آشنایی با اصول طراحی لیبل + معرفی سبک های مختلف طراحی

طراحی لیبل

اینکه آیا مشتری کالایی را خریداری می کند یا خیر، بیش از همه به لیبل طراحی شده برای محصول بستگی دارد. طراحان گرافیک در هنگام طراحی از چند قانون پیروی می کنند، تا لیبل طراحی شده از نظر بصری به بهترین شکل ممکن جلوه کند.

طراحی لیبل به محصول کمک می کند تا به یک موقعیت خوب و دائمی در قفسه فروشگاه دست پیدا کند. صرف نظر از اینکه کیفیت محصول شما چقدر عالی است. اگر نتوانید آن را به روش صحیح ارائه دهید، در نهایت فروش شما به صفر می رسد. با رعایت برخی اصول طراحی لیبل، می توانید در نهایت سود خود را نیز افزایش دهید.

اکنون بیایید 5 اصل طراحی لیبل را بررسی کنیم که به شما کمک می کنند در رقابت پیروز شوید.

1. قرار دادن نکات محصول

اگر شما اطلاعات دقیقی درمورد کیفیت و روش مصرف محصول را روی آن درج نکنید، محصول حتی در قفسه قرار نمی گیرد. برای اینکه به چنین مشکلی برنخورید. می توانید از اطلاعات موجود روی محصولات مشابه استفاده کنید، و اطلاعات مشابه را روی طرح خود پیاده کنید. این گونه پیدا کردن جزئیات اساسی محصول برای مصرف کنندگان آسان می شود.

2. متفاوت از رقبا باشید

اگر می خواهید از دیگران متمایز شوید، باید یک لیبل منحصر به فرد ایجاد کنید. می توانید با انتخاب یک متریال متفاوت برای برچسب، سبک طراحی یا مدل چاپ به چیزی که می خواهید برسید.

طراحی لیبل متفاوت
یک نمونه از بسته بندی متفاوت پسته.

به یاد داشته باشید، بسته بندی با کیفیت مشتریان را از راه دور جذب می کند. بنابراین شما باید از خلاقیت و عناصر بصری مناسب خود برای جذب خریداران به سوی محصول خود استفاده کنید.

3. عدم برآوردن انتظارات

گمراه کردن مشتریان با به تصویر کشیدن محصول در نور و نشان دادن محصول بهتر از آنچه که هست. این امر مطمئناً باعث می شود، مشتریان خود را در طولانی مدت از دست بدهید. ممکن است این ترفند باعث شود در ابتدا فروش شما افزایش یابد، اما اکثر مشتریان فقط یک بار از شما خرید خواهند کرد.

گاهی اوقات الهام گرفتن از برند های بزرگ تر راهی است که به شما کمک خواهد کرد. مگر آن که طرح را کاملاً کپی یا جایگذاری کنید. در این صورت ممکن است نام خود را در لیست نقض کنندگان حق نسخه برداری مشاهده کنید.

سعی کنید لیبل طراحی شده متناسب با محصول ارائه شده باشد. بیش از حد تصاویر و عکس های زیبا روی جعبه محصول قرار ندهید. زیرا در این صورت پس از باز کردن جعبه، محصول کاملاً با انتظار مشتری متفاوت است.

4. قابلیت تنظیم لیبل

برخی از برند ها چند نوع محصول تولید می کند. اگر وظیفه شما طراحی بسته بندی برای چنین برندی است، مراقب نحوه ایجاد لیبل برای یک محصول خاص باشید. ممکن است نیاز شود، همان لیبل در شکل و اندازه های مختلف استفاده شود.

طراحی لیبل آرایشی
اکثر برند ها محصولات ریز و درشتی دارند که لیبل باید برای همه ی آن ها طراحی شود.

بنابراین، برچسب را به گونه ای تنظیم کنید که برای همه محصولات یک برند مناسب باشد. علاوه بر این، طراحی کل مجموعه باید یکسان و هماهنگ به نظر برسد. باید مشتری، نام تجاری شما را فقط با دیدن لیبل به راحتی تشخیص دهد.

5. طراحی مجدد برچسب

در حالی که طراحی مجدد لیبل از خلاقیت شما جلوگیری نمی کند، چیز بی ربطی با طرح اصلی نیز نیست. اکثر طراحان دوست دارند از ابتدا شروع کنند، اما بهتر است عناصر و اشکال خاص طرح قبلی را تکرار کنیم. این مرحله به تنهایی باعث می شود مشتریان پس از طراحی مجدد، نام تجاری را به یاد بیاورند به به اصطلاح برند شما با لیبل جدید گم نشود. با این حال، طراحی مجدد لیبل کار آسانی نیست. برای رسیدن به یک طرح نهایی با کیفیت مطلوب، به مهارت و زمان زیادی نیاز دارید.

طراحی مجدد لیبل
نمونه ای از طراحی مجدد لیبل شرکت هواپیمایی ایران ایر

7. محبوب ترین سبک طراحی لیبل

حال که موضوع بحث ما در مورد لیبل ها است، محبوب ترین سبک های طراحی برچسب را بررسی می کنیم.

1.سبک وینتیج (Vintage)

با وجود اینکه مدت زیادی است که از سال های بدون اینترنت و تکنولوژی گذشته ایم. اما ما هنوز هم می توانیم لیبل های قدیمی را با استفاده از فناوری مدرن باز طراحی کنیم و با استفاده صحیح از عناصر تزئینی، می توانیم لیبل را همانطور که در دوران قدیم به نظر می رسید، جلوه دهیم.

طراحی برچسب ها
طرح قدیمی آدامس شیک که اکنون نیز در شمایل مشابه است

2. طراحی لیبل سازگار با محیط زیست

منابع طبیعی ما به تدریج رو به اتمام است و اقیانوس ها از پلاستیک پر شده اند، بنابراین مسئولیت شما به عنوان یک طراح گرافیک این است که طراحی برچسب و بسته بندی را به گونه ای ایجاد کنید که سازگار با محیط زیست باشد.

همیشه سعی کنید در طراحی لیبل از مواد تجزیه پذیر زیستی استفاده کنید و یک پلاستیک را در پلاستیک دیگر نپیچید. آن هم فقط به این دلیل که محصول لوکس تر به نظر برسد. راه های دیگری نیز برای دستیابی به ظاهری لوکس بدون آسیب به محیط زیست نیز وجود دارد.

طراحی مجدد بسته بندی The Humble Co. توسط Fulya Kuzu را بررسی کنید. ممکن است این نوع طراحی الهام بخش پروژه بعدی شما باشد.

طراحی لیبل The Humble Co

3. برش دادن بسته بندی

امروزه، برش دادن بسته بندی محصولات مرسوم شده است، که به شیوه ای خلاقانه قسمتی از محصول داخل بسته را برای مشتری به نمایش می گذارد تا آن ها بتوانند با دقت کیفیت محصول را بررسی کنند. این روش هم به طراحی یک لیبل خلاقانه کمک می کند و هم به مشتری برای انتخاب محصول مناسب تر. اگر می خواهید مشتری کیفیت عالی محصوا شما را ببیند، از برش های خلاقانه بر روی بسته محصول استفاده کنید.

نمونه مورد علاقه من در این زمینه از بسته بندی برش خورده ماکارونی Good Hairday از طراح، Nikita Konkin است.

طراحی لیبل  Good Hairday Pasta

4.سبک فونت منحصر به فرد

انتخاب تایپوگرافی مناسب در طراحی گرافیکی ضروری است. همچنین انتخاب تایپوگرافی مناسب می توانند جذابیت بیشتری به لیبل طراحی شده شما اضافه کند. این امر می تواند به شما در ایجاد یک حالت یکپارچه، یک جمله جسورانه یا یک ظاهر مجلل کمک کند. استفاده از یک فونت منحصر به فرد مطمئناً در ذهن افراد زیادی باقی می ماند و این به ماندگاری محصول و افزایش فروش شما کمک خواهد کرد.

لیبل مزمز
مانند لیبل شرکت مزمز که با فونت خاص خود ماندگار شده است

می توانید از تایپوگرافی برای نمایان شدن بیشتر محصول خود استفاده کنید و اگر می خواهید خود را از رقبا متمایز کنید، فونت های دستی یا سفارشی می توانند برای شما گزینه مناسبی باشند.

5. طرح سیاه و سفید در طراحی لیبل ها

بسته بندی سیاه و سفید هرگز قدیمی نمی شود و یکی از بهترین سبک هایی است که طراحان لیبل های لوکس از آن استفاده می کنند. شما می توانید این سبک را با استفاده از سایه های مختلف طرح را ارتقا دهید یا کمی از رنگ های دیگر به آن اضافه کنید تا توجه افراد را به خود جلب کند. تضاد سیاه و سفید احساس جدیت و تسلط را ایجاد می کند.

طراحی لیبل سیاه و سفید

7.انتخاب رنگ های جیغ

اگر نمی توانید استفاده از ترکیب رنگ سیاه و سفید در طراحی خود بگنجانید، سعی کنید بسته بندی هایی با رنگ های جیغ ایجاد کنید. انتخاب رنگ منحصر به فرد، مشتریان را به خود جذب می کند و باعث می شود نام تجاری یا محصول شما شادتر، جوانتر و تازه تر به نظر برسد. این نوع استایل بیشتر روی محصولات مختلف یک مجموعه کار می کند.

برای خلاقیت بیشتر می توانید، الگو ها و اشکال نامنظم را نیز به طراحی خود اضافه کنید. همچنین برای استفاده بهتر از این سبک باید با چگونگی ترکیب رنگها و شناخت رنگ های مکمل و خنثی آشنا باشید. در این سبک، طرح مورد علاقه من طراحی چای های NICHE است، که توسط طراح IWANT انجام شده است.

طراحی لیبل ها

7. طراحی لیبل های مینیمالیسم

طراحی مینیمال چیست؟ یکی از محبوب ترین گرایش ها در زمینه طراحی و ساخت لیبل ها است. اما از آنجا که محبوب ترین است، به یکی از چالش برانگیزترین سبک های طراحی نیز تبدیل شده است.

زیرا اگر بیش از حد مینیمال عمل کنید، ممکن است لیبل شما فاقد طرح دیده شود و از طرف دیگر، اگر شروع به اضافه کردن عناصر زیاد برای پر کردن فضای های خالی خود کنید. از سبک مینیمالیستی خارج می شوید.

طراحی لیبل مینیمال

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست