آموزش تکنیک های فیلمبرداری با موبایل و معرفی لوازم جانبی

تکنیک فیلمبرداری موبایل

به لطف پیشرفت‌های بزرگ در فناوری روزمره، ما توانایی تولید محتوای حرفه‌ای را داریم. اکثر افرادی که دارای یک دستگاه تلفن همراه هستند، از گوشی های هوشمند استفاده می کنند و دوربین گوشی های هوشمند مدرن به قدری بهبود یافته است که بسیاری از فیلمسازان از تجهیزات دوربین های فانتزی صرف نظر می کنند و از دوربین های موبایل خود برای ایجاد فیلم های بلند عالی استفاده می کنند. اگر شما عکاس یا فیلمبردار آماتوری هستید و آماده سرمایه گذاری در تجهیزات دوربین حرفه ای نیستید، می توانید مهارت های خود را با گوشی هوشمند خود آزمایش کنید. راهنمای ما برای تکنیک های فیلمبرداری با موبایل هوشمند خود را بررسی کنید و از امروز شروع به ایجاد فیلم کنید.

اگرچه به‌طور سنتی فیلم‌ها و ویدیوهای کوتاه همیشه با استفاده از دوربین‌های DSLR با کیفیت بالا یا سایر دوربین‌ها درجه یک حرفه‌ای ساخته می‌شوند، صنعت موبایل‌های هوشمند این فرآیند خلاقانه را متحول کرده است. از آنجایی که لنزهای دوربین در موبایل های هوشمند ما بسیار پیشرفته هستند، می توانید بدون نیاز به تجهیزات گران قیمت، با تکنیک های خاص فیلمبرداری های با کیفیتی داشته باشید. در دهه گذشته، فیلمبرداری با آیفون یا سایر دستگاه های هوشمند با بهبود کیفیت، به طور فزاینده ای محبوب شده است. فیلمبرداری از تلفن هوشمند شما نیز برای بسیاری از سازندگان جذاب است زیرا اشتراک گذاری سریع فیلم به طور مستقیم در صفحات رسانه های اجتماعی بسیار آسان تر است.

دوربین را ثابت کنید

هنگامی که از موبایل خود برای فیلمبرداری پروژه های خود استفاده می کنید، قطعاً به روشی برای تثبیت دوربین نیاز خواهید داشت در غیر اینصورت تکنیک های فیلمبرداری بی اثر خواهند بود. اساساً غیرممکن است که شما بدون کمک گرفتن از تجهیزات، دوربین خود را کاملاً ثابت نگه دارید. شما به تثبیت کننده های دوربین نیاز دارید تا کار نهایی خود را تمیز و حرفه ای نشان دهید. فیلم‌هایی که با حرکات لرزش دست زیاد همراه هستند، بسیار آماتور به نظر می‌رسند و می‌توانند بینندگان را از مسیر منحرف کنند. اگر می‌خواهید بهترین راه برای تثبیت دوربین خود را تعیین کنید، می‌توانید از میان انواع سه پایه ها یا ریگ ویدیویی یک ابزار را انتخاب کنید.

محیط را در نظر بگیرید

در هر پروژه فیلمبرداری با موبایل، باید به دقت در مورد مکان انتخابی خود برای اجرای تکنیک ها فکر کنید. در نظر بگیرید که چه نوع صدای پس‌زمینه ای ممکن است وجود داشته باشد، چند نفر دیگر در پس‌زمینه حضور خواهند داشت و نورپردازی چگونه خواهد بود. شما باید مکانی را با حداقل نویز پس زمینه انتخاب کنید و احتمالاً باید یک میکروفون تلفن هوشمند خارجی برای تقویت صدا تهیه کنید.

محیط فیلمبرداری با موبایل

در حالت افقی فیلمبرداری کنید

از مهم ترین تکنیک هایی که در فیلمبرداری موبایل باید به خاطر بسپارید این است که شما در حال فیلمبرداری هستید، نه عکاسی، نه سلفی و نه چیزی که قرار است فقط در فیس بوک یا اینستاگرام پست کنید. بنابراین، اکنون باید به یاد داشته باشید که گوشی هوشمند خود را به پهلو بچرخانید. این حالت افقی (Landscape) نامیده می شود. روش معمولی که برای نگه داشتن گوشی خود استفاده می کنید حالت پروفایل است.

توجه داشته باشید که حالت افقی شبیه به ابعاد تلویزیون 16×9 شما است. همچنین توجه داشته باشید که هنگام تماشای فیلم‌های یوتیوب یا فیلم‌های بلند بر روی موبایل خود، آن را به سمتی می‌چرخانید تا تصویر کل صفحه را پر کند. اگر فیلم خود را در حالت افقی فیلمبرداری نکنید، نوارهای سیاهی در هر طرف تصویر خواهید داشت و فیلم شما کل صفحه را پر نمی کند. بنابراین، همیشه در حالت افقی فیلمبرداری کنید.

روی یک میکروفون خارجی سرمایه گذاری کنید

در حالی که دوربین های موبایل ما در طول سال‌ها بسیار بهبود یافته‌اند، میکروفون آنقدر پیشرفت نکرده است. برای داشتن میکروفونی که به اندازه کافی کارآمد باشد تا صدای حرفه ای را دریافت کند، به دستگاهی بزرگتر از دستگاهی که در تلفن های ما قرار دارد، نیاز دارید. از آنجایی که ما دوست داریم تلفن های همراه باریک و کوچک داشته باشیم، سازندگان نمی توانند میکروفونی با کیفیت صدای بهتر بدون افزایش اندازه گوشی اضافه کنند. هر کسی که با موبایل خود فیلم می گیرد به یک میکروفون موبایل خارجی نیاز دارد تا به ارائه صدای واضح و شفاف برای بینندگان شما کمک کند.

تکنیک میکروفن خارجی برای فیلمبردای با موبایل

کنترل‌های دستی را تنظیم کنید

دوربین های گموبایل ما برای عکاسی و فیلمبرداری با تنظیمات خودکار در فوکوس، نوردهی، تعادل رنگ سفید و سایر تنظیمات طراحی شده اند. حتی عکاسان و فیلمبرداران مبتدی نیز اهمیت تنظیم این تنظیمات را به صورت دستی بر اساس آنچه که عکاسی یا فیلمبرداری می‌کنید و ظاهری که می‌خواهید، درک می‌کنند. متأسفانه در گوشی های هوشمند، گزینه ای برای دسترسی دستی به این تنظیمات وجود ندارد، اما می توانید برنامه های مختلفی را دانلود کنید که امکان کنترل دستی را فراهم می کند.

به نورپردازی دقت کنید

در هر پروژه سینمایی، نور همیشه نقش مهمی در تنظیم صحنه شما ایفا می کند. اگر قصد فیلمبرداری در خارج از خانه را دارید، مهم است که در نظر بگیرید که کدام زمان از روز بهترین زمان است. وسط روز همیشه زمان بدی برای فیلمبرداری و عکاسی در بیرون است زیرا نور شدید و روشن خورشید باعث می شود صحنه شما با رنگ سفید بیش از حد تمیز به نظر برسد. درعوض، باید در یکی از دو زمان معروف به ساعت طلایی و ساعت آبی فیلمبرداری کنید.

ساعت طلایی زمانی اتفاق می‌افتد که خورشید در بالای افق باشد – درست بعد از طلوع و درست قبل از غروب خورشید. نحوه قرار گرفتن خورشید در این زمان‌ها به عکس یا ویدیوی شما نوعی رنگ طلایی می‌دهد، از این رو به آن «ساعت طلایی» می‌گویند. ساعت آبی یکی دیگر از زمان‌های معمول برای فیلمبرداری در فضای بیرون است. این درست قبل از طلوع خورشید یا درست پس از غروب خورشید زمانی که خورشید اخیراً از افق ناپدید شده است اتفاق می افتد. در این زمان از روز، نور کافی برای دیدن فیلم وجود دارد، اما مایل است رنگ تیره‌تر و مایل به آبی ایجاد کند.

فیلمبرداری در ساعات طلایی

فیلم خود را ادیت کنید

بعد از اینکه به اندازه کافی فیلم گرفتید تا یک ویدیو یا فیلم را جمع آوری کنید، باید زمان زیادی را برای بهترین تدوین فیلم صرف کنید. این احتمالاً مهم‌ترین تکنیک در کل فرآیند فیلمبرداری موبایل است زیرا باید فیلم های خود را بدون نقص جلوه دهید و بر انتقال از یک صحنه به صحنه دیگر تمرکز کنید. در طول فرآیند فیلمبرداری، باید سعی کنید مقداری فیلم رول B تهیه کنید، زیرا این بهترین کار را برای نماهای انتقالی انجام می دهد.

B roll اصطلاحی است که برای توصیف فیلمی استفاده می شود که مکمل اکشن و شات های مهم در فیلم یا ویدیو است. هنگام ویرایش، همچنین باید روی زمان بندی فیلم و صدا به درستی تمرکز کنید که این کار می تواند زمان و تمرین زیادی را شامل شود. برای فیلمبرداری با موبایل، شما این مزیت را دارید که برنامه های تدوین فیلم را دانلود کنید و با به‌کارگیری تکنیک های ادیت، شاهکار خود را درست در گوشی خود ایجاد کنید، اما همچنین می توانید فیلم خود را آپلود کنید و از یک برنامه کامپیوتری برای همان جلوه استفاده کنید.

همیشه یک پاوربانک همراه خود داشته باشید

چیزی که حتی حرفه‌ای‌ترین فیلمسازان نیز فراموش می‌کنند، باتری موبایل شما برای همیشه دوام نمی‌آورد، به خصوص اگر ساعت‌ها برای فیلم‌برداری روی این دستگاه وقت صرف کنید. قبل از اینکه برای فیلمبرداری به جایی بروید، باید مطمئن شوید که گوشی شما کاملا شارژ شده است. سپس، یک شارژر پشتیبان، ترجیحا یک پاوربانک همراه خود داشته باشید تا به خودتان این امکان را بدهید حتی اگر باتری شما شروع به کم شدن کرد، به فیلمبرداری ادامه دهید. آخرین چیزی که شما در حین انجام یک پروژه می خواهید این است که در میانه یک فیلم عالی باشید و گوشی شما خاموش شود.

لوازم جانبی ضروری فیلمبرداری با موبایل

برای فیلمبرداری شما به لوازم زیادی احتیاج ندارید اما به یاد داشته باشید که لوازم جانبی فیلمبرداری به کیفیت بیشتر کار نهایی شما بسیار کمک می کنند.

میکروفون خارجی موبایل

همانطور که گفتیم، اگر می‌خواهید محتوای واقعاً عالی برای گوشی‌های موبایل با تکینک های فیلمبرداری ایجاد کنید، میکروفون خارجی گوشی شما حیاتی است. بسیاری از فروشگاه های اینترنتی میکروفون های خارجی با سبک های مختلف ارائه می دهند تا با تمام نیازهای شما در زمینه فیلمبرداری مطابقت داشته باشد. اگر ویدیویی می‌سازید که شامل مصاحبه می‌شود، از میکروفون خارجی که مستقیماً به درگاه کمکی تلفن وصل می‌شود، استفاده کنید زیرا راهی عالی برای هدایت میکروفون به سمت بلندگو و ضبط صدای واضح است.

همچنین می‌توانید از یکی از میکروفون‌های سیمی یا بی‌سیم استفاده کنید که می‌تواند مستقیماً به بلندگو متصل شود و صدای آن‌ها را در هر صحنه واضح‌تر کند و مقداری نویز پس‌زمینه را از بین ببرد. میکروفون های بی‌سیم با کیفیت برای هر صحنه‌ای با حرکت یا اکشن زیاد گزینه‌ای عالی است، زیرا دامنه حرکتی وسیع‌تری را در اختیار اسپیکر قرار می‌دهد.

لوازم جانبی فیلمبرداری با موبایل

سه پایه یا گریپ ریگ

یکی دیگر از لوازم جانبی ضروری، سه پایه یا گریپ ریگ یک ضرورت مطلق برای اجرای تکنیک های فیلمبرداری با موبایل است. بدون این دستگاه‌ها، با فیلم‌های لرزان زیادی مواجه می‌شوید که آماتور و گمراه کننده به نظر می‌رسند. gimbal head یک وسیله جانبی است که می توانید برای افزودن به سه پایه خود خریداری کنید و به شما این امکان را می دهد که دوربین را در اطراف صحنه حرکت دهید و در عین حال ثابت بودن دوربین را تا حد لازم حفظ کنید. گریپ ریگ کمی متفاوت است و یکی از لوازم جانبی دستی اما با هدف مشابه است: تثبیت دوربین. این نوع دستگاه ممکن است برای ویدیوهایی که نیاز به حرکت یا عمل زیاد دارند مناسب تر باشد.

گوشی خود را بردارید، بیرون بروید و شروع به فیلمبرداری کنید

گوشی هوشمند شما وسیله ای عالی برای آزمایش مهارت های فیلمبرداری شماست. بسیاری از فیلمسازان حرفه ای حتی از موبایل های خود برای ساخت فیلم های بلند منتخب جشنواره ها استفاده کرده اند. اما، اگر می‌خواهید با موبایل خود فیلمبرداری کنید، نکات و تکنیک هایی وجود دارد که باید آن ها را تمرین کنید. استفاده از یک میکروفون خارجی به افزایش کیفیت صدای شما کمک می کند و یک تثبیت کننده یا سه پایه دوربین را در حین فیلمبرداری ثابت نگه می دارد که هر دو به ظاهر حرفه ای پروژه شما می افزایند. قبل از شروع کار، حتماً روی یک کیت ویدیوی گوشی هوشمند سرمایه گذاری کنید تا مطمئن شوید که تمام لوازم جانبی مورد نیاز برای ساخت چیزی که به آن افتخار می کنید را دارید.

منبع: movophoto.com

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست