مقایسه مونوپاد و سه پایه

مونوپاد و سه پایه

سه پایه و مونوپاد هر یک کاربرد خود را دارند. اما چه زمانی استفاده از یکی بر دیگری اولویت دارد؟ هر کدام چه مزایا و معایبی دارند؟ در این مقاله، می‌ خواهم توضیح دهم که چه زمانی از سه پایه، و چه زمانی از مونوپاد استفاده می‌ شود.

سه پایه ها

سه پایه

سه پایه عکاسی، وسیله‌ ای است که می‌ توان دوربین را روی آن نصب کرد و به کمک آن عکس گرفت. یک استفاده ی سه پایه، جلوگیری از لرزش دوربین در نور دهی‌ های زیاد است. همچنین به‌ وسیله ی سه‌ پایه می‌ توان از تار شدن عکس که بر اثر تکان‌ خوردن دوربین ایجاد می‌ شود، جلوگیری کرد.

موارد استفاده و مزایای سه پایه

سه پایه های دوربین یک تکیه گاه محکم برای دوربین شما فراهم می کنند که دوربین خود را به آن وصل می کنید. سه‌ پایه‌ ها در اندازه‌ های مختلف هستند و دارای سرهای مختلف هستند که متناسب با سبک‌ های مختلف عکاسی هستند. آنها به ویژه برای جلوگیری از لرزش دوربین هنگام استفاده از سرعت شاتر آهسته مفید هستند. سه پایه به شما این امکان را می‌ دهد تا با استفاده از سرعت شاتر آهسته‌ تر تا چند ثانیه، نور دهی طولانی‌تری داشته باشید. این کمک می‌ کند لرزش در هر حرکتی به حداقل برسد. زمانی که می‌ خواهید آب را در یک جویبار محو کنید، مسیرهای نور ماشین را در شب نشان دهید یا به سادگی نور دهی طولانی را انجام دهید، بسیار مفید است.

عکاسی با استفاده از سه پایه و شاتر 3.2 ثانیه برای محو کردن آب

هنگام عکاسی با سه پایه می توانید سرعت شاتر را روی 3.2 ثانیه تنظیم کنید و آب رودخانه را مثل عکس محو کنید.
سه‌ پایه‌ ها همچنین می‌ توانند برای عکاسی ماکرو، طبیعت بی‌ جان و استودیو بسیار مفید باشند، زیرا دوربین را در همان نقطه‌ ای که می‌ خواهید در حین تنظیم عکس نگه می‌ دارند. عکاسان تایم لپس همچنین می توانند از سه پایه بر روی مونوپاد استفاده کنند زیرا می توانند مطمئنن شوند که بین هر فریم پرش وجود ندارد زیرا دوربین به طور ایمن در یک موقعیت قفل شده است. با این حال، سه پایه ها خالی از اشکال نیستند. اگر می خواهید برای عکاسی از سه پایه استفاده کنید و قصد خرید یک سه پایه را دارید ما 10 مورد از بهترین سه پایه ها را که می توانید خریداری کنید را به شما معرفی می کنیم.

معایب سه پایه

با این حال، سه پایه ها خالی از اشکال نیستند. حمل و نقل آنها ممکن است سنگین باشد و تنظیم آنها کمی طول بکشد. بسته به اینکه از کدام سر استفاده می‌ کنید، سه‌ پایه‌ ها می‌ توانند برای حرکات سریع دوربین که ممکن است هنگام عکاسی از اجسام متحرک به آن نیاز داشته باشید، بسیار محدود کننده باشند. همه چیز در مورد استفاده از سه پایه کندتر است. بنابراین اگر سرعت و سهولت قابل حمل بودن آن چیزی است که به دنبال آن هستید و ثبات اولویت اصلی شما نیست، شاید یک سه پایه بهترین مورد برای شما نباشد.

مونوپاد ها

مونوپاد

مونوپاد از دو کلمه MONO به معنای تک و POD به معنای دسته گرفته شده است. اندازه مونوپاد ها در حال باز معمولا 110 سانتی متر است اما مونوپاد های بزرگ تر هم وجود دارد. یک مونوپاد شامل دسته، گیره و شاتر می باشد. در واقع مونوپاد وسیله ای است که به کاربران کمک می کند با نصب موبایل یا دوربین خود روی آن بتوانند با توجه به طول آن و اندازه دست فرد، عکس هایی از فاصله حداقل 1 متر تا 10 متر از خود بگیرند. مونوپاد، لذت بخش ترین وسیله برای کسانی است که عاشق عکس های سلفی هستند.

*موارد استفاده و مزایای مونوپاد ها

هنگامی که یک سطح محکم و صخره ای برای پایداری دوربین وجود ندارد، بسیاری از عکاسان برای استحکام دوربین خود به یک مونوپاد روی می آورند. مونوپاد ها یک تکیه گاه محکم برای دوربین هستند که می توانید دوربین و یا لنز خود را روی آن نصب کنید. مونوپاد ها در اندازه های مختلفی هستند و محدودیت های وزنی متفاوتی دارند.

مونوپاد ها برای تحمل وزن لنز یا دوربین سنگین برای جلوگیری از درد ناشی از یک عکاسی طولانی مناسب هستند. اگر تا به حال عکاسان ورزشی را دیده اید، ممکن است متوجه شده باشید که آنها اغلب توسط یک مونوپاد پشتیبانی می شوند. مونوپاد ها همچنین تطبیق پذیری بسیار بیشتری در حرکت ارائه می دهند، زیرا اکنون فقط یک پا دارند، نه سه پا، و بسیار سریعتر از سه پایه نصب می شوند.

عکاسی ورزشی با مونوپاد

این عکس با استفاده از لنز 400mm f/2.8 گرفته شده است. این لنز ها بسیار سنگین هستند، بنابراین استفاده از مونوپاد یک راه عالی برای کاهش وزن از روی بازوها است.

معایب مونوپاد ها

یک مونوپاد ثباتی مشابه یک سه پایه را به شما ارائه نمی دهد، بنابراین اگر یک مونوپاد را به عنوان جایگزین سبک تری برای سه پایه در نظر می گیرید، این را به خاطر بسپارید. اگر به دنبال عکاسی از اجسام در حال حرکت مانند ماشین ها و رود خانه ها هستید، مونوپاد در اینجا اصلا به شما کمک نمی‌ کند. شما همچنان به یک سه پایه نیاز خواهید داشت.

اما اگر بازوهای شما از بالا نگه داشتن دوربین در طول روز خسته می شوند، ممکن است یک مونوپاد برای نیازهای شما بسیار مناسب باشد.

سه پایه در مقابل سه پایه های تک پایه در یک جریان

در حالی که سه پایه ها و مونوپاد ها پشتیبانی در برخی موارد از ثبات بیشتری برای دوربین برخور دارند، اما مواقعی وجود دارد که یکی از دیگری مفیدتر است و همیشه نمی توان از یکی به جای دیگری استفاده کرد. به طور کلی، برای سرعت های شاتر بسیار طولانی یا عکاسی تایم لپس، باید از سه پایه برای جلوگیری از لرزش دوربین و حفظ ثبات بین هر فریم استفاده کنید.

منبع: digital-photography-school.com

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست