آشنایی با نرم افزار ادیت لایت روم و مزیت های استفاده از آن

نرم افزار لایت روم

انتخاب برنامه ادیت صحیح عکس می تواند کار دلهره آوری باشد زیرا گزینه های زیادی پیش روی شما وجود دارد. یکی از محبوب ترین نرم افزار های موجود Adobe Lightroom است. بسیاری از عکاسان لایت روم را استاندارد صنعت ادیت عکس می دانند. همچنین یادگیری این برنامه بسیار ساده است.

برای مدتی طولانی، عکاسان در زمینه ادیت عکس گزینه های معدودی در اختیار داشتند. سال های طولانی فتوشاپ نرم افزار اصلی ادیت بود. اما داشتن ویژگی های زیاد نیز معایب خود را دارد. یادگیری فتوشاپ بسیار چالش برانگیز است زیرا گزینه هایی دارد که اکثر عکاسان از آن استفاده نمی کنند.

همه عکاسان نیازی به ادیت گسترده تصاویر خود ندارند. اکثر آن ها فقط نیاز به تنظیمات نور ساده و مدیریت رنگ دارند. اینجاست که لایت روم این فرآیند ادیت را ساده می کند و دارای رابط کاربری مورد پسند اکثریت می باشد.

Adobe Lightroom چه کار می کند؟

کاربرد های نرم افزار لایت روم

Lightroom یک مبدل RAW است. وقتی تصاویر را به آن اضافه می کنید، نوع فایل را در پس زمینه خود مدیریت می کند. هنگام استفاده از نرم افزار های دیگر ممکن است مجبور شوید از برنامه دیگری برای ویرایش و تبدیل فرمت عکس ها استفاده کنید.

لایت روم از تصاویر در انواع فرمت ها پشتیبانی می کند. برخی از فرمت ها شامل TIFF ، DNG و JPEG هستند. اما همچنین با CR2 و NEF که انواع فایل های RAW کانن و نیکون هستند، سازگار است. کسانی که بیشترین سود را می برند عکاسانی هستند که بسیاری از تصاویر RAW یا JPEG را به سرعت ثبت و پردازش می کنند.

Adobe Lightroom نرم افزاری است که اکثر عکاسان سفر خود را در زمینه ادیت عکس در آنجا آغاز می کنند. با استفاده از این برنامه می توانید هر کاری را انجام دهید زیرا استفاده از آن همه جانبه و ساده است. Lightroom CC دارای رابط کاربری ساده ای است که به شما امکان می دهد تصاویر خود را سازماندهی و پردازش کنید. حتی می توانید از آن برای چاپ و به اشتراک گذاری فایل ها استفاده کنید.

در ورژن های جدید این برنامه به شما این امکان را می دهد که از عکس های خود کتاب ایجاد کنید. شما همچنین می توانید از نقشه مجازی برای برچسب گذاری جغرافیایی تصاویر استفاده کنید. لایت روم هنگام کار با صد ها یا هزاران تصویر، بر سرعت تمرکز می کند. این برنامه به عنوان یک کتابخانه عمل می کند، دارای پوشه هایی است که به راحتی قابل دسترسی هستند و می توانید آن ها را سازماندهی کنید. با کلیک های ساده می توانید یک تصویر را پردازش کرده و سپس از تنظیمات مشابه در بسیاری از تصاویر استفاده کنید.

چیزی که لایت روم را بهترین می کند ویژگی ادیت غیر مخرب آن است. این بدان معناست که می توانید تنظیمات را ذخیره کنید تا بتوانید دوباره روی عکس اصلی خود کار کنید. همه این ویژگی های عالی Lightroom را به محبوب ترین نرم افزار برای عکاسان تبدیل کرده است.

آیا Lightroom برای مبتدیان خوب است؟

Lightroom یک ابزار حرفه ای برای عکاسان است. بیشتر تنظیماتی که می خواهید روی یک تصویر اعمال کنید همه در این برنامه وجود دارند. همچنین مناسب افرادی است که عکس های زیادی می گیرند، از عکس حیوانات خانگی گرفته تا پروژه های مستند خیابانی و همه آن ها را به سرعت ادیت می کنند.

مزایای لایت روم برای مبتدیان

عکاسان مشتاق، از این نرم افزار به دلیل کنترلی که در اختیار کاربران قرار می دهد، سود زیادی می برند. در ابتدا نیاز به یادگیری ساده ای وجود دارد. اما این روند به سرعت پیش می رود و ارزش صبر و حوصله شما را دارد. لایت روم با وجود ویژگی های فراوانی که ارائه می دهد کاملاً بصری است.

در ابتدا رابط کاربری Lighroom ترسناک به نظر می رسد زیرا عناصر زیادی را شامل می شود. اما هنگامی که با مکان ابزار های مختلف آشنا شدید، متوجه خواهید شد که استفاده از آن بسیار آسان است. حتی شرط می بندم که می توانید اصول اولیه این برنامه را در کمتر از سی دقیقه یاد بگیرید!

هنگامی که در ماژول Develop هستید، فقط دو عنصر وجود دارد که باید در نظر بگیرید. اولین مورد، بخش Preset است. در آنجا می توانید فیلتر های مختلفی را که می توانید در عکس های خود استفاده کنید، پیدا کنید. در سمت راست صفحه قسمتی وجود دارد که در آن تنظیمات را انجام می دهید.

استفاده از آن بسیار راحت است. اگر می خواهید در نوردهی، کنتراست و سایر پارامتر های عکس خود تغییرات ایجاد کنید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که لغزنده ها را حرکت دهید تا تغییرات ایجاد شود. این برنامه درست مانند برنامه های ویرایش تلفن شما کار می کند، بنابراین تسلط بر آن نباید چالش برانگیز باشد.

البته لایت روم بسیار بیشتر از پریست ها و تنظیمات نوردهی/رنگ، ویژگی های دیگری ارائه می دهد. درک و تسلط بر ویژگی های پیشرفته ممکن است مدتی طول بکشد. اما در مقایسه با فتوشاپ، یادگیری اصول اولیه این نرم افزار دشوار نیست.

فتوشاپ یا لایت روم؟

مقایسه لایت روم و فتوشاپ

نباید بین فتوشاپ یا لایت روم یکی را انتخاب کنید. هر کدام روش متفاوتی برای ادیت عکس ها دارند. بنابراین شما باید از هرکدام با توجه به قابلیت های آن استفاده کنید. شما از فتوشاپ برای اجرای تکنیک های پیشرفته ویرایش عکس استفاده می کنید. این می تواند از پاک کردن لکه ها گرفته تا حذف پس زمینه در تصاویر باشد.

البته فتوشاپ می تواند تصحیح رنگ و تنظیم نوردهی را نیز انجام دهد. اما استفاده از آن راحت ترین راه حل نیست زیرا پارامتر های زیادی برای بررسی در آن وجود دارد. اگر می خواهید فیلتری به عکس خود اضافه کنید و تنظیمات نوردهی و رنگ را تغییر دهید، Lightroom راه حلی است که باید پیش بگیرید. به جای دسترسی جداگانه به ابزار های مختلف، می توانید آن ها را در یک ماژول پیدا کنید.

Photoshop و Lightroom در یک پکیج کامل جمع آوری شده اند. بنابراین نباید یکی را به جای دیگری انتخاب کنید. ما حتی به شما توصیه می کنیم هنگام ادیت از هر دو آن ها استفاده کنید. در بیشتر موارد می توانید با فتوشاپ برای ادیت های بزرگ شروع کنید. پس از اتمام کار، می توانید فایل را در لایت روم باز کنید و تمام اصلاحات نوردهی مورد نیاز خود را در آنجا انجام دهید.

از استفاده از فتوشاپ و لایت روم نترسید. روی مزیت هر برنامه کار کنید تا هنگام ویرایش نتایج بهتری ایجاد کنید.

منبع : expertphotography.com

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست