما را بسیار بیشتر می کند.

میکروفون

میکروفون کیفیت صدای شما را بهتر می کند. شما می توانید از یک میکروفون پوشیدنی لاوالیر یا میکروفون هندزفری گوشی هوشمندتان استفاده کنید.

آیا می توان برای ساخت ولاگ از دوربین گوشی استفاده کنیم؟

بله. اتفاقا یکی از در دسترس ترین دوربین ها، دوربین گوشی شماست. دوربین های سلفی گوشی های موبایل امروز با دوربین های دیجیتال متوسط برابری می کنند. دوربین موبایل شما یک وسیله عالی برای فیلمبرداری اولین ولاگ شماست.

آیا استفاده از میکروفون برای ساخت ولاگ ضروری است؟

استفاده از میکروفون ضروری نیست اما به کیفیت صدای شما کمک زیادی می کند، مخصوصا زمانی که در فضای باز و وزش باد صحبت می کنید.

نور

حتی بهترین ولاگرها نور طبیعی را به سختی پیدا می کنند. اگر در فضای بسته فیلمبرداری می کنید، سعی کنید قسمت نورگیر مکان را پیدا کنید. اگر مکان مورد نظرتان نورگیر نیست، سعی کنید همه چراغ ها را روشن کنید. برای حرفه ای تر شدن کارتان می توانید از یک رینگ لایت یا نورپردازی 3 نقطه ای استفاده کنید.

از چه فوتیج هایی برای ساخت ولاگ استفاده کنیم؟

ضبط فیلم برای ولاگ شما، فراتر از بیرون رفتن و فیلمبرداری از تک تک جنبه های زندگی روزمره شماست. برای ضبط یک ولاگ جالب، اولین ولاگ شما باید یک داستان یا یک نقطه شروع و نقشه راه برای ولاگتان مشخص کنید. کل این مسیر را مثل یک فیلم کوتاه برای خودتان در نظر بگیرید. می خواهید در یک رویداد شرکت کنید؟ به سفر می روید؟ آیا چیز خاصی در زندگی شما وجود دارد که برای یک فرد غریبه جذاب باشد؟ بیننده را با خود همراه کنید، اجازه ندهید شما متکلم وحده باشید! با صحبت مستقیم با مخاطبتان او را درگیر ویدئو کنید.

چطور در بین جمعیت برای ساخت ولاگ از خود فیلمبرداری کنیم؟

اینکه در بین مردم صحبت کنید و از خودتان فیلمبرداری کنید، به طور غریزی کاری ترسناک و ناخوشایند است. از اینکه دوربین را بردارید و از خودتان فیلم بگیرید نترسید. بعد از چند بار انجام دادن این کار برایتان بسیار عادی می شود. به کاری که انجام می دهید، ایمان داشته باشید و انجامش دهید.

سعی کنید همیشه فیلم های b-roll زیادی بگیرید. یکی از اجزای اصلی ویدئوهای باکیفیت استفاده از b-roll ( فیلم های صامت بدون دیالوگ مرتبط با موضوع ولاگ) است. این فیلم ها، فیلم های پر کننده ای هستند که در زمان ساخت ولاگ آن ها را ضبط کرده اید و در زمان تدوین ویدئو واقعا به شما کمک می کنند.

سعی کنید b-roll های شما سینمایی و خلاقانه باشند. تکنیک های مختلف فیلمبرداری را امتحان کنید. تایم لپس و اسلوموشن بگیرید. از گربه بامزه ای که از کنارتان رد می شود فیلم بگیرید. به من اعتماد کنید، این ها در زمان تدوین کمک زیادی به شما می کنند.

چطور ولاگ را تدوین کنیم؟

تدوین ویدئو شامل استفاده از نرم افزارهای ادیت ویدیو ، سازماندهی فایل ها، تدوین هر فوتیج و حذف موارد اضافی. ما در اینجا چند نکته برای ویرایش بهتر ولاگ را با شما به اشتراک می گذاریم:

آشنایی با فیلم خود

شما حتی قبل از اینکه فرآیند تدوین را شروع کنید، لازم است با فیلمتان آشنایی داشته باشید. تمام فوتیج هایی که ضبط کرده اید را داخل نرم افزار کنید. تمام آن را ببنید، موارد اضافی را حذف کنید تا بتوانید با فیلمتان آشنا شوید.

ترتیب زمانی

اکثر ولاگ ها ترتیب زمانی ساختار یافته ای دارند. روشی که شما عکس می گیرید، روشی است که آن را ویرایش می کنید. شما در ابتدای روز شروع می کنید و در پایان روز آن را تمام می کنید. تمام فیلم هایی که برای ولاگ خود انتخاب کرده اید را به ترتیب زمانی در جدول زمانی پروژه خود قرار دهید. در مرحله ی بعد فقط کافیست ان ها را ویرایش کنید.

برش

حالا که تمام فیلم های شما در جدول زمانی پشت سر هم قرار گرفتند، قسمت هایی را که نمی خواهید از ولاگتان حذف کنید. موارد حذفی شما ممکن است هر چیزی باشد: عکس اضافی، تلفظ های اشتباه، عکس هایی که فوکوس خوبی ندارند. شما کم و بیش تمام فیلم هایی را که گرفتید، در تایم لاین 5 تا 10 دقیقه ای قرار می دهید.

به طرح داستانتان پایبند باشید. هر محتوایی که با داستان شما سازگار نیست، حذف کنید.

ترفندها و افکت های هالیوودی در ساخت ولاگ

تدوین ویدئو در ساخت ولاگ
تدوین ویدئو در ساخت ولاگ

تغییر بک گراند با پرده سبز

اگر پس زمینه یا دکور مناسبی ندارید، می توانید با قرار دادن یک پرده سبز در پشت سرتان و استفاده از افکت keylighting بک گراندتان را تغییر دهید.

زوم این و زوم اوت:

با تغییر اندازه scale ویدئو می توانید حالت زوم این و زوم اوت را در ویدئو بوجود بیاورید. بهتر است از این ترفند برای زمانی که می خواهید، توجه مخاطبتان را جلب کنید، استفاده کنید.

تغییر رنگ قسمت هایی از ویدیو

شما می توانید این کار را با روش های مختلف انجام دهید. استفاده از افکت curves یکی از بهترین راه ها برای تغییر رنگ ویدئو شماست. برای اینکار کافیست دقیقا یک فریم قبل از فریمی که می خواهید رنگ ویدیو تغییر پیدا کند، روی افکت curves یک کی فریم بزنید، حالا به فریمی که می خواهید رنگ ویدیوتان عوض شود بروید و با تغییر نمودار های curves به رنگ مورد نظر برسید و مجددا یک کی فریم بزنید. این کی فریم را copy کرده و در یک فریم قبل از فریمی که می خواهید ویدئو شما به رنگ اصلی برگردد، past کنید. کی فریم اول خود را کپی کرده و در فریمی که می خواهید به رنگ اصلی برگردد، past کنید.

حذف حرکت های اضافه دوربین

ممکن است در ویدئو زمان پیش بیاید، که شما ناخواسته دوربین را سریع تکان داده اید، اما چون مطلب یا اتفاق مهمی در این صحنه اتفاق افتاده، نمی توانید ان را حذف کنید. افکت warp stablizer در منو animation به شما کمک می کند تا این سرعت ناگهانی دوربین را برطرف کنید.

برای آشنایی و آموزش افکت های پر کاربرد دیگر مقاله ساخت جلوه های ویژه را مطالعه کنید.

15 ثانیه طلایی

در زمان تدوین، حواستان به شروع هیجان انگیز 5 تا 15 ثانیه ای اول باشد. این بخش باید هیجان انگیزترین بخش ویدیو شما باشد. این می تواند یک فعالیت شگفت انگیز، یک لحظه احساسی یا خنده دار باشد. این 15 ثانیه قلب ویدئو شماست. قلابی که مخاطب را می گیرد و او را با ویدئو شما درگیر می کند. شما می توانید این قلاب را در ابتدا ولاگ خود رها کنید تا بینندگان آن را گرفته و تا پایان ویدئو همراه شما باشند.

خروجی گرفتن در ساخت ولاگ

حالا شما ویدیو ولاگتان را ضبط کردید، آن را داخل نرم افزار آورده و تنظیمات متفاوتی روی آن انجام داده اید. حالا شما باید فیلمتان را از مرحله ویرایش به وب برسانید. شاید ساخت یک ویدیو برای وب ساده بنظر برسد و بخواهید خیلی سریع آن را منتشر کنید. اما بعضی عبارات و اصطلاحات وجود دارد، که باید با آن ها آشنا باید و مطمئن شوید، ویدئو شما در بهترین حالت خود قرار دارد.

مهم ترین قسمت خروجی گرفتن

یکی از نکات کلیدی که در زمان خروجی گرفتن باید به ان توجه کنید، این است که تنظیمات رندرگیریتان را با منابعتان تطبیق دهید.

 • شما می خواهید ولاگ شما تا حد امکان با بهترین کیفیت به نظر برسد، پس تطبیق کیفیت فوتیج ها با تنظیمات رندرگیریتان را اولویت قرار دهید.
 • میزان فریم ریت (frame rate) رندرتان را مطابق با فریم ریت ویدئوهای خامتان در نظر بگیرید.
 • رزولوشن و وضوح خروجی تان را با رزولوشن فیلم ها یکی کنید.
نمونه ساخت ولاگ خوب

زمان مورد نیاز: 1 دقیقه.

نکات مهم ساخت ولاگ در چند جمله:

 1. 15 ثانیه اول قلابتان را بیاندازید!

  15 ثانیه اول را تا حد ممکن جذاب و هیجان انگیز کنید. دامنه توجه مخاطب کوتاه است در همان 15 ثانیه قلابتان را بیاندازید، تا مخاطب با شما همراه شود.

 2. متکلم وحده نباشید!

  با مخاطبان خود به طور مستقیم صحبت کنید، او را درگیر ویدئو کنید.

 3. ترستان از صحبت در مقابل دوربین را از بین ببرید!

  نگران اینکه در فیلم چطور به نظر می رسید، نباشید. مخاطب شما نگرانی هایی که شما در ذهنتان دارید، را نمی بیند.

 4. خودتان باشید!

  اینکه سعی کنید تا حد ممکن خودتان باشید، باعث می شود مخاطب شما را مثل یک دوست ببیند و به شما اعتماد کند.

 5. نکته آخر

  خلاق باشید و با ایجاد افکت های مختلف، به جا و به اندازه بدرخشید!

منابع ما در این مقاله: digitalcommunications و clipchamp.com

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست